KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. mil WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. heel mislukt zijn. Gewoite aardappelen worden in genoemde plaats betaald met vier en vijf gulden per HL. en dan zijn ze nog slecht van qualiteit; ook de graanoogst rnoet totaal mis- lukt zijn. [V. G.) In het Park-Hotel te Enkhuizen werd eene vergadering gehouden van aandeelhonders van den Hoptuin aldaar, o. a. werd besloten de zaak te liquideeren, daar de driejarige proef, daarmede genomen, voldoende bewijzen gaf, dat de kosten van onderhoud etc. te hoog Hepen en dat dns de zaak op dien voet niet kon blijven bestaan. De grond is daarentegen zeer geschikt voor die cultuur. Tevens werd besloten om aan hem, die de zaak voor eigen rekening zou willen doorzetten, de planted en etc. gratis af te staan. Een deputatie van belanghebbenden bij landbouw en vee- teelt maakte hare opwachting bij den Britschen Minister, om te wijzen op de toenemende verliezen, die uit de verspreiding der long- ziekte onder het vee in Engeland voortvloeien, en aan te dringen op inaatregelen om baar uit te roeien. Zij wenschte verplichte slachting van aangetaste beesten en alle andere runderen, die daarmede in aanraking waren geweest. Professor Brown, bet hoofd van het Engelsche Landbouwde- partement, verklaarde dat de microbe, welke de longziekte ver- oorzaakt, nog niet ondekt is. Inenting aeeft zekeren waarborg tegen de actueele ziekte, doch hij kon verzekeren dat het g^en zeker voorbehoedmiddei was. Hij had runderen gezien, die ingeent waren en 2 a 3 maanden later aangetast werden. In Cumberland kwam het voor dat, 6 maanden na de inenting, bij slachting bleek dat 3 van de 16 runderen leden aan longziekte, waarvan niemand het bestaan vermoedde. In Nederland had men ook de inenting beproefd en wel gedurende ongeveer 10 jaren, maar men slaagde er niet in op die wijze de ziekte uit te roeien, zoodat men tot de verplichte slachting zijn toevlucht nam, zonder daarom met het inenten geheel op te houden, doch 6 a 7 jaren, nadat men met de verplichte slachting begonnen was, raakte men de longziekte geheel kwijt. In geheel Europa en in alle Kolonien had men de inenting lang roegepast, doch nergens had men daardoor de ziekte kunnen uitroeien. Ja, waarinenting het meest geregeld werd toegepast, daar kwam de ziekte het meest voor. Om een onderzoek naar de voordeelen of nadeelen van verplichte slachting goed te doen, d. w. z. op genoegzaam groote schaal, zoude men veel geld noodig hebben, en wel ongeveer 40,000 gedurende het eerste jaar. De heer Brown gaf ook als zijn gevoelen te kennen, dat in sommige gevallen de beste deskundigen met geene mogelijkheid het bestaan van longziekte konden ontdekken. De Minister gaf de gewone beloften van nader o-nderzoek. onderwijzeres in het maatknippen te Obergum, die door de Recht- bank te Groningen was veroordeeld tot 15 dagen gevangenis- straf, wegens het opzettelijk, door het verwekken van wanorde, storen van eene geoorloofde godsdienstige bijeenkomst. Het Hof heeft niet uit de wettige bewjjsmiddelen de overtui- giug geput, dat zij de feiten zou hebben gepleegd, zooals bij het vonnis aangenomen. Wel is uit het onderzoek gebleken, dat zij lachverwekkenke bewegingen gemaakt heeft, daar zij den dienstdoenden predikant door een verrekijker heeft aangestaard en daarna een deurwaarders-exploit dat zij om haar kerkboek had, daarvan afgescheurd, met andere papieren tot een bal ge maakt en dezen geworpen heeft in de bank, waarin een dochter van den predikant zat, welke een en ander geschikt was om de aandacht af te leiden en wanorde te verwekken, maar er is niet gebleken dat dit is geschied met het doel om wanorde te verwekken, waarom het Hof het vonnis heeft vernietigd en de appellante heeft vrijgesproken. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Oud-Beijrland P. Bonaers te Ameide; te Koudum J. Vonk te Oldebroekte Nijehask een Haskerdijken bij Heerenveen J. Bolkenstein ter Aar (Z.-H.); te Assendelft (N.-H.) J. D. C. Koch te Marsum (Er.); te Noordwijkerhout J. H. Willebrands cand. te Lpiden; te Workum J. Bolkestein te Ter AarjteKats (cl. Goes) H. J. Hulscher te Reeuwijk (cl. Gouda.); te Oude- en Nieuwe Wetering J. Willebrands cand. te Leiden. Bedankt: voor Elspeet (toez.) (Geld.) J. W. H. Kalkman te Monster (cl. 's Gravenhage)voor Blokzijl P. Meindersma te Diepenheim; voor Wijkkel (Er.) Kalshoven te Ede (Geld.); voor 's Heer Abts en Senautskerke E. Loen te Grijpskerkvoor Rek- keu (Geld.) A. E. L W. Romer te Buurmalsen; voor Budel c. a. J. H. W. Bisschop Boele cand. te Utrecht. Aangenomennaar Nijland (cl. Sneek) Ph. J. Hoedemaker oud-hoogleeraar der Vrije Universiteit te Amsterdam; naar Buurse J. v. Dijk cand. Chr. Ger. Kerk. Beroepente Landsmeer W. de Jonge te Hijum. (Op het drietal stonden met den beroepene O. J. Smit te Stedutn en F. M. ten Hoor te Opperdoes.) Doopgezinde Gemeente. Beroepen: te Graft H. van Cleeff prop, te Uithuizen. Bedankt: voor IJtens voor Workum en voor Noordeind van Graft H. van Cleeff prop, te Uithuizen. De heer L. C. Schuller tot Peursum van Alkmaar is niet beroepen naar Winterswijk. Er is daar geen vacature. Te Elberfeld heeft de vorige week de 22-jarige graaf Yon der Schulenberg terecht gestaan, wegens het mishandelen van zijn hond. Hij had het dier afgeranseld, en toen het uit angst in het water was gesprongen, met een bezemstok belet weder op het droge te komen, zoodat de hond verdronk. Eenige boeren, die door het gejank opmerkzaam gemaakt, de inishande- ling hadden gezien, riepen een veldwachter, die proces-verbaal van het feit opmaakte. De rechtbank te Elberfeld heeft in hoo- ger beroep het vonnis van den eersten renter bekrachtigd, waarbij de beklaagde tot 150 mark boete is veroordeeld. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep uit- spraak gedaan in de zaak van Mej, Catharina D., oud 47 jaren, Op meer dan eene plaats om Amsterdam, te Halfweg, aan den overkant van 't IJ en te Sloten is men vanwege 't Rijk bezig met bodemonderzoek. Het eigenlijke doel schijnt geheim te zijn. 't Werk, uitgevoerd cnder opzicht van den kapitein der genie, van den Broek, is oorspronkelijk aangenomen door de hh. Mijnssen Co.,, te Amsterdam en overgenomen door de hh. Desenis k Jacobi te Hamburg. October begonnen is men nu gevorderd tot ruim 100 M. Het einddoel is 200 M., ook al krijgt men voor dien tijd drink- water. Tot nu toe is dit echter het geval nog niet, daar men van 80 M. diepte af niets heeft dan zeer zout water. De bodem van 80 tot ruim 100 M. bestaat uit hard zeezand; vermoedelijk dus een vroegere zeebodem. Nacht en dag wordt doorgewerkt met boren, en getniddeld vordert men op deze diepte 2 M. per 24 uur, zoodat het werk nog minstens twee maanden moet duren. De Maasbode deelt een paar anecdoten mede uit het leven van den onlangs overleden en algemeen betninden pater Sengers, den weldoener der armen. Eens dat een inatroos bij hem had gebiecht en er op aan- drong dat hij voor den geestelijke iets uit Indie zou roede- brengen, deed pater Sengers hem het verzoek hem bij zijn terug- komst een makker mede te brengen, die evenveel op zijn geweten had, als de matroos zelf toen hij in den bichtstoel kwam. Eenige maanden later zco verhaall de Maasbode op een avond dat de menschen zich weer verdrongen om den biechtstoel van pater Sengers, hoorde men eensklaps op de bochtitre, vrij donkere trap, die naar 't galerijtje voert, een gestommel en een gescharrel, dat alien er van omkeken. Daar gaat met een stoot de deur open, en onze Janmaat, een anderen matroos aan zijn kraag vaslhoudende, stapt binnen, dringt zonder complimenten door de half knielende, half staande menigte been, draait de deur van den biechtstoel open, duwt er zijn kameraad vrij onzacht in, half luid den bichtvader toeroepende Asjeblieft, pater, daar heb je er een die zal wel naar je zin zijn, hoor, daar valt wat aan te karweien en pas op!... hij is er nog geritformeerd bij In den vorigen winter zwierf gedurende vele weken een groote vischarend langs het strand van Eierland. Meermalen werd er jacht op den vreemden gast gemaakt, doch altijd zonder gevolg. Thans is daar weer een groote arend waargenomen, misschien wel dezelfde. De kustwacht van den vuurtoren heeft reeds beproefd den arend te schieten, doch het dier weef zich steeds op behoorlijken afstand van zijne belagers te houden. Volgens een Zwitsersch blad voor ornithologie moet thans de laramergier in Zwitserland beschouwd worden als uitgeroeid. Een vrouwelijk exemplaar van deze vogelsoort, dat voor het laatste gehouden werd en sedert 25 jaren het Bietschhorn be- woonde, werd onlangs, na tallooze pogingen om het te vangen verijdeld te hebben, door middel van een vergiftigd aas gedood. Yolgens de Slachters-Couranl bevat de inkt, waarmede in het gemeentelijk slachthuis te Amsterdam het vleesch wordt gestempela, vergif! Zulk een gestempeld stuk is door de heeren dr. P. F. van Hamel Roos en H. Harmens Wz. onderzocht, en het antwoord luidde: »Blijkens chemisch onderzoek zijn aniline-verbindingen ge- constateerd (zoogenaamd methyl-violet)". z/Deze stof" zegt de Sl.-Ct. is vergif. Wil de slachter zijnen client niet vergiftigen, dan moet hij het gesterapelde deel uitsnijden en ook nog opletten dat geen hond er mee wegloopt." De heeren regenten van het R. K. Oude Armenkantoor, tevens regenten van het gesticht St. Jakob, zijn, volgens De Tijd, voornemens het aanstaande Pausfeest op zeer eigenaardige wijze te vieren. Zij hebben namelijk besloten, bij die heuglijke gelegenheid den terugkeer in beaoeld gesticht mogelijk te maken aan alien die het vrijwillig verlaten hebben. //Oude menschen zegt De Tijd zijn dikwijls meer dan anderen onderhevig aan buien van drift en knorrigheid. In zulk een vlaag van ontevredenheid worden dan somtijds besluiten genomen, waarover de oudjes zelven later het bitterste berouw gevoelen; boos gaan zij dikwijls uit het gesticht, waarin zij later, o zoo gaarne, zouden terugkeeren. Het besluit van heeren regenten verdient dus uit het oogpunt van ware menschlievendheid zeer te worden toegejuicht. Een oproer van zieke vrouwen is onlangs te Napels uit- gebroken in het ziekenhuis Santa Maria, naar aanleiding van het verbieden der bezoeken aan de verpleegden. De //zieken", die voor het meerendeel nog al niet zwak bleken te zijn, ver- joegen de verpleegsters en de andere vrouwen, sloegen den boel kort en klein, en boden, met tafelmessen, stoelen en ander huisraad gewapend, krachtigen tegenstand aan politie en soldaten. De laatstgenoemden moesten eindelijk met gevelde bajonetten de rust herstellen, die in een ziekenhuis zoo noodig is. Er werden verscheidene personen gekwetst. Aangaande den bekenden zesvoudigen moord op den Russi- schen schoener Johannes in de Oostzee, wordt nog bericht, dat de moordenaar Jan Umb, aan het schip gebracht, opnieuw een gerechtelijk verhoor heeft ondergaan, dat op geringe afwijkingen nu geheel overeenkomt met de verklaringen door den stuurman afgelegd. De laatste heeft zijn leven alleen te danken aan de omstandigheid, dat de moordenaar in zijne woede zich omtrent hoofd en voeteneinde van de kapiteinshut heeft vergist. Een verrassing. Te Maastricht zou Dinsdagavond voor 't eerst na de veran- deringen, die aan den schouwbnrg zijn aangebracht, //la surprise de l'Amour" worden opgevoerd. De voorstelling begon inder- daad met eene //surprise". Onder de aangebrachte verbeteringen behoort namelijk ook het maken van een watergordijn, tot welk einde boven het tooneel eene pijp is bevestigd, waarmede men in geval van brand een watergordijn kan vormen. Ongelukkig echter was de kraan der leiding niet goed sluitend en zoo ge- beurde het, dat dikke waterstralen het tooneel onder water zet- ten. Het publiek kreeg in 't eerste half uur niets te zien dan eene verscheidenheid van emmers, potten, dweilen en dekens, waarmede men den watervloed trachtte te stillen. Dit gelukte dan ook na vele inspanning en nu kon eindelijk de aangekon- digde //surprise" worden opgevoerd. Door het gebeurde heeft het decoratief nog al wat waterschade geleden; maar het publiek eenige vroolijke oogenblikken dooi- leefd. Een student te Berlijn werd in zijn studie zeer gehinderd door het pianospel en den zang van een buurmeisje. Als maat- regel van tegenweer maakte hij ketelmuziekdoor twee deksels van ketels voor het open venster flink te hanteeren trachtte hij de zangeres en de piano tot stilzwijgen te brengen. Maar nu kwamen de andere bewoners van het huis in verzet en klaagden den student aan wegens burengerucht. Inderdaad nam de rechter aan dat die overtreding was gepleegd en zoo moest de geplaagde student nog 10 Mark boete betalen voor zijn weerwraak. De Belgische politie arresteerde verleden week twee Duit- schers, Grull Met3cher en Rudolph Metscher. de een van beroep boekbinder, de ander schilder, geboren te Trarvoch (Pruisen), beschuldigd van Duitsch bankpapier te hebben vervaardigd en in omloop gebracht. Ongeveer vijftein mijlen ten zuiden van Meridian in Mis souri vindt men een een bron aan den voet van een heuvelenrij. Het water is bijna zoo zuur als citroensap. Met een weinig suiker smaakt het als limonade, met een bijsmaakje naar ijzer. Bedoelde bron is pas ontdekt; misschien exploiteert eerlang de vindingrijke Amerikaan wel, ten nutte der menschheid en van zijn eigen beurs, deze natuurlijke limonadebron. Te Buinen (Dr.) is een geval van kindermoord ontdekt, ten huize van den landbouwer L. A. Het dienstmeisje was kort te voren heimelijk bevallen, en nu heeft men het lijkje in een mesthoop begraven teruggevonden, met zichtbare teekenen van geweld. Een der zoons van den landbouwer, en wel degeen met wien het meisje in geheime liefdesbetrekking stond, geraakte dezer dagen in hevigen twist met zijne broeders, en bij die gelegenheid moet de misdaad aan het licht gekomen zijn. De jonkman, die zich eerst eenigen tijd had schuil gehouden, is daarna teruggekeerd, doch toen de politie gereed stond om hem in voorloopige hechtenis te nemen, is hij wederom op de vlucht De vermaarde menagerie van den Amerikaanschen Show man Barnum is Zondagavond te Bridgeport (Connecticut) afge- brand. Honderden dierenolifanten, leeuwen, tijgers, hyena's, enz. zijn in de vlammen omgekomen. Hun gebrul was ontzet- om te hooren. Door den rook verblind, liepen de ongelukkige beesten midden in de vlammen. Dertig olifanten zijn ontsnapt en dwalen rond in den omtrek. Ook een leeuw is er naar het open veld gevlucht, tot grooten schrik van de bewoners dier streek. Een tweede leeuw, die gevlucht en vruchteloos achter- volgd was, werd door een politie-agent in een stal gevonden, bezig met het verslinden van een koe. De schade, door den brand veroorzaakt, wordt geschat op 600,000 dollars (f 1,500,000.) Herhaaldelijk zijn reeds verzamelingen van Barnum door brand vernield.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3