NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang No. 49. Zaterdag 3 December 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BINNENLAND. Abonnementsprijs J. II. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Jfrijs der Advertentien WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. f 6.- zonder Bijvoegsel 3.- Enkele Nommers 15 Cent. ALLE TOEZENDIN GEN1, BEDACTTiT Isf"1 CAuAVk h\<h REEFENLE te adresseeren aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel nicer 12Vs Cent. Croote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien toorden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Den 24 November j.l., des avonds te 7 uur, is afgebrand het huis bewoond door C. Zonneveld B. no. 90 en 91 Kerk- hoHaan bij Halfweg. Ook de inboedel is verbrand. Oorzaak vermoedelijk door de kachel. Het huis en inboedel zijn verzekerd in eene buitenlandsche maatschappij het huis voor 700 inboedel voor 750. Bij de verkiezing van 3 notabelen der hervormde gemeente Haarlemmermeer zijn herkozen de heeren: A. J. G. Timraermans, J. Enthoven en S. van der Sluijs ieder met 21 stemmen. A. Breure en Boot verkregen 1 stem. Tot Kerkvoogd herbenoemd de heer P. S. Zijlmans. L'e herberg van G. van Keulen, E. 30, IJweg Vijfhuizerweg is op 1 dezer ten huize van den kastelein Sistermans ten over- staan van den notaris v. d. Made in publieke veiling verkocht aan den heer Schonheid te Haarlem voor 1525. De Dorcas-vereeniging te Hoofddorp deelde den len dezer weder pi. m. 70 gezinnen onderkleeren en dekens uit, en betuigt bij deze haren dank aan alien, die het goede doel hebben willen steunen. Dat men bij het aanwenden van ontsmettingsmiddelen niet te voorzichtig kan zijn, is j 1YVoensdagavond gebleken. Ten huize van deu heer S. te Hoofddorp moest, wegens geheerscht hebbende roodvonk, eene karner worden ontsmet. De werkvrouw, de wed. A., die zich met bet dooreenmengeo en plaatsen der stoffen had belast, ademde ongelukkiger wijze eenige chloordamp in en werd onmiddellijk daarop ernstig ongesteld. Dat zij des- niettegenstaande zich nog wist te verwijderen, is haar behoud geweest. Onmiddellijk was geneeskundige hulp ingeroepeu en aangewend en mag men zich nu in haar aanvankelijk herstel verheugen. BURGERLIJKE STAND van 28 tot 29 Nov. 1887. Geboren. Leendert, zoon van P. van Maasdam en G. Ko- nings; Johanna, dochter van M. den Ouden. en J. G. de Ruiter Johannes, zoon van P. M. Hendriks en W. Korstma; Hen- drikus Mattheus, zoon van P. G. van Alphen en K. van Keulen; Adriana Geertruida, dochter, van J. Goosen en M.vanOphem; Johannes, zoon van S. Planting en M. Swart; Johanna Maria, dochter van F. J. Massee en G. M. v. d. ZwetLeendert, zoon van D. Kuin en M. v. d. Berg: Aagje, dochter van G. Bruijn en A. GalisGerardus, zoon van G. Dazert en M. E. v. d. Steeg; Trijntje Aria, dochter van W. Groeneweg en C. van Dijk. Ondertrouwd. D. Luit en D. van Leeuwen. Gehuwd. C. J. Nieuwkoop wedr. met L. Quist wed. Overleden. Tennis oud 1 maand, zoon van J. Blitterswijk en C. Kool; Cornelis oud 21 jaar, zoon van C. van Duuren wed. en A. de Bree; Jan Appelman oud 61 jaar, gehuwd met G. Weel; Cornelia oud 16 maanden, D. van P. van Merksteiju en G. van Lempt; Cornelis oud 2 jaar, zoon van C. de Groot en A. H. Bommel; Karel Theodorus oud 4 maanden, zoon van C. Zwetsloot en J. W. G. Huijts; Margaretha Wessels oud 74 '"ri gehuwd met J. Huurman; Elizabeth van Duijvenbode oud i jaar wed. van J. v. d. Boon. Levenloos geboren. 1 Kind van G. Driehnijs en C. T. Ylegels. ENGELAND. Te Limerick in Ierland is het onlangs weder tot een bloedige botsing gekomen tnsschen de politie en het, volk. De bnrgemeester dier stad had uitnoodigingen rondgezonden tot bijwoning der plechtige onthnlling van een gedenkteeken voor drie feniansche »martelaars", die in 1867, wegens het vermoorden van een politieagent, waren opgehangen. De regeering was evenwel vast besloten geen dergelijke betooging te dnlden en heeft haar besluit gehaudhaafd. Vele inhechtenisnemingen hebben plaats gegrepen. Voorloopig blijkt nit het verhoor der gevangen genomen dyna- mietmannen Harkins en Callan, dat Londen aan een vreselijken aanslag is ontbomen. Het hoofd der Londensche politie Sir Charles Warren heeft alle waarlijk werkeloozen uitgeuoodigd ^ich aan de politiebnreau's op te geven, dan zal men een begin kunnen maken met hen te helpen vooral daar de namen der leegloopers en vagebonden, die oorzaak waren van de vorige opstootjes meerendeels reeds bekend zijn. Dt, onlangs overleden Lord Wokvrron moot 150.000 ver- maakt hebben aan Gladstone om die te besteden voor het ver- spreiden van vrijzinnige denkbeelden. In de vergadering der Londensche suiker-conferentie is, op den wensch der Engelsche gedelegeerden, daarin door vele bui tenlandsche gemaehtigden ondersteund, eene commissie van vijf leden benoemd, ten einde de quaestie van het raffineeren der sniker in entrepot te onderzoeken en daarover rapport nit te brengen. De voorzitter der commissie zal waarschijnlijk een Engelschman zijn. De conferentie zal hare zittingen eerst her- vatten wanneer het rapport is ingediend. DUITSCHLAND. Veel opzien baren de onthullingen der Koln. Zeit., dat nl. den Czaar valsche brieven en dept'ches van Bismarck zonden in handen gespeeld zijn. Men kan zich het tooneel voorstellen, toen onlangs bij het bezoek van den Russ. ieizer te Berlijn, Bismarck op de particnliere audientie aan den Czaar ronduit verzekerde, dat hij nooit dergelijke stnkken ge- schreven had. Maar indien hij niet, wie heeft ze dan opgesteld, wie heeft ze onder de oogen van den Czaar durven brengen, wat is het doel daarmeO beoogd? Velen hebben reeds een antwoord gereed en beschuldigen de Orleanisten, dat zij in troebel water willende visschen, Rusland en Duitschland tegen elkaar in het harnas trachten te jagen om en in Bulgarijfe en in Prankrijk bij de aanstaande presi- dentsverkiezing de handen vrij te hebben. Als middelpunt dezer intriges wordt de moeder van prins Ferdinand, prinses Clemen tine genoemd; maar de prins moet reeds hebben verklaard dat hij die beweringen weldra op afdoende wijzt; zal logenstraffen. Ondertusschen schijnt Bismarck bij zijn gesprek met den Czaar den vollen nadruk te hebben doen vallen op Duitschland's plichten tegenover de leden van het drievoudig verbond, met name jegens Oostenrijk, als dit door Rusland mocht worden aangovallen, waarvoor maar al te veel dreigende kenteekenen bestaan, al neemt men den after-diner speech van generaal Gourko, die zich verheugde binnen kort weer ten strijde te znllen trekken, niet al te ernstig op. De keizer van Rusland heeft wel is waar verklaard zonder provocatie nimmer Oostenrijk te znllen aan- vallenmaar het begrip provocatie is zoo rekbaar mogelijk. Ook de troonrede, waarmeO de Duitsche Rijksdag is geopend, hoewel overvloeiende van vredelievende verzekeringen heeft iu sommige kringen onrnst te weeg gebracht. In Parijs o. a. beweert men dat zij gedicteerd schijnt te zijn met de hand op het gevest van den degen. Daarentegen staan de onderhandelingen zeer gnnstig met Engeland, welk rijk in zekere gevallen met zijn marine de Oos- tenrijksche en ltaliaansche vloten zal onderstennen en de inte- griteit van Turkije beschermen. Dit is een nienwe schaakzet tegen de Europeesche oorlogspartij en tevens een bewjjs met welk wan- tronwen, men in Duitschland Rusland aanziet. Zoo dit nog nader betoog behoefde, glashelder blijkt het uit het antwoord van den grijzen keizer aan een commissie uit den Rijksdag, waarin hij gewaagt van den onchristelijken lust bij sommige staten om hnnne naburen aan te vallen en te berooveneen woord, dat hoe waar ook, eenigszins zonderling klinkt op de lippen van een vorst van Pruisen, dat sinds eenwen niet heeft opge- honden van roof te leven. Uit San Remo ofitvangt men betrekkelijk gunstige bericbten omtrent den Kroonprins, die er goed moet uitzien en rustig de toekomst afwacht. Omtrent zijn ziekte, de kanker, wordt gemeld dat Dr. Scheuerlen in het Berlijnsche gasthuis ontdekt heeft, dat ook hier weder bacteriSn en bacillen hnn rol spelen. Verder wordt nog gemeld, dat Duitschland voor het onder zijn protectoraat staand grondgebied van Nieuw-Guinea met 1 Jan. 1888 tot de Post -unie is toegetreden. FRANKRIJK. Grevy zal aftredon. In die drie woorden kan men den ganschen toestand wefirgeven. Met spot en hoon over laden zal de voorzichtige grijsaard het Elysde verlaten, die wellicht daarom talmt, omdat hij weet welke ontzaglijke ge- varen zijn vaderland knnnen treffen, indien een heethoofd zijn plaats inneemt. Intusschen, zijn besluit is genomenin een korte zitt.ing van de Fransche kamer verzocht Rouvier deze te ver- dagen tot 1 Dec. wanneer de regeering in staat zal zijn eene mededeeling te doen. Donderdag 1 December blijft dus de groote dag van het ontslag, Vrijdag 2 Dec. - een allerongelukkigste datumde nog grootere van het congres, Wie zal Gravy's opvolger worden Nu generaal Sanssier bedankt heeft voor de eer en met hem de heer Anatole de la Forge; blijven er slechts drie ernstige candidaten over Ferry, Freyciuet en Floquet? Alle drie worden bestreden, het meest Ferry, op wie de radiealen tel verbolgen zijn, maar door de rechterzijde wellicht gesteund zal worden en dus veel kans heeft, daar Freycinet te veel naar den radiealen kan overhelt en Floquet als vriend der Polen veel tegen zich heeft. Intusschen kunnen er in twee dagen wonderen in Frankrijk geschieden. Zoo wordt bjjv. gemeld. dat de Prnisenhater Deroulede aan het hoofd zijner getrouwen" zal optrekken naar het Elysee als Ferry het zal betrekken en tevens dat hij in vereeniging met Granet Grevy gesmeekt heeft om niet af treden. Eveneens verdedigen Clemenceau en Rochefort ter voorkoming eener vermoedelijke verkiezing van Ferry het aanblijven van Grevy. Te midden van al dit couranten geschrijf blijft Parijs kalm, zelfs de socialisten hebben besloten geen betooging te houden, »aangezien de beweging gevaar zon loopen van te eindigen in de dictatuur van een generaal, ver- rezen uit het bloed van de Parijzenaars". Alleen Madame Li mousin met haar Lorenz moet het misgelden. Door eeu woedende menigte zijn zij mishaudeld en moesten zij ten slotte de hulp der politie inroepen. RUSLAND. Baron de Hirsch heeft aan zijn geloofsgenooten in Rusland een vorstelijk cadeau geschonken. Vijftig millioen francs heeft hij heschikbaar gesteld om in Rusland en Polen 500 scholen op te richten voor IsraGlietische kinderen. De Czaar heeft de schenking aangenomen en de statuten be- krachtigd. Onder de Kozakken aan den Don heerscht groote onte- vredenheid, omdat de vervulling der fraaie beloften, hnn verleden jaar bij het bezoek van den Czaar gedaan, nog steeds uitblijft, maar vooral ook wegens het vervolgen van de Kozakken, die de Orthodoxe kerk verlieten voor de sekte der Stoundisten" een sekte, welke veel overeenkomst met de hervormde kerk heeft, en in Znid-Rusland millioenen aanhangers telt. Zeesignalen. Eene zaak van groot belang voor hen, die zeereizen maken, is door het ongeval met de Scholten aan het lieht gebracht. Het is minder bekend, dat er zoo weinig verschil is tusschen de signalen voor eene aanvaring of voor iets anders, dat het onmo-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1