KERKELIJKE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIEOAVb- en ADVERTENTIEBLAD. den landbouwgewassen niet tegengevallen. De tarwe en aard- appelen hebben zelfs zeer goede uitkomsten gegeven. De rogge was goed; hier en daar echter schijnt het gewas, tijdens het, bloeien, door nachtvorst, geleden te hebben, waardoor vele looze, of althans slecht bezette aren ontstonden. Ook is het gewas hier en daar vroeg gelegerd, hetgeen altijd van on- gunstigen invloed is op de korenopbrengst. Vooral wordt hier- over geklaagd uit Noordwijk en Yeendam. Algemeen was de opbrengst aan stroo grooter dan aan koren. De gerst heeft ruim middelmatige uitkomsten opgeleverd. Enkele klachten komen omtrent dit gewas echter ook voor. Te Ulrum was de korrel smal en alleen in den polder van goede qualiteit Zomergerst is er zeer weinig verbouwd; zij was ge- ringer in uitkomsten dan het wintergewas. De haver is vrij algemeen meegevallen, de pluim is beter ge- laden dan men aanvankelijk dacht; ook de opbrengst van stroo was ruim middelmatig. Op de goed bemeste lichtere gronden, die waterhoudend zijn, werden nog de beste uitkomsten ver- kregen. Onder Groningen is het gewas mislukt, te Noorddijk was de opbrengst op de klei best, op de lage gronden echter (middelbest) beneden het middelmatige. De boekweit bleef beneden het middelmatige. Niet alleen dat de aanhoudende droogte met koude noordenwinden aan het gewas kwaad deden, maar ook hebben de late nachtvorsten vooral de late boekweit geteisterd. Te Marum a. a. gaf de vroeg gezaaide zandboekweit een zeer ruim middelmatig beschot, de veenboekweitopbrengst daarentegen was gering. De veldboomen bleven dooreengenomen trots den veelal goeden bloei beneden het middelmatige, ook wat de stroo- opbrengst aangaat. De zomer was voor dit gewas veel te droog, en ook schijnt, dat de felle zonneschijn, tijdens het bloeien, de bloem of het vruchtbeginsel verschroeid heeft. Het gewas is bijna overal tegengevallen. De erwten waren veel beter dan de zoo juist, genoemde peul- vrucht. Zij gaven een rijkelijke opbrengst en daarbij, boven ver- wachting, veel stroo. De onderscheiden zaden gaven mede redenen tot tevredenheid; het koolzaad, waarvan dooreengenomen niet boven het middel matige verwacht werd, viel zeker 15 pCt in opbrengst mede. Het vlas geeft wel is waar meer dan middelmatige uitkom sten, doch de Stengel was kort, waardoor de lengte van het vlas en daardoor de qualiteit te wenschen zullen overlaten. De aardappelen hebben een bijna ongekenderi oogst opgeleverd. In de veenkolonien, waar de hoofdverbouw van dit gewas en wel voor de fabrieken plaats vindt, zijn genoegzaam plaat- sen aan te wijzen, waar de opbrengst van 600 tot 800 H. L. per H. A. bedraagt. Bij den lagen prijs van 70 tot 85 cent per H. L., is deze cultuur dit jaar nog zeer voordeelig te noemen. De knolvoedergewassen hebben, als hoofdvruchten verbouwd, niet veel meer dan middelmatige uitkomsten gegeven, de droogte in den zomer is hiervan oorzrak. Gras en klaver waren eerst in ruime hoeveelheden voorhanden, de langdurige droogte en de hooge winden hebben totaal gebrek aan beide veroorzaakt, zelfs heeft men hier en daar de hooi- landen moeten voorweiden, zoodat ook een meer dan middelma tige opbrengst aan hooi zeldzaam was. Dit laatste is evenwel uitmuntend gewonnen, zoodat de voedzaamheid groot zal zijn en aan de geringe opbrengst veel zal vergoeden. In den nazomer waren er weder klaver en gras in ruim voldoende hoeveelheden voorhanden. Fruit en ooft heeft mede door droogte geleden, en al was het aantal appelen, die aan de boomen hingen groot, zij waren te klein van stuk om eene voldoende hoeveelheid in maat op te leveren. Fruit en ooft komen in deze provincie trouwens zeer weinig als handelsgewassen voor. De tuiners mogen voor hunne producten wel goede prijzen bedongen hebben, de opbrengst van groenten en tuinvruchten liet echter te wenschen over. Nadeelig vooral was dat de on- derscheidene gewassen zeer laat waren. De boom- en bloemkweekers hebben over een buitengewonen groei in hunne plantsoenen en kweekeri'en mede niet te roemen gehad. C/tr. Ger. Kerk. Toegelaten tot de H. Bediening M. Rooseboom, eand. die het beroep naar Aalden heeft aangenomen. Beroepen te Alfen a. d. Rijn J. Impeta, te schiedam. Be- dankt: voor Bierum J. W. van der Kouwe te Hazerswoude. Ned. Ger. Kerk. Beroepen: te Groningen dr. L. H. Wagenaar te Heeg, te Lemmer, Eesterga en Follega M. Brouwer, rustend pred. te Amsterdam. Bedankt: voor Haarlem Dr. W. van den Berg, te Voort- huizen (Geld.) Drietalte Harderwijk J. Langhout, te Anjuin; Mulder, te Amsterdam, J. C. Sikkel, te Hijlaard. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Vroomshoop G. A. J. Jonker, cand. teHeerde; te Holwerd H. J. Dingemans, te Irnsuin; te Akersloot (cl. Alkmaar) J. H. W. Bisschop Boelen, cand. te Utrecht; te Scboonebeek (toez.) Van Oostrum Soede, te Aalten te 's Her- togenbosch A. F. Adriani te Renswoude; te Harraelen J. H. Wensink te Benschopte Bergambacht Koster te Eemnes- Binnen; te St. Anualand Wentink te Nieuwe Tongete Harlin- gen Herfkens te Dordrecht. Aangenomennaar Etten H. Darnste te Heemskerknaar Borkuloo N. J. Telders te Steenbergen (classis Breda). Bedankt: voor Koudum J. Vonk te Oldebroekvoor Beken- woude J. H. W. Bisschop Boele, cand. te Utrecht; voor Drie- huizen en Znidschermer (cl. Alkmaar) H. M. Laurman, te Zunderdorp (cl. Edam)voor Oud-Alblas (cl. Dordrecht) S. Dijkstra, te Hilversum; voor Zuilen (Utr.) F. Kijftenbelt, te Hoevelaken (Geld)voor Sommelsdijk c. a. P. Segboer, te Nieuw-Lekkerland. Doopgezinde Gemeente. Aangenomen te Drachten H. van Cieeff, prop, te Uithuizen (die nu voor Giethoorn bedankt heeft). R. C. Kerk. Benoemdtot pastoor te Soesterberg M. Moestot pastoor te Breukelen J. Pele van Soesterberg; tot kapelaan te Aehter- veld G. J. Mol; tot id. te Veenhuizen A. M. de Boer. Een dienstmeid, die liaar meester, zonder dat hij't bemerkte, in den loop van nog geen jaar voor een bedrag van ongeveer 500 kon ontstelen, en die zelfs eenmaal inderhaast, uit een portefeuille een bankbiljet weg nam, 't welk haar tot liaar eigen schrik later een van duizend bleek te zijn Geen wonder, dat ze zich haastte dit onder een voorwendsel terug te geven, en haar heer niet boos keek, toen hij 't weer in zijn bezit had! Nu hij kwam er over het geheel zoo slecht niet af, want daar 't haar doel was geweest zich een spaarpotje te inaken voor het inrichten van haar huishouden, had zij al 't geld of omgezet in linnen goede- ren of naar de Postspaarbank gebracht, zoodat de schade, welke de meester door het misdrijf dreigde te ondervinden, nog al los zal loopen. Voor wie het minder goed zal afloopen, is natuurlijk de dienst- bode zelve. De straf tegen haar geeischt is in het geheel niet licht en al, zijn de verzachtende omstandigheden sinds de invoe- ring van het nieuwe strafwetboek afgeschaft, tegelijk met de invoering van zeer lage strafminima, de verdediger, wien na de volledige bekentenis van bekl. weinig te zeggen was overgeble- ven, rnocht ten minste aandriugen op eene lichtere straf voor deze al te langvingerige dienstbode. Had de genoemde beklaagde intusschen ter terechtzitting zoo weinig mogelijk gesproken, de nu volgende bekl. deed 't des te meer. Er was bij hem geen houden aan En als de Voorzitter niet door het laten afroepen van de derde zaak er een einde aan gemaakt had, zou de man met //het voordragen van zijn belang" misschien nog niet gereed zijn. 't Was dan ook erg hard voor hem. Als bierhuishouder aan den Zeedijk had hij, C. L. Arents, in den avond van 5 op 6 September een 6-tal personen zien binnentreden, die elk een glas Beiersch dronken. Maar toen het op betalen aankwam liep het mis. Een hunner, Kok genaamd, had getracteerd en moest dus betalen. Doch of de vrouw van Arents al om geld vroeg, en of deze bekl. 't zelf deed, de man had er geen zin in. Nu zond de bierhuishouder iemand uit om //peliesie" te halen en stelde hij zichzelf inmiddels in postuur voor de deur, om daar, gewapend met een stok, den bezoekers het heengaan te beletten. Kok, die lont rook dat //de pelisie" er bij geroepen werd,wilde er nu juist van door; en zoo kwam bij de volgende carambole, de stok van Arents in ietwat onzachte aanraking met het hoofd van den gullen man. 't Kostte den voorzitter alle moeite den beklaagde aan het verstand te brengen, dat deze mishandeling in ieder geval een strafbaar feit bleef. De bierhuishouder beweerde dat nu de polieti, die 't te druk had, hem niet te hulp kwam, hij wel zelf moest zorgen, zijn geld binnen te krijgen //als je toch moet opbrengen voor stad en land, Edelachtbare Maar de Voorz. maakte hem duidelijk, dat hij nu gevaar liep grooter schade te lijden dan de zes-en-dertig centen voor het bier; en al was de eisch van O. M. ook nog zoo matig, toch zal, wanneer de rechtbank 't er mee eens b'ijkt- te zijn, de bekl. voor zijn daad van eigen richting, behalve de gerechts- kosten, nog 5 boete hebben te betalen. //Maar zoo iets gebeurt ons alle dagen, dat ze komen drinken en niet willen betalen. En als je dan voor stad en land moet opbrengenEn aldus mopperend verliet bekl. de zaal 't Sciieelde weinig of de aanklacbt tegen den 31-jarigen J. Franken, Elandsgracht albier, was door het O. M. ingetrokken. Er was althans aarzeling te bespeuren in de houding van den ambtenaar van het O. M., of hij al dan niet zou doorgaan met het hooren der geiuigen, nadat twee hunner eene verklaring haddeu afgelegd, die het uiterst twijfelachtig maakte of 't ge- pleegde feit wel kon worden beschouwd gelijk 't in de dagvaar- ding was omschreven, als //beleediging door feitelijkheden", een misdrijf, strafbaar gesteld bij art. 266 Wetb. v. Strafr. Ziehier wat er gebeurd was. Bij gelegenheid van 't oplaten van een luchtballon in de nabijheid van het Buikslotertolhuis op 24 Sept. 1.1. was bekl. met een aantal kameraden in vrij opgewouden toestand gekomen in de buurt van het politiebureau daar ter plaatse, en dit ter- wijl zij in hun midden een vriend hadden, die wat al te veel prinsgezind was geweest en na dezen gesproken te hebben, niet te best meer op zijne beenen stond. Een agent, die in het bureau op post stond, achtte het voor den beschonkene zelf wel aanstonds beter hem in 't bureau op te liemen; maar hij was verstandig genoeg niet alleen met dit geheele clubje aangescho- ten lui te beginnen en wachtte zijn beurt af. Die kwam wel- haast, daar de anderen den dronken vriend spoedig in het gras liggend aan zijn lot overlieten, terwijl inmiddels meer agenten ter plaatse gekomen waren. Toen werd //het lijk" opgenomeu en naar het bureau gedragen. Doch nu ontwaakte de vriend- schapsijver der anderen weer; ze drongen op de agenten aan, sloegen een soort van beleg voor het bureau en brachten de polietidienaren in het nauw, dat deze om het veld niet te ruimen, zelfs met stokken en sabels te werk moesten gaan, wilden ze hun belegeraars verdrijven. 't Was bij dit tumult nu, dat genoemde Fhanken achter- eenvolgens twee steenen opnam en die naar de politie gooide, zonder evenwel iemand te raken. Dit feit, gequalificeerd als poging tot mishandeling, zou vol- gens de wet, Diet strafbaar zijn geweest. Maar toen nu de agenten, bij nadrukelijke ondervraging erkenden, niet te hebben gezien, dat juist op een hunner be- paald gemikt maar meer in het algemeen, op hen te zamen de aanval bedoeld was, meende het O. M. te mogen zeggen, dat het den beklaagde vooral te doen was geweest om eens te toonen, dat hij de politie wel aandorst, dus niets om haar gaf, derhalve door eene daad zijne minachting voor haar aan den dag te leggen; dus haar door een feitelijkheid in het open- baar te beleedigen. f En zoo was de daad in een licht gekomen, 't welk onder de termen der strafwet valt, en kan tegen bekl. eene gevan- genistraf worden geeischt voor den tijd van eene maand. Hij zelf dit ten slotte verklaarde zoo dronken te zijn geweest, dat hij niet wist wat hij deed; wat de agenten tegen- spraken. En de Yoorz. kon niet nalaten den man er op te wijzen, dat een dergelijke uitvlucht eenvoudig een lafheid was. Als men eenmaal iets misdoet, moet men ook den zedelijken moed hebben er voor uit te komen en de straf te dragen, die er op staat. Een nieuwe troep Zigeuners, nu uit Pruisen komende, is Maandag nabij Susteren door de marechaussee aangehouden en weder naar Pruisen teruggebracht. De Zigeuner bende, reeds driemaal naar Belgie over onze grenzen gebracht, is nu voor de vierde maal, en wel door de marechaussee van Torn, aangehouden onder Huusel. Zij werd nu te Ittervoorn uitgeleid. Het zal niet lang duren of de Belgen brengen haar weder op ons grondgebied. Uit Stomoway (Schotland) wordt bericht, dat 2000 boeren de bosschen zijn ingetrokken, met het plan daar eenigen tijd te kampeeren en er de herten te dooden. De mannen der expeditie verklaren niet meer te zullen dulden, dat drie-vierden van de streek alleen tot jachtgronden dienen, terwijl 6000 boeren gebrek lijden. Hun doel is, negen-tienden der jachtgronc'en tot bouwland te raaken. Er zijn nu 60 mariniers afgezonden, om den boeren het herten- dooden te beletten. Op den spoorweg tusschen Mattersdorf en Wiesen (Hon- garije) gebeurde onlangs een ernstig ongeluk. Een gedeelte van een trein geraakte los op een hellenden weg en kwam met een hevigen schok tegen de andere wagens aan. Yerscheidene perso nen werden gewond; eenigen ernstig. Het ongeluk werd nog verzwaard door de haast ongelooflijke omstandigheid dat het geheele treinpersoneel beschonken was, en buiten staat de ver- wonden te helpen. De conducteur was zoo ver heeii, dat hij geen enkel behoorlijk antwoord kon geven op de hem gedane vragen. Omtrent den brand van Barnum's menagerie te Bridgeport (Connecticut) wordt nader bericht, dat een der oppassers, naar men vreest, in de vlammen is omgekomen. Voorts werden verscheidene menschen omvergeworpen en verwond, door de als razend vluchtende olifanten. Bijna al de olifanten zijn teruggevonden. Onder de verbran- den zijn ook de vermaarde witte olifant en Alice, het wijfje van den veelbesproken Jumbo. Men vermoedt, dat de brand door kwaadwilligen is aangestoken. Uit Zevenaar schrijft men ons: //Het jachtveld is in deze streken van Gelderland zeer goed voorzien, zoo zelfs dat in edn dag aan de grenzen 125 stuks wild buit maakten. Om Didam en Weel is overvloed van wild. De prijzen zijn goed." Te Venloo is dezer dagen aangekomen de Heer Dr. E. Liceaga, hoogleeraar in de geneeskunde uit Mexico en president van den gezondheidsraad aldaar als afgevaardigde namens de Regeering zijns lands, om een onderzoek in te stellen naar het bereiden en de inrichting van turf en turfstrooisel. Helenaveeri werd als plaats van onderzoek gekozen, waarbij de uitvinder van het turfstrooisel-fabrikaat, de Heer W. Hollman uit Euik, zijne diensten verleende. De uitkomst was, dat de geheele inrichting zeer goed heeft voldaan, eu het voorstel aan de Mexicaansche Regeering zal worden gedaan om het voorbeeld van Nederland aldaar te vol- gen in de uitgebreide en buitengewone turfvelden. Veepest. De Java-bode deelde onlangs het uitbreken mede van veepest in de afdeeling Meester-Cornelislater is zij ook te Weltevreden geconstateerd. Het vervoer van vee in, door en uit de afdeelingen Meester-Cornelis en stad en voorsteden van Batavia is thans dan ook verboden zonder consent van het hoofd van gewestelijk of plaatselijk bestuur.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3