I LA A I! LEMMERMEE1L NIEUWS en ADVERTENTIEBLAD. VAN Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. 28e Jaargang Nc 50. Zaterdag 10 December 1887. Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs J- II. de lUISSl. Rokin 60, Amsterdam. JPrijs der Advertentien WEEKBLAD Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. n zonder Bijvoegsel n n Enkkle Nommers 15 Cent. 6- a 3. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseeren aan den TJitgever Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- 6 regels 75 Cent, elken regel meer 121/2 Cent. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelaren, postkantorenbrievengaarders en postboden. In de afgeloopen week vervoegde zich iemand bij v. d. G. nabij Hiilegom, voorgevende handelaar in bloembollen te zijn. Hij wist het zoover te brengen dat, hij 'a nacbts op lift bed van v. d. G. en deze op den grond sliep. Hij kreeg zelf's nog f 5 reisgeld mee. Den volgenden dag bleek het dat men met een oplichter te doen bad, dien men tot heden nog niet heeft kunnen opsporen. De gemeente veldwachter J. Bremer is benoemd tot le portier aan het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zondag avond is afgebrand de boerderij van Mej. de Wed. Berkemeyer, bewoond door H. Langereis in de Domineslaan, albier. Ook de inboedel is verbrand. De brand is vermoedelijk r untstaan door het omvailen van een lamp in de bedstede. De verzekering van het liuis is onbekend, doch de inboedel gereedschappen etc. zijn verzekerd voor 1200. BURGERLIJKE STAND van 30 Nov. tot 6 Dec. 1887. Geboren. Arie, zoon van S. van Duijn en E. de Jong; Cor nelia, zoon van A. van Ruiten en A. PaardekooperCornelis Andreas, zoon van J. B. van Oosten en H. vau NoortJohan nes, Gerhardus, Cornelis, zoon van J. Boon en C. Dikkeboom; Wilhelmina, dochter van D. van Bekkum en G. DekkerjLeen- dert, Willem, zoon van J. F. van Driel en A. KooijBartholo- meus Franciscus, zoon van P. Kaptijn en A. Brnijnen; Pieter, zoon van J. Vinke en E. Ronk; Wilhelmus Nicolaas, zoon van P. J. C. Dijkman en M. Kok; Adam, Franciscus, zoon van A. F. Heintjes en J. Dingenouts; Willem, zoon van A. de Leeuw en W. Pasmooij; Bartholomeus, zoon van J. Griekspoor en G. van Groningen; Johanna, dochter van A. Mulder en J. Berends Vlaskamp. Overleden. Marinus, Arie, oud 6 maanden zoon van J. Pen ning en A. SchoondermerkKlaas, Vastenhout oud 49 jaar gehuwd met J. Brouwer; Trijntje, oud 3 maanden dochter van C. de Lange en A. RuijgrokTeunis van Til, oud 51 jaar gehuwd met J. Slooten; Pieter, oud 5 weken zoon van T. Muijl- wijk, weduwe; Adrians van Geest, oud 61 jaar gehuwd met C. Radder. Levenloos geboren. een kind van J. Leiten en C. Mink. ENGELAND. Tegen de Parnellisten brengt de Morning Post de znare beschulcligiug in, dat zij uit Amerika dynamietmannen hebben laten overkomen om de heeren Hartington en Goschen, op hun reis nanr Ierland, le vermoorden. Door de waakzaumheid der politie, die de geuoemde heeren overal met hare geheime agenten omringde, werd dit opzet verijdeld. Met geestdrift werden de Unionistische aanvoerders door hunne aanhangers te Dublin begroet en er werd een vergadering belegd met het doel om svmphathie te betuigon voor een blijvende aanslui- ling van Ierland aan Engeland. Een bestrijding dus van Home Rule. Het was geen meeting, waarop in het openbaar gedebatteerd werd, maar een demonstratie van gelijkgezinden. De vergadering was druk bezocht, door wat men gewoon is te noemen het meer intellectueele deel der natie. Men zag er partijleiders, die anders nooit saraen- werken, kooplieden, hoofden van b •memde historische huizen, als Fitzger .ll, Hamilton, Pluuket; alien bijeengekomen onder de chaduw der Engelscho vlag om te protesteeren tegen het maken eenerschei- ding tusschen het groene Erin en het fiere Albion. De burgomeester van Dublin, de heer Sullivan, tevens lid van het Engelsche parlement en dagblad-redacteur, is veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf omdat hij, in strijd met de wet, een verslag van een verboden bijeenkomst der Nationale Liga heeft openbaar gemaakt. Om dezelfde reden werd nog een ander Iersch parlements- lid gevangeu genomeu. Engeland heeft in Lord Lyons, die tot voor weinige dagengezant te Parijs was, een zijner beste diplomateu verloreu. In 1817 geboren, wijdde hij zich geheel aan de diplomatie en er zijn weinig Europee- sche hoofdsteden, waar hij niet gedurende een tijd werkzaam is ge- weest. Het langst vertoefde hij te Parijs (van 1867 af) en wist, ofschoon de verhouding tusschen beide landen dikwijls zeer gespan- nen was, den vrede te bevvaren. Zijn lant«te werkzaamheid is geweest de quaestien over de Hebriden en het Suez-kanaal op bevredigende wijze op te lossen. DUITSCHLAND. De Koln. Zeit. antwoordt op eene mededeeling door den heer Bocher namens den graaf Van Parijs gedaan, dat zij de prinsen van Orleans nooit heeft beschuldigd van het vervalschen van staatstukkeri, maar alleen beweert heeft, dat er stukken zijn ver- valscht en gehruikt ten gunste van het liuis Orleans, ten einde den Czanr in de arraen der oorlogspirtij te drijven. llet ontwerp der Duitsche rCgeering tot verhcoging der graau- rechten is niet onmiddellijk door den Rijksdag aangenomon, maar naar een commissie verwezen, waarna de Rijksdag voor een p iar dagen uiteen is gegaan, om de commissie in haar beraadslagingen niet te belemmeren. De sociaal-democraat Bebel heeft in de afgeloopen zitting van den Rijksdag een scherpe kriliek geleverd op de troonrede, met name op de woorden, waarin het aanvallcn van naburige volken weene onchristelijke neiging" werd genoemd, Deze taal noemde bij huiche- larij. Daarna viel hij de regeering aan over de inlijving van Elzas- Lotharingen en betoogde, dat alleen dit feit thans den Europeeschen politiekeu toestand beheerscht. Als of er nog niet genoeg specialiteiten hunne meening hebben uitgesproken over de keelaandoening van den Duitscheu kroonprijs, heeft nu de Schltsische Zeit. een bericht „van een der bekwaamste hoogleeraars" in de geneeskunde te Breslau ontvangen, waarin deze verklaart, dat de ontsteking niet van kanker- achtigen aard is. De toestand van den kroonprlns schijnt overigens zoozeer verbeterd te zijn, dat dr. Morell Mackenzie, die 10 December weer naar San Remo komen zou, zijn bezoek heeft uitgesteld. FRANKRIJK. Parijs heeft het oproer maken voor het oogenblik opgegeven. Was er ooit haehelijker toestand voor een bestaande regeering dan die van de vorige week inFrankrijk? Een aftredende, haast schreven wij, wegsejaagde president, een demissionair kabinet, een hopelooze verwariing en twist tusschen de versehillende fracties der republikeinscbe pnrtij, wat aangaat den te kiezen candidaat een j immerlijk door het slijk sleuren in de pers van de meest aangewezen personen, een a'intal volksmenners en opruiers als Deroulede, Roche- fort, Louise Michel, de commune generaal Eudes enz. daaelijks bezig om olie in het vnur te gietenziedaar het scliouwspel dat Parijs in de afgeloopen week aanbood. Oprechte republikeinen treurden met den heer John. Lemoinne en zeiden dat Diet alleen de president maar het presidentschap in de wiek geschoten was. En toch, wonder boven wonder, alios is voorloopig rustig afge loopen. Een nieuwe president zetelt weer in het Elysee onder toe- juiching van bijna alle republikeinsche bladen en de luchtige Parij- sche bevolkiag heeft haar oproerige neigingen vergeten en wandelt vroolijk langs de boulevards onder het zingen van «C'est Carnot, e'est Carnot, Qu'il nous faut, qu'il nous faut! Oh! Oh! Oh!" Want geen der drie F's, (Ferry, Freycinet, Floquet) is op het congres te Versailles tot president gekozen. Reeds bij de eerste stemming bleek, dat de radicalen en opportunisten ieder hun candidaat hand- haafden en de rechterzijde haar stemmen uitbracht op Saussier. Toen bej;af zich Ferry te midden der vergadering naar den heer Sadi Carnot, op wien insgelijks stemmen waren uitgebracht, drukte hem onder toejuiching vau alien de hand en zeide, dat hij zich terugtrok ten gunsie van Carnots candiilatuur. Freycinet volgt dit voorbeeld, en daarmede was de strijd beslist. Carnot werd met 616 van de 840 stemmen tot president verkozen en als een waar gelukskind in een ondeelbaar oogi nblik met de meeste geestdrift allerwege als redder in den nood begroet. De Fransche couranten zijn vol lofluitingen op de beproefde eer- lijkheid en de vaste republikeinsche principes van den nieuwen pre sident. De meest fraaie utopieen van algemeene verbroedering der republikeinen worden met het meeste succes en zonder pikante saus voorgediend. Wij willen hopen dat deze eerste liefde niet al to spoe- rlig verkoele en Carnot blijke the right man on the right place te zijn. De Norddeutsche laat zich zeer voorzichtig uit en Clemenceau, hoe- wel medechorist in het algemeen concert, kijkt toch ietwat beden- kelijk. De heer Sadi Carnot is reeds door afkomst republikein in hart en nieren. Zijn grootvader was de ijzeren Carnot, die in de Fransche omwen- teling de levee en masse organiseerde en Napoleon weerstond, toen hij zich als alleen heerscher opwierp. Zijn vader is nog in leven en doyen d'age van den senaat. Als minister weigerde Sadi Carnot mede te werken met Wilson's knoeierijen. Wat dezen laatsten betreft, het gerucht gaat, dat hij in Schotland voor 200,000 een landgoed heeft aangekocht. OOSTENRIJK. Hoewel voor een oningewijde de politieke horizout vrij wat schijnt opgeklaard, blijven er steeds nog wolkjes drijven, die in een oogenblik kunnen aangroeien tot een donderbui. De ver houding van Oostenrijk en Rusland met betrekking tot beider weder- zijdsche belangen op het Balkanschiereiland blijft gespannen. Met onrast verneemt men te Weenen het bijeentrekken van talrijke Rus- sische troepen langs de Oostenrijksche grenzen en gevoelt zich ge- noopt daartegen voorzorgsmaatregelen te nemen. BULGARIJE. Ook hier heerscht groote spanning in de Regee- ringskriugen. Men vreest Bismarcks ongenade, die prins Ferdinand terecht of ten onrechte van de bekende stukken-vervalsching schijnt te verdenken. Men vindt dat in deze omstandigheden het bezoek van 's prinsen moeiler, Clementine van Orleans, die als zeer eerzuchtig bekend staat, te Sofia nog al ongelegen komt. ITALIE. De Chineesche gezanten, die aan de Italiaansche, Duit sche en Russische hoven bonoemd zijn, kwamen onlaugs met een gevolg van 40 personen te Genua aan. In Calabrie hebben hevige aardbevingen gewoed; vele menschen werden gewoud of gedood. SPANJE. In gezelschap van haar tweejarigen zoon, koning Alphonso XIII heeft de koningin-regentes de Cortes geopend. De tribunes waren overvol, de bloem der Madridsche groote wereld en de leden van het corps diplomatigne waren aanwezig. Het belangrijkste wat de troonrede behelsde aangaande de buiten- landsche aangelegenheden, was de aaDkondiging eener tweede confe- rentie over Marokko, door den sultau van dat land zelf aangevraagd. De Spaansche resreering zou nu de mogendheden, die in 1880 te Madrid bijeen kwamen, tot eene nieuwe bijeenkomst uitnoodigen ten einde de Marokkaansche aangelegenheden met onderling goedvin- den te regelen. Een bijna even gewichtig feit in de oogen der Spanjiarden is het overlijden van den vermnarden Toreador Frascuelo, wiens verwonding indertijd geheel Madrid in beweging bracht. AMERIKA. Het congres is den 6den dezer te Washington geopend. De boodschap van den president Cleveland is zeer kort en handelt voornnmelijk over de financien. De president vestigt de aandacht van het congres op de nood- zakelijkheid, dat terstond maitregelen moeten worden gennmen tot vermindering van het overschot t"n einde de verdere opeenhooping van geld in de staatskas te verminderen. De president wijst tevens op de noodzakelijkheid der tariefhervor- ming, waarbij de belangen van de Amerikaansche nijverheid en de Amerikaansche werklieden zeer nauwkeurig in het oog moeten wor den gehouden, maar waarbij toch den Amerikaanschen industrieelen niet het recht wordt gegeven buitengewone winsten te maken. De president verklaart zich voor do afschnffing ot vermindering der invoerrechten op linnen, en wenscht of een aanmerkelijke ver- laging der invoerrechten op ruwe grondstoffen, die gehruikt worden bij de Amerikaansche nijverheid of een volkomen vrijstelling van den invoer dezer materialen. BRAZILIE. In den omtrek van San Paulo is een slavenoproer uitgehroken. De slaven op twee plantages staakten het werk en joegen de poliiiedienaren op de vlucht na hen te hebben ontkhed en gegeeseld. Daarna vcrvolgden zij hun weg naar de bosschen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1