B I N N E N L A N D, LANDBOUW. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER NIECJWS- en ADVERTENTIEBLAD. Steeds groeiden hun aantal aan, want de meeste slaveu van de plan- tages waar zij langs trokken, voegden zich bij hen. Te Santo Anaro trok een troep slaven door de straten onder het geroep Vrijheid Wij widen liever sterven dan weer gevat te worden De troepen moeten geweigerd hebben de slaven te vervolgen. Eerste Kamer. Ingevolge de nieuwe Grondwet zijn tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal niet alleen de hoogstaangeslagenen in de Eijks directe helastingen verkiesbaar, maar ook degenen, die een of meer hooge on gewichtige betrekkingen, bij de wet aaugewezen, bekleeden of bekleed hebben. Bij de additioneele artikelen is bepaald, dat deze betrekkingen voor de eerste maal aangowezen worden bij maatregel van algemeen bestnur. D?ze maatregel van algemeen bestuur is thans bij den Eaad van State om ad vies. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft na een uitvoerige discussie waarin eerst faangenomen werd de uitbetaling van de pensioenen aan werklieden van 's Eijks-werf bij den aanvang van het kwartaal te doen geschieden een voorstel van den heer Kerdijk aangenomen om de regeling van die uitbetaling over te laten aan de uitvoerende macht. Het geheeie vooTstel tot voorloopige regeling van de ondersteuning aan werklieden dor Eijks-werveu, werd met algemeene stemmen aan genomen, gewijzigd naar het amendement-Kerdijk. Bij het koninklijk besluit van 5 dezer zijn jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en mr. E. J. J. B. Cremers, voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- j ten-Generaal, benoemd tot minister van staat. Nog wordt gemeld dat de heeren Meesters uit Steenwijk, Buieux, uit Middelburg en mr. van den Biesen, zich voor de a. s. verkie- zingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet meer ver kiesbaar stellen. Uit Diepenveen bericht men dat mr. A. J. Duymaer van Twist Oud-gouverneur-generaal van N. Indie na een kortston- dige ziekte overleden is. In 1851 volgde hij Eocliussen op als gouverneur-generaal in N. Indie, welke post hij bleef bekleeden tot Mei 1856. Eeeds kort na zijn optreden werd tot gedeeltelijke afschaffing van de bazaarpachten overgegaan en kwam de kweekschool voor inlandsche onderwijzers te Soerakarta tot stand. Van Twist had bovenal een geopand oog voor de haudelsbelangen van Indie. De havens van Amboina, Banda, Ternate eu Kajeli werden door hem voor den vrijen liandel opengesteld, hij voerde een nieuw muntstel- sel voor Indie in en bereidde de eerste telegraafgemeenschap op Java voor, die nog in het jaar van zijn aftreden werd geopend. Een groot aandeel lieelt hij geha.d in de sameustelling van het nieuwe regeerings- reglement, dat onder zijn bestnur in werkiug is getreden. Na zijn terugkeer in het moederland werd hij door den Koning tot minister van staat benoemd (in 1857). Van 1865 tot 1883 had hij voor Zuid-Holland zitting in de Eerste Kamer, waar zijn adviezen allijd aandachtjg gehoor vonden. De overledene was versierd met het commandeurskruis der orde van den Ned. I.eeuw en met het Grootkruis der orde van de Eikenkroon. Men schrijft ons Noord-Brabant Ook in mijn stedeken zou de grondwet worden afgekondigd. Aan den vlaggestok van het stadhuis wapperde Neerlands driekleur en, trok dit ongewone verschijnsel veler aandacht de ge- moederou waren spoedig bevredigd toen een wijs man uit het volk als zijne meening had uitgesprokeri, dat het aldus geschie Ide omdat van daag de banken: in de kerk zouden worden verpacht. Mij klopte het harte. Want de grondwet zoude worden afgekon digd; de grondwet, die mij het kiesrecht ons volk een nieuw staatkundig leveu het vaderland eene schoone toekomst wellicht zoude brengen, die bestomd scheeu het begin te zijn van eeu een- maal belangrijk tijdperk in onze historie. Daar klepte de stadhuisklopjuist als in Cats zijn tijd Nocli is in de stadt een klock, (Dat's te seggen noch een jock) Die wanneer se klipt of luyt, Yder een doet kijckeu uyt; En dan loopt men met gedruys Na de puye van 't stadthuis. Op die pui stand de burgomeester met zijn ambtsketting om en uaast hem de secretaris met een heel klein stukje papier in de hand De stadsbode trok onverpoosd aan het zeel der stadhuisklok eu ondertusschen stroomde het volk in groote scharen saam. „Ik zon denken dat de brandspuiten van middag zullen worden geprobeerd", zegt er een uit den hoop. »Neen", zegt een ander. wien de eenvoudige liandeling in strijd scheen met den ernst, die straalde uit des burgemeesters ambtsket ting, „ik zou meenen, dat het iets is over het aanstaande Pausteest." Een derde betwijfelde dithij was van oordeel, dat de burger- lijke overheid met een dergelijk kerkelijk feest niets te maken had, maar dat eene verordening op het muilkorven vau honden in aan- tocht was. Een verstandig man uit het volk, van wien men wist dat hij ge- regeld de Zaterdagsche courant las, profeteerde van oorlog. Op dit somber woord uit zoo wijs eenen mond verstomde het gewoel, en toen ook de stadhuisklok ophield met luiden, werd 's Kouings pu- blicatie ouder eerbiedig zwijgen aangehoord. Die lezing was weldra geeindigd, het papiertje verdween in den zak van den secretaris, en deze zelf verdween met den burgemeester in de donkere ruimte van het stadhuis. „Nu weet ik nog niets", hoorde men van alle zijden, niettegen- staaude de secretaris met duidelijke stem zijne lezing had volbracht. wIs 'tanders niet", stemden velen in. ,,'t Moet zooveel als van een grondwet zijn", zeide de courantenlezer van straks. En toen deze ge- sproken had, verdween de masa, onder welke er velen waren, die spijt hadden dat ze voor „zoo'u bagatel" hun eten hadden laten koud worden. Een pessimist uit den hoop schudde zwaarmoedig het j hoofd en mompelde: «Wat een grondwet is, weet ik niet; maar, J wat ook. 't zal wel weer tot armoe' van 't volk zijn." Er zal nog veel water door den Eijn moeten loopen eer dat volk de zegeningen zal begrijpen en waardeeren, welke de nieuwe grond wet hun meent te brengen. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Ofschoon al de bewoners der Willemstaaat en aangrenzende straten en grachten, in het hartje van den Jordaan, heden reeds vroegtijdig hunne kluizen hadden verlaten, heerschte er toch overal op straat geheel in strijd met de gewoonte eene diepe stilte onder de duizen- den, die den lijkstoet van Jacobus Mens wilden zien, of naar de Westerbegraafplaats volgden. Tegen half tien bewoog zich de stoet door verschillende str.iten der Jordaan. Voorop ging een tamboer en een pijper der mariniers, die een treurmarsch lieten hooren. Op het zwarte laken, dat de kist dekte, was eene frissche vlag uitgespreid, en daaraan waren op een zwart fluweelen kussen de insignes vastgehecht van Broeder der Orde van den Nederlandsche Leeuw en van het Indische Kruis, waarvan de overledene eerelid was, omdat hij zich in het Vaderland moedig had gedragen. Op de lijkkoets volgden de leden van de vereeniging Het Indische Kruis met de groote banier Eendracht maakt Macht, en onder welke mannen verscheidene mariniers waren op te merken. Vier volgkoet- sen, alle met 2 paarden bespanuen, brachten de talrijke familieleden naar de Westerbegraafplaats, waar weder eene groote menigte verza- meld was. Een godsdienstleeraar, die Mens gedurende de 4 weken dat hij in het Binnengasthuis doorbracht, bezocht had. sprak aan het open graf een gemoedelijk woord, waarna de voorzitter der vereeniging Het Indische Kruis de leden bedankte voor de eer, aan Mens bewe- zen. Daarmede was de treurige en indrukmakende plechtigheid af- geloopen. Verleden Dinsdag te li uren is in de Oude Merwede, nabij Hardinxveld, de nieuwe Tielsche stoomboot Harmonie aangevaren door de vrachtboot van Helmoud-Amsterdnm. Van laastgenoemde is de boeg verbrijzzeld. doch het gelukte haar nog uaar den wal te stoomen. Eerstgenoemde die met hare machine noch met haar roer meer kon werken, liep met de boeg in een bovenlandsche schuit, welke ook nog naar den wal kon gesleept worden. De Harmonie verdween daarop onmiddellijk in de diepte. Menschcnlevens zijn hierbij gelukkig niet te betreuren. Uit Eilland wordt ons raedegedeeld: Een ingezeteue alhier miste zijn huiskat en zocht haar te ver- geefs. Negen dagen waren reeds verloopen, toen een der huisgonoo- teu, voorbij eenen aanlappelhoop in don tuin gaande, een klagend miauwen meent te hooreu. Dadelijk begon men aarde en stroo weg te werken, en in vermagerden toestand vond meu nu de lang ge- zochte kat. Bij het inkuilen der aardappelen schijnt, zij ongemerkt begraven te zijn, en gedurende negen itagen heeft zij zonder eten of drinkeu met zeer weinig lucht doorgebracht, zonder het leven te verliezen. Het verslag van wege het bestuur door den heer C. Wijdenes te Opperdoes uitgebracht over de mestingproef met verschillende varkenssoorten, deelde zeer bevredigende uitkomsten mede. De proef werd genomen met de volgende soortenHollandsche, Poland China, Halfbloed Deensche, Berkshire en Yorkshire, ge durende een mestingtijd van 108 tot 112 dagen. Ze werden gevoerd op gelijke wijze, met het resultaat, dat in deze volgorde de overwinning werd behaald: Yorkshire, half bloed Deensche, Poland-China Berkshire en Hollandsche. Deze proef vorderde eene uitgaaf van 1987.18! men ontving. 1449.80 NaJAAKSVERGADERING DER VEREENIGING Van LANDBOUW IN Holl. Noorderkwartier. Ter najaarsvergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landhouw in Holland's Noorderkwartier, gehouden te Sclia- gen op Woensdag 00 Nov., waren tegenwoordig 71 leden en 18 gas ten. Nadat de vergadering door den Voorzitter, den heer S. de Jongh, van Oudorp, was geopend, werd behandeld het verslag van het bestuur betretfende de Boekelsche raethode van kaas- maken. Daarin wordt opgemerkt, dat de heer Boekel en alien, die zijn systeem hebben gevolgd, steeds de hoogste of bijna de hoog- ste prijzen voor hunne kaas hebben bedongen, zoodat in dat op- zicht aan de voorwaarde, den heer Boekel gesteld, geheel was voldaan, doch dat het systeem-Boeke! niet allerwege instemming mocht ondervinden, omdat het was gebleken, dat handelaren de kaas, naar het systeem gemaakt, niet altijd konden verkoopen. Evenwel Boekel had aan zijne voorwaarde voldaan, zijne bro chure daarover uitgegeven, en hoewel die brochure niet in alle opzichten overeenkomstig de wenschen van Holl. Noorderkwar tier was bewerkt had het bestuur toch met 5 tegen 4 stemmen besloten de toegezegde 2000 aan den heer Boekel uit te keeren, onder de voorwaarde, dat hij uitdrukkelijk moest ver- klaren dat iedere verbetering, die hij later in zijn systeem mocht noodig achten, aan Holl. Noorderkwartier zou worden medegedeeld. De heer Boekel nam die voorwaarde aan, en met een woord van dank aan den Heer Boekel voor al hetgeen hij ten dienste van den veehouder had gedaan, werd dan ook de uitgeloofde som aan hem ter hand gesteld. Daarna werd medegedeeld dat Holl. Noorderkwartier thans 171 leden telt, 12 leden hadden in het afgeloopen jaar bedankt, 2 waren overleden. Staande deze vergadering werden weder 5 leden ingeschreven. Met een woord van hulde herdacht de voorzitter den heer N. Brantjes van Purmerend, het bestuurslid dat in het afgeloopen jaar der vereeniging door den dood ont- vallen is; De heer E. C. Wilkes Macdonald bracht vervolgens verslag uit omtrent het landhuishoudkundig congres te Haarlem. Het verslag, door den heer Woorder uitgebracht omtrent de oprichting van het Nederlandsch Paardenstamboek, luidde alles- zins gunstig. In Noord-Holland waren 7 hengsten en 43 merrien inge schreven. Ook in vele andere provincien werkte deze zaak gun stig. Gelderland had zich nu ook aangesloten en al is er ook nog veel te doen om tot een volmaakten toestand te geraken, alge meene samenwerking vermag veel, nu het goede doel meer en meer wordt gewaardeerd en erkend. zoodat tekort kwamf 537.381 of f 37.38i meer dan waarop was gerekend. De heer Wilkes Macdonald deed daarop verslag over deten- toonstelling van fokmerrien en veuleus, te Schagen gehouden. Deze tentoonstelling, daarin als welgeslaagd genoemd, heeft hoogst bevredigende uitkomsten opgeleverd. Men heeft daarbij geleerd, dat alleen goede hengsten geen succes teweeg kunnen brengen, maar dat ook en vooral goede merrien moeten worden aange- boden. Het verslag van den wedstrijd gehouden met ploegen op de gron- den van den heer J. Breebaart Kz., in den Groetpolder gelegen, uitgebracht door den heer S. C. Timmers te Winkel, was een belangrijk stuk, dat evenals dat omtrent de mestingproef van varkens aan de couranten ter opneming zal worden opgezonden. Zeven inzenders hadden 52 werktuigen ingezondenden bekroonden werden de prijzen door den voorzitter uitgereikt. De heer S. Zuurbier ie Spierdijk bracht verslag uit over den den aankoop van Engelsche fokrammen. De proef gelukte goed. Er werden aangekocht 25 Lincolnsche rarnmen, tegen 74 per stuk en 2 tegen 68 per stuk. Hierbij kwam nog f 21.97 per stuk aan kosten van koop, transport enz. Wel had de felle en aanhoudende droogte van den zomer nadeelig op nun groei gewerkt, maar de uitslag mocht toch bevredigeud worden ge noemd. Tot leden der commissie tot het onderzoeken der rekening van dit jaar en de begrooting van het volgend jaar werden benoemd de heeren T, Buis Jz. C. Asjes en V. Bakken Jz. Evenzoo werd met algeineene stemmen de heer Berkhout aauge wezen voor de algemeene vergadering in Maart 1888. Het voorstel van het bestuur tot het houden van eene ten toonstelling van a. Ooien met hare lammereu, afkomstig van de door bemid- deling der vereeniging ingevoerde Engelsche rarnmen; b. Paarden, geboren in 1887, afslammende van de hengsten Horsa of Norman II; c. Merrien met haar veulens, afslammende van bovengenoemde hengsten d Stieren, geboren in 1887 en e. Kaas, bereid volgens systeem Boekel werd in beginsel aangenomen. Het voorstel van het bestuur tot het bevorderen van het onder- wijs in het lioefbeslag werd ingeleid door den heer N. Loder te Winkel. Besloten werd aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw een bijdrage van f 200 te verleenen, om het onderwijs in het hoefbeslag te bevorderen. De bespreking over het blaww in de kaas, dat de heer J. Zijp Kz., in zijne inleiding een kanker, die aan de welvaart knaagt, noemde, gaf tot velerlei beschouwingen aanleiding. Toch bleek het bij de bespreking, dat het blauw in geen kaas wordt aangetrolfen, die gemaakt is in fabrieken. Nadat de heer Bakker van Grosthuizen had varklaard, dat hij er wel raad voor wist en de heer Breebaart verteld had dat eenmaal daags kazen zeker goed is om dat kwaad te voorkoraen, verzekerde het bestuur dat het al het mogelijke zal aanwenden om oorzaak van het kwaad op te sporen. De heer J. Zijp Kz. vestigde de aandacht van het bestuur op het rapport der kouinklijke commissie van landbouw, waarin aan de Regeering wordt voorgesteld 3 proefstations te vestigen voor de zuivelbereiding, waarvan eentelloorn. Dit voorstel acht de heer Zijp zoo doelmatig, dat hij het bestnur in overweging geeft. een adres van instemming hiermede bij de Regeering in te dienen. Hij wijst op het proefstation te Wageningen, dat zulke goerle uitkomsten afwerpt en niet eens kan voldoen aan al de aanvragen tot proefneming. Het bestnur zal dit voorstel in overweging nemen. De heer Waller vraagt aan het bestuur of het niet goed zou zijn bij de Regeering aan tedringen op het in behandeling nemen van het wetsontwerp tegen knoeierijen in den boterhandel. Het bestuur zal ook dit. in overweging nemen. Nadat de heeren D. Breebaart en J. Zijp Kz. er op aan hadden gedrongen dat de vereeniging zou trachten invloed te oefenen op de kenze van leden der aanstaande nieuwe Tweede Kamer, omdat zij gestemd zijn tegen de heffing van wik- en weegloonen in de vier Noordhollandsche steden en van markt- gelden in het algemeen, sluit de voorzitter na de gewone dank- bet uigin gen der vergadering. Gedurende de pauze was ter bezichtiging aanwezig een toestel tot redding van vee bij brand, in den handel gebracht door den heer D. Slooves Jz. te Winkel. Landbouw en jacht. De Landbouw-Cl, maakt met instemming gewag van den door het Nederl. Tuinbouwblad vermelden maatregel, in Duitschland genomen door de Vereeniging van Duitsche bandelaars—bloem- misten, om juiste opgaven te bekoraen omtrent de schade door het wild aan de veldgewassen berokkend. Daarin ligt, ook volgens de Landb. Ct,, een nuttige wenk om een einde te maken aan onbillijkheden, die door de jachtwet worden inhet leven geroe-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2