NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang No. 51. Zaterdag 17 December 1887. VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. 4/ Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs J. 11. de BUSSY, Rokin 60, Amsterdam. Prijs der Advertentien WEEKBLAD HAAELEMMEEMEER. Per j-uir, met Bijvoegsel franco per post. a zonder Bijvoegsel 6.- w 3. Enkele Nommers 15 Cent. ALEE TOEZENDINGEN, REDACTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseefen aan den Uitgever Hoofd-Agent: P. VAN C1TTERT ZONEN, te Haarlem. van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer IS1/® Cent. Groote Letters nanr plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alie boekhandelaren, postkantoren, brievengaarders en postboden. Tengevolge van het bedanken door den heer J. Enthoven, zal op Donderdag 22 dezer, van 's middags van 124 uur de ver- kiezing plaats hebben van een notabel der Ilervormde gemeente Haarlemmermeer. Op den Venneperweg zijn eenige slentels gevonden, welke ter secretarie zijn terug te bekomen. Aangaande het kiesdistict. Haarlemmermeer, deelt men ons mede, dat het bestaat uit 10 gerneenten. Het Hoofdbestuur der centrale liberale kiesvereening heeft de acht afdeelingen aange- schreven, in verband met de uitbreiding van het kiesrecht zooveel mogelijk te willen zorgen voor vermeerdering van het ledental, en eene vergadering te beleggen tot het slellen van een voorloopigen candidaat. In de twee gerneenten, waar nog geene afdeeling bestaat, zijn twee liberalen aangezocht tot het stichten eener afdeeling. BURGERLIJKE STAND van 7 tot 13 Dec. 1887. Ondertrouwd -. A. van Wieringen en A. Kempenaar. GehuwdC. van Leeuwen met P. van Waterschoot. GeborenWillemina, dochter van J. Berckenkamp en W. Weststeijn; Cornelia, dochter van J. Haak en J. Cornelisse; Gijsberta, dochter van J. Verbeek en A. P. Kieviet; Antje Adriana Klaartje, dochter van L. van Kooten en T. de Weerd. Levenloos geboren-. een kind van J. H. B Calvelage en G. Uttien; een kind van C. J. Fillekes en G. Vaalbnrg: een kind van 11. Rinck en E. C. Arends; een kind van H. van Donse- laar en A. P. Beumer. Overleden-. Willemina Klein, oud 67 jaar wed. J. Sraits; Jo hanna Maria, oud 15 dagen, dochter van P. J. Massee, en G. M. van der Zwet; Johanna Geldhof, oud 61 jaar, geh. met N. W. Wamsteker; Geertje Eveleens, oud 57 jaar, geh. met T. Borst. ENGELAND. In de ijzerfabrieken van West-Cumberland is tusschen patroons en werklieden ernstig geschil gerezen over eene loonsvermindering van 5 pCt., die de fabrikanten willen toepassentenzij eene nadere overeenkomst] wordt getroffen, zullen de fabrieken den 18en Dec. e.k. worden gesloten en daardoor ongeveer 6000 arbeiders bniten werk komen. Te Limerick is het aan de Nationalisten toch gelukt met eenige plechtigheid de verboden bijeenkomst ter onthulling van een gedenkteeken voor drie lang geleden ter dood gebrachte Fenians te doen plaats hebbenzij maakten van de gelegenheid gebrnik, dat er op het kerkhof twee begrafenissen plaats badden, woonden die bij en gingen toen plotseling tot de onthulling over. De beer Gladstone is door een keelaandoening bniten staat zijn machtig redenaarstalent te doen gelden en zoodoende een tegenwicht in de schaal te leggen tegen de onlangs door de Inionisten te Dublin behaalde triomphen. Hij moet dit nu aan zijne vrienden overlaten, die evenwel niet in staat zijn de volks- massa's zoo in geestdrift te doen ontvlammen als de onde mees- ter dit vermag. Naar alle waarschijnlijkheid zal de grijze staats- man spoedig naar bet zuiden van Franrijk vertrekken. Het verslag der subcommissie is op de suikerconferentie be- handeld. Deze Commissie is eenparig van meening, dat de moeilijk- heden der raffineering in Entrepot niet onoverkomelijk zijn en beveelt verder de belasting op de sniker aan, in den vorm, zooals zij in consumtie komt. Ieder land kan dan zijn eigene wijze van belastingheffing regelen. DDITSCHLAND. De keizer en zijn kanselier, hoewel deze laatste weer veel beter is, zijn beiden ongestold en moeten zich zeer in acbt nernen. In den Rijksdag werd het wetsontwerp betretfende de rechten op granen in tweede lezing behandeld. Verworpen werd het regeeringsvoorstel om van tarwe en rogge 6 mark te heffen en aangenomen dat dit recbt op 5 mark zal gesteld worden. Het wetsontwerp op de land weer en don landstorm zal eerst na 17 Januari aan de orde komen De Rijksdag toch gaat van 17 Dec. tot 17 Jan. niteen. Dit wetsontwerp bevat nog al strenge bepalingeunl. dat alle in het buitenland aanwezige Duitscbers onmiddellijk na bet nitbreken van een oorlog naar Duitscbland moeten terngkeeren en dat voortaan alle dienstplicbtige Duitschers, ook zij, die tot nu toe wegens kleine lichaamsgebreken of huise- lijke omstandigheden waren vrijgesteld, lot hun 45ste jaar bij den landstorm zullen worden ingedeeld. De overeenkomst tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije, waarbij het tusschen beide staten bestaande handelsverdrag tot 30 Juni 1888, verlengd wordt is te Weenen onderteekend. lndien voor 15 Februari geen der betrokken partijen dit verdrag opzegt, zal het van laatst genoemden datum af van kracht blijven, met een opzeggingstermijn van hen jaar. De Duitsche kroonprins heeft uit San Remo een brief geschre- ven aan den Gebeimraad Hinzpeter, waarin hij o. a. zegt, dat hij »nog volstrekt de hoop niet heeft opgegeven om eenmaal weer op de oude wijze zijn krachten aan Duitschland te knnnen fvijden, en zijn wensch kenbaar gemaakt dat geenerlei feesten of verma- kelijkheden met het oog op zijn ongesteldheid zullen worden uit- gesteld. Helaas melden thans de laatst ontvangen berichten dat er zich weder plotseling een kankerachtig gezwel heeft gevormd en Dr. Mackenzie per telegraaf is ontbodeu. Als curiositeit wordt meegedeeld dat een Westfaalscb boertje naar San Remo is vertrokken om den Kroonprins van den kanker te genezen. Reeds in honderden zelfs in de meest hopelooze geval- len moeten zijn Westfaalsche kruiden wonderen hebben verricht. Door bemiddeling van den pastoor te Bielenfeld, cen studie- vriend van den prins, zal hij tot den hoogen lijder worden toegelaten FRANKRIJK. De schoone eensgezindheid tusschen de ver- schillende republikeinsche groepen, waarin bij de verkiezing van den president Carnot, zoovelen zich verheugd hadden, is reeds gebleken weinig meer dan een zeepbel te wezen. Ofschoon de heer Carnot acbtereenvolgens alle partijleiders heeft geraadpleegd en zijn uiterste best deed, om een ministerie de concentration republicaine te vormen, stuitte hij overal op bijna onoverkomelijke moeilijkbeden. Eerst beproefde het de beer Goblet, daarna de heer Fallieres maar beiden mcesten hun opdracht nederleggen. Aan den heer Tirard is bet thans gelukt een zoogenaamd Cabinet d'affaires te vormen, waarin hij zelf als minister-president zal optreden. Het kabinet is aldus samengesteld FinanciSn (tevens president), Tirard buitenlandsche zaken, Flourens justitie, Fallieresbinnenlandsche zaken, Sarrien openbaar onderwijs en eeredienst, Eaye; marine, Mabyopenbare werken, Loubetkoophandel, Dautresmelandbonw, Viette; oorlog, Logerot. Reeds nn spuwen de radicalen vuur en vlam over dit oppor- tunistisch ministerie en de groote ministerdooder Clemenceau kan weer zoodra zich de gelegenheid aanbiedt in verbond met de rechterzijde het nieuwe Bestuur ten val brengen. Schoone levens- taak De boodschap van den president is in den Senaat en de Kamer van Afgevaardigden voorgelezen en werd met weinig enthousiasme ontvangen. In hoofdzaak zeide de heer Carnot het volgende Door een der nederigste dienaren van Frankrijk tot president der Republiek te verheffen, beeft de Nationale vergadering hem een eer bewezen, waarvan hij al de waarde en het gewicbt ge- voelt. Door zich eendrachtig aaneen te slniten zijn de leden der vergadering de getronwe tolken geweest van de wensehen der natie. De president en de rcgeering moeten rekening houden met die eendracht, die op het congres gebleken is. Hij hoopt dat senaat en kamer hem bij voortduring vertronwen zullen schen- ken en betuigt dat zijn staatkunde die van vooruitgang, vrede en eendracht zal wezen. Maar al deze politieke zaken zijn voorloopig naar den achter- grond gedrongen door een moordaanslag op den heer Ferry. De woeste beschuldigingen en verdachtmakingen, waaraan deze staats- man in den laatsten tijd van radicale zijde heeft blootgestaau, hebben een half verongelukt, half monomaan persoon, genaamd Anbertin, in den waan gebracbt, dat bij Frankrijk van dat mon ster® moest verlossen. Voorzien van een naamkaartje van den hoofdredacteur der Soleil kwam hij in het Palais Bourbon en vroeg den heer Ferry te spreken. Deze, ofschoon door den portier gewaarschuwd, ging naar de voorzaal, waar Anbertin hem een brochure overhandigde. Terwijl Ferry naar het venster trad om die te lezen, loste de man drie schoten nit een revolver. De moor- denaav werd onmiddellijk gevat en moest tegen de volkswoede beschermd worden. Ferry bleef de kalmste onder de opgewonden afgevaardigden, die hem alien hun deelneming trachten te betuigenzelfs Clemen ceau (gewezen dokter) hielp zijn politieken tegenstander verbinden. De wonden schijnen echter niet gevaarlijk. Groot is allerwege de verontwaardiging over de misdaad en niet minder over hen, die de eigenlijke oorzaak er van zijn, nl. de radicale redacteurs, die dag aan dag op de meest ongehoorde wijze het gepenpel hebben opgehitst tegen den »Tonkinees.« Deze echter mag zich weer in overgroote popnlariteit verheugen, zelfs zoo, dat, moest thans nog de presidentskeuze plaats hebben, hij hoogstwaarschijnlijk zou gekozen worden. De ex-president Grevy, gewoon iederen dag korte aanteeke- ningen te maken, zal deze, naar men zegt, uitgeven onder den titelmemoires d'un president. Onder grooten toeloop is het lijk van Mevr. Boucicaut, eigenares van de magazijnen der Bon Marche ter aarde besteld. Bekend is het, hoe deze wakkere vronw, die hare carriere als modiste begon gedurende haar werkzaam leven eenige malen millionaire is geworden. Hare liefdadigheid, die zich reeds tijdens haai leven nitte in de voorbeeldige wijze, waarop zij zorgde voor haar talrijk personeel, blijkt thans ook weer uit haar testa ment, waarin zij millioenen vermaakt aan ailerlei weldadige instel- lingen, en dat bovendien zeer belangrijke legaten heeft opgenomen voor al hare bedienden. Zoo verkrijgen o. a. alien, die meer dan 10 jaar in haar dienst zijn geweest (1100 personen) ieder 10,000 francs. In de zaak van Wilson en Gragnon heeft de rechtbank verklaard, dat er geen termen tot vervolging hestaan. OOSTENRIJK. Werden er een poos geleden overal geruchten verspreid, die aan een naderenden oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk deden gelooven thans beijvert men zich weer aller wege om de gemoederen gerust te stellen. Van Rnssische zijde wordt heweerd dat de troepen-bewegingen langs de Oostenrijksche grens nitsluitend hestaan in garnizoensveranderingen. In Oosten rijk zal het getal der troepen aan de Rnssische grenzen niet vermeerderd worden, om Rusland de gelegenheid te geven zich met eere terug te trekken. ITALIE. Het bezit van kolonign heeft zijn lusten, maar ook, dit moet vooral niet vergeten worden, zijn lasten: Dit onder- vindt thans Italili in Massowah. Wei wordt het bericht van een nienwe nederlaag der Italianen aldaar tegengsprokeu, maar in Parijs blijft men aan de waarheid er van gelooven en hondt men vol, dat de bevelhebber der expeditie 10.000 man versterking heeft aangevraagd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1