KERKELIJKE BERICHTEN, RECHTSZAKEN. GEMENGDE BERICHTEN. WEEKBLAD VAN HAARLEMMERMEER. NIELTWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Uitwijk en Vaardhuizen Ch. C. W. Wierts van Koehoorn, te Nieuwerkerk (Zeeland); te Barneveld A. J. van Wijngaarden te ter Aa (cl. Utrecht)te Scheveningen C. J. Lam- merink te Woerden; te Makkum (Fr.) K. Straatsina te Biervliet (Zeeland); te Oudemirdum (Fr.) J. Bolkensteijn te Ter Aar (Z.-H.); te Renknrn (cl. Arnhem) E. A. Lazonder t.e Oosterwolde (Geld.); te Oosthem c. a. (cl. Sneek) S. Dijkstra te Hilversum (cl. Amsterdam); te 's-Graven deel en Weeldrecht (cl. Dordrecht) C. IJnzonides te Waspik (cl. Heusden); te Hijker Smilde en Kloosterveen J. H. W. Kalkman te Monsterte Hem (cl. Hoorn) J. H. W. Boele cand. te Utrechtte Kolmschate (toez.) J. Vinke. te Enter (0.); te Kortenhoef (cl. Amsterdam) L. J. van Rhijn te Muiderbprg; te 's Heer Abtskerke B. M. Mantz te Breskens. Bedankt: voor Wapenvelde (gem Heerde) Th. Niemeijer te Ochten (Betuwe); voor Boxmeer c. a. (cl. 's-Hertogenbosch) G. J- A. Jonker cand. te Heerde; voor Berg-Ambacht Dr. P. C. Koster te Eemmes-Binnen (el. Amersfoort)voor 's-Her togenbosch A. F. Adriani te Renswoude (cl. Wijk); voor St. Annaland Wentink te Nieuwe Tonge; voor Akersloot (cl. A-lk- maar) en voor Egmond aan Zee (toez.) J. H. W. Bisschop Boele cand. te Utrecht; voor Kuinre Jac. Dommisse Jz. te Gapinge. Aangenomennaar Amsterdam L. C. Schuller tot Peursum te Alkmaar; naar Avezaath M. Rutgers van der Loeff te Almelo naar Leusden (classis Amersfoort,) G. J. A. Jonker cand. te Heerde (die voor Hal en Vroomshoop bedankt heeft). Chr. Ger. Kerk. Beroepen: te Haulerwijk R. Huls te Nienw-Amsterdam te Weerdingermond Puienbroek, pewezen predikant te Suaroeer. Bedankt: voor Landsmeer W. de Jonge te Hijum. Aangenomen: naar Weerdingermond Puienbroek aldaar. Drietalte Franeker L. Bouma te Driesum; J. M. ten lloor te Opperdoes; C. van Proostdij te Hallum. Ned. Ger. Kerk. Zestalte Zaandam Ds. W. van den Bergh, te Voorthuizen R. Kars Bronwer cand. te Amsterdam; G. van Goor te Bun- schotenP. C. Koster te Eemmes-Binriei;W. Rignalda, te Harmelen; R. J. W. Rudolph, te Amsterdam. R. C. Kerk. Benoemdtot pastoor te Bezel L. W. Tacken kapelaan te Yenraai. Ev. LutJi. Kerk. Drietal: te Yeendam en te Wildervank J. Bakker tedeRijp; J. Bergman te Weesp; C. W. Pohlman te Delft. DOODSLAG DOOR ONVOORZICHTiGHEID. Voor de rechtbank te Amsterdam, kamer van strafzaken, stond gisteren (erecht Anna Burgers, weduwe Hendriks, oud 36 jaren, wonende te Amsterdam, beklaagd van doodslag door onvoorzich- tigheid. Zij was huishoudster bij een tapper op de Oostenbur- gergracht. In den middag van 5 Juli jl. was zij bezig met de behandeling van een petroleumtoestel. Plotseling geraakte dit geheel in brand en ongetwijfeld zouden zich de bekende gevol- gen van dit voorval vnorgedaan hebben, indien niet de bekl. met een fikschen schop het brandende toestel uit het huis op straat geworpen had. Ongelukkig passeerde daar juist z kere juffrouw Meijer, wier kleederen met de brandende petroleum in aanraking kwamen. Hevige brandwonden aan de beide beenen waren het gevolg, en niettegenstaande zorgvuldige verpleging in het gasthuis, stierf de ongelukkige vrouw. Ter terechtzitting verklaarde de heer C. Kodde, arts in het binnengasthuis, dat zij aan de brandwonden kon overleden zijn, maar evenzeer aan eene hartverlamming, die 't gevolg kon zijn van de behandeling der beenen met een sublimaatoplossing. 't Hart van de vrouw was niet normaal maar overgroot. Na het hooren der overige getuigen was het woord aan het 0. M., dat persisteerde bij zijn bereids vroeger genomen requisitoir (de zitting van gisteren was door de rechtbank bevoien tot 't hooren van nieuwe getuigen) tot veroordeeling van bekl. tot 3 maanden hechtenis. De beklaagde werd thans bijgestaan door mr. B. C. Asscher, advocaat alhier. Pleiter wil toegeven, dat hetgeen feitelijk ten laste gelegd is, bewezen is en ook dat de identiteit der versla- gene vaststaat. Er blijven dan echter twee gewichtige vragen over. In de eerste plaats is de dood het gevolg der brand wonden Tot nu toe had men in deze zaak alleen het visum repertum, thans kent men ook het deskundig advies over den toestand gedurende het leven. Op grond van de verklaringen van dr. Kodde, die o. a. had beweerd, dat brandwonden in den regel een ander verloop hebben en deze patient plotseling ge- storven is op het oogenblik, dat de wonden geen direct levens- gevaar boden, en in verband met de omstandigheid, dat alle organen, voornamelijk het hart, in slechten toestand verkeerdeu, meende pleiter, dat de dood niet het gevolg der wonden, maar van het ernstige hartsgebrek was. In ieder geval waren er zddveel waarschijnlijke oorzaken voor den dood, dat de rechter niet gerechtigd is aan een dier oorza ken de voorkeur te gevec. Daarna trad pleiter in eenige perio- dieke beschouwingen over het //schuldbegrip". De rechter moet zich de vraag stellen, /vwat zou een gewoon raensch onder gelijke omstandigheden gedaan hebben En dan was volgens pleiter het dreigend gevaar voor brand, in een door meerdere gezin- nen bewoond perceel, in een nauwe straat, z66 groot, dat elke andere gedachte natuurlijk werd verdrongen door het denkbeeld om het dreigende gevaar af te wenden, hoe dan ook. Wat aan beklaagde bij kalm nadenken als schuld zou worden toegerekend, kan haar niet geweten worden, nu ze gehandeld heeft onder den invloed van overmacht, onder een drang, waaraan zij geen weer- stand kon bieden, een drang, waariegenover h^ire handeling de door de omstandigheden geboden reflexbeweging was. V/at zij gedaan heeft, zoo besluit pleiter, hadden wij onder dergelijke omstandigheden alien gedaan en daarom zou hare veroordeeling indruischen eu tegen de juridieke stellingen omtrent de leer der culpa en tegen elk rechtsgevoel. Uit Tiel wordt aan de Arnh. Cl. gemeld: Donderdag a. s. zal de uit zijn ambt onlzette notaris P. C. S. voor den strafrechter verschijnen. Eenige getuigen uit ver- schillende deelen van ons land zijn gedagvaard. Wij vernemen, dat o. a. iemand eene hypotheek had van 3000 op zijne eigendommen. Nu had hij nog /lOOOnoodig. Eene hypotheek wordt gevestigd van /4000, om tevens de bedoelde ,/3000 af te lossen. Dit laatste verzuimde S., tal van gevallen in dienzelfden zin hadden plaats. Sommen in handen van den beschuldigde, om hypotheeken af te lossen en de inschrijvingen te doen royeeren, werdei! tot dat doel niet gebruikt en zijn nu zoek. Treurig is ook het geval van den voogd, voor wien hij ten behoeve van minderjarigen 4000 op het Grootboek zou plaatsen. Den voogd werd op den mouw gespeld, dat het geld geplaatst was en dat een candidaat-notaris aangewezen was om de rente in ontvangst te nemen. //Dat is immersgoed?" //Wei zeker, mijnheer!" En nu. geen cent op het Grootboek! Ook van andere minderjarigen is het geld, bij S. tegen rente gedeponeerd, verdwenen. Niet beter komen er eenige erfgenamen af, die onder den last van vruchtgebruik 17,000 aan effecten hadden geSrfd. Wie zou die effecten bewaren? Natuurlijk was S. de aangewezen persoon. Hij beleent de effecten en ontvangt er 12,000 op. Natuurlijk geeft, de bankier de effecten niet terug zoolang hem de f 12,000 niet zijn teruggegeven. Om te eindigen, nog een geval. Iemand geeft S. 2000 om op hypotheek te plaatsen. Dat zal, zegt S., geplaatst worden bij J. A. Nu blijkt, dat J. A. nooit om geld ter leen gevraagd had, en dat ook die som in den zinkput verdween. Zooveel droevigs zou niet kunnen geschieden, stelde het pu- bliek niet een onbegrensd vertrouwen in een notaris, die toch zoo hoorden wij door meer dan edn zeggen //onder eed staat". Daarbij komt, dat y,0 van ons volk de handelingen van een notaris niet kan controleeren, en zich wel bliudelings aan zijne leiding moet toevertrouwen. IEie procedeerl over eene koe, legt er een op toe, zegt de volkswijsheid. Onder Nienwe-Pekela zal men daarvan eerlang het bewijs zien. Anderhalf jaar geleden verkocht een landbouwer uit die gemeente te Amsterdam eene vette koe. Toen zij geleverd werd, bleek zij echter niet vet, maar drachtig te zijn, wat den kooper niet aanstond. De koe werd dus teruggezonden, doch niet weder in ontvangst genomen, en sedert loopt zij in de weide vergezeld van haar kalf, in afwachting van 's rechters uitspraak over koe, koslen van heen- en weer-vervoer, weide, enz. Betreffende de schipbreuk van de Duitsche bark Renown, melds men uit Nieuwediep nog het volgende: Vrijdagavond kwam de Hercules hier met de reddingboot onverrichter zake terug, daar de branding te hevig, de zee te onstuimig om het schip te kunnen naderen. De 14 aan boord achtergebleven schipbreukelingen gingen dus een bangen, stormachtigen nacht tegemoet, een nacht, waarin zij, in het bazaanswant gezeten, den grooten- eu fokkemast naast zich zagen nedervallen. Een hunner was niet tegen de vreeselijke ellende bestand en bezweek reeds spoedig. Zaterdag ochtend gingen sleepboot en reddings- boot er weder opnieuw op uit, en met veel inspanning, na twaalf uren achtereen daartoe alle mogelijke pogingen in het werk te hebben gesteld werden zeven menschen geredeen der schepe- lingen viel uit de bezaansmast naar beneden en werd eene prooi der golven. Nu bleveu er nog vijf achter, weder met een bangen nacht in het vooruitzicht, want hoe gaarne de redders dit anders had- hadden gewild, door de duisternis werden zij genoodzaakt naar hier terug te keeren, Zondagmorgen echter, toen men nogmaals het reddingswerk ter hand nam, mocht men er met veel moeite en krachtsinspanning en ten koste van de reddingsboot, die tegen het schip gedeeltelijk verbrijzeld werd, in slagen alle overige schipbreukelingen te redden en wel uitgeput maar be- houden alhier aan te brengen. Drie hunner werden naar het marine-hospitaal overgebracht om te worden verpleegd. Het was een indrukwekkend oogenblik toen de Hercules met redders en geredden de haven instoomde, en de bemanningen der ver- schillende oorlgsbodems, evenals de honderden belangstellendeu, die zich langs den havendijk bewogen, als door dezelfde inge- ving daartoe aangespoord, een alles overstemmend, donderend hoera! aanhieven. Verlies van het kiesrecld door de liefde De heer A., een 30—jarig Rijksambtenaar, bewoont sedert drie jaren gemeubileerde kamers ten huize eener respectabele ontvan- gers-weduwe en... haar dochter, de 25-jarige Mary, op wie de jonge man verliefd is geraakt. Dezer dagen heeft hij zich gede- clareerd en dus welvoeglijkshalve ook zijne kamer opgezegd. Maar nu is hij, volgens den heer Heemkerk, zijn stemreeht ook kwijt. Nu, in de eerste dagen is A. er totaal onverschillig voor. //Ik lieb zooveel gewonnen, dat lk er gaarne dit luttele recht voor verlies," verzekert hij, met een teederen blik op zijn meisje. Straks, als hij weer aan iets anders dan zijn Mary-alleen kan denken, zal het hem toch duideiijk worden, dat de additionneele artikelen der grondwet op onbehoorlijke wijze de politieke gevolgen der liefde regelen en een ongeoorloofden tweestrijd in 't leven roepen tusschen de begrippen van fatsoen en bur- gerplicht. Althans volgens de interpretatie van Mr. Heemkerk. Op de stoomboot Bellona, van Salonica naar Bevrut (Syrie), is gedurende de reis, door een valsch gerucht van brand een paniek ontslaan onder de 400 passagiers. Een aantal men schen werden doodgedrongen en zeven en veertig anderen ver- dronken, door het omslaan van een der uitgezette booten in de stormachtige zee. Later bleek, dat het brandgerucht verspreid was door een troep dieven, die van de verwarring gebruik maakten om te stelen en die o. m. uit de kajuit van den kapitein 60.000 lire roofden. Eenige der dieven sprongen over boord toen de diefstal ontdekt werd. De overigen werden geboeid en later aan de politie te Smyrna overgeleverd. Een Londensche operetten-zangeres Miss Lily Evans, diende onlangs een aanklacht in voor het gerecht tegen een tooneelcriticus, die de opmerking had gemaakt, //dat Miss Evans niet zooveel valsche diamanten moest dragen." Zij achtte zich daardoor zeer beleedigdde steenen waren echt, en zij wilde den lasteraar gerechtelijk vervolgen. De rechter maakte haar echter in de openbare zitting duide iijk, dat zij zich gevleid moest gevoelen door de opmerking van den bedoelden beoordeelaar. Gij zijt", zeide hij, //van onbemid- delde familie. Uw traktement is juist toereikend voor uwe noodzakelijkste behoeften. De schrijver heeft u dus een compliment gemaakt met de vooronderstelling, dat de door u gedragen diamanten valsch waren." Beschaamd trok daarop Mis Evans haar aanklacht in. Uit Rio Janeiro wordt melding gemaakt van een slaven- opstand op de plantages in de buurt van St. Paulo in Brazilie. Op 17 October weigerden de slaven van twee plantages om verder te werken, maakten zich meester van alle paarden en muilezels, die zij krijgen konden en namen met vrouweu en kinderen de vlucht. De tien te St. Paulo gestationeerde politie- agenten vervolgden hen, doch werden op hun beurt gegrepen, naakt uitgeschud en gegeeseld. Hun tocht naar de bosschen van het binnenland voortzettende, nam hun getal steeds toe, daar de slaven der plantages, waar zij voorbijkwamen, zich bij hen aansloten. Vijftig goed gewapende politie-agenten werden toen op hen afgezonden, doch ook dezen keerden met zware verliezen terug en de planters verkeeren thans in grooten angst dat de opstand algemeen worden zal. Vermeld wordt nog dat de slaven niernand leed doen, tenzij men hen in hun vlucht belemmeren wil. Uit een verhaal van een gereuden passagier van de Sclol- ten (H. Pastoor, van Spijk) lichten wij enkel het volgende ge- deelte, ten bewijze hoe ook bij dit scheepsongeluk (evenals onlangs bij de aanvaring in Ned.-Indie de zwemkunst de oor- zaak van redding werd Hier zag men er een, daar twee, daar meer zich aan elkan- der vastgrijpen om, als het moest toch zamen te sterven. Het Nederlandscbe meisje, dat op de boot nog in mijne nabijheid was, en met wie ik nog zoo gesproken had, vatte mij bij de jas, en een man greep mij bij den arm. Daar ik vermoedde, dat dit ons samen kon doen zinken, deed ik alle moeite om mij van beiden los te maken, en, dank zij de zwemoefeningen mijner jeugd, gelukte het mij iets vooruit te komen, terwijl ik ook niet veel zeewater binneukreeg. Zoo dreef ik langzaam, meest door den stroom gedreven, verder, niets anders denkende dan te moeten verkleumen of verdrinken. Eindelijk daar zag ik in de verte licht. Een schip misschien of land? dit gaf een weinig moed. Nu deed ik mijn best met zwemmen, en na eeue poos naderde ik een groote boot [Be Mro) waarnaast twee kleine booten lagen. Moe en afgemat als ik was, wilde ik mij aan de eerste vastgrijpen, maar een golfslag deed mij mistasten en dreef mij een eind verder, voorbij het bootje. Nu nog alle krachten ingespannen om de tweede te pakken! In een aanhoudend geroep//help! help!" gelukte mij dit. Naar gissing had ik niet minder dan 3 kwartiers op het water rondgesparteld. Een troep oproermakers, aangevoerd door een paar anar- chisten, hebben Zaterdag te Parijs van de gelegenheid, dat de politiemacht bijna geheel op de bedreigd gewaande punten was geconcentreerd, gebruik gemaakt om eenige der gehate verhuur- kantoren te bestormen. Zij zijn, met messen gewapend, binnen gedrongen in een kantoor in de Rue des Vauvilliers, hebben daar alles kort en klein geslagen en de boeken verscheurd. Hetzelfde wilden zij doen in een bureau van de Rue de Clery, aan welke bestorming twee honderd personeu deelnamen, die de ruiten inwierpen. Na een schermutseling, slaagde de politie er in de bende uiteen te drijven en de hoofdschuldiging in hechtenis te nemen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 3