NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. mm Bij dit Nommer behoort een Bijvoegsel. mm 28e Jaargang No. 52. Zaterdag 24 December 1887. xxvuu^ VAN Aan Landbouw, Gemeente- en Polder-Belangen gewijd. PLAATSELIJKE BERICHTEN. BUITENLAND. Abonnementsprijs JPrijs der Advertentien J. 11- de BFSSY, Kokin 60, Amsterdam. AAN ONZFi ABOYNES. Tot zijn leedwezen ziet zich de uitgever genood- zaakt de uitgaaf van het Weekblad voor Haarlem- mermeer bij gebrek aan genoegzame deelneming te staken. Na i Januari 1888 zal dus geen nummer van dit blad meer verschijnen. Verjracleri n«* vftn den (wemeenteiaail van Haarleinmermeer WEEKBLAD HAAELEMMEEMEEB. ALLE TOEZENDINGEN, REDACTIE I N UITGAVE BETREFFENDE Per jaar, met Bijvoegsel franco per post. /«.- te adresseeren aan den Uitgever van 1- -6 regels 75 Cent, elken regel meer IS1/? Cent. zonder Bijvoegsel 11 3. Enkele Nommers 15 Cent. Hoofd-Agent: P. VAN CITTERT ZONEN, te Haarlem. Groote Letters naar plaatsruimte. Abonnementen en advertentien worden aangenomen door alle boekhandelarenpostkantoren, brievengaarders en postboden. OP Donderdag, 29 December 1887, des morgens te 10 ure. ten Raadhuizc. Te behandelen punten 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Snppletoir kohier der Hondenbelasting voor 1887. 3. Reclame van Jan Gladpootjes tegen zijnen aanslag in den Hoofdel. Omslag over 1887. 4. Besluit tot het aangaan eecer geldleening. 5. Yerdeeling der gemeente in afdeelingen voor te houden verkiezingen. 6. Bestek voor bet onderhoudswerk aan de scliolen in 1888. 7. Idem aan bet Raadhuis, brandspuithuizen en begraafplaatsen. 8. Veranderinsjen aan school 5 (Nieuw-Vennep). 9. Brief van den Districts-schoolopziener, houdende voorstel tot verbouw van School 10 (bij Sloten). 10. Herziening der jaarwedden van de onderwijzers. 11. Verzoek om nog een onderwijzer te benoemen voor school 9, (bij Halfweg). 12. Voorstel omtrent het doen geven van onderwijs in nuttige handwerken voor meisjes op de scbolen 1, 2 en 5. 13. Voorstel van den heer van Zijverden tot wijziging der Instructie van de Onderwijzers. 14. Benoeming van Leden voor de Plaatselijke schoolcommissie. Aanbevolen zijn de heeren: 1 Pieter Simon Zijlmans ,2 Pieter Koppes, en 1 Jan ten Hagen, 2 Cortiaan Bos. Maandagmorgen trok men te Hoofddorp op een gerucht van brand met de spuit uit. Buiten het dorp gekomen bleek zulks niet noodig te zijn, daar het in brand geraken van eenig koorn, bij A, Groenveld aan den kruisweg, spoedig was gebluscht. van D. Schoorl en C. Kroon; Jan, zoou van J. Brouwer en G. M. Nugteren; Dieuwertje, dochter van P. Molenaar en A. Kamer; Pictalus Hendricus, zoon van J. H. Roose en A. van Eks; Jacoba, dochter van J. Gerritsen en C. van Geest; Johannes Lambertus, zoon van W. Captijn en W. J. A. van Lier; Alida Cornelia, dochter van M. van Atidel en A. Keep; Jacobus, zoon van B. Ackerman en W. C. Venhorst; Jan, zoon van W. Timmer en K. Spaargaren. OndertrouwdJ. Alewijn en G. A. van Splinter, wed. Overleden-. Teunis, oud 9 maanden zoon van C. A. Oppelaar CD J. Los; Susanna, oud 8 maanden dochter van G. Vreug- denhil en M. van EgmondKlaas Gorter oud 46 jaar geh. met Maartje Knijn; Dirkje, oud 7 weken dochter van J. A. Schmidt en D. Visser; Cornelia, Rosalia oud 3 maanden dochter van A. v. d. Bosch en J. de Jong. Tot Notabel der Hervormde gemeente Haarlemmermeer is verkozen J. van der Marel inet 21 stemmen, A. Breure ver- kreeg 9 stemmen, W. de Koning 1 stem. Het aantal kiezers in deze gemeente zal naar de nieuw op te maken lijsten voor de Tweede kamer, de Provinciate Staten en den Gemeenteraad ongeveer 940 bedragen. BURGERLIJKE STAND van 14 tot 20 Dec. 1887. GeborenJacob, zoon van P. Balder en G. Roos; Gerrit Willem, zoon van Johanna Bulder weduwe; Geritje, dochter van P. Zoeteman en P. Dekker; Wilhelmus Franciscus, zoon van A. Wassenaar en M. Kassing; Catharina Johanna, dochter ENGELAND. Ofschoon de Frausche afgevaardigden er zich tegen bleven verzetten heeft de suikerconferentie besloten de in- voering van een stelsel van raffineeren en fabriceeren van sniker aan te bevelen, onder toezicht van ambtenaren in alle landen, waar een recht van de suiker wordt geheven. Dat recht zou moeten vastgesteld worden op het tijdstip, waarop de suiker in consnmptie wordt gebracht. Het stelsel van premien op ruwe en gerafiineerde suiker zal dus vermoedelijk afgeschaft worden. Ook besloot de conferentie strafbepalingen aan te raden tegen de Staten, die tot de overeenkomst niet toetredenEngeland weigert evenwel represaille-rechten te heffon. In de zitting van den 19den dezer is het protocol door de gedelegeerden geteekend, doch door de meesten onder voorbehoud. De conferentie is daarna verdaagd en zal voor April a. s. waarschijnlijk niet we- der brjeenkomen. Over de dynamietpartij in Amerika weet de Times allerlei bijzonderheden mee te deelen. Zekere dokter Hamilton Williams zou de plaats van O' Donovan Rossa hebben ingenomen en met een talrijk personeel en een kapitaal van 200,000 den oorlog tegen Engeland voortzetten. Williams spreekt die bericbten tegen en de Iersche leiders verklaren dat het fonds niet eens zooveel stuivers bezit als de Times meldt van ponden. De zaak der dynamietmannen Callan en Harkins is door den rechter naar het gerechtshof verwezen. Generaal Digby Willougby, aanvoerder van het leger der Koriingin van Madagascar en H. M. bnitengewoon gevolmachtig- de wordt beschuldigd zieh 12.000 te hebben toegeSigend, die aan de schatkist toekomen. De generaal bevindt zich reeds in bechtenis. Uit Britsch-Indie komen berichten dat er in Nepaul een opstand zon zijn uitgebarsten, doch tevens dat Runbir Jung, de verbannen vorst, die den opstand zon organiseeren, met de zijnen door de regeeringstroepen is teruggedreven. Ook te Mandalay beginnen de Dacoits zich weder te roeren en te Soeakim bereidt men zich voor op een aanval van Osmau-Digma, welke geduehte Arabische Hoofdman, niettegen- staande alle bericbten van zijn dood, nog in het rijk der leven- den blijkt te behooren. De begrafenis van Linnel, den ongelnkkigen procurenrs- klerk, die bij de onlusten te Londen door de horse-guards werd overreden, is zonder eenige ,,ronwbetoging" rustig afgeloopen, ofschoon de socialisten het voornemen hadden om bij die gele- genheid een oproertje uit te lokken. Lord Randolph Chnrchil, de bekende Tory-democraat, zal de Kerstdagen in Rusland doorbrengen en daar tot einde Janu ari vertoeven. DUITSCHLAND. De Duitscbe Rijksdag heeft bij de voortgezette beraadslaging over het wetsontwerp betreffende de graanrechten verder de tarieven vastgesteld voor haver 3 Mark, boekweit en penlvruchten 2 Mark, gerst 2.25 Mark, mout vier Mark, ma'is 2 Mark, alles overeenkomstig de voorstellen der Regeering. Voorts werd voor stijfsel in poeder het recht op 12voor macaroni op 13% en voor meelsoorten op 10% Mark gesteld. De Rijksdag verhoogde verder het recht op gist tot 65 Mark, en heeft met groote meerderlieid bet recht voor raps en raapzaad verworpen. Ook de Bondsraad hechtte zijn zegel aan dit door den Rijks dag gewijzigde wetsontwerp. Het Regeeringsontwerp tot verhooging van 's lands weerbaar- beid, waarvan in ons vorig nummer het voornaamste is meegedeeld, is naar een commissie tot verder onderzoek verzonden. Behalve bij de sociaal-democraten vond bet een goede ontvangst bij alle partijen. Onder voorzitterschap van den Keizer is een krijgsraad ge- bonden, waaraan de minister van oorlog, graaf v. Moltke en prins Wilhelm hebben deelgenomen. Het ligt voor de hand te vermoeden dat de samentrekking der Russiscbe troepen langs de Oostenrijksche giens bet onderwerp der beraadslagingen geweest is, ofschoon daarvan natnurlijk niets is nitgelekt. FRANKRIJK. Na den president heeft de voorzitter van den ministerraad gesproken en een program der regeering voorgelezen, in boofdzaak voortzetting van Rouviers werk, herstel van het financiiiel evenwicht, dat de radicale bladen de spottende opmer- king in de pen geeftde heer de Failures spreekt alsof het vast stond, dat hij jaren lang den regeeringszetel zal blijven innemen. Intnsschen de regeering heeft de vuurproef doorstaan en haar is met brjna algemeene stemmen voor den tijd van drie maanden een voorloopig crediet toegestaan. Alsof er nog geen partijen genoeg waren in de Fransche kamer heeft zich thans weer een nieuwe groep gevormd, die zich de socialistenpartij noemt. Haar program bevat o.a. zelfbestuur der gemeenten, internationale confederate der volken, afschafflng van staande legers en doodstraf, algemeen stemreebt, emancipate der vrouw, gelijkheid van rechten tusscben ecbte en onechte kinderen, kosteloos lager, middelbaar en hooger onderwijs, opheffing der geestelijke orden, trapsgewijze nationaal-making van alien eigendom enz. enz. De Ligue des Patriotes is ongelukkig met het kiezen barer voorzitters. Nn de heer Deroulede voor zijn eerevoorzitterschap heeft bedankt en de politiek van bet programma is verwijderd, heeft ook de beer Sansboeuf, voorzitter der Ligue zijn mandaat als zoodanig nedergelegd. Deroulede vertrekt nu voor een paar maanden naar het zuiden. Te Tunis is een zangeres, Lncie Rousseau gevangen genomen. Zij stond in nauwe betrekking tot Chatelain, den onderofficier, die aan Duitschland een model van bet Lebel-geweer en de Lebel-patronen had beloofd en dit, naar men zegt, ook inderdaad heeft gedaan. OOSTENRIJK. Zelfs do nadering der Kerstdagen schenkt geen rust aan de volken van Europa. Nauwelijks is de verhou- ding der erfvijanden in bet Westen eenigszins dragelijk geworden, of er worden weer alarmkreten in bet Oosten aangeheven. Een artikel der Rnssiscbe Invalide heeft veel kwaad bloed gezet. Dit blad, geredigeerd door Russische generaals, keert eenvoudig bet blaadje om en beweert, dat Rusland tegenover de geduehte sterkte der Oostenrijksche en Dnitsche legers, insgelijks zich wa- penen moet. Wei wordt er van alle kanten beweerd, dat de politieke kringen te Berlijn en te Weenen de zaak vooralsnog zeer kalm opnemen, wel sprak Engelands premier bet met nadrnk uit, dat bij voor zich geen gevaar zien kon, maar de openbare meening blijft ongernst en de bears te Berlijn is zeer ontstemd vooral op het bericht dat de Oostenrijksche regeering defensieve maatregelen zal nemen. Aan den minister van oorlog in Oostenrijk is een crediet van 20,000.000 florijnen verleend voor het aan- koopen van uniformen, het uitrusten der reserve en het bouwen

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 1