BINNENLAND. LANDBOUW. WEEKBLAD VA HAARLEMMERMEER. NIEUW'S es ADVER'J NTIEBLAD. van houten barakkon in GaliciS. Het ongelukkigste van alles is dat Oostemijk en Rusland eenmaal, vroeg of laat, wel zullen moeten vecbten. Hun belangen zijn tegenstrijdig, het zwaard zal moeten beslissen, wie op het Balkan-schiereiland de wet zal stellen. Vooreerst ochter zal het waarschijnlijk niet tot een bot- sing komen, maar evenals in dergelijke gevallen gewoonlijk gebeurt zal een derde wellicht het kind van de rekening worden. Men vreest nl. te Sofia dat, als er onderhandelingen tusschen Rusland en Oostenrijk worden geopend, prins Ferdinand van Bulgarije het offer wezen zal, dat Rusland zal eischen voor het be- houd des vredes. IT A LIB. Volgens de millioenen rede van den Italiaanschen minister van FinanciSn sluit de begrooting voor 1886/87 zonder te kort, maar zal die voor 1887/88 een deficit aantoonen van 133,000,000 francs, dat voornamelijk veroorzaakt wordt door de buitengewone uitgaven voor de expiditie in Afrika. Naar de minister becijfert, zal echter bij de begrooting van 1888/89 het evenwicht weer hersteld zijn en steit hij een vermeerdering van staatsuitgaven voor van 30,000,000 francs, die noodig zijn voor het afbetalen der schuld en het uitbreiden van het spoor- wegnet. Om die millioenen te verkrijgen, wenscht hij de rechten op de suiker te verhoogen, de gebouwen te belasten en een nieuwe oorlogsbelasting in te voeren. De kamer van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp aan- gaande het handelsverdrag met Oostenrijk aangenomen. SPANJB. Te Barcelona komen vele werkstakingen voor en weldra zal de staat van beleg worden afgekondigd. De regeering heeft versterking der militaire macht bevolen. BELGIE. De BGgische kamer heeft met 68 tegen 49 stem- men het besluit genomen, dat ieder officier van de militaire academie de beginselen der Vlaamsche taal moet kennen. SERVIE. De Russisch gezinde minister-president Ristics stolt met de Schupschina voortdurend pogingen in het werk om de nauwe betrekkiugen van Oostenrijk en ServiS te verbreken. Het krachtigst kwam dit uit in een adres, door de meerderheid der Schupschina aangenomen, waarin duidelijk wordt uitgesproken dat Rusland Services aangewezen vriend is. Het antwoord van koning Milan op dit adres heeft te Weenen een zeer goeden iudruk gemaakt. »Zorg voor de financiiin en het binnenlandsch bestuur zeide Milan tot de Leden der Schupschina »maar doe geen dingen, welke onvermijdelijk binnen 24 ureu een aan- vrage om ophelderiug moeten uitlokken van een naburige mogendheid, welke ons gedurende de laatste 7 jaren zoovele be- wijzen van oprechto vriendschap heeft gegeven." BULGARIJE. Er dreigt te Sofia weer eene ministeribele crisis door de verdeeldheid van de heeren Stambuloff en Natschewitsch. Zelfs beweert men, dat prinses Clementine eigenlijk alleen met het doel naar Sofia is gegaan om haar zoon, prins Ferdinand, te bewegen tot terugkeer naar Weenen. De Duitsche Consul te Sofia heeft bevel ontvangen Bulgerije te verlaten. AMERIKA. De nieuwe tariefwet door den president voorgesteld, vermindert de inkomsten met ongeveer 65,000,000. Kolen, zout, timmerhout en wol zullen tot de vrijgestel'e artikelen be- hooren. Van ijzer en tin is geen sprake. Naar aanleiding hiervan hielden de republikeinsche vereenigin- gen te New-York eene bijeenkomst. Men besloot het protectio- nisme «het stelsel waaraan de Vereenigde Staten hun bloei te danken hebben»te handhaven en den verkiezingsstrijd tegen de vrijhandelaars te aanvaarden. Tot voorzitter der «nationale republikeinsche liga» werd be- noemd do heer Toster, een der vrienden van Cleveland's tegen- stander, Blaine. Tweede Kamer. De tweede Kamer heeft hoofdstuk Marine der StaatsbegrootiDg aangenomen met 56 tegen 8 stemmen. Vervolgens is het hoofdstuk Nationale Schuld aangenomen met 57 tegen 12 stemmen, na de verklaring van den Minister aan den heer Hartogh, dat binnenkort een ontwerp zal worden in- gediend tot aflossing van de Entrepotdok-leening ad 3 millioen. Bij de algemeene beraadslagingen over hoofdstuk FinanciSn vroegen de heeren Verniers van der Loeff en J. Schimmelpen- ninck van der Oye nog in deze zitting indiening van eene wet tot regeling van het pensioenfonds. De min. van financiSn beloofde dit, zoo het eenigszins mogelijk was. Het hoofdstuk FinanciSn werd vervolgens met 53 tegen 2 st- goedgekeurd. Bij de algemeene beraadslaging over Hoofdstuk VIII Oorlog heeft de heer Van Kerkwijk de zaak-Gratama ter sprake gebracht en de minister van oorlog uitvoerige toelichtingen omtrent die zaak verstrekt. De begrooting is met 46 tegen 6 stemmen aangenomen. Zonder hoofdelijke stemming werd goedgekeurd de post betreffende de transformatie onzer geweren in repeteergeweren. Ook de vestiugbegrooting werd goedgekeurd. Verder is bij de I weede Kamer ingekomen een ontwerp van wet tot bestemming der overschotten op de Indische diensten en een ontwerp omtrent bepalingen tegen den kinderarbeid. Hierin moet o. a. voorkomen, dat kinderarbeid verboden is tot het 13e jaar en veldarbeid tot het 12e jaar. Het toezicht wordt niet aan afzonderlijke ambtenaren opgedra- gen, maar aan geneeskundige inspecteurs. Geoorloofde arbeid wordt bepaald op 10 uur daags tot het 16e jaar. Nachtarbeid beneden 18 jaar is verboden, evenals Zondagsarbeid voor personen beneden 18 jaar. Bijzondere bepalingen omtrent vrouwenarbeid bevat hot ont werp niet. Men meldt ons uit Vlissingen van 20 dezer Heden middag werd met de provinciale stoomboot van Ter Neuzen onder behoorlijk geleide, alhier aangebracbt Levinus de Fevter, de persoon, die op November jl., toen hij door den alhier gestationeer- den rijksveldwachter A. J. Jt G. van liier werd overgebracht naar Goes, ten einde aldaar een gevangenisstraf van zes maanden, waar- toe hij, wegens oplichting, door de arr. rechtbank te Middelburg was veroordeeld, te ondergaan, tussehen de stations Arnemuiden en 's-Heer Arendskerke uit den trein en aan de bewaking van bedoel- den rijksveldwacht°r wist te ontsnappen. Do Feyter, die, kort na zijne ontvlnchting, op Belgisch grondge- bied te Dendermonde weder werd gevat, was gisteren door de Belgisehe politie aan de Nederlandsche te Sas van Gent overge- geleverd. Hij was thans zwaar geboeid en bovendien met een eind touw, waarvan zijn geleider het eene einde stevig in de hand hield, zoodanig gebonden, dat het hem wel niet kon gelukken andermaal te ontsnappen. Na eerst naar het politiebureau te zijn gevoerd, werd hij met den eersvertrekkenden trein verder naar Goes getransporteerd. De rijks- velwachter, die met zijne oveybrenging van Ter-Neuzen naar Goes was belast, was dezelfde die hem op 1 Nov. liet ontvluchten. Het wederzien zal bij die beiden ongetwijfeld verschillende gewaarwor- dingen hebben verwekt. Nergadering der le Afd. der Friesche Maatschappij van Landbouw. Stiens 19 December. Nadat, er drie nieuwe leden waren aangenomen, warden herkozen als bestuursleden de heeren S. S. Cuperus, J. K. Oosterveld, Til. Hiemstra en mr. W. Kolff, en herbenoemdvoorzitter, de heer D. v. Konijnenburg; tot onder-voorzitter, de beer L. J. Olivier; tot secretaris, de heer mr. W. Kolff; en tot afgevaar- dige bij het hoofdbestuur, de heer P. Schmidt Schaaft. Op voorstel des bestuurs werd besloten, in April 1881 evenals in vorige jaren eene stierenkeuring te boudendaaraan kunnen deelnemen alle leden der Fr. M. v. landbouw, dus ook die van andere afdeelingen, terwijl er geene prijzen in geld maar in zilvren en bronzen medailles zullen woiden toegekend. Het gebeurt meermalen in de maanden Januari en Febmari, dat het ijs bij sterke afstrooming op lage weilanden nedervalt; doet dit nadeel aan het volgend grasgewas? Deze vraag is behandeld op de algemeene vergadering der Maatschappij, in Augustus 1. 1. te Bergum gehouden, maar toen niet ten einde gebracht. Het hoofdbestuur heeft daarom de afdeelingen uitgenoodigd, haar nader te hespreken. Te Ileerenveen is zij ook behandeld, en daar werd het algemeen nadeelig geacht voor de lage landen, maar hier in deze afdeeling bleek dat men er weinig ervaring van had en er dus schaars over oordeelen kon. Hier heeft men of hoog land of is gelegen in polders. Slechts een der aanwezige leden deelde mee het eeus te hebben gehad op buitenland, en toen was dat jaar en het daaropvolgend jaar de vrucht geheel bedorven. Dit geval kon echter kwalijk als maatstaf dienen, want daar was het gras in het ijs bevroren geraakt; terwijl de bedoeling der vraag is: wanneer het land (link onder water staat, dit bevriest en dan het water tusschen het land en de ijslaag wegstroomt, zoodat het ijs op het land neervalt, of dat schadelijk is. Doch daarvan heeft men hier geene ervaring, en er werd besloten te verklaren, dat men er hier geen speciale kennis van heeft, omdat men zit op hoog land en de behandeiing overlaat aan de afdeelingen, waarin lage mieden gelegen zijn. Voor deze vergadering waren twee machines ter beproeving overgezonden en de fabrikanten zelven daarbij tegenwoordig. Ze hebben beiden ten doel graan te zuiveren, maar zijn geene concurrenten. Even vreedzaam als zij bij deze vergadering naast en na elkaar of wel tegelijk werkten, zullen zij het in het maat- schappelhk leven ook doen. Men kan gerust zeggen, dat zij het zullen doen, want de werking was uitstekend en voldeed alge meen, zij het ook dat zij de kenteekens van onvolmaaktheid dragen. De eene machine is uitgevonden door den heer J. J. Swart te Kiooster Anjum, en vervaardigd door den heer A. J. v. d. Meij te Berlikum; men zou haar de winde of verbeterde kafmolen kunnen noemen. Verschillende soorten grauen met alle tuig, dus nog geheel ongeschoond, werd er naar aller vol- doening marktschoon in gemaaktdet is, zoo gezuiverd, dat het in den handel kan gebracht worden. De andere machine, uitgevonden door den heer Bierema, te Uskwert, en vervaardigd door den heer B. J. Eertman aldaar, heeft ten doel om het marktschoon graan weder te zuiveren tot zaaizaad. Ook hiermede werden verschillende proeven ge nomen met lijnzaad, haver en gerst. Zij voldeed eveneeus zeer goed. Ofschoon het kennelijk was, dat de resultaten nog beter zouden zijn geweest, indien de zeven iets langer waren en er wat minder snel gewerkt was, en ofschoon marktschoon en zaai- schoon oppervlakkig beschouwd niet zoo'n groot verschil op- leverde, het was verbazend te zien, hoevele onzuivere be- standdeelen nog geschift werden uit het marktschoone zaad. Wanneer men marktschoon en zaaischoon zaad zag nevens het uitgeschifte, dan kan men zich bijna niet voorstellen dat dit alles nog in het marktschoone zaad aanwezig is, ofschoon de qualiteit daarvan ten deele bestond uit kleinere zaadkorrels. Bij deze werktuigen bleek, hoe de stadige werkman het beste werk levert. De goedkeuring dezer machines was te algemeen, dan dat zij vee) discussie uitlokte, die zich eigenlijk bepaalde tot de vraag: wie zich een zaadzuiveraar moest aanschaffen, de landbouw of de handel, die beide op de vergadering verte- genwoordigd waren. De verbeterde kafmolen der heeren Swart en v. d. Meij behoorde eigenlijk op elke boerderij eene plaats te vinden en naar wij hoorden, zijn er verleden jaar 7 en dit jaar 13 stuks geplaatst, terwijl men veilig mag aannemen dat hij spoedig veel meer algemeen zou worden, ware het niet, dat bij de uitgaaf van 123 voor aankoop gelijktijdig de /60 a /'80 voor den ouden kafmolen besteed renteloos werd. Zoolang die nog behoorlijk werkt, zij hft ook minder goed dan de nieuwe, en wat met meer moeite. gaat menige boer er tegenwoordig niet zoo spoedig toe over, om /125 uit te geven; toch zal allengs zijne betere werking zich den weg banen tot vele boer- derijen. Met den zaadzuiveraar der heeren Bierema en Eertman is het geval anders. Zaaizaad heeft een boer niet in die groote hoeveelheid noodig, dat iedere boer daarvoor zelf zoodanig werktuig behoeft; voor ieder dorp een zou voldoende wezen om voir de omwonende landbouwers de benoodigde zaaizaden te schoonen. Met geuoegen kan worden geconstateerd eene verklaring van de zijde van den handel, dat de boer meer en meer prijs stelt op goed zaaizaad, en nu werd uit een hoek wel gehoord, dat het op den weg van den boer lag het zaaizaad te veredelen door de beste aren en halmen uit te zoeken om daarvan het zaaizaad te winnen, en dat het louter gemakzucht van den boer is als hij het niet doet; daartegenover werd gesteld dat de landman, juist wanneer het daarvoor de geschiktste tijd is, den minsten tijd beschikbaar heeft, wijl deze door het oogsten in beslag genomen werd, en de machine der heeren Biezema en Eertman, zij staat er nu eenmaal en werkt zoo goed, dat men bijna kan verwachten, dat die stem over de gemakzucht der boeren als een roepende in de woestijn weinig gehoord zal wegsterven. Zij scheen zich zelve daarvan zoozeer bewust dat, toen de voorzitter voorstelde, als het gevoelen der vergadering de wenschelijkheid uit te spreken, dat ieder boer zich een ver- beterden kafmolen zou aanschaffen en op elk dorp een zaadzui veraar voor zaaizaad gestationeerd zou worden, zij zweeg. Hoofdelijke stemming was onnoodig, bij acclamatie werd die wenschelijkheid uitgesproken, bewust als de vergadering was, dat beide werktuigen groote verbeteringen daarstellen. Is het in het belang van den landbouw noodig, dat Kon. besluit van 25 Aug. 1880 {Stbl. No. 164) ter uitvoering der wet van 25 Mei 1880 {Stbl. No. 89) ter bescherming van diersoorten, nuttig voor landbouw of houttee't, wordt gewijzigd? lo. Is het in het belang van den landbouw wenschelijk, dat eenige in gemeld koninklijk besluit genoemde diersoorten niet langer bescherming door de wet genieten? 2o. Worden de overtredingen van genoemde wet nauwgezet nagegaan en steeds gestraft? 3o. Hebben er vele goedkeuringen plaats? 4°. Wat is uw gevoelen over de werking der wet? 5°. Vindt gij het wenschelijk, dat nog meer diersoorten dan de thans in het koninklijk besluit genoemde, de bescherming der wet deelachtig worden 6°. Acht gij wijziging noodig, met het oog op de landbouw- belangen, in genoemd koninklijk besluit, zoo ja, welke? Met snelle vogelvlucht werd over deze vogelwet heengevlogen. De proefnemingen met de machines hadden zooveel uren in beslag genomen, dat de vogelenwet er gemakkelijk afkwam. Alleen de musschen en de verschillende leden der familie kraai hadden het bard te verantwoorden, want zij bedierven op veld en in tuin, op den akker en in den boom, zooveel dat aan hen eenvoudig de dood werd verklaard, en men hen niet onder de beschermde vogels wenscht te behouden. Zelfs is de musch zoo ondankbaar, dat wie hem door den winter helpt worstelen met wat eten bij zijn huis te strooien, beloond wordt met het uitpikken van het hart der ontkiemende zaden en planten in het voorjaar, tot zelfs aan de crocussen ontstelen zij bet hart. Nadat het doodvonnis geveld was over musch en kraai stelde de voorzitter voor, om den heer Rinkes Borger uit te noodigen, in Januari le Leeuwarden eene lezing te houden over zuivelbereiding. Hiertegen werd opgemerkt, dat hij -beslist voorstander van het afkoelingssysteem met ijs, volstrekt geen gebruik maakt van de centrifuge, zoodat hij of eenzijdig zal zijn of, wat hij meedeelt aangaande de werking der centrifuge geen eigen ervaring ontwikkelt, maar wat hij van elders weet. Doch wijl hij voor zich zelven alleen het afkoelingssysteem toepast, en dit ook in de beide boterfabriekrn, waarover hij commissaris is, wordt toegepast, zou het juist van belang zijn, hem te kunnen vragen: waarom. De lokale toestanden hier zijn hem niet vreemd, het fabriekwezen beeft bij overal nagegaan, het zou juist van belang zijn hem, die blijkbaar eene bepaalde opine is toegedaan, te hooren. Met 13 tegen 6 stemmen werd dan ook besloten, den heer Rinkes Borger uit te noodigen, bier op te treden. Bij de vorige vergadering was in de vraagbus de vraag gevon- den: Kan het bestuur ook iets doen, om eene meer uitgebreide noteering te krijgen van de marktberichten der granen, daar dit soms nog al veel te wenschen overlaat; ook omdat men soms eenvoudig gelieft te plubiceerentot geheime prijzen verkocht. Het bestuur had hierover geinformeerd bij de Handelsvereeni- ging en vernomen dat die noteeringen geschieden door eene commissie van 6 leden; 3 commissarissen en 3 handelaars. De een heeft belang bij een lage noteering, de ander bij hooge, en om het nu in balans te houden, daarom is die commissie aldus samengesteld. Er is moeilijk verder verbelering in te brengen het eenige zou zijn dat de boer lid werd van de Handelsver-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2