BINNENLAND. LANDBOUW. WEEKBLAD 'AN HAARLEMMERMEER. N1EUWS- en De in de maand Aug. jl. te Leeuwarden gehouden nationale tuinbouwtentoonstelling, is ook in financieel opzicht zoo goed afgeloopen, dat van de ir.schrijvingen op het waarborgfonds geen gebruik behoeft te worden gemaakt. Door den gemeente- raad was voor dit fonds 600 toegezegd. FRANKRIJK. T)e radicals bladen openen alweder hun vunr op den nog onlangs zoozeer geprezen President Carnot. Nu nemen zij het hem zeer kwalijk, dat hij door lusschenkomst van den gezant te Berlijn aan den keizer van Duitschland de verzekering van Frankrijk's vredelievende gezindheid heeft te kennen gegeven. Overigens hondt zioh de Fransche pers meer met de binnen- landsche aangelegenheden bezig, voornamelijk zijn er drie puuten waarover nog al wat geschreven wordt. le De recepties van den heer Carnot, die veel talrijker en luisterrijker zullen wezen dan onder zijn voorganger. 2e de benoeming van den heer Perry d'Eslands lang zoo'n heethoofd niet als Paul Deroulede en die blijkens zijn redevoering weinig aan politiek doen zal tot president van de IJgue des patriotes en 3e de hervatting van het proces Wilson tegen wien zeer bezwarende getuigen zijn opge- treden betreffende den handel in ridderorders. Yerder wordt Aubertin, die revolverschoten op Jules Perry heeft gelost, niet vergeten on verklaart de publieke opinio hem voor krankzinnig. terwijl de radicale pers zijn lof bezingt. De prinselijke anarchist Kropotkin gaat nog een stapje verder en verklaart zich voor de afschaffing der gevangenissen. Hij beweert dat de maatschappij er wel bij varen zou, indien de misdaden in vrijheid gepleegd werden. Misdaden worden enkel gepleegd door lieden, die ziek zijn vrijheid alleen kan die ziekte genezen Naar aanloiding van The Copper Syndicate in Parijs wordt gemeld dat de kopervoorraad gering is: 30,000 ton tegen een vraag van wellicht 1215000 ton per maand. Daardoor zullen de koperprijzen stijgen, die de productie van dat metaal zeer zullen vermeerderen Men mag aannemen dat het Fransch-Italiaansche handels- verdrag voor den tijd van edn jaar is verlengd. Uit een mededeeling aan de Times blijkt, dat in de portalen van het stadhuis, bij gelegenheid van de presidents-verkiezing, door de ergste heethoofden van den Parijschen gemeonteraad Vaillant en Humbert vijftig socialistische partijgangers met revol vers en messen gewapend, verborgen waren, om, indien Jules Perry tot president verkozen ware, de gewapende kern te vormen van een oproerige bende. Uit Lissabon is een verklaring ontvangen van den heer Mac- Donald, kapitein van de print Leopolddie den ledigen luchtballon van den bekenden aeronaut Lhoste in zee heeft gevonden. Noch van Lhoste, noch van Mangat zijn medereiziger, was een spoor te ontdekken. Zij hebben dus zoo goed als zeker den dood gevon den 39 mijlen Z. W. van kaap St. Catharina op het eiland Wight. Te Marseille hebben de arbeiders in de dokken het werk gestaakt. Zij verlangen vermindering van het aantal werkuren. OOSTENRIJK. De verhouding tusschen Rusland en Oostenrijk blijft in hoofdzaak dezelfde; voorloopig is het nog een kranten- oorlog, waarin beide partijen elkaar dezelfde beschuldigingen naar het hoofd slingeren en ieder zich tracht schooner te was- sehen dan witte wol. Maar onder al die vredelievende betuigingsn gaan beiden met hun oorlogs-toebereidselen voort. De Neue Freie Presse verlangt dat de Russische regeering haar wenschen betreifende Bulgarije bekend make. Dan is nog wel de vrede niet vorzekerd, daar Rusland's eischeu wellicht met voor inwilliging vatbaar zijn, maar dau heeft men ten minste een basis, waarop onderhandelingen kuunen gevoerd worden. Volgens de laatstingekomen berichten blijft de toestand in het Oosten nog steeds zeer onzeker. Toen iemand graaf Andrassy dezer dagen vroeg of er oorlog komen zou antwoordde deze Vraag het aan den Czaar. Die weet het misschien". J*# Tusschen Oostenrijk-Hongarije en ItaliS is een nieuw handels- verdrag tot stand gekomen, dat op 1 Jan. e. k. voorloopig in werking zal treden. Daarbij is het conventioneele ook voor Neder- land geldende tarief van invoerrechten in beide landen gewijzigd. Ook is tusschen Rumenig en Turkije een handelsverdrag geslo- j ten, dat voorloopig reeds in werking is getreden en krachtens J hetwelk het Rumeensch tarief van invoerrechten ten aanzien van sommige artikelen tot Juli 1891 niet verhoogd zal kunnen worden. RUSLAND. Alle hoogescholen, behalve te Kiew zijn gesloten. j Te Petersburg en te Moskau is de politie slaags geweest met de studenten bij gelegenheid eenev demonstratie tot afkeuring der j gestrenge maatregelen tegen de universiteiten in de provinciSn. Talrijke studenten zijn te Petersburg gearresteerd en naar huis gezonden. De politie bewaakt voortdurend de gebouwen der hoogeschool. 1TALIE. De pogingen der Engelsche regeering om de Itali- anen en Abessinigrs to verzoenen zijn mislukt. Negus Jan, die door zijn overwinningen op de Egyptenaars een grooten naam als krijgsman heeft verworven, rukt met zijn troepen, die onder aan- voering staau van Ras Alula, in geforcecrdo marschen op met drie sterke colonnes. De Italianen, 20,000 man in getal, houden zich bezig met het versterken hunner vooruitgeschoven stellingen. BULGARYE. Koning Pcrdinand vindl bij geen der Mogend- heden meer krachtigeu steun. Noch van Prankrijk, noch van Bismarck heeft de Orleanistische prins iets te wachtenEngeland heeft nog steeds sympathie voor den BattenbergerItalifi schijnt i hem ook te hebben opgegeven, de Porte weigert hem als vorst te erkennen en Rusland eischt zijn verwijdering. Niet.tegen- staande zijn aftreding wellicht do spanning in het Oosten zou verminderen heeft de prins het devies van maarschalk Mac-Mahon I verkozen en blijft het bij hem; j'y suis, j'y reste. Liever wil hjj aan het hoofd van zijn leger sneuvelen dan het land verlaten. Aan eon diner, dat hij den leden der Sobranje aanbood hield de vorst een dergelijke toespraak en er heerschte zulk een goest- drift, dat de afgevaardigden hem op hun schouders wegdroegen Liberale Unie en Burgerplieht. Twee liberale staatkundige Vereenigingen hebben met het oog op de aanstaande verkiezing der nieuwe kamer van 100 leden hunne wenschen kenbaar gemaakt. Het is onmogelijk bij de beperkte ruimte een eenigszins nitvoerig verslag daarover te gevenalleen het allerbelangrijkste volge dus Het pogram der Liberale Unie komt hierop neer dat als dringendste eisch van het oogenblik beschouwd wordt: Voortzetting van de arbeids-enqufite met invoering inmiddels Kinderarbeid. Het wetsontwerp houdende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van jeugdige personen is gegrond op het voorstel der enqufite-commissie dat de uitbreiding van Staatszorg in dezen zoo onwedersprekelijk heeft bewezen. Dit ontwerp stelt strafbaar het doen verrtchten van arbeid door een kind, en niet zooals de wet van 1884, het in dienst hebben of in dienst nemen van een kind. Dientengevolge wordt omschre- ven wat de wet door arbeid verstaat, nl.alle werkzaamheden in of voor eenig bedrijf. Uitgezonderd worden de werkzaamheden voor een bedrijf, die in een huishonding of stalling, ook buiten eenig bedrijf plegen verricht te worden. Het verbod om kinderen beneden de 12 jaren arbeid te doon verrichten wordt nu uitgebreid tot veldarbeid; voor 10 en 11 jarigen kan dit verbod gedurende acht weken van het jaar, in 't belang van den landbouw door Ged. Staten voor iedere ge- meente worden geschorst op verzoek van den Raad. Kinderen tustchen 12 en 13 jaren mogeu alleen veldarbeid verrichten. Bij hestnursmaatregel kan worden verboden een kind beneden 16 jaren bepaalde soorten van arbeid te doen verrichten, op grond van de gevaren van het leven of de gezondheid der kin deren. Een kind beneden de 16 jaren mag niet langer dan 10 uur in 't etmaal andcren arbeid dan veldarbeid verrichtenvoor bepaalde bedrijveu kan van dit verbod vrijstelling worden verleond, kinderen beneden 16 jaren mogen niet met werken vroeger aanvan- gen of later eindigen dan, van 1 April tot 30 September te 5 uur 'smorgens en 7 uur 's avonds, en in den overigen tijd van 'tjaar te 7 uur 's n orgens en te 7 uur 's avonds. Zondagsarbeid in fabrieken, trafieken en werkplaatsen is ver boden voor personen beneden 18 jaren, IsraSlieten uitgezonderd. De drie laatste verbodsbepalingen zijn niet toepasselijk voor bedrijveu aan boord van vaartuigen uitgeoefend. Om ontduikingeu te voorkomen is bepaald, dat wanneer iemand beneden IS jaren, buiten de schafturen aangetroffen wordt op een besloten plaats waar arbeid wordt verricht, hij geacht wordt aldaar zelf arbeid te verrichten, tenzij het tegendeel blijke. Het wetsontwerp bevat geen bepalingen omtrent volwasseu vrouwen, evenmin omtrent rusturen. Ook de ambtenaren van het geneeskundig staatstoezicht zijn tot het opsporen van over- tredingen gerechtigd. Het aantal grintwegen op de Veluwe zal in de gemeente Apeldoorn weldra met een plaatselijk lijntje vermeerderd worden. Gesteund door een flinke subsidie van Z. M. den Koning, zal een weg worden aangelegd, om de grintwegen naar Elspeet en Apeldoorn met elkander te verbinden, rechtstreeks loopende door de buurtschap Juddel, de Uddelsche heido en het meervelderbosch, om zich aan te sluiten bij den in 1860 aangelegden Koninklij- ken grindweg, welke van het TTddelermeer naar Aardmansberg voort, langs het fraai gelegen Chalet des Konings. Verdient de aanleg ter bevordering van een gemakkelijk ver keer tusschen de genoemde plaatsen waardeering; de voordeelen van een goeden weg boven een ongeriefelijken zandweg komen alsmede vooral den Uddelschen boeren en hunnen trekdieren ten goede. Meer waardeering nog verdient de loffelijke bedoeling met het aanleggen van dien weg verbonden, namelijk door het verschaffen van werk in den winter aan uitsluitend Uddelsche daghuurders. Met de voorbereidende werkzaamheden het graven van klei en grint en het zoeken van kleien in de bijgelegen bosschen is verleden week door ruim dertig arbeiders een begin gemaakt. De cadets van K. Milit. Academie zijn gisteren met ver- lof veetrokken. Dio van het 2e studiejaar waren aanvankelijk alien van deze vergunning verstoken en geconsigneerd, daar er anonieme brieven geschreven waren aan leeraren. De vermoede- lijke daders (een viertal) zijn echter bekend geworden en be- vinden zich in voorarrest, zoodat de overige met verlof zijn mogen gaan. Omtrent deze zaak meldt men aan de K. R. C. het volgende Bij de cadets van het 2e studie jaar heerschte sinds eenigen tijd ontevredenheid over lage taxatie van hunne vorderingen in sommige (vooral letterkundige) vakken. Dit gaf aanleiding dat een hunner op de ongelukkige gedachte kwamen aan die leeraren met St. Nicolaas anonieme brieven te schrijven, waarin zelfs bedreigingen voorkwamen. De zaak lekte uit, zoodat een onderzoek werd ingesteld en een schriftelijk werk werd opgevraagd om dit door een deskundige to onderzoekon. Al spoedig kreeg men dientengevolge zwaar vermoeden op een viertal cadets, waarvan 2 reeds hebben bekend, terwijl aan 6 het voorloopig arrest werd opgelegd Aanvankelijk werd het Kerstverlof van al de cadets van het studiejaar ingetrokkon, doch toen uit de instructie bleek dat slechts een 6-tal bij de zaak betrokken waren, werd aan al de overigen het verlof toegestaan. De Koning heeft baron Van Brienen van de Groote Lindt, buitengewoon kamerheer, in bijzondere zending naar Rome afge- vaardigd tot het aan paus Leo XIII overbrengen van 's Konings gelukwenschen, vervat in een eigenhandigen brief. Baron Van Brienen is reeds naar Rome vertrokken. Vanwege H. K. H. prinses Wilhelmina, is bij de Maat schappij Het Diamantwerkers Weezenfonds" de jaarlijksche schenking van f 50 ingekomen. Teneinde de verkiezing van het aftredend Kamerlid voor het district Haarlem, mr. A. J. W. Parncombe Sanders, te be- vorderen, heeft zich te Haarlem een voorloopig comitd gevormd van 9 personen, bij wie een ieder, die tot datzelfde doel wil medewerken, zich aan kan sluiten. Zooals te begrijpen is, heeft men te Volendam met dank- bare blijdschap vernomen, dat het Regeeringsvoorstel (in zake den Wonderkuil) verworpen, en dat van den Heer Reekers aan- genomen werd. Men hoopt nu ook dat do Eerste Kamer het voorbeeld der tweede zal volgen. De Noordbrabantsche afdeeling der Nederlar.dsche Vereenigin- gingen van de paarden en rundvee-stamboeken heeft zich ge- constitueerd. Het bestuur bestaat uit de heeren M. A. Boll te Eeten, D. Sneep te Ossendrecht, A. J. Ylatning te's Herto- genboscb, C. W. Maris te Klundert, B. Snoek en A. J. Van Son. De eerstgenoemde is voorzitter, de laatstgenoemde secretaris- penningmeester. Aan de vereeniging »Het Friesch rundvee-stamboek" is eene bekroning (bronzen medaille) toegekend voor de inzendirig van stamboeken op de internationale landbouw- en nijverheids- tentoonstelling te Parana (Argentijnsche republiek.) De wet betreffende de varkenspest in Denemarken is den 14de dezer voor den Rijksdag vastgesteld en denzelfden dag reeds in werking getreden. Door het bestuur van het Friesch Rundvee-Stamboek is een programma vastgesteld, regelende den in Februari 1889 te houden wedstrijd voor het aanhouden van het fokkersstamboek met melkregister, dat voor rekening der Vereeniging is uit- gegeven. In dat progTainma is o. a. bepaald, dat die aanteekeningen in gemelde registers minstens moeten loopen van 1 Jauuari tot 31 December 1888, en voor bekroning alleen die registers in aanmerking komen, welke het kentnerk dragen het meest volledig en nauwkeurig te zijn aangehouden. Door het bestuur wordt voorts gewezen op het groote gewieht oin volledige fok- boeken met melkregisters aan te houden, ten einde de jaarlijk sche melk-opbrengst te weten welke de koe onder normale omstandigheden levert. Het drogen van aardappelen neemt in de laatste jaren, vooral in Frankrijk, eene groote vlucht, uithoofde van al de talrijke voordeelen, welke hieruit voortspruiten. Daar de aard appelen veel in omvang en in gewieht door het drogen ver minderen, zijn de kosten van vervoer geringer dan bij versche aardappelen; een man kan gemakkelijk een hoeveelheid dragen, gelijkstaaude met die van twee hectoliters versche aardappelen. Daaibij komt, dat gedroogde aardappelen tengevolge van de mindere hoeveelheid water, welke zij bevatten dan de versche, minder aan ziekte onderhevig zijn. Door het hoofd bestuur der Friesche Maatschapppij van Landbouw is besloten om het voor de leden der Maatschappij bepaalde handelsmerk op de botervaten, hetwelk door de Regee ring is goedgekeurd en voor het gebruik waarvan een regle- ment is vastgesteld, met ingatig van 1 Januari 1888 in te voeren. In de laatste 10 jaren is de melkgevende veestapel in Nederland met 10.000 stuks verminderd, terwijl de uitvoer van boter met 3,600,000 vermeerderde. Is het wonder, dat wij zoodoende otis krediet hoe langer hoe meer kwijt rakenmaar is het niet rechtvaardig ook? vraagt het Rolterd. Nieuwsblad. Omtrent den Tabakshandel wordt ons nit Amerongen bericht: Er gaat nog niet veel om. In de Betuwe zijn 50,000 KG. van het korte dekbladdige gewas, dat bovendien nog van bagel had geleden, tegen f 14 a f 19 de 50 KG. opgeruimd; dit is geen lage prijs. In de Peel is van het 1886er gewas de geheele plant tegen f 19 de 50 KG. opgeruimd. In het buitenland schijnt meer vraag naar iul. tabak te komen. naar Londen zijn de laatste dagen belangrijke hoeveel- heden gestookte tabak verzonden. Door het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw zijn vastgesteld de ontwerp-statuten van eene Ver- eeniging voor vakonderwijs in de zuivelbereiding in Friesland. Daaruit blijkt, dat het doel van dat ontwerp is om jonge lieden, zoo jongens als meisjes, te bekwaraen voor goede zuivelbereiders, en dit doel tracht te bereiken door het vestigen en instandhou- den eener inrichting te Bolsward, waar gelegenheid bestaat kennis te inaken met en zich te oefenen in het gebruik der verbeterde werktuigen tot bereiding van boter en kaas, en zich rekenschap te geven van de verschijnselen en invloeden, die zich bij de bewerking voordoen. De Vereeniging wordt aangegaan voor den tijd van 29 jaren en IT maanden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1887 | | pagina 2