Egoïsme - de bodem vaw alle oppositie tegen Zondagsrust. Voor eiken dag. Mededeelingen. FEUILLETON. CHARLES CHINIQUY. onzekere toekomst, die misschien komen zal, misschien ook niet. Die hoop mat af. In hope zalig zijn, dat is als een kind te leven in het huis des volzaligen Vaders, wiens eeniggeboren Zoon ons aannam tot Zijne „mede-erfgenamen". Die hope staalt. In hope zalig zijn, is niet de verwachting van wat een onzekere toekomst misschien in zich bergt, maar het blijde bezit van den rijkdom des geloofs in Jezus Christus. Waard om er alles voor te „verkoopen". Zelfs voor den rijken jongeling. En voor ons. Overgenomen uit „Volmaakt in Hem", door Dr. H. Th. Obbink. (Verzameld door C.B.) Wie voor zijn eigen beroep minachtend den neus ophaalt, twist met zijn brood en boter. Spurgeon. Het geluk maakt dikwijls zoo egoïstisch, dat wij voor eigen vreugd het leed van anderen vergeten. H. H. De nederigheid is als de asch, die het vuur verbergt en het tevens onderhoudt. Vinet. Wie boven berg en dal en wolken opwaarts ziet, Of 't dondert om hem heen, en bliksem','t deert hem niet. Silesius. Geeft gij den Heer uw hart, Hij geeft u 't Zijne weder, O, kostelijke ruil Gij stijgt en Hij daalt neder. N. N. Een goed geweten geeft een voorsmaak van den hemel; een slecht geweten geeft een voorsmaak van de hel. Luther. Vergunning. De menschelijke wet vergunt dien man het tappen. Gelijk gij lezen kunt. Maar die zijn winkel in wil stappen, Moet vragen of dat God vergunt. Laurillard. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Attestatie aangevraagd naar Lisse door Maria Catharina Plevier en naar Haarlem door Andries van Weelderen en Willemina Wintersteijn. EVANGELISATIE-ARBEID. Zaterdag 29 Juni, 's avonds 8'/4 uur in „Ons huis" Samen komst. Spreker: de Heer J. Weber van Amsterdam. Woensdag 3 Juli, 's avonds 8'/< uur Bidstond, Kostver- lorenstraatweg 28. Woensdag 3 Juli wordt het Christelijk Nationaal Zendings- feest gehouden op het landgoed De Vogelenzang. Zie voor nadere bijzonderheden het vorige nummer van „De Zondags bode". Den Ouders,die hun kind 7 Juli wenschen te laten doopen, wordt herinnerd aan de verplichting hun trouwboekje mede te brengen bij de aangifte De Wijkzusterdie ook haar hulp aan Badgasten van alle gezindte verleent, is dagelijks van H/221/2 in het Diaconiehuis te spreken. Die zich op „De Zondagsbode" abonneerden, doch slechts tijdelijk in Zandvoort vertoeven, ontvangen de courant voortaan per post. Klachten, de bezorging betreffende, s. v. p. direct te richten tot de Administratie van dit Blad, die de klacht onmiddellijk ter kennis zal brengen van de Post-administratie alhier. De Bibliotheek der afdeeling Zandvoort der N. C. G. O. V. is gevestigd in een der lokalen van „Ons Huis". Boeken kunnen ter lezing worden afgehaald Dinsdags avonds van 8 tot 9 uur. Maakt de in uw Hotel, Pension of Kamers vertoevende Badgasten op dit Blaadje opmerkzaam! Laat het lezen aan uw Vrienden en Kennissenin Zandvoort en daarbuiten! Helpt zóó abonnés en advertenties winnen! 4) Wat al slapelooze nachten, in tranen en gebeden doorgebracht, wat al boetedoeningen, wat al belijdenissen in de biecht afgelegd, eer het weder zoover gekomen was dat alle onge loof, alle twijfel was gedood en verstand en hart zich gebonden hadden overgegeven aan de leer der kerk. Dan trad een tijdperk van rust in, maar het was slechts een schijnvrede; luider begon weêr de twijfel te spreken; sterker werd weder de strijd, moeilijker werd telkens de overwinning. Goddank, de ziel van den eer lijken mensch, die waarheid zoekt, laat zich niet binden. Wij zouden zeggen: vreemddatChiniquy, die zoo goed bekend was met de H Schrift, niet eerder tot de vrijheid van het Evangelie gekomen is, maar wij kunnen ons als Protes tanten moeilijk de ketenen voorstellen waarmede hij is gebonden, die altijd geleerd heeft dat zijne kerkleer onfeilbaar is, en dat elke gedachte, die daarvan ook maar in het minst afwijkt, het zij uit het eigen verstand opgekomen, hetzij aan de uitlegging der H. Schrift ontleend, oogen- blikkelijk als ketterij en als eene verleiding van den duivel moet 'worden verworpen. Eindelijk, in 1833, kwam de dag waarop Chini quy door den Aartsbisschop van Canada in de cathedraal van Quebec tot priester werd gewijd, en. den volgenden dag sprak hij voor het eerst bij de mis die plechtige woorden: „Hoe est enim corpus meum" uit, waarbij het wonder der trans substantiatie door zijne hand moest geschieden Met heilige beving en ontroering had hij die ure te gemoet gezien, den nachtte voren wakende en biddende doorgebracht; en hadden niet vrien den hem gesteund, hij zou in het plechtig oogen- blik zijn bezweken. Want hij geloofde toen en nog lang daarna waarlijk, met al den ernst zijner ziel, aan het ontzaglijk wonder, en meermalen, zoo verhaalt hij, heeft hij uren doorgebracht, soms in bittere koude, in stille aanbidding van den Heiland, dien hij zelf kort te voren had gemaakt. Die hostie God was hem op zulke oogenblikken veel nader dan de Heiland in den hemel. Vermakelijk zouden wij de verhalen kunnen noemen, die Chiniquy ons doet omtrent ver schillende lotgevallen van den „brood-god", indien zij niet zoo diep ontroerend waren. Zoo verhaalt hij ons hoe een zijner priester-kennissen aan een diner de anecdote vertelt van een ander priester die „le bon Dieu" aan een zieke ging brengendoch onderweg aan het vechten geraakte, en het zilveren doosje met de hostie verloor. Veel later werd het teruggevonden,doch,treurige surprise, „le bon Dieu était fondu"! En dat slot van de geschiedenis werd met uitbundig gejuich door de aanzittende priesters ontvangen Zoo geeft de bisschop van Quebec lachende aan Chiniquy den raad om „le bon Dieu incognito in de straten der stad te laten reizen, door hem eenvoudig in den vestzak te bergen, omdat er zoovele Protestanten in de stad zijn, die er anders den spot mede zouden drijven." Zoo verhaalt hij ons hoe hij met eenige andere priesters op een oester soirée, eigenlijk bal, was genoodigd, toen een van hen, een eerste dandy, plotseling bij een stervende vrouw geroepen werd. De overigen beklaagden hem dat hij nu minstens een uur van het feest zoude moeten missen, doch tot aller verwondering kwam hij reeds na tien minuten in de zaal terug en danste en schertste den geheelen avond Tegen het einde van het feest kwam hem Chiniquy op zijde en vroeg hem, hoe het kwam dat hij zoo spoedig van die stervende was teruggekeerd? - „O was zijn antwoord „dat goede mensch was zoo ver standig te sterven juist twee minuten eer ik haar huis binnentrad; ik vermoed dat haar bescherm engel, iets van dit heerlijk feest wetende, haar een weinig vroeger naar den hemel heeft ge zonden dan zij wel gedacht had, om mij te be lieven." „Maar „le bon Dieu" dien gij hadt medegenomen?" „Ha! ha! le bon Dieu," lachte hij, „wel die zit heel zoet in mijn vestzak; en indien hij zich hier even goed geamuseerd heeft als ik, zal hij mij voorzeker dankbaar zijn dat ik hem hier gebracht heb, zelfs en survenanl. Maar zeg het niemand dat hij hier is, want dat zou al onze pret bederven!" v. L. Wordt vervolgd

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2