Open witiHcls op Zondagde schntd van de Hoopers. Mededeelingen. FEUILLETON. CHARLES CHINIQUY. hoorzaamde op het bevel om overgeplant te worden in een anderen hof. Maar dat sterke staaltje is voor het geloof nog maar een zwak staaltje. Het geloof is zóó machtig, dat het een moer beziën-boom, die toch in de aarde dient te wortelen, over plant in de zeel Een boomgaard in zee! Moerbeziën, geplukt op zee! Onzin! het kleinste kind weet wel dat dit onmogelijk is. OnzinMaar wat het scherpst vernuft, de stoutste ver beelding, de kloekste inspanning niet weet te bewerkstelligen, is dood-eenvoudig en niets niemendal voor het geloof. Dan toch zeker voor een reuzengeloof O neen. Het kleinste, allergeringste geloof kan het. Het geloof verzet bergen. Het geloof verzet boomen. De blind geborene zeide, toen Jezus hem de oogen opende: „ik zie de menschen als boomen wandelen". Het geloof spreekt: „ik doe de boomen als menschen wandelen." En dat zegt niet het geloof als een boom zoo groot, maar als een mosterdkorrel zoo klein. Een mosterdzaadje, dat een berg optilt! dat een moer- bezienboom met wortel en al en takken en stam opheft en wegdraagt! Onzin! dat kan immers niet! OnzinO, als het geloof maar „geloof" is! Als het met de kwaliteit maar in orde is! Met een geschilderde vlam steekt ge zelfs geen snippertje papier in brand, maar één echt vonkje doet een heel buskruit magazijn in de lucht vliegen. Een reusachtige electrische centrale op papier verlicht de donkerte absoluut niets. Maar ik weet niet t hoeveelste deel van een ■milligram radium licht zelfs door de gesloten deuren van de kast, waarin 't verborgen ligt, heen. Een geloof, dat vermeerderd moet worden om wonderen te doen, is een machteloos geloof. Dat is geloof, dat, zoo klein als een mosterdzaadjede beschikking heeft over de Almacht Gods. Die gelooft: niets zal hem onmogelijk zijn! Wordt vervolgd). Mededeelingen, vragen, berichten enz moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Zaterdagavond 13 Juli 8'/4 uur in „Ons Huis" Samenkomst. Spreker de Hr. J. Sevensma van Amsterdam. Zondag 14 Juli, 3 uur, tegenover Hotel d'Orange, strand- samenkomst. Woensdagavond 17 Juli, 8'/4 uur Bidstond, Kostverloren- straatweg 28. leder is welkom. Ingang aan de achterzijde Zondag 21 Juli zal de extra collecte voor dê Kerk worden gehouden. Het wordt opzettelijk ruim acht dagen te voren bekend gemaakt, opdat men er op zou rekenen. Dit bericht komt ook onder de oogen van abonnés op den Zondagsbode buiten Zandvoort woonachtig. Als zij mij eens een postwisseltje zonden voor bovengenoemd doel einde? Qaarne verantwoord ik de giften in dit blaadje, 't ls zoo bijzonder noodig, dat onze kerkvoogden finantieel geholpen worden. Wat zou't bijzonder gewaardeerd worden als er bijzonder veel postwissels inkwamen! De Wijkzuster is dagelijks van l'/32j2 in het Diaconie huis te spreken. Zij stelt haar diensten ook aan Badgasten, onverschillig hun gezindte, beschikbaar. Wij hebben geen tarief, maar rekenen op een gave der dankbaarheid, als de verpleging is afgeloopen. Van de familie v. Q. werd voor de verpleging van hun jongen f 2.50 ontvangen. Laat den Zondagsbode ook aan uw Ilötel- of Pension gasten lezen en wek hen op zich op dit Blaadje te abonneeren. De vacantie der Zondagsschool is begonnen. Als de cursus weer begint, hoop ik geslaagd te zijn met maatregelen, die dienen om aan alle aanvragen om plaatsing tekunnen voldoen. Alle stukken, ter plaatsing in dezen Zondagsbode aan geboden, moeten, om in liet eerstvolgend nummer te worden opgenomen, uiterlijk des Dinsdags vóór des nam. één ure in het bezit der Redactie zijn. Voor advertenties wende men zich tot de administratie. 6) Daar Chiniquy ook geleerd had zich te buigen voor het dogma: buiten de Roomsche kerk geen zaligheid, was het zijn groote begeerte eenige van de vele Protestanten met wie hij dagelijks in Quebec omging, tot het alleenzalig makend geloof te brengen. Hij bestudeerde daartoe de beste boeken die over de geschil punten tusschen Rome en het Protestantisme handelen, maar wanneer hij met Protestanten sprak, bemerkte hij bij de meesten weinig ge neigdheid om het punt van den godsdienst aan te roeren, zoodat hij niet veel vorderde Om streeks dien tijd hoorde hij, dat de directeur van het seminarie te Quebec, Parent, zoo veel succes had bij het bekeeren van Protestanten. Deze priester was algemeen gezien om zijn beschaafde manieren en aangenamen omgang, doch het volk had hem den bijnaam gegeven van „Père Cocassier", omdat hij een groot liefhebber was van hanengevechten en zelf de beste kamphanen hield! Chiniquy begaf zich dan tot hem, en toen Parent hem de lijst van zijne bekeerlingen toonde, die meer dan twee honderd namen telde, waaronder van de aan zienlijkste Engelsche families der stad, vroeg Chiniquy, vol bewondering voor zijn ijver en gaven, naar het geheim van zulk een wondervol succes. „Gij hebt goed geraden;" was het ant woord, „er is een geheim, en u wil ik het wel openbaren, omdat ik zie dat gij waarlijk van vromen ijver bezield zijt. Gij weet dat de meeste Protestanten in deze stad Iersche Roomsch-Katholieke dienstmeisjes hebben. In den biechtstoel kom ik spoedig te weten welke Protestantsche families waarlijk vroom zijn en gehecht aan Hun godsdienst (dezulken komen toch nooit tot ons over), en welke daarentegen onverschillig en ongeloovig voortleven tot hen begeef ik mij met f 60, f 100, soms f 300, die ik hun overhandig, voorgevende dat zij mij in de biecht zijn toevertrouwd, als afkomstig van personen die hen vroeger hebben benadeeld Ik weiger echter volstandig de namen der gevers te noemen, om de eenvoudige reden dat die geheel gefingeerd zijn. „Maar die oorbiecht is een prachtige instelling," zoo roepen de blijde begiftigden uit. „Dat is zij, want zij is eene goddelijke." Ik word uitgenoodigd weder te keeren, word telkens met de grootste vriende lijkheid ontvangen, de zaak komt in de couranten, de voortreffelijkheid der oorbiecht wordt luide geroemd, en het duurt niet lang of de geheele familie is veroverd, of, zoo de ouders zich al niet gewonnen geven, dan worden toch de kinderen naar onze scholen gezonden, wij winnen hen. Zoo ziet gij, aldus eindigde hij lachend zijn verhaal, dat de weinige dollars die ik elk jaar op die wijze uitzet, een goede rente opleveren In 1836 werd Chiniquy door een gevaarlijken typhus aangetast, die reeds zeer vele slacht offers had gemaakt in het hospitaal waar hij werkzaam was. Op den dertienden dag der ziekte, hoorde hij de geneesheeren zeggen: „hij is dood", daar hij reeds geruimen tijd geheel koud en sprakeloos daar nederlag. Doch zijn geest was nog werkzaam. In dien uitersten nood bad hij tot de heiligen Anna en Philomena (toen eene heilige in de mode) om redding, en beloofde haar een schilderij in de kerk van de „Bonne St. Anne du Nord." Op datzelfde oogen- blik meende hij een gezicht te zien van die beide heiligen, op eene wolk zwevende, terwijl hij de woorden hoorde„Gij zult genezen". En hij was genezen Het leven, de warmte, de spraak keerden weder, en de geheele stad was weldra vol van het wonder dat hem geschied was. Het beloofde schilderij werd vervaar digd en door Chiniquy naar de kerk van St. Anne gebracht, alwaar de Eerw. Ranvoize, een zijner familieleden, priester was. Doch daar wachtte hem een koud bad Nauwelijks was hij met zijn schilderij bii den ouden priester aangekomen of deze zeide: „Hoe is het mogelijk, waarde neef, dat gij u zoo gek gaat aanstellen! Dat geheele visioen was immers niets anders dan een droom van uw ziekelijk overspannen brein, juist in de crisis der ziekte V. L. Wordt vervolgd).

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2