Mededeelingen. Zonder Zondagsrust geen Gelukkig Familieleven. FEUILLETON. CHARLES CHINIQUY. Is er dan nog een zwarigheid, te zwaar voor uw geloof? Zwarigheden zijn, voor 't geloof, dingen om te boven te komen. Boomen en bergen, 't geloof verzet ze in het hart der zee! De tekst is echter niet alleen een roepstem tot zelf onderzoek. Hij is ook rijk aan vertroosting. Als de Heer gesproken had van een geloof als een berg, wie zou dan niet zuchten en vragen: „wie kan dan zalig worden Maar de Heer spreekt van een geloof als een mosterdzaad. Zóó bewaart Hij ons voor twijfelmoedigheid en wanhoop. Hij vraagt alleen: „geloof". En dan zegt Hij: doe 't daar nu mede Nu is er tot zuchten en vragen geen oorzaak meer! Nu schiet ons niets anders over dan met Petrus te antwoorden „Op Uw woord, Heer! Om dan, evenals Petrus, door de uitkomst bevangen te worden met groote verbazing over hetgeen het geloof vermag. Mededeelingën, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. De Chr. Zangver. „God is mijn lied", onder-afdeeling van de N. C. G. 0. V., heeft haar repetities, tot nadere aankondiging gestaakt. Na de zomer-vacantie hoopt zij weer met nieuwen moed haar bijeenkomsten te hervatten. Mij werd voor het te kort van „Ons Huis'1 een rijks- daalder gezonden en een zelfde bedrag voor liet nieuwe hek om de Kerk. Aan V. B. daarvoor mijn hartelijken dank. Wie volgt? Aan 't uitzetten van de plaats, waar het hek moet komen staan, is men nu begonnen. De vurig-verbeide landmeter had N. B. heelemaal geen bericht ontvangen. Zoo hadden wij lang kunnen wachten 1 Wel laat een land meter dikwijls lang naar zich uitzien, maar ik hoorde toch ook dat hij, evenals een brief of telegram, per expresse en dringend is te ontbieden. Was dat gebeurd, dan stond t nieuwe hek er al. Nu zal 't vooreerst nog niet komen. En de Vreemdelingen zullen nog langen tijd 't hunne mogen denken van de zorg der kerkvoogden voor 't uit wendige van het Godshuis! Ik stel er prijs op hier nog eens uitdrukkelijk te verklaren, dat den kerkvoogden geen enkel verwijt treft. Den schuldige zoeke men ten Ge meentehuize EVANGELIESAT1E-ARBE1D. Zaterdag 20 Juli 's avonds 8'/2 uur in „Ons Huis" Volks- samenkomst. Spreker de Hr. v. d. Wende, van Glanerbrug. Zondag 21 Juli, 's middags 3 uur, Strand-samenkomst, voor het Hotel d'Orange. Sprekers: de Hr. v. d. Wende en anderen. Woensdag 24 Juli, 's avonds 8'/2 uur, Bidstond, Kost- verlorenstraatweg 28. Ingang aan de achterzijde. Laat den Zondagsbode lezen aan uw Ilötel- en Pension gasten en noodigt hen uit zich te abonneeren. Helpt advertenties winnen voor dit Blad 1 De Wijkzuster is dagelijks van l'/a—2'/2 in het Diaconie huis te spreken. Zondag 21 Juli is de maandelijksche extra-collecte voor de Kerk. Op Waterland te Velsen, het landgoed van den Hoog- WelGeb. Heer Jhr. Boreel van Hogelanden, wordt op Woensdag 21 Augustus een Zendingsfeest gehouden, waar de volgende sprekers 't woord zullen voeren Dr. j. A. Cramer, van 's Gravenhage, Openingsrede. Ds. B. Baljon, van Houtrijk en Polanen. Ds. J. F. Beerens, van Doesburg. Ds. T. Doevendans, van Amsterdam. Zendeling Fortgens. Dr. G. J. Geelkerken, van Epe. Ds. G. Koning, van Enkhuizen. Zendeling Korff, van Amsterdam. Ds. J. H. Wolters, van Heemstede. Ds. G. Posthumus Meyjes, van Zandvoort, Slotrede. 7) Chiniquy was verontwaardigd en geërgerd, en zeide„Maar zijt gij zelt dan niet een dagelijksch getuige van de wondervolle macht der heiligen, tot genezing! Duizende krukken van dankbare herstelden bedekken de muren uwer kerk!" Daarop barstte hij weder in een Homerisch ge lach uit, en sprak: „Waarde neef, daar gij een verstandig en ernstig jong priester zijt, en ik u van uwe jeugd steeds heb liefgehad en geacht, wil ik u wel zeggen, wat ik anders niet licht luide zou uitspreken; zoolang ik hier priester ben, dat is nu 30 jaren, is er hier geen enkel wonder geschied, wat de menschen ook mogen vertellen! Geloof mij, ik heb zorgvuldig de ge schiedenis van al die krukken bestudeerd. Negen en negentig van de honderd zijn hier achter gelaten door luie bedelaars, die met krukken meer kunnen ophalen dan zonder, maar er eindelijk genoeg van krijgen, wanneer zij een aardig sommetje verzameld hebben. Wat doen zij dan om met fatsoen van die krukken af te komen? Zij gaan van deur tot deur bedelende en ditmaal ook de gebeden van allen vragende, want zeggen zij, wij gaan naar de bonne St. Anne du Nord, opdat die ons geneze. Ieder geeft dubbel en vraagt dat de kreupele toch vooral na de genezing terugkome om die te verhalen. Zij komen hier en gedurende de mis geschiedt het wonder! De krukken worden weggeworpen en de kreupele wandelt. En het laatste bedrijf van deze comedie is nog het voordeeligste Want de kreupele vervult zijne belofte, verhaalt zijne genezing overal bij zijn vorige weldoeners en weet op die wijze nog heel wat op te zamelen! Dit is het eenvoudig maar waarachtig verhaal van negen en negentig genezingen van de honderd. De honderdste is eene genezing gelijk de uwe Nog veel meer vertelde hem de oude priester omtrent relieken, medailles, enz, en eindigde met de woorden: „Was ik paus, ik wierp dien ganschen rommel in de zee, en stelde den zondaar niet anders voor dan Christus en dien gekruisigd!" Den volgenden dag had de plechtige voor stelling plaats van het schilderij, in tegenwoor digheid van meer dan 10 000 personen. Het werd aan den wand in de kerk opgehangen, waar duizenden het kwamen vereeren tot in het jaar van Chiniquy's bekeering. 1858, toen het op last van den bisschop verbrand werd. Merk waardig, in datzelfde jaar 1858, ongeveer een maand na zijne bekeering werd Chiniquy weder door dezelfde ziekte aangetast. Weder moest hij hetzelfde vreeselijke lijden verduren als in 1837, weder werd hij op den 13den dag voor stervende, ja reeds dood gehouden; weder bad hij, thans tot den Heiland, om nog te mogen leven om Hem te prediken; weder had hij een gezicht, ditmaal van 12 bisschoppen die hem kwamen dooden, en wien hij achtereenvolgens het hoofd afsloeg; en weder was hij plotseling genezenOp treffende wijze had de Heer hem alzoo getoond waarin het wonder ook van zijne eerste genezing gelegen was, niet in visioenen of verschijningen van heiligen, maar in de liefde en genade van God in Jezus Christus. In het jaar 1838 werd Chiniquy tot priester van Beauport, een voorstad van Quebec aan gesteld, eene plaats berucht om de dronken schap der bewoners. De plaats had heerlijke inkomsten, maar de inwoners lieten alles wat zij bezaten in de handen der kroeghouders. Zij volgden daarin helaas hun vorigen pastoor na, die de leer van den grooten Roomschen theoloog Liguori tot de zijne maakte, dat iemand niet dronken is te noemen die nog kan onderscheiden tusschen een speld en een vracht hooi! Met groote bekommernis en angst ging Chiniquy naar Beauport, alwaar zijne kudde hem reeds niet vriendelijk ontving, toen hij zich het eerst in hun midden vertoonde, en met vloeken en verwenschingen begroette, toen hij bij de veiling van den inboedel van zijn voorganger, alwaar men hem drong eene partij flesschen en glazen te koopen, uitriep: „Ik kom niet in Beauport om glazen te koopen, maar om die te breken!" Zijn voorganger was zelf nog tegenwoordig en bezig rum aan de koopers te schenken. Het zou ons te ver voeren wilden wij den belangwekkenden strijd en den rijken zegen, dien Chiniquy én te Beauport én overal onder vond waar hij tegen dien machtigen vijand den drank optrad, op den voet volgen. v. L. (Wordt vervolgd).

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2