2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 21 Juli 1912 Voor eiken dag. Uit de Gemeente. Vragenbus. 9 Aug. 's avonds, wordt in de Herv. Kerk te Zandvoort een Kerk-Concert gegeven ten bate van het Bouwfonds der afd. Zandvoort van de N. C. Q. O. V. Aan den aan vang hoopt Ds. Posthumus Meyjes een woord te spreken en aan het einde Ds. Kampstra. Aan S. Ik zal de Verzamelaarster van „Allerlei'', Mej. C. B., vragen 't door u mij toegezonden gedicht een plaats in te ruimen. Maar: dan moet de voorraad copie eerst wat minder groot zijn. Alle stukken, ter plaatsing in dezen Zondagsbode aan geboden, moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, uiterlijk des Dinsdags vóór des nam. één ure, in het bezit der Redactie zijn. Voor advertenties wende men zich tot de administratie. (Verzameld door C.B.) De wereld is vol dwazen wie er geen zien wil, moet zich niet enkel in de eenzaamheid terugtrekken, maar ook zijn spiegel aan stukken slaan. Boileau. Gods gerechtigheid is nooit zonder barmhartigheid en Gods barmhartigheid is nooit zonder gerechtigheid. Basilius de Groote. De eenzaamheid is de dood van het persoonlijk leven, en het gebrek aan personen is de dood van elke ge meenschap. Joh. Müller. De gave des Heiligen Geestes werkt op mannen zóó, tdat zij openlijk optreden en zich bewust wordën van de aak, die zij hebben te volbrengen op vrouwen zóó, dat zij stil worden en zich bewust van den dienst, dien zij hebben te verrichten. Lhotzky. God wil veel liever geven, dan wij menschen, willen nemen. Tauler. Gods tegenwoordigheid maakt mijn kamer tot een heiligdom. N. N. De ziel geeft kleur aan het oog. Boissevain ZANDVOORT, TUA RES AG1TUR! UW ZAAK IS 'T! De Christelijke School voor nuttige handwerken te Zand voort, kortweg „De Naaischool" genoemd, heeft nu vacantie. In het najaar begint de nieuwe cursus. Altijd, als er in den finantieelen toestand, waarin die school zich bevindt, spoedig een verandering ten gunste plaats heeft. In het 2e Blad van No. 2 van dezen Zondagsbode kwam een ver slagje voor, vermeldende dat tijdens den afgeloopen cursus 36 meisjes vier maal per week in „Ons Huis" van Mej. Melchior onderricht ontvingen. Men zou dus zoo zeggen dat onze Naaischool haar recht van bestaan voldoende bewezen heeft. Niet minder dan 140 stuks kleederen werden vervaardigd. Maar: hoe bestrijdt het Bestuur de noodzakelijke Uitgaven Deze bedroegen in 191112 in ronde cijfers f266.50, aldus verdeeld: Aan Mej. Melchior salaris f 100.—en f30.reisgeld f130.— Weber, helpster f8.per week 56. „Ons Huis" voor zaalhuur15.— bijdrage Kerstfeest der Zondagsschoolkinderen 25. sajet, enz18. Feestavondje bij de sluiting20. concierge „Ons Huis"2.50 Te zamen f266.50 Daartegenover staat aan Ontvangsten een bedrag van f223.71. Aldus verdeeld: Aan 23 contributies183.76 Schoolgeld39.95 Te zamen 223.71 Er is dus een tekort van f42.79. Het batig saldo van het vorige boekjaar bedroeg f 24.16. Daardoor wordt het te kort teruggebracht tot de som van f 18.63. Nu bezat de Naai school nog een Spaarbankboekje, waarvan het bedrag, noodig om het te kort te dekken, is afgehaald. Het totaal van het nu nog op' de spaarbank geplaatste geld, bedraagt f44.55. Met Uit sommetje gaat de Naaischool a.s. najaar den nieuwen cursus in! Veronderstellen we nu dat hetzelfde bedrag aan contribu ties weer zal inkomen en rekenen we f40.voor School geld, dan zullen de inkomsten inclusief alles wat op de spaarbank staat) bedragen f268.31. De uitgaven zullen echter zeker méérder zijn. Want lo. móet er een 3de onderwijzeres bij, liefst een gediplomeerde, wier salaris, de reiskosten inbegrepen, op f 90.wordt gerekend. En 2o zal „Ons Huis", zélf in finantieele zorgen verkeerend, de zaalhuur moeten verdubbelen, zoodat deze f 30.in plaats f 15.— wordt. Daardoor worden de uitgaven begroot op f 371.50. Ergo zal de Naaischool aan 't einde van den nieuwen cursus staan voor een tekort van ruim f 100, zonder iets meer op 't spaarbankboekje over te hebben. Met zulk een donkere toekomst voor oogen kan en mag de Naaischool niet bestendigd worden. Komt er geen uitkomst, dan is de school failliet. Gelukkig dat dit droevig einde gemakkelijk te voorkomen is. Als de Zandvoortsche gemeente eindelijk haar verplichting maar eens gaat voelen èn nakomen. Ik noemde het getal 23 als dat der contribuanten. Is 't niet om zich diep te schamen dat al deze contri buanten, twéé, zegge 2 uitgezonderd, buiten Zandvoort wonen Dus twéé Zandvoortsche ingezetenen (mevr. Gerke en mevr. Posthumus Meyjes) dragen iets aan de Naai school bijZij geven ieder f 5 jaarlijks. Honderd acht en zeventig gulden 76 ct. komt van buiten. Uit de gemeente tien gulden, zegge f 10. Niemand der burgerlijke of kerkelijke autoriteiten alhier draagt (de 2 uitzonderingen daargelatenook maar 1 cent bij voor de Christelijke Naaischool alhier. Leve onze Zandvoortsche Christelijkheid Maardeze dingen weet Zandvoort misschien niet. Als men 't wist, zou men dan zijn plicht doen? Het Bestuur van de Naaischool zal afwachten. Het doet een beroep op het plichtbesef der gegoede ingezetenen onzer gemeente. Dat zij zich als contribuant opgeven voor een jaarlijksch bedrag. En mevr. Gerke, èn mevr. Posthumus Meyjes verzoeken dringend dat men een contributie geve en zich daartoe bij haar aanmelde. Maar er is haast bij. Zóó kan de nieuwe cursus straks niet beginnen. Gij, die dit leest, neem uw handschrift en schrijf haastiglijk een briefkaart aan een der genoemde Bestuursleden om u als contribuant op te geven. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag. In No. 3 van den Zondagsbode hebt U de vraag be antwoord waarom er een haan op tal van kerktorens staat. Wilt U nu nog eens zeggen, waarom op Luthersche kerken een zwaan voorkomt Antwoord Op sommige Luthersche kerkgebouwen heeft de windwijzer den vorm van een zwaan. Een weer-zwaan dus. Het hek voor de kerk te Haarlem vertoont een heele koppel zwanen Het Luthersche weeshuis aldaar heeft op den middelsten geveltop een gestileerden zwaanhet Edamsche kerkgebouw een zwaan „en relief". Tusschen Luther en den zwaan schijnt er dus wel eenig verband te wezen. Bij Luther's leven is er van dit verband nog geen sprake. Maar kort na zijn dood kwam er een „vliegend blad" uit met de gravure van het sterfbed des Hervormers en een lang ge dicht, waarin o. a. deze regels

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 3