2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 4 Aug. 1912 Mededeelingen. Uit de Gemeente. Strooi vandaag een enkele bloem Op des naasten pad, Strijk hern van 't bezorgd gelaat Enk le rimpels glad. Lenig druk, of droog een traan, Breng een enklen zegen aan, Doe één woord van liefde hooien, En uw dag is niet verloren. E. Wie zijn zoon geen handwerk laat leeren, voedt hem op tot straatroover. Talmud. liet is niet moeilijk in de madonna van Raphael geeste lijke schoonheid te ontdekken; maar wij hebben een diep, veelomvattend, eenvoudig en liefdevol gemoed noodig om dezelfde schoonheid te kunnen vinden, in het aangezicht van de afgeleefde kromgewerkte boerin, die ons met haar marktkorf aan den arm voorbijstrompelt. Kinqsley. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. De Heer O. H. Vallo, Pension „Villa Marina" kwam mij f 40.brengen, hem ter hand gesteld door zijn logés T.S. uit Wageningen, B. R. uit Amsterdam, Baron B. uit Am sterdam, W. uit Baarn en v. L. M. uit Amsterdam, die resp, voor f 10, f 10, f 5, f 5 en f 10, op de lijst voor de Dia- conie-armen hadden geteekend. Of de Hr. Vallo dus zijn best heeft gedaan de armen- beiangen bij zijn gasten aan te bevelenPrikkele deze ijver de collega's van den heer V. tot inspanning van al hun krachten voor 't zelfde doel. In 't najaar zal ik in den Zondagsbode een lijst afdruk ken van hetgeen in de Hotels en Pensions is gegeven. Dan zal 't resultaat blijken van den barmhartigheids-wed strijd. Ik ben er benieuwd naar welk Hotel en welk Pension kampioen zal zijn. o EVANGEL1ESAT1E-ARBEID. Zaterdag 3 Augustus 's avonds 87» uur Samenkomst in „Ons Huis". Spreker: de Hr. D. P. Garms, van Beverwijk. Zondag 4 Augustus 's middags 3 uur Samenkomst op het strand, voor Hotel d'Orange. Woensdag 7 Augustus 8'/2 uur Bidstond, Kostverloren- straatweg 28. Ieder is welkom. o De e.v. Bediening van het II. Avondmaal is bepaald op Zondag 8 September, vóórm. 10 uur. o Aan X. Ja, Dr. van Lennep uit Aerdenhout schrijft de artikelen over de zending èn het Feuilleton. En de önge- teekende Hoofd-artikelen zijn van mijn hand. o NATIONALE CHRISTEN-GEHEELONTHOUDERS- VEREENIGING. Afdeeling Zandvoort. Aanstaanden Vrijdag, 9 Augustus, zal, 's avonds 8 uur, in de Ned. Herv. Kerk te Zandvoort een Concert worden gegeven, door de Dames: A. C. v. Tienhoven—Kauwling, Alt. S. F. v. Delden—Krauss, Sopraan. M. Nieuwenhuijzen Kruseman, Piano. M. Haitsma Muiier, Sopraan. C. de Clercq v. Weel. Viool. Toegangskaarten a f 1. Openingswoord door Ds. G. Posthumus Meyjes. Slotwoord door Ds. F. Kampstra, Eere-Voorzitter der Afdeeling. Onze Begraafplaats. Tweemaal ben ik er geweest in drie dagen tijds, om er een woord te spreken bij de groeve. Maar zoo dikwijls ik er heenga, erger ik mij aan drie ergerlijke dingen. lo. aan de nieuwsgierigheid van grooten en kleinen, die mêeioopen met den stoet en op 't kerkhof het graf om ringen. In den zomer bestaat dit publiek grootendeels uit vreemdelingen, die in hun luchtige zomerpakjes een schril contrast vormen met die zwarte baar, door 't zwarte kleed gedekt, door in 't zwart gekleede mannen op de schouders gedragen en gevolgd door de in 't rouwkleed gehulde familieleden van den doode. Maar als 't seizoen voorbij is, dan zijn 't de Zandvoorters, die bij een begrafenis niet ontbreken. Op den weg naar 't kerkhof loopen ze rechts en links van den stoet mede: opgeschoten jongens en enkele mannen, die niets te doen hebben en zich niet ontzien druk met elkander te praten en, buiten om't kerk hof loopende, in de nabijheid van het graf te gaan hangen over het hek om alles goed te kunnen zien. Voorts meisjes van allerlei leeftijd en allerlei slag. Velen gedragen zich rustig en spreken fluisterend. Maar er zijn er ook altijd die lachen en giegelen en zoo uit haar werk zijn weg- geloopen, om er 't hare van te hebben. En dan zijn er niet weinige vrouwen, van wie er kleine kinderen op haar arm dragen. Als de doodsklok begint te luiden, loopen ze uit haar huis en stellen zich ergens op om den optocht te zien voorbijtrekken. Of ze drentelen mede en zorgen dat ze bij 't graf een goed plaatsje krijgen om er alles van te zien en te hooren. Treurige gewoonte van al die nieuws gierigen Begrijpen zij dan niet, dat hun onbescheiden blikken en ongevraagde tegenwoordigheid de bedroefde familie van den doode pijn doenHebben ze dan totaal geen eerbied voor anderer smart en geen ontzag voor de majesteit van den dood Een begrafenis is voor tal van Zandvoorters een uitgangetje, een soort van pretje, een publieke vermakelijkheid. Ik weet dat men deze nieuws gierige kijkers en kijksters op den openbaren weg niet verhinderen kan om meê te loopen en ze van 't kerkhof niet kan weren. De politie doet trouwens alles wat in haar vermogen is, opdat de orde op de begiaafplaats niet ver stoord wordt. Maar: als de Zandvoortsche vaders en moeders eens begonnen met hun kinderen te verbieden meê te loopen met den stoet en op 't kerkhof te komen, als zij daar niets te maken hebben; als de Zandvoortsche huisvrouwen haar dienstmeisjes eens verboden bij een be grafenis 't huis uit te gaan; als de Zandvoortsche moeders eens begonnen met 't goede voorbeeld te geven en thuis te blijven, er zou al iets gewonnen zijn. Als maar eerst met die ellendige gewoonte door de goedwilligen werd gebrokenIs het niet afschuwelijk, dat men zijn doode niet naar zijn laatste rustplaats kan brengen, zonder van alle kanten te worden aangegaapt? Dat men bij het graf van zijn dierbare niet vrijuit kan schreien; dat 't brutale, hartelooze publiek er bij staat te kijken en óók hoort de woorden, die gesproken worden en alléén voor de treurende betrekkingen van den overledene bestemd zijn? 2o. erger ik mij aan den toegang tot ons kerkhof. Van den straatweg voert daarheen een onbeschrijfelijk-ellendige weg. Alles mul zand. Een poging tot verharding is blijk baar wel eens aangewend. Getuigen de steenbrokken die er liggen. Maar ze liggen er bovenop. Over dit hobbelig pad moeten de dragers van de baar voortgaan met de grootste omzichtigheid om niet te struikelen. En die achter de lijkkist loopen, moeten al hun aandacht bepalen bij de plek waar ze hun voeten zetten, zullen ze niet strompelen en vallen. Stel u eens voor, dat een drager misstapte en de baar kanteldeEn dan moeten er onder de volgende familieleden ouden van dagen en gebrekkigen zijn, die door al deze steenen des aanstoots en 't dikke zand zoo moeilijk voort kunnen Als het lang droog is geweest, dwarrelen

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 3