Sr zijn menscHm, die niet weer kunnen rosten, zelfs niet op Zondag. Mededeelingen. FEUILLETON. Ik zou wel duidelijk blijk geven van volslagen onbekend heid met den aard en omvang van dit brandende vraagstuk, als ik dacht dat het zoo maar in een paar woorden was te behandelen. Dit alleen wil ik er, met den tekst voor oogen, van zeg gen dat iedere poging tot oplossing der sociale kwestie schipbreuk lijden móet, als men Hem buiten rekening houdt, die de oplossing aller kwesties, de verzoening aller tegen stellingen, de eenheid aller tegenstrijdigheden is. In Christus hééft de ontmoeting van rijkdom en armoede plaats gegrepen. Gij weet de genade van onzen Heer Jezus Christus dat Hij arm geworden is, daar Hij rijk was. Die heerlijkheid had bij den Vader, eer de wereld was, is onder ons geboren in armoede zijn wieg was een kribbe zijn troon was een kruis. In Hem ontmoeten elkander rijken en armen in den geest van liefde en hulpvaardigheid. In Hem elkander de hand reikende, is 't met 't eigenbelang gedaan de zelfzucht sterfthet verachten en benijden heeft uit. Een rijke, die een mensch in Christus 'is, deelt van zijn overvloed met blijdschap zijn armen broeder mede. En met al zijn schat ten, betoont hij zich een arme van geest. Een arme, die een mensch in Christus is. haat den rijke niet en met de gevaren des rijkdoms voor oogen, bidt hij niet om rijkdom. Hij vertrouwt én ervaart dat God zorgt. En met al zijn armoede, betoont hij zich rijk in den Heer, zóó rijk, dat hij zelfs andere armen weet rijk te maken. Dat dan allen, die het heil van Christus verwachten, bidden en werken voor de erkenning van zijn Koningschap Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in liet eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags Aan v. H. De vraag naar den dichter van het vers, door U bedoeld, kan ik niet beantwoorden. Misschien, als U mij de beginregels melden kunt. o MAANDVERSLAG DER WIJKZUSTER. In de maand Juli kwamen er drie patiënten bij, zoodat aan 12 patiënten van 1—3 maal daags hulp werd verleend. Tien hunner behooren tot de Ned. Herv. en één tot de R. C., en één tot de Luth. Kerk. In het geheel werd 342 maal hulp verleend, één nacht gewaakt, terwijl drie pa tiënten werden afgelegd. o Verleden week heb ik onze zuster Sia nog eens opge zocht. llaar toestand is nog niet zooals wij dien zouden wenschen. Zelve ontschreef zij dien aldus„Drie stappen vooruit en twee weer terug.'1 Gelukkig dat het dan toch één stapje in de goede richting is! Bij zacht weer geniet de zuster van den lommerrijken tuin van het Diac. Huis. Ook maakt zij enkele loopoefe ningen, maar die vermoeien haar vrij spoedig. Ook is er nog telkens tempenituursverhooging. Echter is haar lijd zaamheid nog onverzwakt en zoo is dus haar toestand, voor tal van zieken èn gezonden nog een benijdbare. o— Zondag 18 Aug. zal de gewone maandelijksche collecte voor de Kerk worden gehouden. Het tekort bedraagt nog de som van f99.22. Van mevr. de B. v. d. B. gelogeerd hebbende in Beau-Site, ontving ik voor dit doel de som van f20.—. o De heer Bückmann van Pension Bückmann, Hoogeweg, heeft zich door den heer Vallo (zie mededeelingen vorige Zondagsbode) niet laten overtroeven. Hij bracht mij 1.1. Woensdag als opbrengst van de tweedg lijst f42.en vroeg weer een derde lijst. Wat toewijdine toch vermag! Ik informeerde deze week bij twee van de grootste hotels alhier, hoe het er mee geschapen stond, en het bleek dat in die beide hotels samen heusch één rijksdaalder- was opgehaald! De gemeente mag wel heel zuinig zijn, want ik zie aankomen, dat ze (wat feitelijk een staaltje van haar plicht is) zelve zal hebben te zorgen dat de Diaconie het benoodigde geld ontvangt. o EVANGELISATIE-ARBEID. Zaterdag 10 Augustus des avonds 8'/2 uur in ,,Ons Huis" volkssamenkomst. Spreker de heer J. M. Straub. Zondag 11 Augustus des middags 3 uur samenkomst op het strand voor Hotel d'Orange- Woensdag 14 Augustus des avonds 8'/2 uur bidstond, Kostverloren Straatweg 28, (ingang aan de achterzijde). (Jesaja 48 :.22.) CHARLES CHINIQUY. 10) Hij ging, maar zwoer wraak aan Chiniqny en voerde die bedreiging een jaar later uit, toen hij met Lebel de schoone houten kerk die Chi niqny met zijne gemeente gebouwd had, op den dag der inwijding, en eer zij nog geassu reerd was, in brand stak. Op de bouwvallen hunner kerk namen de moedige gemeenteleden nog dienzelfden dag het besluit eene nieuwe steenen kerk te bouwen en brachten in een uur tijds daarvoor 9000 dollars bijeen. Bisschop Vandevelde kwam weinige dagen na die ramp om met Chiniquy te beraadslagen wat hier te doen stond, en bitter klaagde hij weder over de schandelijke ondeugden zijner priesters. „Zij zijn bijna allen dronkaards", zeide hij, „en leven allen in concubinaat. Sommigen hebben kinderen bij hunne nichten, twee zelfs bij hunne eigene zusters! Ik geloof niet dat er tien zijn, die aan God geloovenDe bisschop stortte zelfs tranen, maar wat was de ontroe ring en droefheid van Chiniquy, toen hij, den volgenden morgen hem willende wekken, hem dronken op zijn kamer vond Hij had in het geheim eenige flesschen wijn gedronken die Chiniquy voor de mis gebruikte, en in zijne kamer waren de teekenen zijner dronkenschap duidelijk merkbaar. Helaas welk een val 1 Van dezen bisschop had hij alles goeds verwacht elk steunpunt ontviel hem. Een soortgelijke ervaring had Chiniquy een paar jaar te voren met Mgr. Lefebre, bisschop van Detroit opgedaan die, zelf plechtig in de kerk de geheel onthoudingsgelofte gedaan heb bende, en zich voor een ijveraar in dien strijd uitgevende, Chiniquy had uitgenoodigd ook in zijne gemeente te komen prediken. Na de avond- prediking noodigde de bisschop hem echter uit bij hem te komen soupeeren, en zette hem de tafel voor, rijkelijk met wijnen en brandewijn beladenVele priesters zaten reeds aan en dronken dappermen kan zich de verontwaar diging van Chiniquy voorstellen. Den volgen den morgen had Lefebre berouw van zijn drink gelag, want een der aanzittende priesters was met eene getrouwde dame gevlucht, en had hem (den bisschop) nog f 10.000 ontstolen Helaas die bisschop eindigde zijn leven als een dronkaard. Vandevelde legde spoedig daarop zijne waar digheid neder en werd door O'Regan opgevolgd, een allertreurigst persoon, die zich niet ontzag op de grofste wijze te stelen. Reeds bij de eerste ontmoeting was hij tegen Chiniquy in genomen, en op allerlei wijze heeft hij zijne vijandschap getoond. Eens kwam hij te St. Anne om het vormsel toe te dienen, in gezelschap van twee priesters uit naburige gemeenten, wien Chiniquy reeds eenmaal om dronkenschap en slecht gedrag zijn huis ontzegd had. De een was zijn vijand Lebel. de ander een zekere Carthuval die, uit België weggejaagd, in Chicago gedurende eenige jaren houder van een slecht huis was geweest, en eindelijk den bisschop 5000 dollars voor eene gemeente had geboden, die hij dan ook ontvangen had, Na het middagmaal, waaraan Carthuval wederom wegens dronkenschap niet had kunnen deel nemen, eischte de bisschop van Chiniquy zijn huis en land op, beweerende dat hij daar recht op had en anders wel een wet zou maken die er hem recht op gaf; toen Chiniquy natuurlijk weigerde, voegde hij hem toornig toe: „gij zijt een onbeschaamde priester en ik zal u uwe onbeschaamdheid betaald zetten!' En waar hij kon, heeft hij die bedreiging vervuld, gelijk nog verder zal blijken. Het was in den zomer van 1855 dat Chiniquy met al de overige priesters van de diocese van Chicago, van zijn bisschop bevel ontving geeste lijke samenkomsten bijte wonen, die in het seminari in de hoofdplaats zouden worden gehouden Hij begaf zich in tijds daarheen, daar hij die Iersche priesterschap eens begeerde te bestudeeren, van welke bisschop Vandevelde hem zoo ontzettende dingen verhaald had. En hetgeen hij zag toonde hem dat de beschrijving niet te sterk gekleurd was Het was een wilde troep, allen meer of minder onder den invloed ven sterken drank, en een vreemdeling, die hen daar had hooren zingen, joelen en schreeuwen, zou niet licht hebben vermoed dat hij eene vergadering van heilige priesters voor zich had, gereed om samenkomsten te houden tot opwek king van geestelijk leven. (Wordt vervolgd).

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2