Zending. ALLERLEI gebod er niet eene is voor ieder individu afzonderlijk, maar voor het gansche volk, een nationale belofte, deze waarheid vertolkenddat het lot eener natie ten nauwste samenhangt met de onderlinge ver houding van ouders en kinderen. Een volk bestaat uit de huisge zinnen. Het huisgezin is: de Staat-in-'t klein. Kinderen, thuis aan goede orde en tucht gewend, zullen later ook daarbuiten goede onderdanen zijn. En omgekeerdals 't 5de gebod onder een volk niet meer geteld wordt, is zulk een volk rijp voor den ondergang. Een der hechtste peilers, waarop het volksbestaan rust, is de eerbied van het kind voor zijn ouders lil de tweede week van Juli had te Rotterdam de 115de jaarvergadering plaats van het Nederlandsche Zendeling genootschap, net oudste der Vereenigingen die in ons vaderland voor de zending arbeiden en dat met name door zijn werk'in de Minahassa van Celebes bekend is. üp die vergadering sprak ook onze zendingsconsul, Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer, en zeide zich bij de bespreking van het zendingswerk van het genootschap thans te zullen beperken tot liet gebied dat meer dan de andere nu de aandacht vraagt: Midden-Celebes. Lie geschiedenis van onze hollandsche zending, zoo zeide hij, is hoofdzakelijk een geschiedenis van schoone kansen die men voorbij heelt laten gaan. Mag en moet dit met de eenig schoone kans die nog voor de zending in Midden- Celebes geboden wordt, ook het geval zijn? Zelden was er een meer belovend arbeidsveld voor de zending, dan Midden-Celebes. Uit werd door den spreker met onderscheidene bewijzen gestaafd. Het voornaamste is dat dit gebied nog niet voor den Islam gewonnen is, hoewel deze het van alle zijden be dreigt. Maar ook op tal van andere faktoren kan gewezen worden, die er voor pleiten dit terrein zoo krachtig moge lijk te bewerken. Als zoodanig werden genoemdde gezonde grondbe ginselen, waarnaar op dit terrein van den aanvang af in de zending is gewerkt; de intense studie die zoowel wat taal- als volkenkunde betreft, van Midden-Celebes is ge maakt; de zorg waarmede hier de kerstening van het volk is voorbereid de krachtige steun van de regeering, waarop kan gerekend worden, en het uiterst belangrijke feit, dat iemand met groote ervaring toegerust aanwezig is, die de aangewezen man is 0111 als leider van het geheele zendings werk op te treden. Wat tot bijzonderen spoed dringt, is de politieke actie der regeering, die in de laatste jaren geheel Midden-Ce lebes heeft gepacificeerd, een einde heeft gemaakt aan de dwingelandij van enkele inlandsche vorsten en overal rust en orde heeft gebracht. Het is genoegzaam bekend dat het animistisch heidendom bij zulke veranderde politieke en sociale verhoudingen geen stand kan houden. Het moet wijken. Zonder godsdienst kan een inlandsche maatschappij niet blijven. De keus staat hier dus alleen tusschen Chris tendom en mohammedanisme. Indien er van christelijke zijde niet heel anders gewerkt wordt dan tot nog toe, kan het niet twijfelachtig zijn wie van beiden verreweg het grootste deel van dezen buit krijgen zal. Daarbij moet nog in het bijzonder gewezen worden op de voor de zending geheel eenige gunstige gelegenheid op het gebied van onderwijs in Midden-Celebes. Zoo ergens, dan zijn hier de omstandigheden gunstig om het geheele volksonderwijs in christelijken geest tot ontwikkeling te brengen. Dit alles moet het genootschap prikkelen tot een uiterste krachtsinspanning om zulke gunstige kansen niet voorbij te laten gaan. De vergadering nam, na het hooren van deze mededee- lingen, met applaus de volgende, door Dr. Cramer van 's Gravenhage voorgestelde motie aan: „De jaarvergadering van het Nederlandsche Zendeling genootschap, onder den diepen indruk van de nooden op het zendingsgebied in Midden-Celebes, spreekt den wensch uit, dat ieder der leden in zijn kring doen zal wat moge lijk is 0111 de gemeente tot voorziening in die nooden op te wekken". Dit is uitnemend. Als het nu maar niet blijft bij die motie en die goede voornemens, maar als de zaak ook waarlijk aangepakt en doorgezet wordt. Nog is het tijd. Spoedig kan het daar, evenals op zoo vele plaatsen in Indië, te laat zijn. Mohammedanen tot Christus te brengen is oneindig moeilijker dan heidenen. Is het niet weemoedig dat woord: „de geschiedenis van onze hollandsche zending is hoofdzakelijk een geschiede nis van schoone kansen die men voorbij heeft laten gaan"? Is het niet tevens een woord dat van toepassing is op zoo menige geschiedenis uit ons eigen leven, uit ons geestelijk leven vooral Maar God vergeeft en geeft zoo vaak gelegenheid te herstellen, ook waar wij door traagheid, zelfzucht of onge loof, zoo veel zegen lieten verloren gaan.Een ieder doe wat zijn hand vindt 0111 te doen met al zijn macht. v. L. Verzameld door C. B. INVLOED VAN MUZIEK. Eilips V van Spanje werd door diepe neerslachtigheid geplaagd en daarüoor ten eenenmale onbekwaam en on gezind 0111 111 liet openbaar te verschijnen en zijne vorstelijke plichten te vervullen. De beroemde musicus Farinelli werd verzocht naar Madrid te komen en zijne schoone liederen in eene kamer, dicht bij die van den vorst, te zingen. De koning werd door zijn zang diep aangedaan, overlaadde den zanger met bijvalsbetuigingen en vroeg hem wat hij doen kon 0111 zulke groote talenten te beloonen. Laat u scheren, antwoordde de zanger, kleed u in uw vorstelijk gewaad, en woon de vergaderingen van uwe raads liedenbij. Van dien stond werd de vorst van zijne diepe neer slachtigheid genezen. Behoeft het betoog welk een invloed dan David door zijne liederen heeft uitgeoefend op Koning Saul EEN WENSCH VAN NEWTON. De beroemde Engelsche sterrekundige en rekenkundige lzaak Newton heeft eens ongeveer het volgende gezegd „Als ik de wereld aanzie, aanschouw ik een grooten hoop ellende en een kleinen stapel geluk. Mijn verlangen is, alle dagen van den grooten ongelukshoop een korreltje weg te nemen en aan den kleinen stapel toe te voegen, opdat die grooter woide, al ware het dan maar dat ik een knaap, die een cent had verloren, de tranen droogde, door hem er een terug te geven. Ik zou echter gaarne meer doen !u GELUK. Er zijn ntenschen, die altijd het geluk zoeken en het nooit vinden. Meestal ontvlucht ons het geluk, wanneer wij er regelrecht op af gaan, om er ons van meester te maken. Wijd u met trouw en ijver aan uw plicht, en gij komt tot de verrassende ontdekking, dat gij meer ontvangt dan gij liadt gezocht. De zekerste weg 0111 het geluk niet te vinden ishet tot 't doel van uw streven te maken. Het geluk is een schuwe zegen. Het zweeft om uw pad, maar trekt zich terug, zoodra gij het poogt te grijpen. Beproef uw hand er op te leggen, en gij zult zien, dat het wegspringt als een ree over de bergen. Het gaat met 't zoeken naar geluk als met t zoeken naar 't eind van den regenboog: het wijkt terug, terwijl gij het poogt te naderen. Het laat zich niet vangen. Mat u dan niet langer af door het te achtervolgen met uw ijdele plannenmakerij en uw hartstochtelijk begeeren. Doe eenvoudig uw plicht Zoek uw vreugde in trouw jegens uw geweten en in gehoorzaamheid aan Gods wil. En dan komt het geluk van zelf. Het geeft zich vrijwillig aan u over. Wanneer gij het koninkrijk der hemelen en zijn gerechtigheid zóó zoekt, dat gij daarvoor vergeet ook het geluk te zoeken, dan wordt u al het andere toegeworpen, ook het geluk.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 4