Bevordering van Zondagsrust, een strijd van menschenliefde tegen eigenliefde. Mededeelingen. FEUILLETON. CHARLES CHINIQUY. 't Is beter om ons in zulke gevallen opzettelijk doof te houden en te hooren als niet hoorende. Wij moeten die valsche aantijgingen aan haar eigen nietigheid prijs geven. Behartigingswaardig is de wenk die de Rabbijnen ons geven, als zij zeggen dat onze oorlel daarom buigzaam is, opdat wij daarmede ons oor zouden kunnen sluiten voor den laster. Slot volgt.) Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags De Wijkzuster gaat Dinsdag, 20 Augustus, voor 4 weken in vacantie. —o Zondagavond vond ik in mijn brievenbus een couvert, dat, bij opening, bleek in te houden een briefje, waarin stond: „God heeft gedachten des Vredes over ons en niet des kwaads, heerlijk, Amen". En daaronder: „Bijgaande tien gulden voor de Naaischool". De onderteekening was N., zoodat ik niet weet wie de gever of geefster is. Har telijk hoop ik dat mijn dankbetuiging hem of haar langs dezen weg bereikt. Die f 10.zijn zoo welkom. En dat bijschrift, kennelijk een terugslag op de prediking van 's morgens, heeft mij zóóveel goed gedaan. EVANGELISATIE ARBEID. Zaterdag 17 Aug., 's avonds 8'/2 uur in „Ons Huis", Volkssamenkomst. Zondag 18 Aug., 's middags 3 uur Samenkomst op het strand, voor Hotel d'Orange. Woensdag 21 Aug., 's avonds 8'/2 uur Bidstond, Kost- verlorenstraatweg 28. (Ingang a. d. achterzijde.) o— SPREKERS en ONDERWERPEN op het 16de Provinciaal N. H. Zendingsfeest op Woensdag 21 Aug. 1912 te Velsen, op het landgoed „Waterland" van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Spreekplaats No. 1. lOVs uur. Dr. J. A. Cramer, Herv. Pred. te 's-Gravenhage. Openingsrede. 111 /2 uur. De Heer F. W. A. Korff, Zendeling onder Israël te Amsterdam. „Israël en het Evangelie". 21/., uur. De Heer J. Fortgens, Zendeling op Halmaheira. „De Zending op Halmaheira 37» uur. Ds. J. H. Wolters, Herv. Pred. te Heemstede. „Ontgoocheling Aanbidding" 47uur. Ds. G. Posthumus Meyjes, Herv. Pred. te Zandvoort. Slotrede. Spreekplaats No. 2. 11 uur. Dr. J. G- Geelkerken, Ger. Pred- te Epe. „De Evangelisatie der wereld in dit geslacht". 12 uur. Ds. T. Doevendans, Herv. Pred. te Amsterdam. „Te veel zegen". 2 uur. Ds. G. Koning, Herv. Pred. te Enkhuizen. „Genadetijden" 3 uur. Ds. B. Baljon, Herv. Pred. te Halfweg. of!" 4 uur. Dr. F. Beerens, Herv. Pred. te Doesburg. „Het godsdienstige Heidendom". Pauze van \2ll2 tot 2 uur. Begeleiding van den Zang door de Christelijke Fanfare corpsen: „Nut en Genoegen" van Edam, Directeur de hr. van Essen en „Halleluja"' van Monnikendam, Directeur de hr. Stegenga. Collecte bij de Spreekplaatsen en aan den Uitgang. De Sprekers dragen een wit-groeir, de Commissie-leden een wit-blauw; de Orde-Commissarissen een wit-rood en de Collectanten een wit roset. Weer werd, natuurlijk niet uit de gemeente een tweetal giften voor de Naaischool ontvangen. Bij Mej. C. B. kwam nl. voor dit doel in van Mevr. B.-H. f 10.— en van Herr M. uit Prag f 5.—. Voor dit bedrag kan nu een krans worden gekocht, te leggen op het graf van de Naai school! Op uitdrukkelijk verlangen der gevers zal op de linten dit opschrift worden aangebracht: „Tot eeuw'ge schand' van Zandvoort's welgestelden „Blijft deze krans de trouw van vreemdelingen melden!" u) Doch het zou nog erger worden. Spoedig ging een hoed rond waarin het bankbriefjes regende Toen men bij Chiniquy kwam, vroeg hij waarvoor het geld besteed zou worden. „Wel" was het antwoord, „het zal hier gauw warm worden dezer dagen, en dan komt een slokje niet ongewenscht." „Wilt mij dan verontschuldigen, ik ben sedert jaren geheel onthouder." „Dat zijn wij ook, wij hebben allen bij Father Mathew geteekend, maar dat belet ons niet zoo nu en dan een glaasje te nemen." De collecte bracht niet minder dan f 1250 op, welke som in champagne, rum en brandewijn werd besteed. Des daags werd er gepreekt, gelezen, gebeden en de mis bediend, en des nachts werden er bacchanalia gevierd. In vijf nachten was voor de geheele waarde der gecollecteerde som ge dronken. Chiniquy zegt: „mijne pen weigert te beschrijven wat mijne oogen zagen en mijne ooren hoorden, gedurende de lange uren van die nachten, die ik nimmer zal vergeten al werd ik duizend jaar Het drinken begon gewoonlijk om 9 uur en duurde tot 2 uur in den nacht, De flesschen gingen rond, gemeene liederen werden gezon gen, vermengd met gehuil als van wilde dieren gemeene verhalen gingen van mond tot mond. Eens kregen er drie priesters bijna te gelijk delirium tremens, en twee nachten achtereen kwamen er, gelijk een politieagent later ge tuigde, vrouwen als mannen verkleed, door de priesters uitgenoodigd en van sleutels voorzien, op de slaapzalen Gelijk men denken kan, beklaagde zich Chi niquy bij den bisschop, doch deze antwoordde woedend.Denkt gij dat ik mij daarmede be moeien wilIndien mijne priesters naar de hel willen, laten zij hun gang gaanBelet God hen Welnu, behoef ik meer te doen dan God Het geheim was, dat hij zijne priesters te vriend wilde houden, omdat hij giften van hen be geerde te ontvangen voor een marmer paleis van f250.000, dat hij voor zikh zeiven wilde oprichten. Chiniquy echter was de eenige die het den laatsten dag nog moest ontgelden, omdat hij met zijne gemeenteleden den Bijbel las, ja zelfs Bijbels onder hen had uitgedeeld, en dus een verkapte Protestant was. „Maar dan is Pius VI ook Protestant geweest, want in zijn brief aan Martini geeft hij dezen zijn zegen dat hij den Bijbel in het Italiaansch ver taald heeft, en noodigi het volk uit. hem te lezen." „Die vertaling was een werk van 23 folio deelen, en daarom alleen gaf de Paus verlof, omdat hij toch wist dat niemand die koopen kon," antwoordde de bisschop triom fantelijk. „Dan moet ik zeggen dat die Paus een bedrieger was, en zijne encycliek een pu bliek bedrog, want wij Katholieken maken er overal gebruik van om te toonen dat wij het volk den Bijbel in handen mogen geven." Nu was de bisschop buiten zichzelven van toorn „De Bijbel! Dat is maar altijd uw motto Voor u is de Bijbel alles en de kerk met pau sen en bisschoppen nietsGij zijt priester, maar om de Kerk te gehoorzamen, en niet 0111 den Bijbel uit te deelen Indien gij dat vergeet, zal ik het u eens in herinnering brengen 1" Al die bedreigingen werden spoedig daden De bisschop liet zich eens ontvallen dat hij er veel voor over had, indien iemand hem van Chiniquy kon afhelpen, en terstond bood een zekere Spink, die in land speculeerde en een man zonder geweten was, zich aan, om den bisschop behulpzaam te zijn. Herhaalde malen werd Chiniquy door Spink aangeklaagd, en voor allerlei rechtbanken gesleept, doch telkens sprak de jnry het onschuldig uit. Eindelijk werden zulke lage en listige aanklachten tegen hem ingebracht, dat de zaak er donker begon uit te zien. Het was toen dat Chiniquy op aanraden van een vriend de hulp van Abraham Lincoln inriep, toen nog advocaat in Illinois. Chiniquy kende Lincoln niet, maar telegrafeerde hem en ontving terstond het volgende antwoordlk zal uwe eer en uw leven in Mei te Urbana verdedigen. Abraham Lincoln. Het proces duurde lang. Lincoln verdedigde hem meesterlijk in Mei, maar daar er onder de juryleden één fanatieke Roomsche was, konden zij niet eenstemmig worden, en werd de zaak wederom van Mei tot October '56 uitgesteld. Wordt vervolgd).

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2