2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 18 Aug. 1912 Voor eiken dag. Uit de Gemeente. Verzameld door C. B. De moeder die voor haar kind zorgt, zorgt voor eene eeuwigheid. Zij, die een kind onder haar hoede neemt, neemt een rijk aan dat geen grenzen kent. N. N. De Christen beschouwt den druk als een handdruk des hemelschen Vaders. E. Dit leven is eene „camera obscura", waarin de voor werpen van het toekomende leven zich des te duidelijker laten zien, naarmate ze meer verduisterd is. Jean Paul. Als wij berouw en bekeering een dag langer uitstellen, hebben wij een dag meer om er berouw over te hebben, en een dag minder om ons te bekeeren. Mason. Zoolang ik den zin: „de liefde Gods maakt zalig" actief opvatte, n.l. van de liefde, waarmede ik God liefhad, was ik altijd ongelukkig, want ik had altijd te weinig lieftoen ik echter begon hem passief te verstaan, n.l. als de liefde waarmede God mij lief heeft, toen kreeg ik vrede. Luther. Wat het beteekent, in Hem te gelooven, dat zegt u de klimoptak, die zwak in zichzelf, zich aan den eik vast klemt; dat zegt u duidelijker de maan, die slechts in het licht der zon straalt; dat zegt u nóg duidelijker het kind, dat zelf geen zorgen kent, maar die alle aan de moeder overlaat. Krummacher. De groote blijdschap, die een mensch doortintelt als hij tot bekeering komt, is maar een echo van de groote blijd schap, die Christus deswege vervult. N. N. Twee Liefdadigheids-Concerten. In de vorige week zijn er in onze Gemeente twee lief dadigheids-concerten gegeven. Het eerste op Woensdag 7 Augustus in de Concertzaal van het Groote Badhuis, ten bate van de Vereeniging „Ziekenzorg" alhier; het tweede in ons kerkgebouw op Vrijdag 9 Augustus, ten bate van het Bouwfonds der afdeeling Zandvoort van de N. C. G. O. V. Het ligt geenszins in mijne bedoeling hier een verslag daarvan te geven. Zulks valt buiten het bestek van den Zondagsbode. Geconstateerd worde hier alleen dat de Dames en Heeren, die hun belangelooze medewerking aan beide uitvoeringen verleenden, op verschillende wijze een welverdienden dank hebben geoogst. En dat zij, die beide muziek-avonden arrangeeren, met voldoening daarop kun nen terugzien. Door de uitnemende voorbereiding, was er veel belangstelling. De twee genoemde concerten bieden mij intusschen een schoone gelegenheid hier een en ander mede te deelen, het doel waarvoor zij gegeven werden, betreffende. De vereeniging „Ziekenzorg" stelt zich ten doel steun te verleenen aan inwoners van Zandvoort, wier tijdelijke opneming in een ziekeninrichting noodzakelijk is, en die niet direct tot de armlastigen behooren. Getuige het aan tal voor ziekenzorg's rekening verpleegde patiënten, ge durende het eerste boekjaar, voorziet deze vereeniging dus wel in eene bestaande behoefte. En geen wonder; ook in Zandvoort ontbreken dezulken niet, die niet in de termen vallen van door het Burgerlijk Armbestuur geholpen te worden, maar evenmin in staat zijn om de onkosten van het verblijf in een ziekenhuis zélf te betalen. Over deze minvermogenden ontfermt zich „Ziekenzorg." Natuurlijk verdient deze Vereeniging om haar streven ten zeerste onze sympathie. En toch heb ik één bezwaar tegen haar, een bezwaar dat mij weerhield mij als contribuant op te geven, en dat niets met kleinzielige overwegingen heeft uit te staan, doch te herleiden is tot een beginsel-kwestie. De zaak is deze: wij hebben hier, behalve het algemeen- armbestuur, dat gesubsidieerd wordt uit de Gemeente kas en dus door de bel istingbetalers in staat wordt gesteld armlastige Zandvoorters te ondersteunen, twee Kerkelijke colleges van Arin-meesterseen Roomsch en een Neder- duitsch Hervormd. Wat dit léatste college betreft, dit heeft o. a. ook te zorgen voor het geld, dat de wijk-ver pleging kost. liet Haarlemsche Diaconessenhuis stond ons zusier Dinaaf tegen een jaarlijksche vergoeding van f 300. Maar nu komt nog daarbij haar huisvesting èn al de benoo- digdheden voor haar werk, dat ten goede komt aan allen, die haar hulp noodig hebben, zoowel Roomschen, Israëlieten als Protestanten. De armlastigen worden door de wijkzuster gratis geholpen. Maar óók degenen, die niet tot hen be hooren en zich toch de weelde van een particuliere ver pleegster niet kunnen veroorloven. Nu gaan de Diaconie inkomsten totaal weg aan het Diaconiehuis, de enkele weduwen-huisjes en de bedeeling van eenige hervormde gezinnen, hetzij door tegemoetkoming in huishuur of door verschaffing van brandstoffen in den winter. Meer kan de de Diaconie met haar middelen niet doen. Daarom wordt iederen zomer getracht om ook in de onkosten der wijk verpleging te voorzien door de hulp der hier vertoevende Badgasten. Mede door de malaise, waaronder Zandvoort gebukt gaat, heeft dit gebedel in de laatste jaren niet het gewenschte gevolg. Het gezegend werk der wijkverpleging dreigt, door gebrek aan geld, niet langer voortgezet te kunnen worden. Zóó is de toestand. En nu wordt onder zulke omstan digheden „Ziekenzorg" opgericht. Hadden wij hier qeen wijk-Diacones en was de Diaconie niet noodlijdende, de stichting van een Vereeniging als „Ziekenzorg" zou ook mij enkel reden tot blijdschap zijn. Maar nu vraag ik: gaat 't aan een bestaande verpleging van minvermogende Zandvoorters in Zandvoort te laten voorttobben met geld gebrek, en dan een nieuwe Vereeniging op te richten tot verpleging van minvermogende Zandvoorters buiten Zand voort? Heerlijk als èn 't één, èn 't ander mogelijk werd gemaakt! Maar, m. i. heeft de wijkverpleging de oudste rechten en moest haar bestaan en voortbestaan verzekerd zijn, eèr men er toe had mogen overgaan een Vereeniging als „Ziekenzorg" in 't leven te roepen. Wat '1 concert heeft opgebracht in 't Groote Badhuis is mij onbekend. Verleden jaar was 't bedrag, naar ik hoorde, meer dan duizend gulden. Maar de wijk-verpleging heeft daar geen cent van gehad. Die zeggen dat „Zieken zorg" neutraal is, antwoord ik dat óók de wijk-verpleging getoond heeft dat zij waarlijk niet alleen aan kerkelijke armen ten goede komt, maar aan behoeftigen van allerlei gezindte En nu de tweede concert-avond. De opbrengst daarvan is bestemd voor het Bouwfonds der afd, Zandvoort der N. C. G. O. V. De geheel-onthouders wenschen een eigen gebouw. Zij houden hun vergaderingen in „Ons Huis." Maar, gelijk ik zeide, zij wenschen een eigen huis. Voor dat doel stichtten zij een fonds, dat op 29 April 1912 bedroeg f445.66. De uitvoering van gewijde muziek op 9 Aug-1.1. bracht f 434.25 op, zoodat er voor het begeerde doel nu f879.91 bijeen is. 't ideaal is dus nog lang niet bereikt. En, eerlijk ge sproken, over de vraag of 't gewenscht is dat het bereikt wordt, kan het oordeel verschillen. Als Voorzitter van „Ons Huis," zou ik 't zeer bejammeren als de geheel-onthouders alhier deze stichting voor hun vergaderingen niet meer gebruikten, wat zij natuurlijk, hebben zij een eigen gebouw, niet meer doen zullen. En nu komt hier dus Weer't zelfde bezwaar naar voren, wat ik, in verband met "Ziekenzorg"

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 3