VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 19 ZONDAG 8 SEPTEMBER 1912 1ste Jaargang. Traag om te spreken. Mededeelingen. ATTENTIE DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M F. van LENNEP - Aerdenhout Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer„0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0 35 Elke regel meer„0 06 Bij abonnement extra korting s Zondag 8 Sept. 1912, v.m. 8:Vi Uhr Deutsch-Evangelischer Gottesdienst (i.d. Prot. Kirche Superintendent MOI .LMANN aus Pinne in Posen, v.m. 10 ure Ned.-Herv. Gemeente Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. Bediening van het H. Avondmaal. Zoo dan, mijn geliefde broeders een iegelijk mensch zij traag om te spreken. Jakobus 1 vs. 19. II Wees traag om te spreken! Maar nooit als spreken plicht voor u is. Laat u nooit door menschenvrees en valsche schaamte weerhouden om flink en krachtig op te komen voor waarheid en recht. Zwijgen kan zijn beginselverloo chening, lafheid, ontrouw. Zeker gij moogt geen parelen voor de zwijnen werpen en het heilige den honden niet geven. Maar als iemand bang is om uitgelachen te worden, dan ziet hij dikwijls overal zwijnen en honden, terwijl ze er toch heusch niet zijn. Wees traag om te spreken Laat mij eens een paar ge vallen noemen waarin dat te pas komt. Ik zeide de vorige keer dat we niet traag mogen zijn om te bidden. En ik neem daarvan ook niets terug. Maar nu voeg ik daar dit aan toe wij moeten, bij 't gebed, vooral niet vergeten om óók dat traag zijn in het spreken in toe passing te brengen. Wat is bidden Spreken met God. Goed maar 't is ook luisteren naar God. En dat wordt, geloof ik, veel te veel vergeten. We moeten, ook als wij met God spreken, niet alleen zélf bet woord willen hebben en houden. Hij moet óók aan 't woord komen. Hij moet 't laatste woord hebben, 't Gebed mag geen solo zijn. Maar een beurtzang tusschen óns hart en Gods hart. Wij vragen; Hij antwoordt. Hij vraagt; wij antwoorden. Wij spreken; Hij zwijgt. Hij spreekt; wij zwijgen. Als wij „Amen" zeggen, dan is 't niet uit. Dan begint het eigenlijk eerst recht. Want als wij spreken, geven wij. Als God spreekt, ontvangen wij. En hier is het zaliger te ontvangen dan te geven. Ook heb ik gezegd dat wij niet traag mogen zijn in 't spreken, als wij geroepen worden om te getuigen. En ook daarvan neem ik niets terug. Maar nu voeg ik er dit bij; ook bij zoo'n getuigenis hebben wij de grootste soberheid in acht te nemen. Geen holle phrases en allerhande bom bast! Kort en krachtig! zóó hoort het. Er zijn er ook velen die zóó overvloedig zijn in hun ge tuigen dat ze daarmee meer kwaad dan goed doen. Men- schen, die u altijd met vrome praatjes aankomen en die altijd wijze lessen uitdeelen; die hun Christendom voor de glazen zetten. Ouders, die zóó overdreven christelijk zijn, dat ze hun kinderen van alle Christendom vervreemden. Eens kwam een moeder bij een bisschop en onder tranen zei zij: „Ach! mijn zoon wil God niet vreezen, ofschoon ik aldoor met hem spreek over God. Wat moet ik toch be ginnen 7" En toen antwoordde de bisschop let er op, vaders en moeders, die dit leest! „Spreek minder met uw kind over God en méér met God over uw kind!" Jakobus vermaning is óók gericht tot allen die bun hart op hun tong hebben, 't Is een kwaal, die veel menschen eigen is. Alles wat hun voor den mond komt, flappen ze er maar uit. Neen, ze meenen 't zoo kwaad niet; ze hadden 't heele- maal niet bedoeld u te grieven. Maar intusschen had 't bitse en kwetsende woord toch maar zijn uitwerking. O, een scherpe tong kan iemand wonden, veel pijnlijker en veel doode- lijker dan 't allerscherpste zwaard. Houd dan uw tong in toom! Zet een wacht voor uw lippen; behoed de deuren van uwen mond! Mozart kon reeds in zijn jeugd geen valsche noot hooren zonder erg zenuwachtig te worden. Toen hij eens kwam door de straten van zekere stad, waar men zulks wist, zag hij dat een groentevrouw met alle geweld den mond van haar ezel dichthield. „Gij doet 't arme dier pijn zei Mozart wat heeft hij u gedaan dat gij hem zoo mis handelt?" „Mij niets antwoordde de vrouw maar mijn ezel wilde gaan balken en dat geluid zou u gehinderd heb ben Gij waart er misschien ziek van geworden." Denk daaraan, als gij op t punt zijt iets te zeggen wat uw broeder noodeloos pijn zou kunnen veroorzaken. Leg den ezel 't zwijgen op! Ook van onze woorden zullen wij eenmaal rekenschap geven! Zalig zijn de zachtmoedigen want zij zullen het aardrijk beërven. Mijn lezerik bid van God dat Hij u en mij in het ge heim van het rechte zwijgen en het rechte spreken steeds dieper inleide. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. TM Tot nader bericht, moeten alle stukken voor den Zondagsbode worden geadresseerd aan Jhr. Dr. M. F. van Lennep te Aerdenhout.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 1