j)e Zondag, een voor inncrlijH leven. Voor eiken dag. FEUILLETON. CHARLES CHINIQUY. Gedoopte kinderen op Zondag 1 September 1912. Vaders. Moeders. Kinderen. Jan Schouten. Jan Koning Wzn. Comelis Keurjbzn. Engel Koning Lzn. Magdalena Wezenaar. M. Koning. AlidaJohannaLoos. Wilhelmina Aatje Boon. Adrianus Johannes. Elisabeth Wilhelmina. en Willem Gerrit. Jacob. Jacob. Zondag 15 September hoopt Jhr. Dr. M. F. van Lennep hier de morgenbeurt te vervullen. De Duitsche dienst eindigt Zondag 8 September. Ter- wille van onze Avondmaalsviering vangt Superintendent Mollmann om 8s/4 uur aan. EVANGELISATIE-ARBEID. Zaterdag 7 September, 's avonds 8 uur, Samenkomst in „Ons Huis." Spreker: de Heer Garms uit Beverwijk. Zondag 8 September, 's midd. 3 uur, Samenkomst aan het strand, voor Hotel d'Orange. Woensdag 10 September, 's avonds 8 uur, Bidstond, Kostveriorenstraatweg 28. Ingang aan de achterzijde. Maandag 9 September hervat de Vrouwenkrans, 's avonds 8 uur in „Ons Huis" zijn bijeenkomsten. Den 26sten September hoopt deze Vereeniging haar jaarlijksche reis naar Beverwijk te maken. Met Attestatie ingekomen uit Krimpen a/d IJsselArnol- dus van Walsum A. Azn., geb. 30 januari 1890. De Zondagsschool kan dit keer niet voor half October weer beginnen, daar de reorganisatie-plannen nog niet gereed zijn. De juiste datum, waarop de lessen hervat zullen worden, wordt in dit blad tijdig bekend gemaakt. Den 27sten September is de inschrijving voor leerlingen van de Naaischool, 's middags 5 uur in „Ons Huis." Toe gelaten worden alleen meisjes van 12 tot 16 jaar. Zegt het voort! De lijst voor de Armen, gedéponeerd in Hotel „Noord zee" bracht {7.50 op. De Heer J. Groen van „Buitenrust" overhandigde mij f 23.Vriendelijk dank. Uit Amsterdam ontving ik van den Heer H. C. R. de som van {200.voor de Diaconie en f 100.voor „Ons Huis." Den milden gever dank De juiste opbrengst van den liefdadigheids-avond, toen de Heer Dr. E. déclameerde en de Heer H. 't orgel be speelde, is, na aftrek der noodzakelijke onkosten niet zooals ik de vorige keer vermeldde, f60.maar f77. Verzameld door C. B. Geduld in den waren, edelen zin is geen lijdzaamheid, lauwheid. Het is inspanning, zelfbeheersching. N. N. Twee muntstukjes in een bus maken meer lawaai dan honderd. Talmud. Het geheim van te slagen zit eenvoudig hierin, dat gij niets meer doet dan wat gij goed kunt doen. Longfellow. De schoonheid van een boer bestaat in den ernst, waar mee hij zijn werk verricht. Millet. 14) „Wat beteekent dat: volgens het Woord van God „Dat beteekent, dat noch ik, noch mijn volk ons aan iemand willen onderwerpen, dan volgens de eeuwige wetten van de waarheid, gerechtigheid en heiligheid Gods, gelijk wij die in den Bijbel vinden." „Zulke taal is Protestantismedat kan ik niet aannemen." Toen was het Chiniquy of hij weder duidelijk die stem in zijn binnenste hoorde: „ziet gij niet dat gij in uwe Roomsche kerk niet het Woord van God, maar de leugenachtige lee ringen der menschen volgt en na ernstig in stilte om wijsheid en kracht te hebben gebeden, vroeg hij: „Wat verlangt gij dan van mij De bisschop antwoordde„Ik hoop dat gij als een goed pries ter niet zult rebelleeren tegen uwen bisschop. Neem slechts deze uitdrukkingen Woord van God en Evangelie uit uwe akte van onderwerping weg, dan ben ik tevreden." „Maar wij wenschen alleen die Kerk te gehoorzamen, die het Evangelie van Christus volgt." „Neem ze terstond weg, of ik straf u ais oproerling." Maar indien het Woord van God, het fondament, weg is, waarop moet dan onze kerk en ons geloof rusten Toornig antwoordde de bisschopIk ben uw meerdere, gij hebt als mindere te gehoorzamen. Gij geeft mij nu oogenblikkelijk eene akte van onderwerping, waarin gij schrijft, dat gij en uwe gemeente u voor mijn gezag onvoorwaardelijk buigt en alles zult doen wat ik u gebied „Wat gij daar eischt is niet onderwerping, maar aan bidding. Dat weiger ik beslist!" - „.Als dat zoo is, kunt gij niet langer Roomsch priester zijn." En Chiniquy antwoordde met luider stem „God zij geloofd!' Daarop ging hij naar zijn hotel. En ontzettend was de strijd, dien hij daar op zijne knieën heeft gestreden. Hij was vrij van Rome, ja, maar thans waarheen En met Rome had hij alles prijsgegeven, de Kerk die hem lief was ge weest, broeders en vriendenIn den angst zijner ziel riep hij tot God, maar alles scheen duister; en bij dien angst, kwam nog de last zijner zonden hem nederdrukken, zoodat hij bijna tot wanhoop verviel en van God meende verlaten te zijn. Maar de Heer had hem niet verlaten, en de stem van den Heiland kwam tot zijn hart: Gij zijt duur ge kocht; wordt geene dienstknechten van menschen Ik heb u verlost, gij zijt de mijne! En hij zag het alles; Jezus die voor hem had voldaan, Jezus die hem vrede gaf door het bloed des kruises, Jezus zijn eenigen Middelaar en HeilandEen onbeschrijfelijke vreugde vervulde zijn hart Hij was gered. Nu was het zijne hartelijke begeerte om aan de zijnen te vertellen wat de Heer aan zijne ziel ge daan hadhij begaf zich dan terstond naar St. Anne, verzamelde de gemeente in de kerk, en zeide bun dat hij niet langer hun herder kon zijn, daar hij de banden had verbroken die hem aan Rome bonden. In een toesprnak, die meer dan twee uren duurde, zette hij hun de gronden uit een die hem tot dien stap genoopt hadden, ver haalde hun wat de Heiland hem geschonken had, en smeekte hen, ook die gift aan te nemen. Hij eindigde met de vraag wat zij verkozen, het Woord van God of het woord van den bisschopindien het laatste, dat zij dan opstonden, en hij zou ge willig hen verlaten. Doch niemand bewoog. Allen waren diep geroerdslechts snikken werd ge hoord Toen zeide Chiniquy: „Lieve vrienden, de Heiland die mij redde, kan u ook redden. Ik zie het op uw gelaat, dat gij niet langer slaven van menschen wilt zijn, maar vrijgeinaakten door Jezus Christus. Dat allen, die liever Christus willen volgen dan den Paus, en verlangen dat ik bij u blijve om u het Woord Gods te verkondigen en het Evangelie van Jezus Christus alleen, het mij toonen door op te rijzen!" En die geheelever gadering, uit meer dan duizend bestaande, stond op als een éénig man Heerlijke overwinningIn weinige dagen had den 405 van de 500 gezinnen van St- Anne zich van de Roomsche kerk afgescheiden, en den naam aangenomen van Christelijke Katholieken. Aardig is het te lezen, hoe Chiniquy zijn volk onderwees en hun langzamerhand de verschillende dwalingen van Rome aantoonde, in welke zij waren groot gebracht Om slechts een enkel voorbeeld te noe men. Er waren verscheidene beelden op het altaar, die hij niet terstond durfde wegnemen, maar hij sneed de zijden koorden door, met welke hij ze vroeger bevestigd had, en toen de gemeente op den eersten Zondag daarna nederknielde, vielen zij allen oin door den schok en braken. Wordt vervolgd.) v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2