Zeven jaren van verzondigde Zondagen is een geheel verzondigdjaar. Mededeelingen. ATTENTIE! Voor eiken dag. FEUILLETON. CHARLES CHINIQUY. maar ook slechts ééne om ons duidelijk te doen gevoelen, dat geestelijke zegeningen nog oneindig meer waard zijn. Onze Heiland heeft gezegd „Ik ben het brood des levens; die tot mij komt, zal geenszins hongeren." Geef ons heden ons dagelijksch brood. Als wij deze bede nog eens bidden, zullen wij het dan niet gedachte loos, maar vertrouwend en dankend doen Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, 0111 in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. W -9a Tot nader bericht, moeten alle stukken voor den Zondagsbode worden geadresseerd aan Jhr. Dr. M. F. van Lennep te Aerdenhout. Zondag 22 September hoopt Ds. A. J. Montijn, predikant te Haarlem hier de morgenbeurt te vervullen. EVANGELISATIE-ARBEID. Zaterdag 14 Sept., 's avonds 8 uur in Ons Huis, volks samenkomst. Spreker, de Heer J. Sevensma, van Amsterdam. Zondag 15 Sept., 's middags 3 uur, Strandsamenkomst, tegenover Hötel d' Orange. Maandag 16 Sept. s' avonds 8 uur in Ons Huis, Vrouwen- krans. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Woensdag 18 Sept. 's avonds 8 uur, Bidstond. Kostver- lorenstraatweg 28, ingang a. d. achterzijde. Verzameld door C. B. 't Is eervoller een hondenhok te maken, dan er van te droomen dat men een paleis zal gaan bouwen. Carlyle Wees stil.en zwijg mijn hart! Kunt gij volkomen zwijgen, Dan zult gij, uit Gods hand, Meer dan gij wenscht, verkrijgen. A. Silesius. Een doos zij ons geheugen Voor 't goede ons aangedaan Maar 't zij een zeef voor 't kwade Dat ge ooit hadt uit te staan. Laurillard. Het rijpaard, waarop gij 't snelst de volmaaktheid bereiken kunt, is: het lijden. Meester Eckart. Een ezel, die lasten draagt, is meer waard dan een leeuw, die menschen verslindt. Perzisch spreekwoord. Als gij iets nuttigs wilt weten en leeren, tracht dan onbekend te blijven en voor niets gerekend te worden. Thomas a Kempis. Gezond zijn 't Is de uitspraak, die 'k van ieder hoor: „Gezond zijn is een groote zegen Daarom ook doen we er zooveel voor". Maar waarom doen we ei zooveel tegen Laurillard. 15) De gehcele vergadering lachte en zeide: „Hoe dwaas waren wij om op die beelden te ver trouwen, die zich zeiven niet eens kunnen bewaren Zoo werden geleidelijk de mis, het wijwater, de oorbiecht, de aflaten enz afgeschaft, nadat Chiniquy in openbare, samenkomsten en discussies had aangetoond, dat zij niet met het Woord van God overeenkwamen. Die samen komsten werden ook door velen uit omliggende plaatsen bijgewoond, met dit gevolg, dat het getal evangeliebeleiders zeer toenam, en drie maanden na de scheiding reeds 6000 bedroeg. In datzelfde jaar kregen zij het bezoek van den bisschop van Illinois, die hen kwam terug voeren tot de alleenzaligmakende kerk. Chiniquy ontving hem en zijn gevolg van priesters in de kerk, waarboven de Amerikaansche vlag, de vlag der vrijheid woei, en waarbinnen de gansche gemeente stil en aandachtig vereenigd was. De bisschop begon zijne toespraak, waarin hij trachtte te bewijzen dat er buiten Rome geen zaligheid was, doch velen vielen hem in de rede met de woorden: „Dat is niet waar; gij weet niet wat gij zegt; de Bijbel zegt het tegendeel Eindelijk vroeg hij„Maar wie zal u dan geleiden, als gij de Kerk verlaat En een oude boer, zijn Bijbel opheffende sprak: „Wij verlangen niet anders dan den Bijbel om ons te leerenen wat u betreft, gij moest maar liever heen gaan en nimmer terugkeerenEn meer dan 5000 stemmen zeiden Amen op dat eenvoudig, maar treffend antwoord. „Ga van hier, en kom nimmer wederVan nu aan volgen wij niemand dan Jezus Christus!" In 1860 voegde Chiniquy zich met zijne ge meente bij de Presbyteriaansche kerk, en kort daarop stichtte hij eene school, waar jonge mannen tot evangelisten en leeraars werden opgeleid. Over de geschiedenis van de 30 jaren 11a zijn uittreden uit de Roomsche kerk gaat Chiniquy vluchtig henenenkele hoofdtrekken deelt hij mede. Hij heeft veel gereisdEngeland, Frank rijk. Zwitserland, de Vereenigde Staten, de Sandwich eilanden, Australië. Nieuw-Zeeland werden achtereenvolgens door hem bezocht. Gedurende eene lange reis van 2 jaren, in 1873 tot herstel van zijne gezondheid ondernomen, sprak hij nog 610 malen en kwam volkomen hersteld te St. Anne terug. De Heer heeft hem ook getoond hoe veel hij lijden moest om Zijnen naam. De eerste maal dat hij Quebec in 1859 bezocht, kwamen er 50 mannen tot hem, om hem te doen zweren dat hij nimmer meer den Bijbel zou prediken, of hem te dooden Op zijne weigering werd een dolk hem in de borst gestooten, doch hij ontkwam en stelde zich onder de bescherming der Britsche vlag. Dien zelfden dag nog kon hij, gedekt door 1000 soldaten, het Woord aan meer dan 10,000 menschen verkondigen. Twintig maal is hij gesteenigd, herhaaldelijk zwaar gewond, met stokken geslagen, bespuwd en mishandeld. Herhaalde malen floten de kogels der moordenaren hem om de ooren. Gedurig werden de kerken aangevallen waar hij predikte, en alles stuk geslagenin 1884 geschiedde dit nog in Quebec, waar 1500 Roomschen, door twee priesters aangevoerd, de ramen inwierpen en met steenen begonnen te gooien, waarvan meer dan honderd hem troffen. De 75-jarige grijsaard zou zeker gedood zijn, indien hij niet door een zwaren mantel, dien hij zich over het hoofd geworpen had, beschermd was geweest, maar toch was hij zoozeer ge wond, dat hij meer dan drie weken in levens gevaar op het bed der smarte moest door brengen. Toen zijne vijanden zagen dat het hun niet gelukte hem door dolken of steenen van het leven te berooven, beproefden zij zijn eer en goeden naam hem te ontnemen, door lasterlijke beschuldigingen, die overal verspreid en voor de rechtbanken bezworen werden. Niet minder dan twee en dertig malen moest hij voor de civiele en crimineele rechtbanken verschijnen. Hij werd door den groot-vicaris Mailloux beschuldigd een man vermoord, en in de rivier geworpen te hebben. (Slot volgt.) v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2