2fc Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 17 Nov. 1912. Uit de Gemeente. Zending. Van mej. H. kreeg ik voor de Ned. Zendingsvereeniging te Rotterdam, als opbrengst van 't Soendaneesje, dat zij zoo telkens wat toestopt109 lialve centen, 14 centen, 5 stuiverstukjes, 3 halve stuivers, 1 kwartje en 1 dubbeltje, te zainen f 1.36. Door elkaar genomen, heeft haar Soenda neesje dus om de drie dagen 'n cent gehad en daar voor dankbaar geknikt. Wat zou de Zending er wel bij varen als andere dienstmeisjes oók eens zulk een derde- daagsche-offerande brachtenen als de méér-bemiddelden dan, naar verhouding, insgelijks deden Woensdag 20 Nov. des avonds te half acht, van wege den N. H. Bond der Ned. Zendingsvereeniging openbare samenkomst in de Janskerk, te Haarlem. SprekersDs. A. J. MONT1JN van Haarlem en Ds. G. POSTHUMUS MEYJES van Zandvoort. De stemming voor het kiescollege zal plaats hebben op Maandag 18 November, 's avonds van 7—9 uur, in de consistoriekamer. De stemgerechtigden kunnen stembriefjes ontvangen van de leden van het stembureau. Aan de beurt van aftreden zijn de hh. W. Zwemmer Jbzn., Jb. Koning Czn., C. Zwemmer Jbzn., en J. Th. Schumacher. Bij gelegenheid van een huiselijk feestje in onze gemeente kwam men op de gedachte eenige voorwerpen, door een der familieleden vervaardigd, te verloten ten bate van de Diaconie-arinen. En toen de loterij was afgeloopen, was de opbrengst f 10.— die mij ter hand zijn gesteld. De liefde is toch vindingrijk. Wat zijn ook hier veel huiselijke feestjes, waarbij de armen worden vergeten. Zuster Dina zou zoo heel graag een éénpersoons ledikant mèt matras hebben, voor een arm ziek meisje van 11 jaar, tamelijk lang voor haar leeftijd. Wie wil daarin voorzien'? De „Vragenbus" moet, wegens den overvloed van copie, tot het volgende No. bewaard blijven. Uit de oude Doos van het Kerkelijk Zandvoort. YSBRANDT LANGEVELT AANGESTELT TOT KOSTER. Dewijle den Wel Edele Heer van Santvoort den 25 junij deses Jaars Teunis Gerbrantz Smit sijn School-meesters, Kosters en Voorsangers ampt heeft ontseijt, (waar van de reden in sijn Wel Eds. brief in dato 25 Juny te sien is, die in de Kerkenkist berust) en daar op den 5 Julij ons vergunt heeft, in plaats eener Personele Deputatie, per missive voor dese heer dogli sonder Consequentie in vervolgh van tijdt, te treden tot 't maken eener nominatie van drie Personen zo is aansegginge gedaan aan 't E E Gereght en Kerken-Raadt, om ten dien eijnde den 8düdes savonds ten 5 uuren in de Kerkenkamer te samen te komen, gelijck geschiede, en zijn op 't drietal gebragt Ysbrandt Langevelt, wonende te Warmont, Cornells van der Wer ff en Jan Croesen, beijden wonende alhier; welke den Wel Edele Heer, door eenige tussen vallende verhinderinge, eerst den 22 d°. per missive zijn gepresenteert geworden, waar uijt sijn Wel Edele den 25 d°. ons heeft toegevoegt Ysbrandt Langevelt fans wonende te Warmont, de welke den 9 Aug. sijn dienst heeft begonne waar te nemen. Also dit bovengemelde noijt per missive is geschiet, maar altijt door een personele Deputatie en uijt :t EE Gereght en KerkenRaadt, gelijck 't oude Kerckboek blijkt, volgt hier de Copie van versouck. Copie. Wel Edele Heer Also 't Koster, Schoolmr. en Voorsangers Ampt deses Dorps van Santvoort is komen te vaceren, en dat'tnodigh zij dat er een ander beq'uaam Persoon tot die bedieninge werdt gequalificeert, gelijk Uw Wel Edelheijt ook al bereijts ons versouck heeft geheven toe te staan, dat wij daar toe mogten treden tot 't maken eener Nominatie, so ist, dat wij ingevolge van Uw Wel Edt. gedaghte permissie op heden met malkanderen hebben gemaakt eene nominatie van drie Personen, die wij de Eer hebben, schultplightigh, hiernevens aan Uw Wel Edt. te presenteeren, en te ver- soecken, dat 't Uw Wel Edt. gelieve Een van dese te eligeren, omrne de voorsKoster, Schoolmeester en Voor sangers plaats deses Dorps waar te nemen en te bedienen, en den selven daar toe aan te stellen, waar door den Ingesetenen van dese Plaats, en ons alle gesamentlijk sonderlinge Dienst, Faveur en Vrientschap zal geschien. In de hope en verwagtinge wij met een onderdanigh Respect eijndige en verblijve Wel Edele Heer Uw Wel Edelheijds Onderdanige en zeer verpligte Dienaren was geteekent op Santvoort den 22 Julij 1742 Jan van der Mije, Schout H. A. Tross Jan Arij Groen, Schepe en Diacon Maarte Jacobz. Gerrit Cornelisz. Gerrit Jacobz., ouderl. Pieter Arijz Schepen alsmede Huijgh Cornelisz. (dogh door sijn merck.) Nominatie door ons ondergeschrevenen den Gereghten en KerkenRaden tot Santvoort gemaakt van 3 Personen, omme te presenteren aan den Wel Edele Heer van Santvoort omme daar uijt eene door sijn wel Edelht. te worden geeligeert en aangestelt tot 't altans vacerende Koster, Schoolmeester en Voorsangers Ampt in de voorn. Heerlijk- heijt, te weten Ysbrandt Langevelt wonende te Warmondt cornelis van der werff ,c Jan Croesen wonende tot Santvoort Santvoort den 22 Julij 1742 was getekent door de selven als voren. Dr. OTTE. Zeer treffend is het verhaal, hoe Dr. Otte, de welbekende, thans ontslapene nederlandsche zendeling-arts in China, in zijn eerste standplaats (Sio-ké), naast zijn hospitaal voor mannen, een hospitaal voor de zoo verachte en achteruit- gestelde Chineesche vrouw wilde openenwij laten het hier volgen Wat was dat een belangrijke gebeurtenis, toen men het durfde wagen de eerste vrouw in het hospitaal van Sio-ké ter verpleging te brengen. Hoe strooiden de priesters de mare rond, dat iedere vrouw, die daar werd opgenomen, voorzeker moest sterven door het vergif, dat men haar zou toedienen. En hoe ontzettend was het voor Dr. Otte, toen de eerste vrouw, die opgenomen zou worden, alreeds stervende bleekHaar man, die Christelijk gezind was, bracht haar in een draagstoel en het geheele hospitaal geraakte in opschudding. In de mannenzaal kon zij niet opgenomen worden en eene andere zaal was er niet. Ten slotte ruimden Dr. Otte en zijn vrouw een hunner eigen vertrekken in voor de zieke, wier dood met rassche schreden scheen te naderen. De algemeene minachting voor de vrouw in China is groot. Deze blijkbare gelijkstelling met den man was iets ongehoords en als zij stierf, zouden de goden die minachting staven en zou hun toorn tegen den Christen-dokter en zijn hospitaal klaar uitkomen. Diep terneergeslagen stond Dr. Otte bij de stervende Soessie (zoo heette de vrouw). Haar oogen schenen gebroken en het doodszweet parelde op haar voorhoofd.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 3