Mededeelingen. Wat wordt er van het familieleven, als de Zondag aan den werkdag gelijk is? FEUILLETON. MANUEL MATAMOROS. Voorwaar, aan den donkeren hemel die zich welft over het verloren Paradijs, ziet de Christen een vriendelijke ster schitteren, die hem wenkt en voorgaat naar het kindeke in Bethlehem. Christus heeft de zonde in Zijn lichaam gedood aan het kruis. En tóch duurt de strijd nog altoos voorttóch roert zich nog het slangencadaver tóch gaat de duivel nog rond als een brieschende leeuw, zoekende wien hij zou mogen verslinden. Christus is de slangen-vertreder. En tóch vertoont de menschheid nog altijd een groote gelijkenis met die aan grijpende beeldengroep, voorstellende den Trojaanschen priester Laokoon met zijn beide zonen, omkronkeld door het slangengebroed en vermoord in verstikkende omhelzing. Voorwaar, zoo is de werkelijkheid. Maar, tegenover deze droevige realiteit staat een andere, een blijde. Die in de kracht van Christus den strijd aanbinden tegen den booze. ervaren dat zij strijden tegen een overwonnen vijand. Wederstaat den duivel en hij zal van u vlieden. In de levensgemeenschap met Christus geldt ook van óns de overste dezer wereld komt en heeft aan mij niets. Maar de door Christus behaalde overwinning is niet voor hen, die ondanks God vijandschap heeft gezet, toch in vrede willen leven met den booze. Ze is alleen voor hem, die zich de overwinning laat geven, eens voor goed en iederen dag opnieuw, door Hem die overwonnen lieeft en overwint en overwinnen zal. Ja, die ook overwinnen zal. Want eens wordt „de oude slang, welke is de duivel en Satanas" gebonden en in den afgrond geworpen, in den poel des vuurs en sulfers (Openb. 20 vs. 2, 3, 10). Dan is hij voor eeuwig onschadelijk gemaakt. En geschieden zal het woord, aan allen die van Christus zijn toegezegd, en reeds in Hem, hun verheerlijkt Hoofd, in vervulling gegaan „De God des vredes zal den Satan haast onder uwe voeten verpletteren". P. M. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend ïummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Vrijdag, 13 Dec. zal 's avonds van 7—9 uur in de Con- sistoriekamerde Stemming plaats hebben voortwéé notabelen. De beide aftredenden, die hèrkiesbaar zijn, zijn de H H. Jb. Koning Czn. en A. v. d. Werff. Tot Collectant is benoemd, en heeft zijn benoeming aan genomen, de Heer A. van Walsum. Evangelisatie-arbeid. Zaterdag, 7 Dec. 's avonds 8 uur in „Ons Huis" Volkssamenkomst, sprekerde Hr. Garms Maandag, 9 Dec. s'avonds 8 uur in „Ons Huis" Vrouwen- krans. Woensdag, 11 Dec. 's avonds 8 uur Bidstond, Kost- verlorenstraatw. 28. Aan S. In de Zondags-spreuk, voorkomende in't vorige nummer, stond dat 't niet wenschelijk is de loonen op Zaterdagrnwid uit te betalen. Dat woordje „avond" hebt U zeker over 't hoofd gezien. De eerstvolgende Doopsbediening is bepaald op den lsten Zondag in Januari. Het Kerstfeest met de Zondagsschool-kinderen wordt 18 Dec. 's avonds om 6 uur in „Zornerlust" gevierd. (Zie mijn antwoord op 't ingezonden stuk in dit No.) Van wege de ruimte, worden alléén de kinderen toegelaten. Ingang achter zijde, Baan. Den Ouders, die wel zoo vriendelijk waren 1.1. Zondag avond hun kinderen als hun vertegenwoordigers naar de Avond-kerk te sturen, wordt dringend verzocht om liever zélf te komen, althans mêe te komen. Den overigen afwezigen wordt medegedeeld dat het ver haal, als is de Avond-kerk zóó stampvol dat er geen plaatsje meer over is, welk verhaal hun stellig deed besluiten om dan-maar-in-vredes-naam thuis te blijven, geheel uit de lucht is gegrepen! 3. Den 8sten Juli werd Matamoros opeens weder naar een onderaardsche cel overgebracht, waar weldra een hevige koorts hem aangreep. Hij vroeg om een dokter, om medicijnenbeiden werden hem geweigerd. Meer dan een week lag hij, zonder hulp, in een brandende koorts, vaak kermende om water, waarvan hem maar een kleine hoeveelheid werd gebracht Tegen alle menschelijke berekening (en hoop der overhedenherstelde hij. Den 25ste mocht hij voor het eerst weder het daglicht aanschouwen en werd voor de rechters gebracht. Zijn ver hoor duurde elf uren en de volgende beschul digingen werden, tot zijne groote verbazing, tegen hem ingebracht: 1. dat hij in zijn gevangenis het plan voor het oproer te Loja had ontworpen en door den hoofdleider was bezocht; 2 dat hij de rebellen van geld had voorzien 3 dat hij van plan was geweest zich aan het hoofd van een oproer te Granada te plaatsen en de gevangenen onder den kreet van: „dood aan den paus te bevrijden 4 dat hij daartoe den voormaligen gouver neur der gevangenis voor f3600.— en de overige, beambten voor mindere sommen had omgekocht' 5 dal twee personen, die Alhama op 6 en 7 Juli hadden bezocht, samenzweerders waren en dat een van hen met Matamoros een onder houd gehad had, ten einde met hem af te spreken welke kreten gedurende het oproer zouden worden aangeheven. Tot verbazing en ontsteltenis van den ge vangene verschenen twintig (omgekochte) ge tuigen tegen hem. Een hunner, een gevangene, betuigde onder eede, dat hij niet slechts den hoofdleider van den opstand te Loja, vóór dat oproer, met Matamoros had zien spreken, maar ook had gezien hoe hij na dat tijdstip door het raam van de gevangenis een onderhoud met den protestant had gehad Een priester bevestigde het getuigenis van den gevangene en voegde er bij dat Matamoros herhaaldelijk de overige gevangenen tot oproer tegen den directeur had aangezet De zaak werd naar de rechtbank verwezen en een doodvonnis scheen onvermijdelijkdoch God waakte. De gevangene, de voornaamste getuige tegen Matamoros, kreeg berouwden dag vóór de terechtzitting trachtte hij zich, hoewel te vergeefs, het leven te benemen, en voor de rechtbank herriep hij zijne eerste ge tuigenissen en verklaarde hoe hij door overheden en geestelijkheid omgekocht was. De booze toeleg was dus mislukt en de ge vangenen werden van deze misdaad vrijgespro ken, doch daarom niet losgelaten. Neen, een veroordeelend vonnis moest worden uitgesproken Ën dat geschiedde ook Na een lange ge vangenschap van twee en een half jaar, werd in Mei 1863, nadat reeds zoowel door den procureur-generaal als door de gevangenen ge appelleerd was. het eindvonnis over Matamoros en zijne medegevangenen uitgesproken. Mata moros en de gevangenen van Malaga (o.a. An tonio Carrasco) werden veroordeeld tot negen en Alhama en Trigo tot acht jaren galeistraf (de laatste werd later vrijgesproken.) Weinig had de schitterende verdediging der advocaten gebaat, weinig de publieke opinie van zeer velen in Spanje en van allen daarbuiten; Isa bella II meende voor haar grof zondig leven op geen betere wijze verzoening te kunnen doen dan door de protestanten te vervolgenMata moros schreef, na de uitspraak, o.a. het volgende aan een vriend„Vaarwel, deze brief zal de laatste zijn dien ik u schrijven zalwaarschijn lijk zal ik niet lang op de galeien kunnen leven, en bovendien zal ik daar niet mogen schrijven, noch ook door brieven van vrienden vertroost worden. O, mijn arme, arme moeder, gij ook zijt een slachtoffer der pauselijke tyrannie IWat hebt gij deze twee laatste jaren geleden, sedert uw zoon van uwe zijde werd weggeruktDaar, op de galeien, zal ik geheel aan de willekeur van een fanatiek commandant zijn overgeleverd. (Wordt vervolgd) v. L

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2