VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 33 ZONDAG 15 DECEMBER 1912 1ste Jaargang. De Messias verwacht. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort- Jhr. Dr. M F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer„0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer„0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 15 December 1912, Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur. Ds. G. Posthumus Meyjes. n.m. 7 uur, Ds. G. Posthumus Meyjes. Ik weet dat de Messias komt (die genaamd wordt Christus); wanneer die zal gekomen zijn, zoo zal hij ons alle dingen ver kondigen. Johannes IV vs. 25. Zou de Samaritaansche inderdaad weten, wat ze zegt te weten Zij verklaart te weten dat de Messias komt en dat met Hem de oplossing aller moeilijkheden komen zal. En toch heeft die heerlijke verwachting tot dusverre niet den min sten invloed op haar uitgeoefend, haar niet verhinderd een ongebonden leven te leiden, evenmin als zij er haar van weerhoudt de ernstige toekomst, die zij tegengaat, met de grootste luchthartigheid tegemoet te dartelen. Wat geeft het de heerlijkste dingen te weten, als we met de heer lijkheid dier heerlijke dingen geen rekening houden Wat baten verstandelijke overtuigingen, als ze op de in richting van iemands leven geen invloed hebben? En toch, zooals het der Samaritaansche ging, gaat hel velen nog. Wij leven in den Advents-tijd. Wij weten dat de Messias weldra, als bij vernieuwing, tot ons komt Wij weten dat Hij het is die ons, in den vollen zin des woords, alle dingen verkondigt alle dingen die wij noodig hebben om getroost te leven en getroost te sterven. Maar ach, hoe is met die verwachting de wijze, waarop men het geboortefeest van den Zaligmaker tegengaat, in strijd Men zingt Advents-liederen men verneemt den Advents- eisch, maar geeft men er ook gehoor aan Mijn Lezer, weet gij dat het weldra Kerstfeest is Ik vraag niet wat uw mond antwoordt Wat zegt uw teren Hebt gij u bekeerd De Samaritaansche wist alleen dat de Messias komen zou. Straks wist zij echter meer dat Hij gekomen wds. „Ik ben het, die met u spreekt", zegt de Heer. Ook wij weten dat de Messias gekomen is. Maar wij weten meer dan dat- Wij weten dat Hij niet alleen gezegd heeft, de Messias te zijn, maar zich met woord en daad Messias heeft betoond. De Messias is gekomen Wij weten wat Hij gedaan heeft om zondaren zalig te maken. Wij weten dat Hij arm is geworden opdat wij door Zijn armoede zouden rijk worden. Wij weten dat Hij vermoeiden en beladenen noodigt tot Zijn rust, en niemand uitwerpt die tot Hem komt. Wij weten dat Hij is gekruisigd en gestorven en opge staan, zich levend heeft geopenbaard veertig dagen lang en toen ten hemel is gevaren, den Trooster zendende, dien Hij had beloofd, Wij weten dat Hij nu is gezeten aan 's Vaders rechter hand en daar voor ons bidt. Wij weten, dat er is een schare, die niemand tellen kan, een Gemeente van Verlosten, deels nog in strijd, deels reeds in overwinning. Dat alles weten we sedert onze vroege jeugd en het is ons voortdurend herinnerd. Inderdaad, wij weten dat de Messias gekomen is. En toch, weten we het werkelijk Weten we het zooals het door ons geweten worden moét Heeft het er niet veel van, als wisten we het nóg altijd niet De Messias is gekomen Wet ill zij het, die deze boodschap kunnen hooren, zonder dat hun hart in hen opspringt van blijdschap Die niet tot Hem komen om Zijn gaven te ontvangen Die hun oor en hun hart voor Zijn stem sluiten Weten zij het, al die vrijzinnigen, voor wie de eeuwen-lang beloofde en eindelijk gekomene Messias niet meer is dan een edel mensch Weten zij het, al die rechtzinhigen, die van den Messias maken een leerstuk, een formule, een artikel, een tekst, een dood-ding, dat niet verlossen kan Weten zij het, die de zonde doen en dienen, als was Hij niet geopenbaard om de zonden weg te nemen Als onze wetenschap van de dingen Gods niet verder rijkt dan tot een blootverstandelijke toestemming dier dingen als onze wetenschap van den gekomenen Christus te her leiden is tot de simpele erkenning van Zijn Messias-waardig- heid, dan gaan we met die wetenschap verloren. Dan gaan we ondanks die wetenschap verloren. Dan gaan we juist om die wetenschap verloren. Want den weg geweten, maar niet. betreden te hebben het Evangelie geweten, maar niet gehoorzaamd te hebben de verlossing geweten, maar niet aangegrepen te hebben, maakt iemand oneindig veel schuldiger, dan wanneer hij dit alles nooit had geweten. Weet ge waarlijk, dat de Messias gekomen is Die het weten, écht weten, weten het op de manier waarop de blindgeborene wist dat hij blind was, maar ziende was gemaakt. Zoo weet iemand alleen dat de Messias gekomen is, als hij Den gekomene bij eigen ervaring als den Messias heeft leeren kennen. Als hij in Christus de oplossing heeft ge vonden van alle raadselen, de verzoening aller tegenstrijdig heden, de verklaring aller geheimen, het antwoord op alle vragen. Die weten dat Christus gekomen is, weten dat Hij is, de algenoegzame Zaligmaker. (het"

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 1