De Zondagsrust doet het werk, wanneer het Maandag; wordt hervat, beter vlotten. Mededeelingen. FEUILLETON. MANUEL MATAMOROS. De Samaritaansche vrouw sprak: „lk weet dat de Messias komt". Wij zeggen ik weet dat de Messias gekomen is. Toch zeggen wij ook: ik weet dat Hij komt. Wij leven in den tijd der vervulling, maar wij leven ook in den tijd der verwachting. Wij verwachten Christus' „toekomst." Dit woord hebben wij, meer dan doorgaans geschiedt, te nemen in den letter lijken, taalkundigen zin. De toekomst des Heeren is Zijn toe-komen, naderbij-komen. Zijn toe-komst is niet iets van de toekomst maar van het heden. Omdat Hij er is, komt Hij al nader Totdat Zijn toe-komst voltooid zal zijn, totdat Zijn toe-komst iwi»-komst zal zijn geworden. Wanneer zal dat zijn Wij weten den dag en de ure niet. Maar de Gemeente van Christus, die Advents-Gemeente is, leeft in het Advents-verlangen, haar Bruids-verlangen kom, Jezus, ja, kom haastig Heer. De toe-komst des Heeren is de toekomst der Gemeente. Als zij ophoudt Advents-Gemeente te zijn, houdt zij op Gemeente te wezen. Als ze geen Advents-koning meer heeft, heeft zij in het geheel geen koning meer. En dan is de Gemeente wèg. Dan gaat ze weg, juist omdat ze dan weg is. Als ze niet weg is, gaat ze ook niet weg. Nooit weg. De poorten der hel kunnen de Advents-Gemeente niet overweldigen. Zij heeft den Eeuwige, en daarom heeft zij de belofte der eeuwigheid. P. M. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. De aandacht wordt gevestigd op het in dit No., onder de rubriek „Advertenties" voorkomende bericht, waarin gewezen wordt op de bijzonder gunstige voorwaarden, waarop men in den Zondagsbode zijn nieuwjaars-wenschen kan plaatsen. Voor ons vaderland vertrokken de Heeren Dr A Capadose, i<. F. Baron van Lynden en Jhr. Mr. J. W. van Loon. De verschillende af gevaardigden waren tevens dragers van vele verzoekschriften Uit Nederland kwam een petitie van vijftien aanzienlijke roomsch-katholieken en een door Jonkvrouwe C. van Loon opgesteld adres, dat in éène week door 45 000 vrouwen van Nederland geteekend werd De deputatie ging naar Madrid, doch de koningin weigerde haar ten gehoore te ontvangen. Toch had zij den gewenschten uitslag. De straf werd in acht jaren verbanning veranderd Men zegt dat de koningin eindelijk zwichtte door de overweging dat de galeislaven bedorven zouden worden door de verpestende tegenwoordigheid der protestanten, en dat zij dus beter deed ze uit haar land te jagen 1 De galeiboeven waren te goed voor zulk gezelschap! Den 29 Mei '63 verlieten de gevangenen hun kerker en werden terstond naar Malaga gevoerd en aldaar ingescheept De moeder van Antonio Carrasco hoorde te laat dat haar zoon zou worden weggevoerd; zij spoedde zich naar de haven, doch hij was reeds ingescheept. Zij zag hem Hooit weder. (Slot volgt.) v. L. Wegens overvloed van copie blijft de Vragenbus tot een volgend nummer bewaard. Het Kerstfeest met de Zondagsschool—kinderen wordt Woensdag, 18 Dec. 's avonds om 6 uur, in „Zomerlust" gevierd. Vanwege de ruimte worden alleen de kinderen toegelaten. Ingang: achterzijde, Baan. Ouders, die zeggen gewetens-bezwaren te hebben tegen 't laten gaan van hun kinderen ter Kerstfeest-viering in „Zomerlust",-(wat er al niet met het beroep op 'tgeweten wordt gesold!) kunnen den volgenden dag, 's morgens tusschen 11 en 12, de uitdeeling voor hun kinderen komen afhalen, óók aan „Zomerlust", want daar is mijne vrouw dan om alles op te ruimen. Zegt het voort! Hartelijk dank aan de ons onbekende gevers van twéé pakken wollen goederen voor de Kerst-uitdeeling, uit Zandvoort én Aerdenhout aan de Pastorie bezorgd. Dinsdag, 17 Dec. zal, 's middags om 12 uur, door Ds. Vunderink van Haarlem, de Huwelijks-inzegening plaats hebben van Cornelis J. Crombouw en Johanna D. Buhrdorff. Donderdag, 19 Dec, om 10'/2 uur Huwelijks-inzegening van Simon de Zee en Guurtje Kemp. Vrijdag, 20 Dec om 12 uur Huwelijks-inzegening van Jacob Cornelis Meijerink en Elisabeth Hendrika Bellekega. Zondag, 22 Dec., moet ik 's morgens in Haarlem preeken Dan is er 's morgens in Zandvoort geen dienst. Wel 's avonds om 7 uur. Mijne vrouw deelt mede dat zij vorige jaren wel een 10 a 12 stuks wollen rokjes voor de Kerstuitdeeling heeft ontvangen, en nu geen enkel. Wie wil alsnog in 't ontbrekende voorzien? Van „Anoniemy" kreeg ik een postbewijs van f 10. welke som bestemd is voor onze Kerstfeestviering. Aan 't poststempel was alleen te zien dat de gift uit Amster dam komt. Als de gever(s) nu maar dit Blaadje ziet(n) Dan blijkt tenminste dat de f 10.— door mij zijn ontvan gen. En dan wordt ook dit gelezen hartlijk, hartlijk dank 4. „Daar zal ik, evenals de andere ongelukkigen, worden geslagen, gegeeseld, mishandeld maar ik wensch mijn kruis op te nemen en Jezus te volgen. De Heer heeft het mij niet vergund de blijde boodschap des heils langer van stad tot stad in Spanje te verkondigen, maar nu zal ik het Evangelie op de galeien kunnen prediken. Daar zijn de diepst gezonken misdadigerswelk een blijdschap, welk een eer voor mij hun den dierbaren Jezus-naam te prediken, die gekomen is om hen te zoeken en zalig te maken! Welk een blijdschap als een derzulken zich door den Goeden Herder laat vinden!' Wat Matamoros hier schreef, had hij reeds in de gevangenis gedaan. In het begin van '63 was zijne gezondheid zóó verminderd, dat hij zelf en zijne vrienden niet anders dachten dan dat zijn einde nabij was De directeur der gevangenis bood hem toen een der andere gevangenen als bediende aan en liet hem de keus. „Zend mij den slechtste van allen," was het antwoord van Matamoros. Een jongmensch van 28 jaar. het voormalig hoofd eener roover- bende, die tot 35 jaren galeistraf veroordeeld was, welke hij weldra zou moeten ondergaan, werd hem toegevoegd Matamoros won niet alleen de vriendschap van dezen ongelukkige, maar leerde hem lezen en won hem voor den Heer. De voormalige roover werd een kind Gods, een vrijgekochte door het bloed van Christus Vaak ging hij totdc andere gevangenen om hun uit het Evangelie voor te lezen en traktaten onder hen uit te deelen, iets wat Matamoros ten strengste verboden was. En toen eindelijk de ure gekomen was dat hij naar de galeien zou worden gevoerd, nam hij onder tranen van Matamoros afscheid, die zijn geeste lijke vader geworden was, en in de blijde hope hem éénmaal hierboven te zullen wedervinden. Matamoros zou hem op de galeien niet volgen Reeds geruimen tijd had het christelijk Europa met belangstelling en deelneming het lot der ongelukkige spaansche gevangenen gadege slagen O a. hadden 30 000 protestantsche dames in Frankrijk door middel van den hertog van Montpensier. zwager van Isabella II, een ver zoekschrift aan deze koningin gezonden, de bede inhoudende dat de straf in verbanning mocht worden veranderd. Isabella weigerde echter, zeggende dat de gevangenen ketters waren en dat zij liever haar rechterhand zou willen afhouwen dan hun gratie met die hand teekenen De Evangelische Alliantie had ook niet stil gezeten, maar 13 Febr. '63 besloten eene europeesche deputatie naar Madrid te zenden. Deze kwam dan.ook tot stand en bestond uit 25 personen, als afgevaardigden van negen landen (Beieren, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Nederland, Oostenrijk, Pruisen, Zweden en Zwitserland).

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2