Mededeelingen. Het heiligen van den Rustdag heeft nog nooit iemand arm gemaakt FEUILLETON. MANUEL MATAMOROS. Het begin des Evangelies de stem des roependen in de woestijn. Dat wil in deze Advents-weken voor ons zeggen zonder berouw, geen Kerstfeest. En dus zijn klachten over onze zonden de beste offeranden, die wij het Kindeke van Bethlehem kunnen brengen En dus zijn boetpsalmen de schoonste liederen, die wij kunnen zingen in den Kerstnacht Vergis u niet Het is God niet om uw komen tot het begin des Evangelies te doen, maar om uw komen tot het middelpunt van het Evangelie. Het is God alleen om uw komen tot het begin des Evangelies te doen, omdat het Hem eeniglijk te doen is om uw komen tot het middelpunt van het Evangelie. Komen tot het beginis komen tot zichzelf, den zondaar. Komen tot het middelpunt, is komen tot Hemzelf, den Zaligmaker van zondaren. Blijven bij het begin, is blijven in de ellende. Blijven bij het middelpunt, is blijven in de heerlijkheid. Luisteren naar Johannes, is zich op de borst slaan en bidden „O God, wees mij zondaar genadig Luisteren naar Christus, is in de handen klappen en jubelen „ik ben verzekerd dat niets mij scheiden kan van de liefde Gods Daartoe, mijn Lezer roept u het naderend Kerstfeest. Het roept u tot het ingaan in de volkomene blijdschap der volkomene verlossing. Wilt ge daar binnengaan Begin dan met u, in dezen Advents-tijd, door Johannes in de diepte te laten brengen diep in de diepte uwer peilloos-diepe ellende. En laat u dan op het Kerstfeest door Christus uit de diepte optrekken en U, in Hem, stellen op de hoogte op de hooge hoogte Zijner hemelhooge ontfermingen. P. M. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Wie op een doeltreffende wijze Nieuwjaars groeten wil publiceeren moet de gelegenheid, heni daartoe in den ZonJagsbode gegeven, niet laten voorbijgaan. Nadere bij zonderheden kan men onder de rubriek „Advertenties" vinden. In antwoord op het verzoek in den vorigen Zondagsbode gedaan om wollen rokjes, ontvingen wij er zes van Mevr. B. v. H. en f 10.- van Mevr. v. R., beide in Aerdenhout woonachtig. Voorts een flink stuk goed om er rokjes van te maken van X. uit Zandvoort. Nu zijn we heerlijk geholpen. Den eersten Kerstdag zal de gewone maandelijksche extra-collecte voor de Kerk gehouden worden. De leerlingen van de Zondagschool hebben vacantie tot Zondag 5 Januari 1913. De eerstvolgende Doopsbediening zal plaats hebben op Zondag 5 Januari 1913. Evangelisatie-arbeid. Zaterdag, 21 Dec. 's avonds 8 uur in „Ons Huis" Volkssamenkomst. De Heer Sevensma van Amsterdam. Maandag, 23 Dec. 's avonds 8 uur in „Ons Huis" Vrouwenkrans. Woensdag 25 Dec. 's avonds 8 uur Bidstond, Kost- verlorenstrw. 28. Donderdag 26 Dec., 's avonds 7 uur in „Ons Huis" Groote Volkssamenkomst, Spreker: de Hr. J. Weber van Amsterdam. De H.H. J. Snijer en J. van Brummelen hebben hun herbenoeming tot Ouderling en Diaken aangenomen. In de Vacature-Schut is gekozen de Hr. O. Schrikkema. De hèr- benoemde Hr. A. Groen heeft andermaal bedankt. 5. Alhama begaf zich naar Gibraltar, waar hij zich nederzette, Carrasco ging naarGenèveom aldaar in de theologie te studeeren en Matamoros reisde eerst naar Frankrijk, later naar Engeland en eindelijk naar Lausanne, waar ook hij zijne studiën begon, met het doel tot evangeliedienaar te worden gewijd. Op zijn doorreis bezocht hij, door Dr. Capadose uitgenoodigd, ook Nederland in den zomer van '64; velen waren in de ge legenheid hem op het zendingsfeestte Wolfhezen te zien en de hand te drukken en menigeen zal zich den jeugdigen Spanjaard met de schoone donkere oogen vol uitdrukking nog herinneren. Helaas! de arme gevangene had wel terecht geschreven: „de vocht en kilheid dezer cel dooden mij," zijne gezondheid was door zijne langdurige gevangenschap onherstelbaar ver woest. Een verblijf in Pau in het zuiden van Frankrijk, gedurende den winter, mocht niet baten; hij onfsliep den 31sten Juli '66 te Lausanne, diep betreurd door allen, die hem gekend hebben en aan wie hij een voorbeeld nagelaten heeft van geloofsmoed, christelijken ijver en getrouwheid, dat voor velen steeds tot blijvenden zegen zijn zal. In Pau en Lausanne had Matamoros nog met vurigen ijver de hoogste belangen van zijn arm vaderland behartigd. Door zijn toedoen werden twee instellingen in het leven geroepen tot christelijke opleiding van spaansche jongens en meisjes. De laatste woorden van den martelaar, want zóó mogen wij hem noemen, tot de spaansche studenten, die hem waren komen bezoeken, waren: .tracht zeer dicht bij den Heiland te leven! God zegene u alleno, welk een heerlijke reis is het, van de aarde naar den hemel, langs den weg van Golgotha!" In het lieflijk-rustige kerkhof van Salaz, bij Lausanne, op een heuvel boven het schoone meer van Genève, wijst een eenvoudige wit marmeren steen de plaats aan waar de moedige belijder slaapt, tot de Heer hem zal wekken. Op den steen lezen wij het volgende opschrift Manuel Matamoros, van Malaga. October 8, 1835Juli 31, 1866. „Want ik houde het daarvoor, dat het lijden dezes tegenwoordigen tijds niet is te waardeeren tegen de heerlijkheid die aan ons zal geopen baard worden. Wij roemen in de hoop der heerlijkheid Gods" (Rom. 8 18 5:2). Onder deze, in het Fransch gestelde staan nog de volgende spaansche woorden „Por la obra de Cristo he llegado hasta la muerte," d.i.„om het werk van Christus ben ik tot nabij den dood gekomen." (Filip 2: 30 gewijzigd). Twee jaren na zijn dood, ging het licht der vrijheid voor Spanje op de om het geloof ver- bannenen ijlden naar hun vaderland terug om er het Evangelie te verkondigen. Aan Matamoros was door den Heer een beter vaderland bereid. v. L. einde!

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1912 | | pagina 2