Mededeelingen. Zending. enkele synode, in geval van nood huwelijken inzegenen, ja den Heiligen Doop bedienen konden;dat men in den eersten tijd der Hervorming, vóór hunne verkiezing een vast- en bededag hieldEn thans Mij is het steeds voorgekomen, wanneer ik met het gezalfde oudvaderlijke formulier ouderlingen en di i ken en bevestigde, en dan aan onze actueele toestanden dacht, dat ik een anachronisme beging". En denk nu nog eens, met deze aanhaling voor oogen, aan mijn verzoek dat 11 ouderling een enkel woordje zou spreken,een enkel hoofdstuk uit den Bijbel zou voorlezen, bij een begrafenis, een simpel vraagje, dat zooveel onverkwikkelijke tooneelen in ons Kiescollege te aan schouwen heeft gegeven Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Tot ouderlingen zijn door het Kiescollege benoemd de H.H. M. Koning en W. H. Driehuizen. Vrijdag, 17 Jan. zal in de consistoriekamer, van 7—9 uur 's avonds, de stemming plaats hebben voor een Notabel, ter voorziening in de vacature A. v. d. Werff. Mej. E. Heineckeh, tot Directrice van het Badhuis voor Minvermogenden benoemd, in de plaats van Mej. H. Bouvin, heeft zich bereid verklaard deze benoeming te aanvaarden. (Bladen, dit bericht overnemend, gelieven de bron te vermelden Mej. M. Driehuizen heeft, op haar verzoek, wegens haar vertrek naar Engeland, ontslag gekregen als onderwijzeres der Zondagsschool. Van Mej. v. d. M is, voor de haar door de Wijkzuster verleende hulp, f2.50 ontvangen voor de Wijkverpleging. Zondag 12 Januari, worden nieuwe leerlingen op de Zondagsschool toegelaten. Door Sophie Emma Haake is attestatie aangevraagd naar Amsterdam. Evangelisatie arbeid. Zaterdag, 11 Jan. 's avonds 8 uur, in „Ons Huis" Volkssamenkomst. Spreker: de Heer Eger van Schoten. Maandag, 13 Jan. 's avonds 8 uur in „Ons Huis" Vrouwenkrans. Woensdag, 15 Jan. 's avonds 8 uur Bidstond, Kost- veriorenstraatweg 28. Aan N. te Z. Uw vraag is niet geschikt voor de Vragenbus. Maar hier wil ik 't u wèl zeggen. Vraag Wat voor taal is „lectorum salutum?" is het Latijn? Antwoord: „Lectorum salutum" is war-taal, genre potjeslatijn. De Stadszending. De stadszending is een zeer belangrijk onderdeel van de inwendige zending, waaraan in de laatste jaren meer dan vroeger de aandacht geschonken wordt. Ds A. Voorhoeve te Amsterdam, die voor die groote stad onlangs de „Vereeniging Hervormde Stadszending" stichtte, zette in een belangrijke lezing den 18den December in „Sal- vatori" te Amsterdam gehouden, voor den Chr. Werkmans bond geschiedenis en doel der Stadszending uiteen. Wij geven hier het verslag door „de Nederlander" van die lezing gegeven, weder. Spreker schetste in korte trekken, dat het werk, door de zendelingen gedaan, het prediken van Jezus Christus aan de heidenen, hetzelfde werk was wat de leden van de Herv. Kerk hadden te doen in eigen kring, n.l. het brengen van het Evangelie aan hen, die geheel buiten het bereik van Gods Woord stonden. Het was in het jaar 1826, dat David Nasmith te Glasgow, werkende onder den werkman en bezield voor de zaak van zijnen Heiland, zich de vraag stelde, wat is er voor zulken te doen hij was het, die de eerste schreden zette op den weg der inwendige zending en op zijn werk rustte zegen. Als de vader der inwendige zending kunnen wij Wichern te Berlijn beschouwen, die in 1849 het eerst optrad en tot 1874 werkte onder degenen, die buiten het bereik van het Evangelie stonden. In 1874 kwam Stöcker, de Dom-predikant en hofprediker. In dien tijd werd in Duitschland de burgerlijke stand ingevoerd Tot 1111 toe bestond er alleen een kerkelijke in schrijving, toen nu de verplichting tot inschrijving bij den burgerlijken stand werd ingevoerd, had dit ten gevolge dat de band tusschen de kerk en hare leden losser werd en er geen dwang meer bestond, 0111 zich bij de kerk in te laten schrijven. Het aantal aangiften voor doop- en huwelijksinzegening verminderde met 50 pet. en een socialistisch blad uit die dagen heft den juichkreet aan 19000 heidenen zijn tot ons toegetreden. Stöcker plaatste zich in 1874 aan het hoofd der stads zending. Hij wist een schare van arbeidskrachten om zich te verzamelen en richt in 1878 de Chr. Soc. arbeiders partij op. In Bismarck vond hij echter een tegenstander, wat ten gevolge had, dat hij in 1890 een brief van hooger hand ontving, waarin hem aangeraden werd zijn ontslag als Hof- en Domprediker te nemen. Hieraan moest hij ge volg geven en ging zich nu geheel wijden aan de stadszending. Velen waren zijne vrienden en vereerders, wat wel bleek, toen hem bij gelegenheid van zijn 25-jarig feest een kerk ten geschenke werd gegeven. Zijn titel was Hof und Domprediger a.d., wat wil zeggen auszer Dienst. Hij verkreeg echter den naam van Hof- und Dompredi ger aller Deutschen. Zeer veel heeft hij voor de stads zending gedaan. Hij stierf in 1909. In Londen wordt veel aan stadszending gedaan, doch vooral Berlijn staat in deze boven aan. Op allerlei wijze tracht men degenen te bereiken, die zich van den gods dienst geheel losgemaakt hebben. Circa 100.000 huisbe zoeken worden per jaar afgelegd. Ook aan colportage wordt veel gedaan. De stadszending heeft te Berlijn een eigen plaat-, courant- en boekdrukkerij, waar ongeveer 200 per sonen werkzaam zijn. Tegen den geringen prijs van 1 cent per stuk worden preeken uitgegeven. Behalve Zondagsscholen en vereeniging ter bestrijding van drankmisbruik en onzedelijkheid worden er samenkomsten gehouden, waar het Evangelie verkondigd wordt. Spreker had het genoegen zulk een samenkomst bij te wonen op een Goeden Vrijdagavond, die door een 5500 personen bezocht was. Verder heeft men er familieavonden, bijeenkomsten voor hotelbedienden de z.g. tuinzending enz. De arbeiders voor de stadszending waren eerst allen vrijwilligers, doch het benoodigde aantal was niet altijd gemakkelijk te verkrijgen en men voelde spoedig behoefte aan de beroepsarbeiders, die na een 3-jarige opleiding uit gingen 0111 in den naam van Jezus Christus te zoeken wat verloren was. Berlijn is verdeeld in 4 kwartieren; aan het hoofd van elk kwartier staat een predikant, inspecteur genaamd en deze wordt bijgestaan door een 70-tal zendelingen. Eenmaal per week komen dezen verslag uitbrengen aan het hoofd bureau, gelegen bij de kerk van Stöcker. In dit gebonw is gevestigd een toevluchtsoord voor meisjes en vrouwen, en zetelt een vereeniging, die zich ten doel stelt de zedelijke verbetering van en hulpbetoon aan ontslagen gevangenen. Als nog wordt medegedeeld, dat door de stadszending ook nog 4 rustige hotels zijn opgericht, dan zal men vragen, waarvan moet dit alles bekostigd wordenhoewel de opbrengst der drukkerij een deel der onkosten dekt, moet 50 pet. toch aan giften tezamen komen. Slot volgt v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 5