2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 23 Febr. 1913. Voor eiken dag. Zending. Mededeelingen. Vragenbus. Verzameld door C. B. Zeven spreuken uit de Arabische wijsheid. Doe goed aan anderen zooals God aan U gedaan heefl. Als iemand U eene gunst bewijst, vergeld ze hem en als ge dat niet kunt doen, bid dan voor hem. Kies tot uwen raadsman een godvreezend man. Men moet niet alles zeggen, wat men weet. 't Verschil tusschen babbelzucht en stilzwijgendheid is als 't verschil tusschen den kwakenden kikvorsch en den zwijgenden walvisch. Het woord van een eerlijk man heeft dezelfde waarde als een eed. Muren hebben ooren Een der Engelsche dames-evangelisten, die in Jaen en omstreken, in het zuiden van Spanje, arbeidt, schrijft het volgende Onlangs kwam een vrouw uit een verafgelegen dorp ons bezoeken, om ons naar den weg der zaligheid te vragen. Droevig was hetgeen zij ons verhaalde want niet slechts had zij gezwoegd en geslaafd en haar geld uitgegeven om haar eigen ziel te redden, maar ook die van haar man, die enkele jaren geleden plotseling gestorven was. Hij had zijn woning nauwelijks een half uur verlaten, toen zijn vrouw bericht kreeg, dat hij ernstig ongesteld was geworden, en toen zij in allerijl tot hem snelde, vond zij hem reeds overleden. Wat haar droefheid nog grooter maakte, was het woord van den priester, dat nu haar man gestorven was zonder bediend te zijn, zij een groote som gelds zou moe ten betalen, opdat zijn ziel rust zou kunnen vinden. Dat had zij dan ook gedaan. Zij had gewerkt, geslaafd, gespaard, zichzelve alles tot zelfs het noodigste ontzegd, ja letterlijk gebrek en honger geleden, om toch maar telkens weer de missen te kunnen betalen, die de priester voor de zielsrust van haar man noodig oordeelde. Eens smeekte zij hem de mis toch maar te lezen, ofschoon zij geen geld had, belovende het later wel te zullen brengen. Maar daar van wilde de pastoor niets hooren. Ten einde raad, verkocht zij den omslagdoek, dien zij droeg, opdat haar man door haar schuld toch niet langer zou behoeven te lijden En nu kwam zij tot ons en zeide„Ik zie wel in, dat ik nooit genoeg zal kunnen geven om de ziel van mijn man en de mijne te redden maar ik ben een arme on wetende vrouw en soms vraag ik mijzelve af: zou God wel waarlijk zooveel geld van mij eischen Het was heerlijk om aan deze bekommerde en belaste ziel de blijde boodschap der verlossing „om niet" te mogen brengen, die zij letterlijk indronk. Terwijl wij samen spraken, haalde zij het beeldje van een heilige uit haar zak en vroeg „Kan deze heilige mij helpen?" Op ons antwoord, dat er maar één Middelaar was, Jezus Christus onze Heiland, wierp zij het beeldje weg zeggende: „Alles moet weg,wat God niet welgevallig is, want tot eiken prijs moet mijn ziel gered worden." Blijde en dankbaar vertrok zij met haar kostbaren schat, het Nieuwe Testament, dat wij haar hadden gegeven, ons smeekende, toch veel voor haar te bidden, opdat zij dien vollen vrede mocht vinden, waarnaar haar ziel zoo vurig verlangde. „Wanneer ik zelf den weg der zaligheid ken," zeide zij, „zal ik dien ook aan anderen bekend kunnen maken, want ik weet, dat er in mijn dorp zijn die, even als ik zoo lang deed, naar licht vragen en niets om zich heen zien dan duisternis." v. L. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. De tot Ouderling benoemde Heer Af. van Brummelen heeft zijn benoeming aangenomen. De eerstvolgende Doopsbediening is Zondag 2 Maart. Bij de aangifte het trouwboekje medebrengen. Het eerstvolgend Avondmaal is bepaald op den Goeden Vrijdag, voorin. 10 uur. De aanneming der nieuwe lidmaten op Donderdag, 13 Maart, 's avonds 7 uur. De bevestiging heeft plaats op Palm-Zondag, 16 Maart, 's morgens 10 uur. Denkt er aan, dat er a.s. Zondag, 23 Febr., weer dienst is, 's avonds 7 uur. En dat 's morgens de maandelijksche extra-collecte voor de Kerk wordt gehouden. De ongelings-Vereeniging vergadert eiken Donderdag avond in „Ons Huis" van 81/»10 uur. Leden moeten den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. De Knapen-V ereeniging, onder-afdeeling der C. J. V. „Eendracht maakt Macht", houdt haar samenkomsten in „Ons Huis 's Zondagsavonds van 5—6 uur voor leden van 12 en 13 jaar en van 6'/a^ll2 voor leden van 14 en 15 jaar. Gedurende de maand Februari worden nieuwe leden aangenomen, die den leeftijd van 12 jaar moeten bereikt hebben. Evangelisatie-arbeid. Zaterdag 22 Febr., 's avonds 8 uur, in „Ons Huis", Samenkomst. Maandag 24 Febr., 's avonds 8 uur, in „Ons Huis" Samenkomst. Woensdag 26 Febr. 's avonds 8 uur Bidstond, Kostver- lorenstraat 28. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag-: Wat beteekent in Efeze 4 vs. 8 „Als Hij opgevaren is in de hoogte heeft Hij de gevangenis gevangen genomen"? Antwoord: De bedoelde woorden zijn een aanhaling van Psalm 68 vs. 19. Zij worden verstaanbaar als wij weten dat oud tijds de overwonnen koningen met ketenen aan den zegewagen des overwinnaars werden vastgebonden. Op die gewoonte zinspeelt Paulus. Op Paschen is de dood doodOp Hemelvaartsdag is de gevangenis gevangen Niet alleen de sleutels, niet alleen de ge vangenbewaarder, doch de heele gevangenis-zelf. V raag: Hoe moet ik Jezus' woord uit Matth. 11 vs. 12 verstaan „En van de dagen van Johannes den Dooper tot nu toe, wordt het Koninkrijk der hemelen geweld aangedaan, en de geweldigers nemen hetzelve met geweld Antwoord: Jezus zegt dat van de dagen van Johannes den Dooper af, d. w. z. sedert zijn optreden, tot nu toe, d. i. tot op dit oogenblik, aan het Koninkrijk Gods geweld wordt aangedaan, d. w. z. het wordt met geweld bestormd. Als geweldenaars hadden zij, die Johannes' prediking vernamen, het Koninkrijk Gods zoeken te veroveren. Dat „geweld aandoen" wordt meestal in öngunstigen zin opgevat. Jezus zou dan het optreden dier „geweldenaars" verooordeeld hebben, als in strijd met de zedelijke macht, die Hij oefent en eischt. Ik ben echter geneigd 't in gunstige beteekenis te nemen, als een tegenstelling van Prediker 11 vs 4 „wie op den wind acht geeft, die zal niet zaaien, en wie op de wolken acht geelt, die zal niet maaien", m. a. w. wie afwacht en uitstelt tot hij't de geschikte tijd acht, komt tot niets. Den lijdelijken mensch valt het Koninkrijk Gods niet in den schoot. God geeft het niet in den slaap. Men moet 't, alle bezwa ren en gevaren ten spijt, bestormen en nemen, zooals men zich van een vesting meester maakt. Men kan haar omsingelen en wachten tot zij zich eindelijk overgeeft. Men kan haar ook stormenderhand vermeesteren en zóó meteen in bezit nemen. Wie waagt, die wint.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3