Uit de Gemeente. Zending. Vragenbus. Namen der gedoopte kinderen op Zondag 2 Maart 1913. Antje en Steintje, dochters van Willem Molenaar en Antje Zwemmer. Willem Cornelis, zoon van Willem van der Mije en J. Hoogendijk. Jopje, dochter van Huig Paap en Saartje Schaap. Arie, zoon van Arie Keur en Elisabeth Kuiper. Johannes Marinus, zoon van Johannes Marinus van Brummelen en Neeltje de Nooy. Engeltje, dochter van Hendrik Keur en Heintje van Duin. Cijfers uit de Diakonie-rekening. De Rekening en Verantwoording der Diakonie over 1912 heeft den vereischten tijd ter inzage gelegen. Ik weet niet of er iemand is geweest, die er naar is komen kijken. Ouder gewoonte zal dat ook nu wel niet 't geval zijn geweest. Als de gemeente dan nü maar eens even haar aandacht aan deze belangrijke zaak wil wijden. Hoe kan men hart hebben voor iets, als men er niets van weet? Lezers van den Zondagsbode 1 het wordt U nu zoo erg gemakkelijk gemaakt kennis te krijgen van onze kerkelijke arm verzorging. Neemt er nu een rustig oogenblikje voor Het zijn zulke sprekende cijfers, die U hier onder de oogen worden gebracht. Het totaal der ontvangsten bedraagt f 3820.675. En dat der uitgaven f3012.245. Het batig saldo is dus f808.43. Een prachtig resultaat! Maar (jammer dat er zoo dikwijls zulk een „maar" bijkomt!) in dit batig saldo is begrepen een bedrag van f560.— door de brand-assurantie uitgekeerd en een som van f 125.ontvangen als opbrengst van de verkoop van een Diakonie-huisje. Beide bedragen moeten nog op het grootboek worden geplaatst, zoodat het batig saldo daarmee moet worden verminderd en wordt terug gebracht tot f 123.43. Toch stemt deze uitkomst tot grooten dank, temeer daar de Rekening 't vorige jaar sloot met een nadeelig saldo van f2.715. Maar hoe is nu dat totaal der ontvangsten verkregen Ik noem een paar groote cijfers, die van belang zijn a. Vriendelijke menschen stelden mij ter hand f700.—. b. De Inteekenlijst, waarmede werd rondgegaan, bracht op f434.35. c. De gewone Kerk-collecten bedroegen f975.74 (weet gij nog, mijn Lezer, hoeveel gij aan die som hebt bijgedragen d. Een extra-collecte voor de Diakonie gaf f96.53. e. Rente f 758.45. Saldo vorig jaar f557.285. (daarin zaten ook nog die beide bovengenoemde posten g. Subsidie gemeentebestuur voor onkosten rioleering, muur en hek Diakoniehuis f 125.—. Wat nu de uitgaven betreft, het onderhoud der gebouwen vereischte in ronde getallen een bedrag van f118.De Diakonie-huishouding kostte f 1483. Aan brandstoffen is uitgegeven f80.— Met huishuur werden enkelen geholpen, tot een gezamelijk bedrag van f252.Voor de beide Diakonessen ontvangt het Haarlemsch Diakonessenhuis ieder jaar f500.— Een der Oudjes moest in het Diak.Huis te Haarlem verpleegd worden, waarvoor onze Diakonie f63. betaalde. Dan is er nog een varken geslacht, waarvoor f80. - noodig was. Voorts waren er kruideniers-rekeningen tot een bedrag van f 110.En ook kregen nog enkele weduwen een wekelijksche toelage van f 1wat nog opliep tot de som van f175.terwijl de erfpacht f56. en de brandassurantie f20.bedraagt. De verschillende kleinere posten, zoowel aan ontvangsten en uitgaven heb ik niet vermeld. Maar dit mag nu toch zeker wel worden geconstateerd dat onze Zandvoortsche Diakonie in het jaar 1912 koninklijk geholpen is en koninklijk geholpen heeft. Den Diakenen zij ook hier voor hun zorgvuldige behartiging van de belangen der armen een woord van hartelijken dank gebracht. Aan allen die onze Diakonie steunden blijven wij, dank zeggende, deze zaak vrijmoedig aanbevelen. En voor de toekomst stellen wij met een gerust hart ook onze Kerkelijke armverzorging in de handen van Hem, die gezorgd heeft, zorgt en zorgen zal. Het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap heeftin Spanje een twintigtal colporteurs in dienst, die gemiddeld per jaar tusschen de veertig- en vijftig duizend bijbels en testamenten verkoopen. In het geheel verspreidt het Ge nootschap in Spanje ongeveer negentig duizend exempla ren van de Schriften. Uit de ervaringen van enkele colporteurs gedurende het afgeloopen jaar, vermelden wij de volgende In Ballobar vond een der colporteurs zes gezinnen, die bekeerd waren door het lezen van een exemplaar van het N. Testament. Zij kwamen geregeld samen om te lezen, te bidden en te zingen, en hadden nimmer een leeraar in hun midden gehad. In Meira greep een monnik een Testament uit de han den van een meisje en verbood haar het te lezen. „Jezus sprak en onderwees niet in het Spaansch," zeide hij. Terwijl een der colporteurs in Misleta over den verloren zoon uit Lukas sprak, viel hem een der hoorders in de rede, met de woorden: „wij willen hier niet over den ver loren zoon hooren; die was protestant!" „Groot was mijn vreugde," schrijft colporteur Mir, „toen ik ver in de bergen verborgen, een dorpje vond, waarbij- na alle menschen die lezen kunnen, ook den Bijbel lezen. Zelfs de pastoor behoort daartoe; hij raadt de lieden aan niet slechts den Bijbel te lezen, maar ook wat deze leert, in praktijk te brengen, ik ontmoette daar een verlamden man, die mij zijn bekeering verhaalde en hoe de Heer hem genadig was geweest. „Wat heb ik veel voor de menschen hier gebeden," zeide hij tot mij, „evenals Mozes voor zijn volk deed. En God heeft mij verhoord, want wij hebben hier in deze plaats en in den omtrek het volle genot van Gods Woord. In vroeger jaren bezocht ik vaak Barcelona om bijbels, testamenten en andere christelijke lectuur te koopen en te verspreiden, maar sedert twee jaar ben ik zoo krank, dat ik mij niet meer bewegen kan. Ik lijd on uitsprekelijk en had het nooit kunnen uithouden, indien ik niet dagelijks zulk een rijken en heerlijken troost uit mijn dierbaren Bijbel kon putten". Colporteur Rodriguez trad een republikeinsche club te Manzanarez binnen. „Wij moeten hier niets van Jezuietische boeken hebben, want wij zijn allen vrijdenkers," werd hem terstond tegemoet gevoerd. „Als echte vrijdenkers en republikeinen zult gij toch wel de vrijheid liefhebben," antwoordde Rodriguez. „Welnu, ware vrijheid moet toch op een goed fundament rusten, en het beste fundament voor de vrijheid is Jezus Christus, over wien gij in dit boek kunt lezen. Gij ziet dat dit boek geen kerkelijk stempel draagt: een Jezuietisch boek kan het dus niet zijn". De secretaris van de club kocht een bijbel met grooten druk voor de bibliotheek en kwam later nog in de herberg waar Rodriguez vertoefde, om een exemplaar voor zichzelf te koopen en den colporteur te verzoeken de leden te ko men toespreken om hun van den godsdienst van Jezus te vertellen. Het spreekt wel van zelf dat deze daaraan be reidwillig voldeed. Slot volgt.) v. L. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord Vraag: Zijn de voorstellingen in de Openbaring van Johannes figuurlijk, of zal alles in werkelijkheid zoo geschieden? Antwoord: Sommige voorstellingen en vormen van het boek der Openbaring zijn stellig alleen te verklaren met behulp van de mythen der oude volken, bepaald van hun natuur-mythen. Wie kan zich het nieuwe Jeruzalem voorstellen, dat op een ontzaglijken kubus

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 4