Mededeelingen. Vragenbus. Voor eiken dag. Allerlei. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Altestatie aangevraagd naar Hillegom door S. WeberHz. Evangelisatie-arbeid. Zondag 4 Mei 's avonds 8 uur, in „Ons Huis," Volkssamenkomst. Spreker: de Heer Schmidt. Woensdag 7 Mei, 's avonds 8 uur, in „Ons Huis" (wijk kamer) Bidstond. Het te behandelen onderwerp op de Zondagschool a.s. Zondag is: Handelingen I. Donderdag 8 Mei zal er weer cursus worden gehouden voor de Zondagschool in de Consistoriekamer om kwart voor acht uur. De Wijkzuster, die, zoo zulks wordt begeerd, haar hulp ook verleent aan Badgasten zonder onderscheid van ge zindte, is dagelijks van 11/22V2 in 'iet Diaconiehuis te spreken. De opbrengst van de extra-collecte, 1.1. Zondag voor de Kerk gehouden bedraagt de som van f 17.25. Laat den Zondagsbode ook aan uw Hotel- of Pension gasten lezen en wekt hen op zich op dit Blaadje te abon- neeren. Helpt de Redactie door haar adressen te zenden "van hen, die een proefnummer wenschen te ontvangen. Voor advertenties wende men zich tot de administratie. De Jongelings Vereeniging vergadert eiken Donderdag avond in „Ons Huis" van 8'/„10 uur. Leden moeten den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. De Knapen-Vereeniging, onder-afdeeling der C. J. V. „Eendracht maakt macht," houdt haar samenkomsten in „Ons Huis", 's Zondagsavonds van 5—6 uur voor leden van 12 en 13 jaar en van 6'/o---7'/2 voor leden van 14 en 15 jaar. Mijn Woensdagavond-catechisatie begint weer Woensdag 7 Mei om 8 uur. Zondag, 11 Mei, eersten Pinksterdag, zal er extra collecte voor de Zending gehouden worden. Tweeden Pinksterdag: geen dienst. (niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. Dikwijls gebeuren er dingen die ons geheel toevallig schijnen. Of is er inderdaad 'n „toeval"' Graag wist ik Uwe mee ning hieromtrent. Antwoord. Wij zijn gewoon van „toeval" en „toevallig" te spreken, als wij van een gebeurtenis op een zeker oogenblik de oorzaak niet weten. Toch moet alles een oorzaak hebben en heeft dien dan ook in den almachtigen en alwijzen wil van God, wiens Voorzienigheid alle dingen bestuurt Lees eens het zoo schoone 27ste antwoord, voorkomende in de 10de Zondagsafdeeling van den Hei- delbergschen Catechismus. Vraag. Mag iemand zich, in geval van nood, iets van een an der toeëigenen Antwoord. De Kerkvaders Cyprianus en Ambrosius beant woordden deze vraag bevestigend Zij beriepen zich op het oude natuurrecht, waarbij alle menschen evenveel aanspraak hadden op alle aardsche goederen. Thomas van Aquino sloot zich bij deze opvatting aan en leerde dat een kleine oneerlijkheid, bij noodgeval, geen diefstal heeten mocht. Ook latere roomsche moralisten hebben dit gevoelen verdedigd en gehandhaafd. Kant ontkende echter dat nood het onwettige wettig kon maken. Rothe daarentegen achtte tiet noodrecht niet alleen geoorloofd, maar ook geboden Gij ziet: de geleerden zijn het ook over deze kwestie niet eens. Wat mij be treft, ik acht 't raadzaam niet te gaan knoeien met het absolute ge bod „gij zult niet stelen Als de nood aan den man komt, kan 't moeilijk zijn eerlijk te blijven Maar die op God vertrouwt, ervaart dat Zijn goedheid in nood en dood (nooit meer dan juist in nood en dood!) voor Zijn volk oneindig groot is. Verzameld door C. B. Vroolijke menschen begaan meer dwaasheden dan droef geestige maar die, waaraan de laatsten zich schuldig maken, zijn grooter. Kleist. Een nuttig werkzaam leven, waarbij men de bewustheid heeft anderen ten zegen te zijn, geeft waar genot; zoek de gelegenheden om anderen gelukkig te maken. Adriani. „Droevig, maar toch altijd blijde." Dit is ook mijn motto. Maar ik doe als de kinderen, die de voorwerpen omkeeren, om ze van alle kanten en ook van achteren te bezien, en zeg daarom ook: „blijde, maar toch altijd droe vig." Dan blijkt het echter, dat dat „altijd" alleen voor „blijde" kan staan, want anders zou de spreuk slechts voor dit leven passen. J. A. Strausz. Een veelheid van vrome woorden vermag het hart des menschen niet te verzadigen maar een goed leven ver kwikt de ziel en een zuiver geweten werkt een groot ver trouwen op God. Thomas a Kempis. De mensch is de heerlijkheid van deze wereldde ziel is de heerlijkheid van den mensch genade is de heerlijk heid van de zielde hemel is de heerlijkheid van de ge nadeGod is de heerlijkheid van den hemel. N. N. Laat eene kleinigheid u niet meer waard zijn, dan zij werkelijk waard is. Lessing. Hoe gaarne en luide men tegenwoordig de „diepte" prijst,men heeft toch het geloof verloren, dat er in de diepte iets wezenlijks zou kunnen gevonden worden. Schrempf. Verzameld door C. B. LEEGE KERKEN. Spurgeon zeide eens in een rede te Edinburg: „lk herinner mij dat, toen ik pas te Londen was gekomen, ik predikte voor tachtig, hoogstens honderd menschen, in een groote kapel. Maar mijn gemeente was welwillend jegens mij en ieder deed zijn best om een of meer hoorders meê te brengen. Zij oordeelden altijd zacht over mij, „den jongen prediker van het land", en werden niet moede mij aan te moedigen. „Als gij ziet dat er veel ledige zitplaatsen in uw kerk zijn, dan zou ik u den raad geven spreek goed van uw predikant. Als gij wilt, kunt gij gemakkelijk iets in hem ontdekken, dat gij prijzen en waarom gij hem liefhebben kunt. Spreek nooit tot anderen van zijn gebreken; noem die alleen in uw gebeden voor God. Zoo zult gij anderen bewegen om ook te komen, en bewijst gij hun, die nooit meer kwamen een groote weldaad. Dan wordt de kerk langzamerhand beter bezet en eindelijk vol. Dan zal uw predikant ook warmer, opgewekter spreken. Geloof mij, dat de oorzaak der ledige kerken niet alleen bij den pre dikant is te zoeken". GOED GEVONDEN. De Commissaris van politie te Denver (Vereenigde Staten) heeft een nieuw geneesmiddel bedacht tegen dronkenschap. Hij laat ieder, die wegens dit delict in arrest wordt gesteld, fotografeeren. Is de roes uitgeslapen, dan krijgt de gear resteerde bij zijn in vrijheid-stelling een foto mee naar huis. Het zien van zijn wezenlooze, nare tronie moet op den gekiekte zoo'n indruk maken, dat hij walgt van zich- zelven.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 4