Mededeelingen. Vragenbus. Allerlei. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Den eersten Pinksterdag zal er een exira-collecte ge houden worden voor de zending. Op den tweeden Pinksterdag wordt er geen dienst gehouden. Evangelisatie-arbeid. Zondag 11 Mei 's avonds 8 uur, in „Ons Huis," Volkssamenkomst. Sprekerde Heer K. A. Schmidt. Woensdag 14 Mei, 's avonds 8 uur, in „Ons Huis" (wijk- kamer) Bidstond. Van Mevrouw G. die verleden jaar de lig-tent, eigen dom van de Diaconie, een paar dagen heeft gebruikt, is in dank f 5.— ontvangen. In herinnering wordt gebracht dat in onze Kerk een telephoon voor hardhoorenden is aangelegd en gratis aan dezen ten gebruike wordt gegeven bij de godsdienstoefening. Men vervoege zich tot dit doel bij den koster, K. Terol. Donderdag, 15 Mei om 1072 uur zal de Huwelijks inzegening plaats hebben van Andries Donkervoort en Aagje Paap. De Jongelings Vereeniging vergadert eiken Donderdag avond in „Ons Huis" van 8'/o 10 uur. Leden moeten den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Gedurende de zomermaanden vergaderen de beide af- deelingen der Knapen-vereeniging te zamen en wel des Zondagsavonds van 7—8 uur. De Zondagschool-cursus wordt gedurende de zomer maanden in de Consistoriekamer gehouden om kwart vóór 8 uur, Donderdag-avond. Wint abonné's voor den Zondagsbode Hebt gij den eersten jaargang reeds laten inbinden bij den Heer Saaf, wat met den keurigen band, daarvoor gemaakt, slechts f 1.— kost? De volgende week worden de kwitanties der Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige zieken en kraamvrouwen aangeboden aan degenen die gewoon zijn hun cdTitributie in Mei te voldoen. (niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. Van wie is onze Psalmberijming afkomstig? Antwoord. In het jaar 1773 droegen de Staten-Generaal aan 9 predikanten en 2 afgevaardigden op eene nieuwe psalmberijming te maken, ter vervanging van die van Datheen, welke een vertaling is van de Fransche psalmen. Genoemde gevolmachtigden deden eene keuze uit verschillende, berijmingen, nl uit de reeds 100 jaar oude berijming van Hendrik Ghijsen. door hem samengesteld uit 17 reeds toen bestaande berijmingen; voorts uit de berijming van den ge neesheer J E Voet èn uit die van het genootschap Laus Deo, Salus Populo", welke berijming destijds reeds bij de Doopsgezinde en Remonstrantsche Kerken in gebruik was. Voor de namen der ver schillende berijmers verwijs ik naar de Concordantie van W A Keers, Em-Predikant te Utrecht, uitgegeven bij Oosterbaan en Le Cointre te Goes Vraag Is het waar dat het in den Balkan-oorlog zoo gedurig genoemde Saloniki dezelfde stad is als het uit Handelingen 17 be kende Thessalonika? Antwoord Ja, Saloniki's oude naam is Thessalonika, zoo ge noemd naar de Macedonische prinses, zuster van Alexander den Groote. Allerlei herinneringen zijn aan deze stad verbonden Cicero leefde er in ballingschap; de Apostel Paulus predikte er het Evan gelie en schreef zijn beide brieven aan de gemeente der Thessalo- nicensen; Keizer Theodosius vergoot er zooveel bloed Tegen het einde van de 12de eeuw regeerde te Saloniki Bonifatius van Mont- ferrat, het hoofd van den 4den Kruistocht, die Konstantinopel innam. Sedert 1430 behoorde de stad aan de Turken, die er de Venetiërs uit verjaagd hadden Kroonprins Konstantijn, nu Koning van Grieken land. heeft aan het hoofd van zijn zegevierend leger langs den met marmer bekleeden triumfboog, die tegen het jaar 300 door Keizer Galerius opgericht werd, gereden toen hij zijn intocht hield in de in de stad. Saloniki, het Oostersch Marseille genoemd, behoort nu tot Griekenland. Verzameld door C. B. HET ZAAD DES WOORDS. Het hoofd gelijkt den korenzolder, waarop het koren be waard wordt, oin het langzamerhand te gebruiken. Zoolang het daar blijft, kan het geen vrucht brengen. Ook het zaad des Woords kan in het hoofd dood liggen. Eerst wanneet- het naar beneden gebracht wordt in den akker des harten, kan het kiemen, wortelen schieten en vrucht voortbrengen. LIJDEN NIET ALTIJD TEN ZEGEN. Niets is verkeerder, dan te nteenen, dat nood op zich zelf den mensch verbetert. „Met het lijden is het," zegt een onverdacht getuige, de beroemde Alexander von Hum boldt, „als met de studie der natuurwetenschappen. Wei nigen worden daardoor gebeterd en veredeld." Nood leert niet alleen bidden, neen, ook vloeken en stelen. Wie door lijden niet beter wordt, wordt boozer. BLOND EN GRIJS. Toen ik nog blonde haren droeg, Dacht 'k vaak: 'k weet veel, althans genoeg. Thans wordt allengs mijn schedel grijs, En zucht ik soms: ach wierd ik .wijs! EEN VALSCHE STAP. Een valsche stap is ras gedaan, En bij den spoed om voort te gaan De onmogelijkheid om stil te staan Volgt al te licht een tweede; Ja, ook de derde is op het punt, Indien men u den tijd niet gunt, Dat ge u wel eens bedenken kunt En letten op schrede. Beschimp hem niet, die arme ziel! Dewijl hij zich aan 't koord niet hiel, Pardoes van al de trappen viel, En pijnlijk ligt te kreunen; Houd uw verwijten in den krop, Maar pleister zijn bebloeden kop, En geef hem, knap hij weder op, Uw arm om op te leunen. N. BEETS. DE EERSTE STAP. Gij kunt geene matiging in de zonde inachtnemen, al meent gij daartoe ook het vermogen te hebben. Zoo gij ééne zonde begaat, dan heeft zij u in hare macht, en de andere zullen weidra volgen. Zoo zeker als ge heden een steen op den steenhoop der zonden brengt, zult gij ook den volgenden dag eenen anderen daarop werpen, totdat de hoop, steen voor steen opgestapeld, tot een vervaarlijke pyramide worden zal. Zet het koraal-insect aan het werk, en gij kunt niet bepalen, waar het zijn werk zal staken. Het zal zijne rots niet bouwen, zooals gij het juist wilt, het zal niet ophouden te arbeiden vóór dat die rots bedekt is met wier, voor dat dit wier vordert, en tot aard geworden is, en alzoo door die nietige schepseltjes een eiland zal zijn gevormd. De zonde kan niet gebreideld worden met gebit en teugel.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 4