2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 25 Mei 1913 Mededeelingen. Uit de Gemeente. Wie door zonde-bewustzijn wordt gefolterd, die kan dus niet tot Jezus gaan, immers zonde-besef heeft Hij niet bij ervaring gekend Endus kan Hij in onze zonden ons ook niet tehulp komen. En de eenige troost in leven en in sterven troost voor die treuren om hun zonden, is er dus ook bij Jezus voor zondaren niet Laat mij u antwoorden op deze schijnbaar-juiste bedenking Ja, Jezus heeft geen zonden gedaan. Dat weet ik. En nu zeg ik niet alleen daarom juist kan Hij Onze Zalig maker zijn. Maar 'k zeg ook ofschoon Hij geen zonde gekend heeft, heeft God Hem toch voor ons tot zonde gemaakt. Dat is geschied opdat Hij zich ten volle in onzen toe stand zou kunnen verplaatsen. Zóó ten volle doet Hij het, dat Hij tegen ons zegt ga gij op zijde en Ik zal uw plaats innemen. Zoo liet Hij zich nagelen aan het kruis, aan het kruis waar feitelijk uw plaats was, en de mijne 1 Zegt iemand nu nogJezus kan ons van onze zonden niet verlossen Ik eindig met een aanhaling uit Kierkegaard „Wanneer de straffende gerechtigheid hier in deze wereld, of ginds in het toekomend oordeel, de plaats zoekt waar ik zondaar, met mijn ontelbare en verschrik kelijke zonden stadan vindt zij mij niet op mijn plaats. Ik heb ze verlaten. Op mijn plaats staat een ander, die zich geheel in mijn plaats verplaatst heeft. Ik sta gered en veilig aan de zijde van dien Ander, aan de zijde van mijn Verzoener, die zich geheel en al in mijn plaats heeft verplaatst Heb dank, heb dank, mijn Heer Jezus Christus P. M. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Evangelisatie-arbeid. Zaterdag 24 Mei 's avonds 8 uur in „Ons Huis" Zangkoor voor kinderen van 12—16 jaar. Zondag 25 Mei 's avonds 8 uur, in „Ons Huis," Volks samenkomst. Spreker: de Heer K. A. Schmidt, 's Middags 3 uur Strandsamenkomst (voor Hotel d'Orange). Sprekers: de H.H. R. Schmidt en J. Sevensma, van Amsterdam. Woensdag 28 Mei, 's avonds 8 uur, in „Ons Huis" (wijk- kamer) Bidstond en Bijbellezing. De Jongelings Vereeniging vergadert eiken Donderdag avond in „Ons Huis" Van 8'/a 10 uur. Leden moeten den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Gedurende de zomermaanden vergaderen de beide af- deelingen der Knapen-vereeniging te zamen en wel des Zondagsavonds van 7—8 uur. Voor verleende hulp is met dank ontvangen voor de Wijk f 15 van mevrouw G. en f2.50 van mevrouw v. S. Hebt gij 't verzoek onzer Jongelingsvereeniging gelezen in 't Ingezonden stuk, voorkomend in 't vorige nummer van den Zondagsbode? En hebt gij er al iets aan gedaan Van Mej. C. B. kwam bij den Voorz. der Jongelings- Vereeniging f5.— in. Naar aanleiding van 't stukje van de vorige week over de Kraamvrouwen-Vereeniging, werd in dank van Mevr. Wed. Dr. B. te Aerdenhout f 10.— ontvangen. Van Mevr. v. L.-S. ontving ik f25.voor de Diaconie, 't Goede voorbeeld doe goed volgen. Op het gouden jubilee van het Christelijk-Nationaal Zendingsfeest, dat den 2enJuli op het koninklijk landgoed de Raaphorst bij Voorschoten zal worden gevierd, treden als sprekers opdr. L. Heldring (Herv.) uit Amsterdam, voorzitter der vereeniging; J. A. van Balen, rustend zen deling der Utrechtsche Zendingsvereeniging op Nieuw- Guineads. W. Breukelaar (Ger.) uit Zaandam ds. Blijd, neger-predikant in Boven-Suriname D. Crommelin, zende ling van het Zendelinggenootschap te Modjowarno W. Dun nebier, zendeling van het Zendelinggenootschap in de Minahassads. J. W. Gunning, zendingsdirector in de Bilt; ds. C. F. Gronemever, emeritus te Utrecht; ds. H. Kajan (Ger.) te Rotterdam ds. M. Lindenborn, director der Zendingsvereeniging te Rotterdamds. G. Mansvelt (Herv.) uit Amsterdamds. P. J. Molenaar (Herv.) uit 's Gravenhagedr. D. Plooy (Herv.) uit Leiden; dr. J.Th. de Visser, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhageds. G. W. C. Vunderink (Herv.) uit Haarlem; ds. G. H. Wage naar (Herv.) uit Rotterdam; dr. B. Wielenga (Ger.) uit Amsterdam; ds. P. van Wijk (Evang. Lutli.) uit Amsterdam en dr. J. R. Callenbach (Herv.) uit Rotterdam. Wegens overvloed van copie moet de „Vragenbus" tot een volgend nummer blijven liggen. Openbare zedelijkheid. Gij moogt er van denken wat gij wilt, mijn Lezer't „pro" en 't „contra" tegenover elkaar kunnen opwegenuw meening hebben over de mogelijkheid of de wenschelijk- heid of de noodzakelijkheid van een openbare Kerkeraads- vergadering, het is nu eenmaal zöö en niet andersdat de bijeenkomsten van den Kerkeraad altijd „met gesloten deuren" worden gehouden, zoodat zelfs aan de Pers, Ko- ninginne der aarde bij eigen gratie, onder geen voorwaarde toegang wordt verleend. Natuurlijk dat de Gemeente met allerlei Kerkeraads- handelingen en besluiten in kennis wordt gesteld. Maar een verslag van 't ter vergadering besprokene verschijnt er niet. De notulen nóch de agenda worden gepubliceerd. De besprekingen en beraadslagingen blijven geheim, tenzij een der Broeders uit de school klapt óf, na verloop van jaren, eenige brokstukjes plaatselijke Kerkgeschiedenis uit 't Archief worden opgediept en in druk verschijnen als nieuwsberichten „uit de oude doos". Het spreekt dus vanzelf dat het volstrekt mijn bedoeling niet zijn kan al het in bovengenoemde kerkeraadsvergade- ring verhandelde hier wereldkundig te maken. Dat blijve bewaard b.v. tot den lOOsten jaargang van den Zondags-, bode, om 't dan levend geslacht van abonné's een kijkje te geven in allerlei kwesties van een eeuw geleden, die toén heel wat stof heoben opgejaagd en van welker gewicht men zich dan natuurlijk geen voorstelling meer kan maken. Toch komt 't mij gewenscht voor hier aan één onder werp, dat ter tafel kwam, nü vast algemeene bekendheid te geven, juist omdat 't geen voorbijgaande kwestie betreft, maar een belang, waarmede ook de toekomst, zoowel van burgerlijk- èn van kerkelijk Zandvoort, alsook van tal van elders wonenden ten zeerste gemoeid is. Vanwege het Classikaal Bestuur worden om de driejaar aan de kerkeraden in zijn ressort toegezonden de z.g.n. „tabellen der Kerkvisitatie". Terwijl om de drie jaar een persoonlijke Kerkvisitatie plaats heeft, vindt dit onderzoek in elk der beide andere jaren schriftelijk plaats. Dan moet de Kerkeraad op allerlei vragen antwoorden, die betrekking hebben op den stoffelijken èn geestelijken toestand der kerkelijke Gemeente. Over het nut en de vrucht van zulk een visitatie spreek ik hier niet. Alleen memoreer ik dat de Kerkeraad zich genoodzaakt heeft gezien om een 3-tal vragen zóó te beantwoorden, dat uit die antwoorden ten duidelijkste blijkt dat de toestand der Gemeente allesbehalve rooskleurig is te noemen.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3