2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 1 Juni 1913 Mededeelingen. Zending. Voor eiken dag. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Zondag: 1 Juni is de maandeliiksche extra-collecte voor de Kerk. De e.v. Doopsbediening is bepaald op Zondag 8 Juni. Bij de aangifte (Zaterdagavond 7 Juni, 8 tot 9 uur in de Consistoriekamer) is het medebrengen van liet trouwboekje verplicht. Evangelisatie-arbeid. Zaterdag, 31 Mei,'s avonds 8 uur in „Ons Huis" Zangkoor voor kinderen van 8—12 jaar. Zondag 1 Juni, 's avonds 8 uur, in „Ons Huis," samen komst. Spreker: de Heer R. Schmidt. Woensdag 28 Mei, 's avonds 8 uur, in „Ons Huis" (wijk- karner) Bidstond en Bijbellezing. Vrijdag 6 Juni, 's avonds 8 uur in „Ons Huis" Propa- ganda-samenkomst. Spreker de Hr. Schmidt. De Jongelings-Vereeniging „Eendracht maakt Macht" alhier heeft een uitnemend plan ontworpen. Zij heeft bijeen komsten georganiseerd voor tijdelijk te Zandvoort verblij vende jonge mannen. Vooral heeft zij daarbij op 't oog al die van elders hier komende winkel-bedienden, kellners enz., wier aantal in den zomer zeer groot is en die, uit den aard der zaak, geen gelegenheid hebben om naar de kerk te gaan, terwijl zij in hun vrije uren aan zich zelf zijn over gelaten en niemand hebben tot wie zij zich om raad en steun wenden kunnen. Nu zendt de Jongelings-Ver. aan alle jonge mannen die zich tijdelijk hier ter plaatse ves tigen een uitnoodiging tot bijwoning van een samenkomst, die iederen Donderdagavond in „Ons Huis" zal worden gehouden om 8'/2 uur. Tevens zijn die avonden boeken gratis ter lezing be schikbaar uit de bibliotheken der Jongelings- en Geheei- onthouders-Vereenigingen. Het plan is dat iederen Donder dagavond een spreker optreedt, waarna de aanwezigen nog eenigen tijd samenblijven om kennis te maken en gezellig samen te zijn. Ook is de leider van zulk een bijeenkomst bereid met ieder der jonge mannen, die zulks wenscht, eén afzonderlijk onderhoud te hebben. Den 5den Juni wordt de samenkomst geleid door den Heer C. Tabak, Agent van het Ned. Jongelingsverbond te Amsterdam. Den 12den Juni heb ik de leiding. De f 10.voor de Kraamvrouw-Vereeniging, ontvangen van Mevr. de Wed. Dr. B., en de vorige week met dank vermeld, is bedoeld (en hoe wordt zoó de waarde dier gift aanmerkelijk verhoogd!) als jaarlijksche bijdrage. Abonnés! Wat doet gij om 't voortbestaan van den Zon dagsbode te verzekeren? Is 't te veel gevraagd andere abonnés te winnen? Ook onder degenen die tijdelijk hier vertoeven in uw hötel, pension, huis of kamer? Ingekomen is 't bericht, dat in de Ned. Herv. Gem. te Rijswijk is bevestigd en gedoopt: Karei Hendrik Johan Flint. Enggano. Door Zendeling Th. Dannert. Overgenomen uit het Tijdschrift „de Rijnsche Zending". Enggano 1 Wat al herinneringen worden bij het hooren van dien naam weer in mij levendig, en hoe duidelijk staat mij dan het afgelegen eiland in 't zuidwesten van Sumatra opnieuw voor oogen. In den geest wandel ik als van ouds nog eens te midden der kokosaanplantingen, en ik dwaal door de vredig-stille dorpjes der Engganeezen. Nog hoor ik het dof gerommel van het onweer in de verte, en in mijn verbeelding zie ik het witte schuim hoog opspatten, wanneer de golven tegen de klippen breken. Pulo Telandjang, d.w.z. „het eiland der naakten", die naam werd door Maleische zeevaarders, welke er tegen wil en dank landden, aan het eiland gegeven. De aldaar heerschende bloedwraak, had een aanhoudend bloedvergieten tengevolge, terwijl bovendien de gevreesde malaria vele offers eischte. Dit alles kan beschouwd worden als de oorzaak van het langzaam uitsterven der Engga neezen. In het jaar 1890 moet het eilandje nog door 6000 menschen bewoond zijn geweest, tien jaar later telde men er slechts een duizendtal. Oppervlakkig beschouwd, was er veel verbeterd, sedert Enggano onder Nederlandsch bewind was gekomen. Om de twee maanden werd er een Hollandsch ambtenaar aan wal gezet, wien de taak was opgedragen orde op de zaken te stellen. Ook kwamen er Chineesche en Maleische kooplieden, zoodat de toestanden in menig opzicht veranderden. De tot dusverre naakte inboorlingen, begonnen zich te gewennen aan het dragen van kleeren. Vroeger deden hunne woningen denken aan op hooge palen geplaatste bijenkorven, thans bouwen zij zich behoorlijke huisjes. Eertijds bestond hun voedsel hoofdzakelijk uit aardappelen, thans leerden zij ook het gebruik van rijst kennen. Vroeger bezaten zij geen geld, hetgeen zij trouwens ook niet noodig hadden, zij konden het best missen, thans leerden zij van kokosnoten copra vervaardigen, met den verkoop waarvan zij veel geld ver dienden. Langzamerhand zelfs vonden allerlei Europeesche meubelen hun weg naar de Engganeesche huizen. Wordt vervolgd.) Verzameld door C. B. In geestelijk opzicht leven de meesten buitenshuis, levens lang uitbesteed in den godsdienst en de moraal van anderen, niet ongelijk aan palimpsesten, handschriften, waarover andere teksten zijn heengeschreven, maar met dit aan doenlijk onderscheid, dat bij hen de oorspronkelijke tekst is verloren gegaan. Prof. v. 'dijk. Dat wij vruchteloos zoeken naar waarheid is onze ellende dat wij er naar zoeken is onze grootheid dat wij te ver geefs grijpen naar geluk is onze ellende; dat niets ons be vredigt buiten God is onze grootheid. Onze ellende bewijst onze grootheid en onze grootheid bewijst onze ellende. Pascal. De christelijke blijdschap wordt geboren uit de tranen van een verheven droefheid zij blijft er van gedrenkt tot den einde toe, en zij keert gaarne naar haar oorsprongen terug. Vinet. Gij zult veel moeite hebben om mij te verleiden. Jeaune d' Arc. Hoopt niet te kunnen zegevieren over een tegenstander, met wien gij in het geheim nog een verdrag sluit. Gaston Frommel. Mijn hemel heeft zich steeds meer verdonkerd, sedert het nu reeds ver achter mij liggend tijdstip, dat ik het beeld van Christus, waardoor mijn kindsheid zacht werd ver licht, verflauwen zag. Pierre Loti. Wanordelijke lieden zijn altijd te laat en altijd gehaast. Zij zijn op reis een kruis, een wanhoop bij afspraken en een plaag of spot bij bijeenkomsten. C. Wagner.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3