2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 8 Juni 1913 Zending. Vragenbus. insigten, af te wijken, al waart dat hem daartoe mogt door eenige ervenis of verstervenis aanleijding gegeeven worden of dat hem (soo 't in 't tijdelijke hem mogt teegen-loopen) vijanden van ons Geloov hem mogten verwijten, hem sulx over te komen, omdat hij 't paapse geloov was afgegaan; of al gebeurden het, dat God hem sijn huysvrou mogt afhaalen, hij nogtans om deese of andere oorsaaken, niet weeder soude afvallen; hebbende daarop sijn hand ge geeven aan de gandsche Kerkenraad; waarop de ver- gaadering hebben genoegen genoomen, hem voor een broeder hebben erkend, hem daartoe God's zeegen, en Sijn versterkende Genaade tot volstandigheid des Geloovs, tot de zaligheijt toegewenscht hebben. WIJKARBEID-VERSLAG OVER MEI. In deze maand is aan 15 patiënten hulp verleend, t. w. aan 14 Hervormden en aan een Roomsche, totaal 346 maal. Voorts werden 3 patiënten 64 keer bij de zuster aan huis geholpen, terwijl aan 3 patiënten onverwachts hulp moest worden verleend. Enggano. Door Zendeling Th. Dannert. Overgenomen uit het Tijdschrift „de Rijnsche Zending". II Bleek de bevolking hiermede nu in alle opzichten gebaat De beschaving was tot hen gekomen, doch helaas zonder het Christendom. De Engganeezen waren om zoo te zeggen een nieuw land binnengeleid, zonder dat men hun den weg er door heen wees, en hun de onontbeerlijke wapenen ter hand stelde. Het feit, dat het hun tot nog toe ontbrak aan kleeren, rijst en bruikbare woningen, had hen niet onge lukkig gemaakt, zij wisten niet beter, 's Menschen geluk is niet ten eenenmale afhankelijk van uiterlijke dingen Vrede of onrust, geluk of ongeluk, hangen af van de gesteldheid des harten. De harten der Engganeezen echter sidderden voor booze geesten, en voor den dood. Daarin lag de oorzaak van hun ellende. Eens deed een reiziger hun de vraag, of zij Mohammed en Allah kenden, en of zij houten beelden aanbaden. Toen zulks ontkennend beantwoord werd, ver kondigde die man overal, dat hij. een volk ontdekt had, dat geheel zonder godsdienst leefde. Maar bij den ingang van een der dorpjes hangen toch duidelijk zichtbaar twee zwaarden kruislings over elkaar, en daaronder staat een mand gevuld met allerlei spijzen; een ingewijde weet nu aanstonds, dat dit verschijnsel-samenhangt met het geloof aan, en de vrees voor booze geesten. Onder de weinig talrijke bewoners van Enggano telde ik vier tooverpriesters en twee priesteressen. Ook opperhoofden kunnen echter vaak het ambt van priester bekleeden.- Een hunner toonde mij zijn tooverstaf, en verklaarde mij het gebruik er van. Hij zwaait dezen staf over 't hoofd van een zieke, en zegt daarbij „Gij moet niet ziek zijn, word weder gezond." Bij ernstige ziekten en groote ongelukken moet de toover- priester evenwel zelf te pas te komen. Deze staat in hoog aanzien, daar hij macht heeft over de booze geesten. Hij kan die booze geesten in de boomen zien huizen, en weet waar ze liggen te loeren. Gewone stervelingen kunnen dat alles onmogelijk ontdekken. Een der beroemdste toover priesters was die uit het dorp Koppokoppo. Tijdens een groote droogte, beval hij dat er een offer aan den zeegod Hediko moest gebracht worden. Terwijl het eb was, ver zamelden de lieden zich aan het strand. De priester kookle bananen, bereidde een drank uit het vocht der kokosnoot en verwijderde met pijnlijke nauwgezetheid alle graten uit de visschen, die geofferd moesten worden. De zeegeest eet immers gaarne visch, maar hij haat de graten. Toen alles toebereid was, verwijderde de priester zich om Hediko te gaan voeden. Alleen zijn zoon en opvolger nam hij met zich mede als getuige. Er was overigens ook niemand die lust gevoelde hem te vergezellen. Zoo groot is de vrees voor de afgrijselijke gestalte van dien god. Zijn lichaam heeft den vorm van een visch, maar is zoo lang als de hoogste boom op Enggano. Hij heeft het hoofd van een nrensch, maar dit is buitengewoon groot, en geheel zwart. Wordt vervolgd (niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. Wat zijn Oud-WoodbrookersVormen zij een sekte? Antwoord. De naam dezer vereeniging is ontleend aan het buitengoed Woodbrooke, op twee uur afstands van Birmingham ge legen, door George Cadbury afgestaan aan de nieuwe beweging onder de zgn. Kwakers. Woodbrooke is geworden bet Seminarie der Kwakers, dat staat in het teeken van „Studie èn Kameraadschap". Het doel dezer internationale stichting, waar hooger onderwijs wordt gegeven, is: mannen en vrouwen in godsdienstige en maatschappelijke vraagstukken te onderwijzen in den ruimen en gezonden geest van het moderne Kwakerschap. Orthodox of Evangelisch of modern, het is den Woodbrooke-geest om 't even, want deze vraagt alleen naar 't leven achter dogmatische formuleering. Bij hun samenkomsten is alles aangelegd op stilte, rust en intimiteit ln het bosch, waar de dennen fluisteren, worden de lezingen gehouden De Nederlanders, die in Woodbrooke geweest zijn. en die zich vereenigd hebben tot „de oud-Woodbrookers in Holland" hebben ook hun zomercursussen, waarin onderwerpen van godsdienstigen en maatschappelijken aard worden besproken. Ook dit jaar wordt die cursus gehouden te Barchem, het vriendelijk dorpje temidden van bosschen en heuvelen, met zijn heide en weide, zijn glooiende akkers en vlietende beekjes. Daar heerscht gedurende meer dan veertien dagen lang het streven om elkander te naderen en te stichten. Dit jaar is de zomercursus van 18 Augustus tot 6 Sept De vol gende onderwerpen zijn aan de orde gesteld: .De idee van weder geboorte in de Hellenistische mysteriën en in het N.T." door Ds P. de Buck. „Geloof en Openbaring" door Dr C E Hooykaas. „De moraal van het Socialisme" door Ds. Menno Huizinga Jr „Voor zienigheid" door Dr. G. J Heering. De bouw eener volkskerk door Ds J. Rauws „Christologie" door Ds P. Eldering. .Malcontentisme" door Ds. A. Binnerts Szn Iets over den geestelijken achtergrond van zenuwziekte in verband met de overbeschaving van onzen tijd" door Dr. C. J C. Burkens. „Franciscus van Assisidoor Dr T. O. Hylkema. „Karakter, zegeningen en bezwaren van het Piëtisme door Dr. A K. Kuiper. „De bezwaren, die de godsdienstige menschen hebben tegen het hedendaagsche Openbare onderwijs" door Dr J.J Bieeker. „Godsdienst en wereldbeschouwing" door Prof B. D Eerd- mans „De zin van het plaatsbekleedend lijden" door Ds B. de Ligt „Ascese" door Dr. G H van Senden. Vraag. Hoe is Jezus' verontwaardiging tegen den in den tempel gedreven koophandel te verklaren, daar deze toch geen gewone markt was, maar in verband stond met de offeranden in den tempel? Ook zaten de wisselaars daar toch alleen opdat men de belasting van twee penningen, ten behoeve der onkosten van het altaar, in joodsche munt zou kunnen betalen. Maar waarom dan de z g n. tempelreiniging Antwoord. Prof. de Zwaan te Leiden schreef over deze kwestie onlangs een Artikel, dat de moeilijkheid oplost Hij verwijst naar de oude opschriften, die hier en daar in de tempelruïnes van Syrië nog aanwezig zijn. Het was een Heidensch gebruik dat aan de vereering van een God van regeeringswege steun verleend werd door het toe staan van vrijdom van marktgelden. Daardoor werd zulk een tempel om reden van koophandel vanzelf tot een drukbezocht centrum De Jeruzalemsche tempel zal een dergelijk recht van vrijdom, althans voor verkoop van offerdieren en wisselen van munt voor den tempel dienst van de Romeinen verkregen hebben Natuurlijk was men daar zeer op gesteld, hoewel het voor de heidenwereld aan de eer van Jehova's tempel te kort deed, door hem zoo op één lijn te stellen met heidensche heiligdommen Wellicht waren er ook heidensche kooplui onder, want de Romeinsche regeering had een steen met het volgende opschrift aan de grens van het alleen voor Joden toegan kelijke deel van den tempel doen stellen, die steen is thans in het Keizerlijk museum te Konstantinopel. „Geen niet-Jood trede binnen de balustrade en omtuining van het heiligdom. Wie daarop gevat wordt, zal zichzelf de schuld wijten van het gevolg, namelijk den dood De handel, in den voorhof des tempels gedreven, was dus een misbruik, dat feitelijk een heidenschen indruk moest maken op de vromen in Israël Daarom is Jezus' eerste optreden tegen de tempel ontheiliging gericht.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3