Eet het Brood van Zending. Vragenbus. Allerlei. Boek-, Kunst- en Handelsdrukkerij P. SAAF Zandvoort Zonder natuurlijke liefde. Het heidendom is wreed. Wij, die de zegeningen van het christen dom genieten, kunnen ons moeilijk daarvan een denkbeeld vormen. Het is bekend, hoe in vele heidensche landen ouders hun kinderen en kinderen hun ouders ter dood brengen, wanneer zij hen als onnut beschouwen. Moffat, de bekende zendeling in Zuid-Afrika, de schoon vader van Livingstone, verhaalt daaromtrent het volgende, dat wij in zijn eigen woorden willen weergeven. „Hier (dat is in het land der Kaffers) heerscht de barbaarsclie ge woonte dat de oude lieden, zoodra zij te zwak of te gebrekkig wor den om voor zich zeiven te zorgen, door hun eigen kinderen aan hun lot worden overgelaten. Zij ontvangen dan, als tot uitzet, eenige levensmiddelen en wat water, en worden dan verder geheel hulpeloos in de woestijn achtergelaten. „Ik heb de plaats gezien, waar op deze wijze een der ouders den dood gevonden had. Er waren, cirkelsgewijs, eenige stokken in den grond gestoken, en binnen dien omtrek lagen de treurige overblijf selen, die in enkele, reeds geheel witgebleekte beenderen bestonden. Elders vond ik binnen zulk een cirkel van stokken een klein vat van aardewerk, waarin nog eenig water was overgebleven. „Wat beteekent dat?" vroeg ik aan Afrikaner (een bekeerd heidensch opperhoofd). „Dat behoort in het heidendom te huis", was zijn antwoord, waarop hij mij verder geheel inlichtte omtrent deze wreede gewoonte. „Een paar dagen na dit gesprek mocht ik het sterkste bewijs aan treffen, dat hij mij daarbij niets dan de waarheid gezegd had. Wij hadden den ganschen dag door een zandige vlakte gereisd en brach ten nu een slapeloozen nacht door, want wij waren letterlijk te af gemat om te slapenook kwelde ons een vreeselijke dorst. „Al zeer vroeg waren wij dus den volgenden morgen weder op de been en terwijl de ossen voor den wagen werden gespannen, ging ik met een mijner metgezellen vooruit, om te zien of wij niet hier of daar water zouden kunnen vinden. Wij waren een goed eind weegs over heuvelen en in de vlakte voortgegaan, toen wij op eenigen afstand een flauwen rook zagen opstijgen, die uit het struikgewas scheen te komen. Wij verhaastten onze schreden, meenende hier menschen en water te zullen aantreffen. ,,0p korten afstand van de bewuste plek gekomen, zagen wij de sporen van leeuwen, die misschien nog geen uur geleden hier waren geweest. Ofschoon wij geen geweren bij ons hadden, daar wij te vermoeid waren om die te dragen, gingen wij toch voort, maar thans met de grootste behoedzaamheid. Eindelijk waren wij tot bij de plaats genaderd. Wij vonden daar echter geen ander levend wezen, dan een oude, afgeleefde vrouw, zóó vermagerd, dat zij een levend ge raamte mocht genoemd worden. Wordt vervolgd.) v. L. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. U zoudt mij een grooten dienst bewijzen, wanneer u mij uw oordeel over liet bijwonen van bioscoop voorstellingen zoudt willen mededeelen in den Zondagsbode. Het voor en tegen was onlangs een punt van discussie in een gezelschap waar ik was. Ziet u er kwaad in? Antwoord. Ongetwijfeld kan van het bijwonen van bioscoop-voorstellingen ontwikkelende en beschavende invloed uitgaan. Voor aanschouwelijk onderwijs is de bioscoop een voortreffelijk hulpmiddel. Toch geloof ik dat er in de bioscoop-theaters, op een enkele uilzondering na, films vertoond worden die een verderfelijke uitwerking hebben. Het programma vermeldt meestal allerlei sensatie drama's, die in hun werking de ergste prikkel-lectuur overtreffen. De schoolopziener Conradt te Weenen heeft nagegaan dat in 250 door hem bijgewoonde bioscoop-voor stellingen voorkwamen 97 moorden, 45 zelfmoorden, 51 gevallen van overspel, 22 oplichtingen en 125 diefstallen. Stelde iemand hier te lande een dergelijk onderzoek in, de uitslag zou zeker niet beter zijn. Daarbij komt dat de menigte, door dergelijke vertooningen beïnvloed, oneindig grooter is dan die, welke aan prikkel-lectuur is verslaafd. De heer A. Mellini, redacteur van een der Berlijnsche bioscoop-vakbladen, heeft onlangs uitgerekend dat Duifsch- land 2800 bioscoop-theaters telt, waarvan elk dagelijks ge middeld door 450 betalende personen bezocht wordt. In Duitschland gaan dus dagelijks een millioen, twee honderd zestig duizend menschen naar de bioscoop Van elke film worden gemiddeld 65 kopieën gemaakt en verkocht. En elke kopie heeft een gemiddelden levens duur van 30 bedrijfsweken. Aangezien vrij algemeen het bioscoop-theater een week lang hetzelfde programma ver toont, worden dus die 65 kopieën 65 X 30, d. i. in 1950 verschillende theaters telkens een week lang vertoond. De betalende bezoeker gaat natuurlijk in den regel niet meer dan éénmaal per week naar hetzelfde theater, daar hij anders weer dezelfde voorstelling te zien krijgt. Gedurende een week wisselen dus de gemiddeld 450 bezoekers van het theater eiken dag, zoodat per week en per theater 3150 verschillende bezoekers moeten gerekend worden. De 1950 theaters, die gemiddeld eenzelfde film een week lang vertoonen, brengen haar dus aan 1950 X 3150 6.142.500 personen onder de oogen. Elke gebruikelijke film wordt dus door meer dan zes millioen menschen aan schouwd. Maar de érgste sensatie-drama's worden niet in 65, maar in 100 kopieën verspreid en dus door onge veer 10 millioen menschen bijgewoond. En de allergrootste, alles overtreffende extra-succes-nummers door een 13 millioen. Zulke getallen doen een mensch duizelen. Daar tegen over verdwijnen de grootst denkbare aantallen goede boeken die per jaar verschijnen. Hoeveel jeugdige ge moederen worden op die manier door de bioscoop ver giftigd Al die bovengenoemde milioenen gelden nog alleen maar voor Duitschland. Over heel de wereld komen die sensatie-drama's dus wel onder de oogen van eenige honderden millioenen menschen. Wel is het zaak om toe te zien dat men althans aan zijn kinderen geen slechte films onder de oogen brengt. Juist door de aanschouwelijkheid oefenen deze een onbe rekenbaar groot kwaad uit. Verzameld door C. B. GODS WERK. Hoe menig menschenwerk wordt nimmer afgesponnen! Het weefsel onzer hand is dikwerf broos als rag; Maar 't goede werk door God begonnen, Voltooit Hij tot den Grooten Dag. ADVERTENTIE N. H.J.CARELS

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3