Eet het Brood van Zending. Vragenbus. Allerlei. ORGELPIANO- en MUZIEKHANDEL breide catalogus van muziek en orgels worden Evangelisatie-arbeid. Zaterdag, 11 Oct., ,s avonds 7'/2 uur, Kindersamenkomst in „Ons Huis". Zondag, 12 Oct., 's avonds 8 uur, Evangelische Samen komst in „Ons Huis". Dinsdag 14 Oct., 's avonds 8 uur, Lees-en schrijfcursus, Heemskerkstraat 7. Woensdag, 15 Oct. 'savands 8 uur, Openbare Bijbel lezing. Onderwerp Genesis 1 26. Vrijdag, 17 Oct., 's avonds 8 uur, Lees- en schrijfcursus, Heemskerkstraat 7. Met hartelijken dank berichten we de ontvangst van 20 bijbels en 25 psalm- en gezangboekjes, ons door de afd. Haarlem van het Nederl. Bijbelgenootschap toegezonden. Mede in dank ontvangen voor de houtbewerkersklasse, van Mevr. B. te A. een figuurzaag met 24 zaagjes. We hopen met meerdere gaven verblijd te worden. Ook ledige sigarenkistjes vormen een bruikbaar materiaal. Adres Heemskerkstraat 7. Bezoek bij 'nen Pastoor. (Slot.) „Zou de geheelonthouding niet goed zijn voor ons volk, mijnheer de pastoor?" „Allez, allezl... De mensch en is toch geen eend, dat hij van water kan leven. En het drinken is immers een aloude gewoonte onder ons volk. Julius Caesar heeft al gezegd„De Belgen zijn de dapperste strijders en de grootste drinkers!" „Bekeert een krachtig sermoen de dronkaards niet?" „In 't geheel niet. Geestelijke middelen en helpen niets. Doch ik heb een heel natuurlijk middel, namelijk een paling op jenever gezet. „Watblieft?" „Wel ik neem gewoon een flesch jenever en steek daar een levende paling in. Is er nu iemand op onze parochie, die aan de jenever verslaafd is, dan roep ik hem bij mij binnen en geef hem een sermoentje over zijn dronkenschap. Dan zeg ik hem ook nog, dat hij die "slechte jenever uit de herberg niet mag drinken en ik geef hem een flesch van de mijne. En hij en zal de flesch nog niet half leeg- genomen hebben, of hij en zal geen jenever meer kunnen zien. Voor goed is hij genezen 1" Gedurende heel het gesprek waren wij blijven staan, ik met mijn hoed in mijn hand, mijn boeken onder den arm, de pastoor met zijn handen in zijn zakken, zoodat hij zijnen rok wijd openspande. Langzaam gingen wij buiten altijd al klappend op vrijen toon. De pastoor deed zijn woord zóó dapper en zóó opgeruimd, alsof hij in zijn boerenbond bezig was. In de gang hing een groot schild met pijlen, bogen, kapmessen en knodsen en terwijl ik daar nieuws gierig naar keek, zei de pastoor: „Dat zijn wapens uit den Kongo, die ik gekregen heb van missionarissen." „Weet u, dat er veel protestantsche missionarissen in den Kongo zijn, mijnheer de pastoor? „Ja, die zijn er, Ze komen overal. Maar 't en kan geen kwaad, 't Zijn luierikken. Onze kerk en moet er geen schrik van hebben." Tot zoover ons gesprek. Zulke geestelijken vindt men in ons land. Gelukkig zijn er ook uitzonderingen. Schreit het niet ten hemel, dat zulke mannen ons volk moeten leiden in 't hoogste en 't edelste en 't heiligste wat er bestaat? Kan het anders, dat ons volk op geestelijk gebied zijn zinnen verstompt en afgeknot heeft? Zoo lang ons volk drinkt, kaartspeelt, met duiven speelt en zich slaafs houdt aan hetgeen de pastoor zegt en als het vooral maar geen boeken leestgeen boeken dan zijn het brave menskes 1 En zulks wordt goedgekeurd, ja geroemd door de overheid, den bisschop en die hem omringen met fierheid verzekerde de pastoor me dat 1 Ol wat is een volk ontzettend arm, dat rijk is aan zulke geestelijke leiders 1 Zou de evangelisatie in België ook onnoodig zijn? v. L. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. Wat hebben wij te verstaan onder Paulus'scherpe doorn in het vleesch Antwoord. Dat is niet zeker. Sommige uitleggers denken aan hevige aanvechtingen des Satans, anderen aan een bepaald hinderlijk lichaamsgebrek, een spraakgebrek, dat den apostel eenigszins be lachelijk maakte, of aanvallen van vallende ziekte (dit laatste is echter al zeer weinig waarschijnlijk) of ook een oogziekte, die telkens terugkeerde. Dit laatste is dunkt mij, het waarschijnlijkste. In Galaten 6 11 lezen wij: „Ziet hoe grooten brief ik u geschreven heb met mijne hand." Eigenlijk staat er: „ziet hoe groote letters." De brief is trouwens ook niet zoo bijzonder groot. Zou dit niet duiden op een slecht gezicht? En die woorden in Galaten 4 14 en 15 .-„Want ik geef u getuigenis, dat gij, zoo het mogelijk ware uw oogen zoudt uitgegraven en mij gegeven hebben." Spreekt daaruit ook niet hoogst waarschijnlijk een oogziekte (Let op vers 14„de verzoeking, die in mijn vleesch geschiedde Hoe het ook zij, het is voor Paulus iets ontzaglijk pijnlijks en moeilijks geweest, en wij bewonderen den apostel des te meer, dat hij niettegenstaande die scherpe doorn, toch zoo veel heeft gearbeid en altijd goedsmoeds kon wezen. Ja, waarlijk, Gods genade was hem genoeg en hij had veel genade 1 Verzameld door C. B. GOEDE VOORBEELDEN. Van De Ruijter en Tromp, alsmede van de Admiraal Schrijver en den Schout-bij-Nacht Seis, heeft de geschiedenis de hen vereerende getuigenis geboekt, dat zij nooit vloekten. Als De Ruijter boos was, zei hij„kerels 1" in plaats van „mannenDat was alles. WELK PORTRET? Paulinus, bisschop te Nola in Kampanië, gestorven in 't jaar 341, gaf aan een vriend, die hem om zijne beel tenis verzocht had, ten antwoord„Welke beeltenis zal ik u zenden De oude mensch is te leelijk, en niet waardig om afgebeeld te worden, en de nieuwe mensch is nog niet gereed." ADVERTENTIE N. vervullen wij den treurigen plicht U in kennis testellen van het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer W. H. SCHRAAL, in den ouderdom van 71 jaar en 6 maanden. Uit aller naam H. A. SCHRAAL. Zandvoort, 8 Oct. '13. ln ruime keuze steeds voorhanden, desge- wenscht ook naar teekening te leveren. Uitge- U op aanvraag franco toegezonden door HAARLEM. y*r AIPHPMAAI Magazijn en Werkplaats Kruisweg 49 Telefoon 1532 ALr IIlIiaAI, Kruisweg 49 H.J.CARELS

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3