Eet het Brood van Zending. Vragenbus- Allerlei- Boek-, Kunst- en Handelsdrukke rij P. SAAF Zandvoort Een Stem uit Jeruzalem. DOOR P. NIJLAND. Het is wellicht weinigen christenen in Holland bekend, dat een hunner landgenooten het groote voorrecht heeft, in Jeruzalem, de stad Davids, te mogen getuigen van het geen Jezus, de Zoon Davids, voor Zijn volk Israël gedaan heeft. Het is een voorrecht, maar ook een groote verant woordelijkheid. Het is nu reeds acht maanden geleden sinds ik in den dienst van de „London Society for Promoting Christianity amongst the Jews", in de Londensche Joden- zending trad, en ik moet bekennen, dat ik dankbaar ben, dit onder Gods leiding te hebben mogen doen. Mijn vader, zendeling G. Nijland van Ramallah bij Jeruzalem, had steeds een hart voor de zending onder Israël. Die liefde voor Gods volk had hij van Ds. W. H. Witteveen, zijn leer meester, geërfd en zij is nu overgegaan op zijn zoon. Gij zult mij, hoop ik, wel willen vergeven, dat ik met deze persoonlijke mededeeling mijn brief begin, maar daar ik hoop, zoo God wil, van tijd tot tijd het een en ander over het werk in het Heilige Land te schrijven, dacht ik het niet overbodig, u met den schrijver bekend te maken. Want uwe voorbede zou ik zeer waardeeren en voorbede zonder kennis van persoon en omstandigheden is minder doelmatig. In dit schrijven wensch ik u nu in 't kort iets mede te deelen van het werk der Londensche Joden-zending te Jeruzalem. Behalve in Jeruzalem heeft ze ook nog stations te Jaffa het oude JoppeSafed in Galilea, en Damascus. Het getal der Joodsche inwoners van Jeruzalem wordt op ongeveer 65000 zielen geschat; dat van geheel Palestina op 120000. Toen het genootschap zijn werkzaamheden begon, namelijk in het jaar 1823, woonden er in Jeruzalem niet meer dan 3500 Joden. Deze toename van de Joodsche bevolking is buitengewoon merkwaardig. Overal verrijzen nieuwe Joodsche koloniën. De tegenwoordige tijd is dan ook zeer gunstig voor den aankoop van land de Moham- medaansche bevolking is door slechte oeconomische toe standen en door de voortdurende oorlogen totaal verarmd. De jonge mannen zijn reeds meer dan drie jaren ver van hunne bezittingen, op het oorlogsveld of tenminste in het militaire leven. Als gevolg van den oorlog worden hooge belastingen geheven. Geen wonder, dat de verarmde land bezitters gretig naar de gelegenheid grijpen, hun land te verkoopen. In den omtrek van Jeruzalem hebben zich ook reeds vele Joodsche kolonisten neergezet. Een eigenaardig verschijnsel is ook, dat honderden Christe lijke jonge mannen het land verlaten velen om den mili tairen dienst te ontvluchten, maar het grootste deel toch om in Noord- of Zuid Amerika, Egypte of den Soedan meer geld te verdienen. Ook Mohammedanen hebben uitgevonden, dat het mogelijk is in Amerika rijk te worden en verlaten Palestina met die hoop in hun hart. Dat velen hun doel niet bereiken, behoeft wel nauwelijks gezegd te worden voor niet weinigen zijn de verleidingen van een land als Amerika te sterk en hun zwak orientaalsch karakter is er t niet tegen bestand. Men zou geneigd zijn te zeggen, da door deze emigratie van de beste krachten van het land plaats gemaakt moet worden voor Joodsche immigranten. Een feit is het, dat, in elk geval te Jeruzalem, handel en nijverheid in handen der Joden zijn. v. L. (Slot volgt.) Uil „De Hope israëls." (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. Wat beteekent het woord Goël, waarvan ik lees in liet stuk over den Grooten Verzoendag, in het vorig nummer? Antwoord. Goël beteekent Losser of Verlosser; wij lezen van den Goël o. a. in Ruth 3 9 en 12, en in het vierde hoofdstuk. De bloedwreker, die den moordenaar van zijn bloedverwant dooden moest (Numeri 35 19) heet ook Goël. Christus is de ware Goël; Hij verlost de zijnen door ze los te koopen uit de slavernij der zonde en wreekt den moord op het menschengeslacht door den Satan, den menschenmoordenaar van den beginne, bedreven, door dien moorder te overwinnen en te verpletteren, doch ten koste van zijn eigen leven. Vraag. Wat bedoelt de Samaritaansche vrouw, wanneer zij zegt (Joh. 4:20): „Onze vaderen hebben op dezen berg aangebeden'? Antwoord. Die berg is de Gerizim, waarvan Mozes in Deutero- nomium 11 29 zegt, dat de Israëlieten, wanneer zij in het land Kanaan zouden ingaan, aldaar den zegen moesten uitspreken, die rusten zou op hen die de geboden des Heeren zouden volgen, en op den tegenoverliggenden berg Ebal den vloek, die volgen zou #p het niet bewaren van Gods Woord. Dat is ook werkelijk in de dagen van Jozua geschied (Jozua 8 33). Op dien Gerizim nu hadden de Samaritanen in de dagen van Nehemia een tempel opgericht, als tegen-tempel tegenover den herbouwden tempel te Jeruzalem, omdat zij met de Joden in vijandschap leefden. Die Samaritaansche tempel was in 139 voor Christus door Johannes Hyrcanus verwoest, maar de plek bleef den aldaar wonenden Samaritanen heilig en is dat alle eeuwen gebleven. Toen de vrouw zeide: „op dezen berg", wees zij hem zeker met den vinger aan, want de put van Jacob, waar het gesprek met den Heiland plaats had, bevindt zich aan den voet van den Gerizim, en van daar kan men nog heden ten dage de Samari taansche synagoge zien, die op de bouwvallen van den vroegeren tempel gebouwd is. Verzameld door C. B. LICHT UIT DUISTERNIS. Een arme, blinde vrouw in Parijs legde zeven en twin tig francs op de collecteschaal van een zendingsbidstond. Toen men haar vroeg, hoe het mogelijk was dat zij zoo veel kon geven, antwoordde zij „lk ben blind en ik vroeg aan de andere stoelenmaak- sters: „Hoeveel geld geeft gij in een jaar aan olie uit voor uwe lampen wanneer het 's avonds te donker is om te werken „Zeven en twintig francs", antwoordden zij. Daar door bemerkte ik, dat ik zooveel in het jaar uitspaar, door dien ik blind ben en geen lamp noodig heb, en nu geef ik het om licht te verspreiden in de donkere heidenlanden." ADVERTENTIE N. ORCFI - PIANO- pn 'n ru'me keuze steeds voorhanden, desge- wenscht ook naar teekening te leveren. Uitge- MUZIEKH ANDEL. breide catalogus van muziek en orgels worden U op aanvraag franco toegezonden door HAARLEM. ywr PHPMA AD Magazijn en Werkplaats Kruisweg 49 Telefoon 1532 W./VLrllLlmAKt Kruisweg 49 H.J.CAREL

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3