G. KUIPER Eet het Brood van Zending. Vragenbus- MUZIEKHANDEL breide catalogus van muziek en orgels worden W. A LPH1N A A R"■"fc Hoe veel meer bezien onze oogen Dan onz' hersenen verstaan Huygens. Het leven hangt aan 't lijden. Poot. Hij die zichzelf verloochnen wil, in woorden en in werken, Hij doe het vroolijk, needrig, stil En laat zijn strijd niet merken. De Qenestet. Een Stem uit Jeruzalem. door P. NIJLAND. (Slot). Het zou wel bevreemdend zijn, wanneer de Evangelische Kerk geen Zendingswerk onder de Joden van Jeruzalem verrichtte. Die smaad kan haar gelukkig niet voorgeworpen worden. Wel echter, dat er niet meer gedaan wordt, en dat er niet met meer geloof en in de kracht des Heiligen Geestes gewrocht wordt. En toch heeft God in Zijn genade het werk gezegend. Ook als men aan getallen niet veel waarde hecht, zal men zich toch verheugen, dat sedert het jaar 1823 tot nu toe meer dan zevenhonderd Joden te Jeruzalem door den doop in de zichtbare kerk opgenomen werden. Wanneer men bedenkt, hoe moeilijk het werk te Jeruzalem is, zal men dat getal niet klein schatten. Buiten dien zijn velen, die hier in jongens- of meisjesschool, in industriehuis of hospitaal iets van ware Christelijke liefde ondervonden hebben, met een door hen zeiven ervaren blijk van de liefde van Jezus van hier vertrokken, en die ervaring heeft hen er later toe gedrongen Hem als hun Heiland aan te nemen. Het begin van het werk ging met vele moeilijkheden gepaard, die de eerste zendelingen echter door hun wonder bare volharding overwonnen. Tegenwerking van de zijde der Joden en van de Regeering, hongersnood, oorlog, pestilentie en een aardbeving in het jaar 1834 konden hen niet van hun post drijven. In het jaar 1838 werd de eerste bekeerling gedoopt. Om door de zendelingen te kunnen worden onderwezen, was hij geregeld 's nachts door den tuinmuur, uit welken een steen weggenomen was om hem toegang tot het zendingshuis te verschaffen, geslopen. De steen werd telkens weder teruggeplaatst om bij de nacht wakers geen achterdocht op te wekken. Toen zijn bekeering onder de Joden bekend geworden was, werd de ban over de Zending uitgesproken en niemand was het geoorloofd bij de zendelingen te komen. Een der belangrijkste bekeeringen was wel die van een jongen man, Eppstein geheeten. In het jaar 1843 werd zijn' neef, rabbi Lauria, gedoopt. Daarover was Eppstein zoo verwoed, dat hij gedurende drie weken trachtte zijn neef te vermoorden. Op een goeden dag ontmoette hij hem buiten den stadsmuur en Lauria zeide„Het is onmogelijk, dat wij beiden gelijk hebben. Kunt gij mij bewijzen, dat ik in 't ongelijk ben, dan zal ik het Christelijke geloof afzweren overtuig ik u, dan moet gij echter ook Christen worden". Eppstein had zich voorbereid om rabbi te worden, maar nu begon hij het Nieuwe Testament te onderzoeken. Toen hij op zekeren dag in de Synagoge de Wet zou lezen, vielen hem eenige Christelijke traktaten uit den zak. De Joden vielen hem er over aan en ternauwernood ontkwam Eppstein aan hunne woede. In het jaar 1844 werd hij gedoopt en zes en veertig jaren lang heeft Rev. John Moses Eppstein als zendeling van het Londensche Genootschap gewerkt. Over de Joodsche bevolking zelf, over de verschillende takken van het zendingswerk onder haar, en misschien iets over eigen ervaringen hoop ik later, zoo God wil, meer te kunnen mededeelen. Het Zendingswerk onder de Joden in Jeruzalem is om verschillende redenen niet gemakkelijk. Vooral in den laat- sten tijd is er van de zijde der Zionisten veel tegenwerking. Terwijl ik dit schrijf is er in een Joodsch weekblad weel een artikel tegen de Zending gericht. Een teeken, dat er iets gedaan wordt onder Gods volk! Moge het werk steeds meer wassen en toenemen. Satan tracht het tegen te houden, maar zoo lang als het „Gods" werk is, zal het ten slotte toch overwinnen. Daar kunt ook gij, geachte lezer toe medewerken door uwe gebeden. „Bidt om den vrede van Jeruzalemwel moeten zij varen, die u beminnen." (Psalm 122 6). Uit „De Hope Israels". v. L. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. Wat verstaat men onder het Réveil? Antwoord. Réveil beteekent ontwaking, opwekking; men verstaat daaronder de geestelijke beweging, die in de eerste helft der vorige eeuw de gemeente van Christus in onderscheidene landen van Europa en Amerika tot nieuw leven bracht, na de doode orthodoxie en tegenover het opkomend modernisme van die dagen. Ook in ons vaderland droeg het Réveil gezegende vruchten. Vele zielen werden door den Heiligen Geest tot een nieuw leven met Christus bekeerdevangelisatie, de christelijke school, uit- en inwendige zending, die een nieuwe en heerlijke vlucht namen, dat alles zijn vruchten van het Réveil. Mannen van het Réveil waren o.a.Da Costa, Beets, Hasebroek, Pierson, J. W. van Loon. Merk waardig was ook de invloed van het Réveil op velen uitdehoogere standenhet heeft nog lang nagewerkt. Vraag. Is het noodig om tot een Kerk te behooren, om zalig te worden? Antwoord. Neen, voorwaar niet. Hoe komt gij daaraan? Dat is roomsche zuurdeesem, dien wij, protestanten, verre verwerpen. Eene alleenzaligmakende Kerk kennen wij gelukkig niet, en er be hooren heel wat onkerkelijken of zelfs wei tegenkerkelijken tot de kudde van den Heiland. De onderscheidene kerken hebben maar al te vaak geloovigen afgestooten, inplaats van ze aan te trekken. Maar al is de Kerk dan niet noodig ter zaligheid, toch zal een waar geloovige altijd trachten zich, zoo mogelijk, bij een Kerk aan te sluiten, waar hij bevrediging van zijn godsdienstige behoeften vinden kan, tenzij, gelijk bij de Darbisten, zijn streng anti-kerkelijke richting hem dit verbiedt De groote zegen der Kerk mag tot geen prijs miskend worden Zij is de rivier, langs welke tot de wereld het water des levens gevloeid is en waaraan de geloovigen van alle eeuwen ontzaglijk veel te danken hebben. En de Kerk bestaat uit leden. Hoe beter en gelooviger de leden zijn, des te meer zegen zal er ook van de Kerk kunnen uitgaan. ADVERTENTIE N. Vleeschhouwerij en Varkensslachterij Kerkstraat 14 Telefoon 102 Beslist 1ste kwaliteit. VRAAGT PR IJS-COURANT. Het Varkensvleesch, door mij verkocht, staat onder gtregelden keuringsdienst van liet Abattoir te Haarlem. OR OEI PïANO- 1,1 ruime keuze steeds voorhanden, desge- wenscht ook naar teekening te leveren. Uitge- ua adi v?ra tJ °P aanvraag franco toegezonden door Kruisweg 49 Telefoon 1532 H.J.CARELS

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3