Eet het Brood van G. KUIPER Een mooi Jongens- of Meisjesboek Allerlei. Vragenbus. Werkster „Het is Mijn ernstige wensch, dat de eenheid van alle volgelingen van Christus, leden van Zijn onzichtbare gemeenschap, steeds dieper gevoeld worde, en dat onze Heiland onze harten bestiere tot steeds inniger gemeenschappelijk gebed. „Moge onze ijver worden aangevuurd en geheiligd, en mogen alle arbeiders in Gods wijngaard worden bekwaam gemaakt voor de taak, waarvoor zij persoonlijk geroepen worden. Moge de waarheid, die in Christus is, de duisternis der menschelijke ellende beschijnen, en moge de onnaspeurlijke rijkdom Zijner goddelijke liefde onver gankelijke blijdschap wekken in de harten van alle schepselen Gods." De Voorzitter sprak, namens de vergadering, hare warme dank baarheid uit voor deze Koninklijke boodschap, die op zoo treffende wijze de vergadering in haar streven ondersteunt. Daarna werd een commissie benoemd, die het antwoord zal opstellen. Toen ik deze boodschap van onze geliefde Koningin las, sprong mijn hart op van vreugde. Ja, waarlijk, niet ten onrechte schilderde Ds. Posthumus Meijjes 1.1. Zondag in zijn gedachtenisrede van Neer- lands verlossing ons vaderland als een land, evenals Israël, rijk door den Heer gezegend. Wij zijn zoo gewoon aan de zegeningen Gods over ons volk, dat wij er niet genoeg bij stilstaan en er in elk ge val niet genoeg voor danken. Zoo is het ook in de zaak, waarop ik thans uw aandacht vestig. Is het niet een heerlijk, een onuitsprekelijk voorrecht, dat wij een Koningin hebben, die uit eigen beweging zoo spreken kan Die zoo eenvoudig en toch zoo beslist haar geloof in den Heiland uiispreekt en den wensch te kennen geeft dat allen dien Heiland zullen leeren kennen en in Hem meer en meereen zullen zijn. In deze dagen, nu juist in ons Parlement de zending zoo wordt aangevallen ja, in hëidensche streken mag het als gratie dan nog wel, omdat de zending toch ook eenige beschaving brengt, maar onder de Mohammedanen in onze Oost, o foei neen, dat is veel te gevaarlijkkomt dit wooord van onze Koningin als een heerlijk getuigenis tot ons christen-volk, dat de zending liefheeft en het gebod van den Heiland wenscht op te volgen: Gaat heen in de geheele wereld, predikt het Evangelie aan alle creaturen." God zegene onze geliefde Koningin Dat er veel voor Haar ge beden worde 1 v. L. B. Verzameld door C. VOOR HART EN HOOFD. Een „leer" die enkel hersensvoedt, ls schaadlijk vaak voor ons gemoed. Een „leer", alléén op 't hart gericht, Geeft in het donker weinig licht. OOK EEN VRIEND. Piet is een rechte dierenvriend: Hij houdt van vogels, baarzen en konijnen, Als ze uit de keuken op zijn disch verschijnen, En weldra in zijn grage maag verdwijnen. Men treft wel eens een menschenvrind, Die in deez' Piet zijn weerga vindt. MISVERSTAND. De Meester zegt: zorg Vrindje, dat ge op de hoofdzaak let. „Ja", spreekt het vrindje en tast nu, onmidd'lijknaar [zijn pet. TIJD IS GELD. „Tijd,, roept ge daaglijks tijd is geld". Dit zal Daarbij uw denkbeeld zijn: „En geld is 't al". Beets. GELDIGE BEWIJZEN. Dat de aarde draait, zegt juffrouw Taai, dat zal ik nooit [gelooven, Want nooit nog stond, zoolang ik leef, ons huis het [onderst boven! Maar dat zij rond is, ja dat spreekt, hoe anders liep [mijn neef, Wat ik hem ook vermanen mag, zijn schoenen telkens scheef? Och, juffrouw Taai, we lachen niet, maar zeggen met een [zucht Hoe taai leeft toch dat Taai-geslacht in Nederlandsche lucht! NIEUWE MODE. Tot een heer, die voor den maaltijd in stilte bad, zeide zijn buurman spottende: „Bij u te huis schijnt men nog van de oude mode te zijn.'' „Niet allen hernam de aangesprokene. „Wie dan niet?" „De koeien en zwijnen in den stal zijn van de nieuwe mode." (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag. In Num. 22 5 lezen wij dat Balak boden zond tot Bileam om hem te raadplegen. Al heet hij geen profeet, toch profe teerde hij werkelijk. Waren er dan ook profeten buiten Israël Antwoord. Een profeet heet in 't hebreeuwsch „nabi". Deze naam is niet bevredigend uit het hebreeuwsch te verklaren. Daaruit volgt dat het profetisme niet iets specifiek-Israëlietisch kan zijn. De eenige bevredigende verklaring geeft 't Arabisch. Die taal heeft den wortel „naba'a", welke beteekent: aanzeggen, iets namens een ander mededeelen. Een „nabi" is dus iemand die uit naam van een ander spreekt, en wel uit naam van God; hij treedt niet op op eigen gezag, maar krachtens een opdracht van God. Wij hechten aan den naam „profeet" zoo dikwijls de beteekenis van „voorspeller". Maar in den hebreeuwschen naam ligt die beteekenis niet. Daarin ligt deze gedachte: een profeet is tolk, gezant, mond Gods. lsraël's profeten beroepen zich ér dan ook altijd op dat zij spreken wat de Heer tot hen heeft gesproken. Ook de Dooper noemt zich alleen een „stem". Aangezien de verklaring van den hebreeuwschen naam „nabi" door het Arabisch wordt gegeven, ligt het voor de hand dat het profe tisme uit Arabië stamt. Dat er ook profeten buiten Israël waren, lezen wij trouwens in den Bijbel. Elia is niet uit het eigenlijke Palestina afkomstig, maar uit het Overjordaansche, het grensgebied. Ook andere naburige volkeren hadden hun profeten. In de geschie denis van Elia lezen wij van de phoenicische Baals-profeten en ook Jeremia spreekt van profeten bij alle naburige volken. (Jer. 279,10 Vraag. Was Bileam een Israëliet? Wist hij niet dat Israël het volk Gods was? Antwoord. Bileam is geboortig uit Chaldea. Zijn woonplaats was Pethon aan de rivier, d.i. aan den Eufraat. Dat hij daar thuis was, blijkt uit Num. 22:5 waar staat dat hij woonde „in het land van de kinderen zijns volks". Zijn kennis van Jehova kan hij oor spronkelijk verkregen hebben van de afstammelingen van Abrahams betrekkingen in Mesopotamië- Van anderen had hij stellig van Gods leidingen met Israël gehoord en onder den indruk daarvan was hij ook een vereerder van Jehova geworden. Maar, gelijk blijkt, om des voordeels wille. Vraag. Wij lezen in- Num. 23 dat Balak en Bileam offerden. Werd er dan ook buiten Israël geofferd Antwoord. Onder alle volken vinden wij priesterschap en offerande. ADVERTENTIE N. biedt zich aan voor Aerdenhout of Zandvoort. Adres te vernemen aan 't Bureau van dit Blad. Vleeschhouwerij en Varkensslachterij Kerkstraat 14 Telefoon 102 Beslist 1ste kwaliteit. VRAAGT PR IJS-COURANT. Het Varkensvleesch, door mij verkocht, staat onder geregelden keuringsdienst van het Abattoir te Haarlem. uit SAAFs BOEKHANDEL is en blijft altijd een welkom ST. N I C O L A A S-G E S C H E N K voor onze jeugd H.J.CARELS

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3