Firma H.J.CARELS G. KUIPER Een mooi Jongens- of Meisjesboek Allerlei. Vragenbus- Beslist 1ste kwaliteit. VRAAGT PR IJS-COURANT. Het adres voor Banketletters, Stukjes en Speculaas, is: Prima HONIG TAAI TAAI a 25 cent per 5 ons. maar misbruikt en onteerd worden. Kermissen, hanenge vechten, theaters, eten, drinken en pretmaken, ziedaar waarvoor men leeft. Niet voor niets zijn er twee-honderd- tachtig duizend gelegenheden in ons land, waar sterke drank te verkrijgen is „En om pret te kunnen maken, is geld noodig. Vandaar, dat de hoogste levensleus isgeld verdienen Een woord, dat vaak in den volksmond gehoord wordt, is„Het geld is het ware." „Ziedaar de moeilijkheden van buiten. En die van binnen? Zij zijn hoofdzakelijk deze beidenWij hebben lang niet genoeg arbeiders voor dien grooten wijngaard en de staat onzer financiën is allerdroevigst. „Drie van onze predikanten gaan ons dit jaar verlaten, en wij moesten er eigenlijk wel zes hebben om de ledige plaatsen aan te vullen. Ook het getal der colporteurs moest noodig verdubbeld worden. „En wat de geldmiddelen aangaat, dit voorjaar werd de jaarrekening afgesloten met een nadeelig saldo van onge veer eenentwintig duizend gulden! Een zware last voorwaar! Toen wij in 1912 ons vijfenzeventig-jarig bestaan her dachten, werd er een jubileefonds van zeven duizend gulden bijeengebracht, om daarvoor een nieuwen zendingspost te stichten, maar helaas, wij moesten die geheele som in den put van het deficit storten, die daarmede nog maar voor een derde gevuld werd. „Begrijpt gij thans, o „Droom", dat te midden van zooveel moeilijkheden en op een zoo harden bodem, de zaaiïng bezwaarlijk en de oogst schraal is? „En toch, Gode zij lof en dank, er is een oogst, er zijn garven te toonen! „In 1837 was er nog niets, dan geloof en en moed in de harten van enkele dienaren van onzen God om iets voor België te ondernemen. „En in 1912? „Toen waren er 43 kerken en zendingsposten, 33 predi kanten, 2 evangelisten, 14 colporteurs, 158 leeken-voor- gangers, 99 zondagsscholen, en 10865 gemeenteleden. En toen wij, eerbiedig staande in de groote protestantsche kerk van Luik, de namen hoorden opnoemen van hen, die om den tegenwoordigen toestand tot stand te brengen, in het verledene hebben geleden en gestreden en op hun post zijn gestorven, toen hebben wij in onze zielen een sterk gevoel van innigen dank jegens God en van blijde hoop voor de toekomst voelen oprijzen. En wij hebben dien heerlijken „Droom" van „België voor Christus" schooner en nader dan ooit voor ons gezien. „God schenke ons de trouw van onze voorgangers, op dat die „Droom" eenmaal „werkelijkheid" worde!" v. L. Slot volgt) Verzameld door C. B. VERANDERENDE PRENTEN. Eenige jaren geleden werd er een boek uitgegeven, dat een zeer zonderlingen inhoud had. Het bestond uit een reeks platen, ongeveer vijftig in getal, waarvan de een zóó sprekend op de volgende geleek, dat het bijna onmogelijk was de punten van verschil te ontdekken, en toch stelde de eerste prent een vriendelijk lachend knaapje en de laatste een grijnzenden aap voor. Wij verwondeiden ons over de behendigheid van den kunstenaar, die zulk een indruk kon teweeg brengen door middel van trapsgewijze veranderingen welke zóó langzaam plaats hadden, dat zij bijna onmerkbaar waren; maar laat ons, terwijl wij ons hierover verwonderen, niet vergeten.dat er soortgelijke wijzigingen voortdurend plaats hebben in de karakters der menschen. Niemand wordt plotseling, op een maal, slecht en goddeloos. Wij worden soms met ontzetting vervuld, als wij hooren verhalen van een zware misdaad, gepleegd door iemand, die tot dusver steeds allerwegen de grootste achting had genoten; maar wees er verzekerd van, dat hij slechts langzamerhand en trapsgewijze de man is geworden, die zulk eene goddelooze daad kon bedrijven. Niemand onzer is vandaag precies dezelfde, die hij gisteren was wij zijn óf beter, óf slechter, wij hebben óf een stap verder in benedenwaartsche richting gedaan, óf zijn door Gods genade een weinig hooger gestegen op het pad dat ten leven leidt. Wij zijn allen bezig, de platen van het prenten boek om te slaanwelken weg op voorwaarts of achter waarts? (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag. Bij het voorlezen van het Avondmaal-formulier brengt U enkele wijzigingen aan. Mag ik weten waarom U weglaat of ver andert de zinnen waarin gezegd wordt dat Christus gestraft is door Gods toorn tegen de zonde? Is deze voorstelling dan niet naar de Schrift? Antwoord. De door u bedoelde plaatsen luiden in ons formulier zooaangezien de toorn van God tegen de zonde zoo groot is, dat Hij die (eer Hij dezelve ongestraft liet blijven) aan zijnen lieven Zoon Jezus Christus, met den bitteren en smadelijken dood des kruises gestraft heeft." Voorts: dat onze Heer Jezus Christus den toorn van God (onder welken wij eeuwig hadden moeten verzinken)op de aarde voor ons gedragen heeft." En eindelijk: toen Hem de last van onze zonden en van den toorn van God het bloedige zweet in den hof uitgedrukt heeft." Dat ik deze zinsneden weglaat of wijzig is om geen andere reden dan omdat ze, hoe goed misschien bedoeld, zoo licht tot een ver keerde opvatting aanleiding geven. Ook in den Catechismus (Zondag 15, antwoord 37) vinden wij de voorstelling dat Christus „den too Gods gedragen heeft." En nu kan men daaruit afleiden dat God dus, wegens onze zonden, op Christus is vertoornd geweest. Maar daarvan is geen sprake en kAn geen sprake zijn. Wel zegt het N. T. dat onze Heer Jezus Christus onze zonden gedragen heeft: Hebr. 9 28, 1 Petrus 2 24- Maar van „toorn dragen" lezen wij niets. Geen won derGod kan nooit vertoornd zijn geweest op zijn heilig kindjezus wiens spijze het was den wil des Vaders te doen en zijn werk te volbrengen. Ook in Jesaja 53 vs. 12 is sprake van het dragen veler zonden door den Knecht des Heeren. En wat nu betreft de opvatting dat God zijn toorn, eer Hij de zonden der menschen ongestraft liet blijven, aan zijnen lieven Zoon heeft gekoeld door Hem ter Kruisstraf over te gevendie voorstelling is God-onteerend. Zij komt neer op een willekeurige af rekening, waarbij van Gods rechtvaardigheid en heiligheid, en dus van God-zelf, niets overblijft. ADVERTENTIE N. Vleeschhouwerij en Varkensslachterij Kerkstraat 14 Telefoon 102 Het Varkensvleesch, door mij verkocht, staat onder geregelden keuringsdienst van het Abattoir te Haarlem. uit SAAF's BOEKHANDEL is en blijft altijd een welkom ST. N I C O L A A S-G E S C H E N K voor onze jeugd

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 3