Mededeeüngen. Uit de Gemeente. De Hooge Raad der Nederlanden heeft de bevoegdheid der Gemeenteraden, om de bestaande Zondagswet door politieverordeningen uit te breiden, steeds erkend. FEUILLETON. De bijbel zegt: „hebt uwe vijanden lief." Maar.... wat moeten wij doen met onze „aanhangers" Ik vind, dat wij ze van ons moeten afschudden en afstooten, totdat ze ein delijk leeren op eigen beenen te staan. Als zij dan onze tegenstanders en vijanden geworden zijn, kunnen wij ze ten minste met een goed geweten liefhebben. Lhotsky. Ik gevoel zeer diep, dat men iets van beteekenis alleen kan voortbrengen, als men zich isoleertmijn beste gedachten en letterkundige voortbrengselen waren kinderen der een- Goethe. moet eerst in uw hand zaamheid. De aalmoes, die gij geven wilt zweeten, totdat gij weet aan wien gij ze geven zult. Didachè. Tevreden schijnen is een kunst. Tevreden wezen is een gunst. Tevreden leven een meesterstuk. Tevreden sterven het hoogst geluk. N. N. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, oin in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Donderdag, 18 December, zal 's morgens 11uur de Huwelijksin zegening plaats hebben van Willem Molenaar en Trijntje Kerkman. Tot den 5den Januari 1914 zal er, na bovengenoemde inzegening, geen gelegenheid voor huwelijksinzegeningen zijn. Maandagavond 8 uur Vrouwenkrans in „Ons Huis." Eiken Donderdagavond om 8 uur is er Bidstond ten huize van den Heer van Brummelen, Kostverlorenstraatweg 28. Met attestatie is ingekomen uit Giesendam en Neder-Hardinxveld Maaike Verwoerd (Echtgenoote van F. van der Plas.) Mevrouw Posthumus Meyjes is iederen Woensdagmiddag tusschen 2 uur en half 6 thuis om bezoek te ontvangen. Evangelisatie-arbeid. Zaterdag 13 Dec., nam. 4l/« uur lichtbeelden- dienst voor kinderen in „Ons Huis," 's avonds 8 uur voor volwas senen. Zondag 14 Dec., 's avonds 7 uur Openbare Samenkomst in „Ons Huis" Dinsdag 16 en Vrijdag 19 Dec houtsnijcursus voor jongens, Woensdag 17 en Vrijdag 19 Dec. handwerk- en houtsnij cursus voor meisjes in „Ons Huis." Vrijdag 19 Dec, 'savonds 8 uur, cursus Eerste Hulp bij Ongelukken, onder leiding van den Heer F. de Stoppelaar, arts, in „Ons Huis." De penningmeesteresse Mej. R. Gertenbach bericht met hartelijken dank de ontvangst: van den Heer J. f 1.voor huur- en hulpfonds, van Mevr. T. v. B. f 10.— voor het lantaarnfonds. Penningm. Mej. E. H. Bakels bericht met hartelijken dank de ontvangst: van Mevr. P. M. een doos handwerkmateriaal voor den handwerkcursus OPROEPING. Den Lezers Heil! De Kerkeraad der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Zandvoort, overwegende dat het wenschelijk is zich geheel op de hoogte te stellen van allerlei toestanden in deze kerkelijke gemeente, (waartoe ook een deel van Bentveld en Aerdenhout behoort) ten einde hare belangen naar behooren te kunnen behartigen; overwegende dat daartoe het persoonlijk be zoeken van alle huisjezinnen beslist noodzakelijk is; dat het öndoenlijk is, voor één persoon of voor zeer weinige personen, dit werk naar behooren te verrichten, in verband met de uitgebreidheid der gemeente, de dagen en uren die voor het bezoeken het meest geschikt zijn èn de wen- schelijkheid dat het bedoelde onderzoek spoedig plaats hebbe; roept volwassen personen, liefst uit alle standen, zoowel van 't mannelijk als van het vrouwelijk geslacht, op om den Kerkeraad bij bovengenoemden arbeid behulpzaam te wezen. Hun, die zich beschikbaar stellen, zal nader worden bekend gemaakt wanneer de Kerkeraad een samenkomst met hen hoopt te houden, waarin nadere mededeelingen zullen worden gedaan, het plan des Kerkeraads betreffende, en alle ge- Wenschte inlichtingen zullen worden verstrekt. De Kerkeraad vertrouwt dat het uitgesproken voornemen velen welkom zal wezen, als biedende hun een schoone gelegenheid om, door de liefde van Christus gedrongen, met den Kerkeraad, onder leiding van den Predikant, mede te arbeiden tot bevordering van het geestelijk heil dezer gemeente; En verzoekt dat dezen zich, mondeling of schriftelijk, daartoe bij den Predikant opgeven. De Kerkeraad voornoemd, G. POSTHUMUS MEYJES, Predikant. J. SNIJER, Ouderling. W. H. DRIEHUIZEN, J. M. v. BRUMMELEN, H. C. VOET, Diaken. K. V. D. MIJE, Zandvoort, December 1913. Wendelmoet Klaasdochter. Zoo heette de eerste martelares voor de be ginselen der Hervorming in Noord-Nederland. Zij was een weduwe te Monnikendam woon achtig en werd in Mei 1527 om haar evangelische gevoelens gevangen genomen en naar de Voor poort te 's Gravenhage overgebracht, waar zij, na vele moeilijke verhooren te hebben onder gaan, den 20sten November ter dood werd veroordeeld. Bij haar laatste verhoor, twee dagen te voren, had zij nog verklaard te blijven bij 't geen zij vroeger beleden had en den dood, waarmede zij gedreigd werd, niet te vreezen, omdat zij naar het vleesch reeds gestorven was en de Heilige Geest in haar leefde. Naar de transsubstantiatie (de verandering, bij de roomsche mis, van het brood in hef lichaam van Christus) gevraagd, betuigde zij„ick houde uw sacrament voor brood en meel, ende waer ghylieden dat voor eenen Godt houdt, soo segge ick dattet uwen duyvel is." Zij noemde Christus haren eenigen Middelaar en behoefde de tus- schenkomst der heiligen niet. Zij verlangde geen biechtvader, omdat zij „Christum had, dien sy biechtede, maar dies- niettemin, waer sy yemant vertoornt hadde, soo wilde sy deselfde gheerne bidden, dat sy haer J dat vergaven." Maar even bereid als zij was, zelfs met den dood voor oogen, rekenschap af te leggen van haar geloof, even zorgvuldig ontdook zij de vraag„wie haar geleerd en tot dese meeningen gebracht had door 't onbe paalde antwoord: „die Heere, die alle menschen tot hem roeptoock ick ben een van zijne schapen, daeromme hoor ick zijne stemme." Zij wilde tot geen prijs een harer broederen en leidslieden verraden. Nog twee bange dagen had zij door te staan. Zij ontving velerlei bezoek in den kerker. Nu eens „quam een vrouwe tot haer uit simpelheyt en beclaechde se op deze wyselieve moeder! cont ghy niet denken wat ghy wilt ende swy- ghen stil? soo en solt ghy niet sterven."—Maar deze verleiding der vriendschap, de zwaarste misschien van alle, had geen vat op haar. „Lieve suster!" zoo antwoordde zij, „het is my bevolen te spreecken ende ick ben daertoe beroepen, alsoo dat ick het niet swyghen en mach. Oft sy mv morgen verbranden oft in een sack steecken (om namelijk verdronken te wor den of levend begraven) dat ghelt my al even veel soo het de Heere voorsien heeft, also moetet geschien ende niet anders; ick wil by den Heer blijven." Dan weder traden de Dominikaner-monniken bij haar binnen met een kruisbeeld in de hand dat zij hun Heer en God noemden, ruw en scherp en meedoogenloos't blijkt genoeg aan het snijdende van haar ant woord „dat en is mijn Godt niethet is een ander cruys, daerdoor ick verlost ben. Dat is een houten Godt; werpt hem in 't vyer ende warmt u daer by." Op den morgen nog der terecht stelling, Woensdag 20 November, kwelden zij haar met de hostie en 't laatste oliesel, maar even smadelijk wees zij ze af. Het einde was te voorzien. De geestelijke rechtbank verklaarde haar voor „kettere hart- nackich ende heretyke en gaf haar over aan de wereldlijke macht van 't Hof, dat terstond daarop haar verwees „opt schavot staende optie plaetse gebrant te worden tot polveren toe, sulcs dat van haer geen memorie meer en sy," onder verbeurdverklaring van al haar goederen. Zwaar was de laatste gang van de gerechtzaal naar de strafplaats. Tot driemaal toe stiet haar de monnik 't kruisbeeld onder 't gelaat, opdat zij „haren Godt" mocht kussen tot driemaal toe wees zij het terug, ten laatste met den uitroep: „hoe tenteerdy my myn Godt is hier boven Maria wilde zij niet aanroepen, want zij had Christus, „die zit ter rechterhand zijns Vaders, die bidt voor ons." Even deemoedig als zij 't voor haar rechters gedaan had, herhaalde zij voor de menigte rondom 't schavot samenge schoold „ick bidde u allen, ofte ick yemant misdaen ofte vertoornt hadde, dat ghy my dat vergheven wilt." (Slot volgt.) v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1913 | | pagina 2