Eet het Brood van Openbare Vergadering G. KUIPER Mededeelingen. Zending. Vragenbus- Advertentien. ZATERDAG 17 JANUARI, ENKA (Mej. A. v. d. VLIES). De noodzakelijkheid van t Socialisme ook voor den Christen. deed voortgaan. Hem zij, ook in 1914, dit werk èn de onvermoeide werkster-zelve bevolen Gedurende het jaar 1913 werden in de Zandvoortsche kerk 61 kin deren gedoopt. Tot lidmaten werden 38 nieuwe leden bevestigd, ter wijl 19 huwelijksinzegeningen plaats hadden, t. w. 2 in Januari, 2 in Februari, 3 in Maart, 1 in April, 0 in Mei Juli, 1 in Augustus, 1 in September, 4 in October, 3 in November en 2 in December. Mededeelingen, vragen, berichten enz. moeten, om in het eerstvolgend nummer te worden opgenomen, aan het adres der Redactie worden toegezonden des Dinsdags, vóór 1 uur namiddags. Opgelet!! Van het 'eerstvolgend nummer worden in Zandvoort en naaste omgeving duizend exx. gratis verspreid. Daarin zal voorkomen eene mededeeling van den Kerkeraad, in verband met de onlangs in dit blad geplaatste „Oproeping". as. Zondag 11 Januari, worden de Zondagsscholen weergehouden. Er is nog gelegenheid tot toelating van nieuwe leerlingen. Mevrouw P. M. ontvangt iederen Woensdagmiddag van 2—5' „uur. Eiken Donderdagavond om 8 uur heeft de Heer van Brummelen een Bidstond ten zijnen huize. Mej. van Brummelen houdt eiken Maandagavond om 8 uur in „Ons Huis" haar Vrouwenkrans. Als antwoord op mijn „Noodkreet", geslaakt in den Zondagsbode van 28 Dec. 1.1. ontving ik met groote blijdschap 3 giften van f 10.— en 1 gift van f 15.— en nog een van f2 terwijl inij tevens f5.— voor de „Handwerkschool" werd toegezonden. Ik heb geen permissie om de namen der gevers te vermelden. Alleen zeg ik dat ik f 10 kreeg uit Heemstede, Overveen en Aerdenhout. De f 15.— en de f5 kreeg ik uit Bentveld en de f 2.— uit Amsterdam. De f52.—werden door mij aan de Penningm. mej. E. Bakels ter hand gesteld. Van Mevr. de Wed. B. te Aerdenhout ontving ik f 10.— voor het te kort op de uitgaven der Kerstfeestviering met de Zondagsschool kinderen. Hierdoor is het tekort teruggebracht tot precies f 100. Dus nog maar tien van zulke postwisseltjes en het tekort is gedektt Evangelisatie-arbeid. Zaterdag lOJanuari, 's avonds 7l/j uur, Kinder samenkomst in „Ons Huis" Zondag 11 Januari, 's avonds 7 uur, Openbare Samenkomst in „Ons Huis". Dinsdag 13 en Vrijdag 16 Januari, Houtsnijcursus in school A, 'savonds 6 uur klasse I, 7 uur klasse II. Woensdag 14 Januari, 'savonds 1 uur, Handwerkklasse voor meisjes in „Ons Huis" Vrijdag 16 Januari, 's avonds 8 uur, cursus Eerste Hulp bij Ongelukken, onder leiding van den heer F. de Stoppelaar, arts. De penningm. mej R. Gertenbach bericht met dank de ontvangst van den Heer J. f 1 en mej. R. f 1.— voor de Evangelisatie De Islam en de Christelijke Zending op Java. (Vervolg.) Of wij met den Islam dan toch niet een stap vooruit zijn gegaan Koppensnellen en dergelijke barbaarschheden zijn bestreden en verdwenen, maar met den Islam zijn wij niet zedelijk vooruitgegaan. Men vindt er den trotschen hoogmoed van hem, die zich Mohamme daan voelt. Men loopt met zijn vroomheid te koop (ais de Farizeër op de hoeken der straten). Men vindt er de overtuiging: als ik in mijn verplichtingen te kort schiet, dan zorgt de leeraar wel dat het voor mij in orde komt. Op grond van dit alles zegt spreker Men kan een vroom Mohammedaan zijnen toch een groote deugniet. Het Heidendom staat menigmaal hooger bijv. in zake het huwelijk. Bij de Mohammedanen is de huwelijksband zeer los. Trouwen en scheiden zijn transacties van dezelfde waarde; beiden kosten een rijksdaalder. Het Heidendom daarentegen is zeer tegen echtscheiding. De vraag is gewettigd of de Javaan wel Mohammedaan is. Er zijn groote verschillen Op West-Java is het besef meer doorgedrongen, dat men Islamiet is. De echte Javaan (d i die van Midden Java) voelt zich bovenal Javaan. In Oost Java. waar spreker werkt, onder scheidt men „het roode volk", te vergelijken bij „de schare, die de wet niet kende" en „het witte volk", dat de echte Mohammedanen zijn. Maar niettegenstaande de groote verschillen, verzekert spreker, dat, als men een Javaan zou vragen: wat ben je?" hij antwoordt: „Ik ben een Mohammedaan al is hij nog zoo'n slechte. Hij wil niet anders zijn dan Mohammedaan. Dat het Mohammedanisme zal worden overwonnen enkel door de Westersche cultuur, lijkt spreker onmogelijk. Een vereeniging tot bevordering der beschaving buiten den godsdienst om heeft de inenschen hoegenaamd niet gepakt. De Sarikat Islam die den laatsten tijd zooveel van zich doet spreken, heeft wel gepakt, omdat die den godsdienst op zijn plaats laat en rekening houdt met de eigenaardig heid der menschen, voor wie de godsdienst één is met het leven. Dat de Islam veranderen zal, noemt spreker een illusie. De val van Turkije en den Sultan zal den Islam niet deren, evenmin als Rome achteruit is gegaan toen de macht varn den Paus is geknot. Als de Islam zedelijk en religieus zoo laag staat, vanwaar dan zijn invloed? Omdat het zoo'n gemakkelijke godsdienst is en de menschen heel gerust en gelukkig kunnen leven zonder te beant woorden aan'strenge eischen. De grof-zinnelijke verwachtingen met het oog op een hiernamaals zijn eveneens van grooten invloed. Bovendien telt het Pan-islantisme hier mee. Men weet, dat men als Mohammedaan deel uitmaakt van een wereldgodsdienst, waarmee gerekend wordt en dien men ontzien moet Doch werkelijk religieuse naturen vinden in den Islam geen bevrediging. Dat is herhaaldelijk waargenomen zij wenden zich dikwijls tot den Christen-zendeling. (Slot volgt) v. L. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag. Als de mensch geen vrijen wil heeft, waarom lijden dan zijn nakomelingen onder de erfelijkheid? Antwoord. Krachtens de wet der solidariteit, der lotsgemeen- schap. De menschen zijn geen losse, naast elkaar staande, elkander niet rakende individuen; maar zij hangen organisch samen met heel het geslacht. Vandaar de erfelijkheid. Deze is er in de uiterlijke ver schijning: aan het kind herkent gij zijn ouders. Ook physische functies worden overgeleverd, zelfs de levensduur is hereditair Verder zijn er psychische verschijnselen: geheele families, geslachten, stammen, kenmerken zich door een bepaalde ontwikkeling der zintuigen, aanleg voor kunsten en wetenschappen, enz. Zoo is ook de erfzonde, in de individuen zich openbarende, zonde van de soort Toch is de wet der erfelijkheid geen fatale. Prof. Winckler, de psychiater, zegt in zijn rede „de beteekenis van het onderwijs in de psychiatrie": „de er felijkheid moer worden gecorrigeerd." Zoo kan zij óók geneutraliseerd worden door hygiënische maatregelen, opvoeding, verlevendiging van het besef onzer verantwoordelijkheid Niet het minste zeker door de wedergeboorte. Een mensch. in Christus' levensgemeenschap opge nomen. is vrij zedelijk vrij, ook van den vloek der herediteit Ds. en Mevrouw POSTHUMUS MEYJ ES zeggen, met wederkeerige heilwenschen, hartelijk dank voor de menigvuldige be wijzen van belangstelling, bij de wisseling des jaars ontvangen. Mejuffrouw C. BIENFA1T dankt haar Zandvoortsche vrienden, oud-leerlingen en leerlingen voor hun gelukwenscheti, haar bij de intrede van het nieuwe jaar toegezonden. Vleeschhouwerij en Varkensslachterij Kerkstraat 14 Telefoon 102 Beslist 1sfe kwaliteit. VRAAGT PR IJS-COURANT. Het Varkensvleesch, door mij verkocht, staat onder gcregelden keuringsdienst van het Abattoir te Haarlem. H.J.CARELS OP s avonds 8 uur, in „ONS HUIS''. SPREEKSTER: ONDERWERP: Entrée 5 cent, werkloozen vrij. DEBAT VRIJ. Het Bestuur van de afd. Zandvoort der S. I). A. P.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 3