VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 46 ZONDAG 15 MAART 1914 2de Jaargang. Gethsemané. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort- Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1 5 regels0.55 Elke regel meer,0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer0.06 Bij abonnement extra korting Zondag 15 Maart 1914, Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur: de Heer M. L. FOEK.EN, cand. t. d. H. Dienst, Hulpprediker te Haarlem. In zwaren strijd zijnde, bad Hij te ernstiger. En zijn zweet werd gelijk groote droppelen bloeds, die op de aarde afliepen. Lukas 22 vs. 44. Hoe is het beeld dat Jezus in Gethsemané aanbiedt, over een te brengen met Zijn lijdensmoed, te voren in woord en daad betoond Lijkt het er niet naar dat Stefanus Hem in standvastigheid overtrof Is niet, wat stervens-moed aangaat, Paulus Zijn meerdere gebleken Staat Hij niet achter bij die blinkende rei van martelaren, die schavot en brandstapel zegevierend beklommen? Ja, kan Jezus'houding in Gethsemané zelfs wel op eén lijn geplaatst worden met het gedrag van den eersten den besten soldaat, die onver saagd voor zijn vaderland sterft Het raadselachtige van Jezus' doodsangst verdwijnt, als wij verstaan dat die angst ten nauwste samenhangt met het wezen van Hem, die er door werd gefolterd. O, de mensch heeft nooit een bétere aarde gekend dan deze, welke doornen en distelen voortbrengt. Maar Christus had heerlijkheid bij den Vader, eer de wereld was. En met de herinnering aan die heerlijkheid heeft Hij op deze aarde geleefd. Is het vreemd dat Hij het contrast tusschen leven èn lijden zóó diep gevoelde? Wij zijn zondaren, kinderen der ellende, door gewoonte met gebrek en ontbering ver trouwd. Hij, gewoon aan de weelde des hemels en zijn heerlijkheid, moést wel buiveren, toen Hij in onze ellende afdaalde. En hoe dieper Hij daarin neerdaalde, hoe huivering wekkender zij bleek te wezen. In Gethsemané staat Jezus voor de diepste diepte. Hij duizelt. Het angstzweet breekt Hem uit. Het kan niet anders. Want hoe grooter de lijder is, des te dieper is zijn leed. En dan, wie heeft als Jezus zóó diep de ellende der zonde gepeild Hoe heiliger iemand is, hoe volkomener hij het wezen der zonde kent. Wie verstond beter dat het vreemde land een rampzalig land was, de verloren zoon die er naar verlangde en er overdadiglijk leefde, óf zijn vader, die geen rustig oogenblik meer had sedert zijn kind daarheen reisde en die op den uitkijk stond en bleef staan, al maar wachtende of hij mocht wederkeeren en thuiskomen, zijn verloren zoon Wie toont klaarder te beseffen dat het vreeselijk is prijs gegeven te worden aan de verterende kracht van het helsche vuur, de zondaar die daar roekeloos in neertuimelt, óf de Heiland die in de wereld kwam om zondaren aan dien vuurdood te ontrukken en over te brengen uit het gevaar in de veiligheid Voorwaar, voor een Engel is zelfs de gedachte aan de plaats waar weening is en knersing der tanden ónverdra- gelijker dan voor den Duivel het verblijf daarin. De ramp zaligheid zou voor den zalige rampzaliger zijn dan zij is voor den rampzalige. Maar is het dan wonder dat Jezus, de Heilige, in de ure dat de zonde op het punt staat zich in al haar gruwelijk heid te openbaren, terughuivert van ontroering Dat Hém, nu Hij zich gereed maakt de bezoldiging der zonde te ont vangen, het angstzweet uitbreekt gelijk groote droppelen bloeds, die op de aarde afliepen Vergeten wij vooral niet dat de „zware strijd", waarin Jezus in Gethsemané was, de strijd was met dienzèlfden verzoeker, die Hem bij den aanvang van zijn openbaar leven in den weg trad, en Hem sedert telkens opnieuw heeft aangevochten. Tot dusverre heeft de Heiland eiken aanval afgeslagen. Maariets anders is het om bereid te zijn tot lijden en sterven eer de ure is gekomen èn als de ure is gekomen. Wie een kroon weigert, terwijl het kruis nog op verren afstand is, zal niet altijd blijven weigeren, wanneer het kruis reeds in de onmiddellijke nabijheid staat opgericht. Nü is Jezus' ure daar nu is het oogenblik ge komen dat men Hem kruisigen zal. In Gethsemané rijst voor Jezus' blik de klare voorstelling op van Zijnen aan staanden marteldood. Het is Hem, als voelt Hij reeds de smarten daaraan verbonden. Maar,nog is Hij vrij, nóg kan Hij terugkeeren van den lijdensweg nóg kan Hij beproeven om Zijn levensdoel te bereiken door het aanvaarden der regeering over een aardsch koninkrijk, inplaats van door zich als een lam ter slachtbank te laten leiden Ja, menigmaal is Jezus ontroerd geweest in den geest. Maar nimmer werd Hij zóó geperst als in Gethsemané. Hier strijdt de Zoon des Menschen aan den rand van een afgrond. En wij behoeven maar eén enkelen, vluchtigen blik in die peillooze diepte te slaan, om iets te beseffen van Zijn hooggaande angsten en benauwdheden. Gethsemané's verschrikkingen waren geweldiger dan die van Golgotha. Van den uitslag der worsteling in den olijvenhof heeft alles afgehangen. Was de strijd daar door Jezus verloren, Hij zou niet gekruisigd zijn geworden. En was Hij niet ge kruisigd, wij zouden niet zijn gekroond Halleluja Jezus zegepraalt In zwaren strijd zijnde, bad Hij te ernstiger. En Hij eindigt niet met bidden, eer Hij zich in Gods Raad geheel heeft in-gebeden Vader! uw wil geschiede! Den drinkbeker, die niet voorbij kan gaan, tenzij dat Hij dien drinke, zet Hij aan de lippen en ledigt dien tot den bodem toe. P. M.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1