VOOR ZANDVOORT EN AERDENHOUT No. 48 ZONDAG 29 MAART 1914 Gehoorzaamheid geleerd. 2de Jaargang. ZONDAGSBODE i, VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG abonnementsprijs Per Jaargang1.50 3 Maanden0.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1 -5 regels 0.35 Elke regel meer0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 29 Maart 1914, Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur: De Heer J. A. HOEKENDIJK van Heemstede. (Zie onder „Mededeelingen".) n.m. 7 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. Herdenking van 10-jarige Evangeliebediening te Zandvoort. (extra collecte voor de Kerk.) „Hoewel Hij de Zoon was, heeft Hij nochtans gehoorzaamheid geleerd uit hetgeen Hij geleden heeft." Hebreen 5 vs. 8. Er is een nauw verband tusschen Jezus' lijden en Zijn gehoorzaamheid aan den Vader. Uit het eerste heeft Hij de laatste geleerd. Hierin is een geheimenis. Moést Jezus dan gehoorzaamheid leerenWas dan 's Vaders wil niet steeds Zijne spijze? Deed Hij niet altijd en vanzelf wat Hem wel behagelijk was De schrijver van den Hebrëerbrief heeft blijkbaar zelf ook gevoeld dat wij hier voor een raadsel staan. Op een toon van hooge verwondering spreekt hij van Jezus'gehoor zaamheid, gelijk Hij die uit lijden leerde. Immers zegt hij „hoewel Hij de zoon was" en dan volgt er bovendien „nochtans Er zijn geloovigen die met deze voorstelling zeer verlegen zijn. Volgens de gevestigde orthodoxie was en deed Jezus alles wat Hij geweest is en gedaan heeft voor ons, maar niét voor ziehzèlren. Van den aanvang van Zijn aardsche leven bleef Hij dezelfde tot het einde toe. Hij wist alles en behoefde daarom niets te leeren allerminst gehoorzaamheid. Hij leed om ónzenticille, in onze plaats. Voor Hemzèlven was Zijn lijden geheel onnoodig. Deze meening is evenwel een schadelijk gevolg van de schadelijke eenzijdigheid der meeste orthodoxen om alléén nadruk te leggen op Jezus Zoonschap. Z.66 doet men aan Zijn waarachtige menschheid te kort. Hel Woord is vleesch geworden. Het WoordHet Woord dat in den beginne was Maar terwijl die benaming „Het Woord" sterk ge accentueerd moet worden tegenover allen die Jezus' god heid miskennen, mag niets worden afgedaan van hetgeen er volgtis vleesch geworden En „vleesch worden" is niet alleen heeft op aarde geleefd in de gedaante van een mensch maar is geworden mensch, waarachtig mensch met zwak heden omringd, voor smarten vatbaar, aan den dood onder worpen, door lijden tot heerlijkheid moetende ingaan. Jezus' mensch-zijn was geen vertooning, geen schijn, geen bedrog. Van de vleeschwording des Woords is mede het moeten leeren der gehoorzaamheid een gevolg. Hij, die van den beginne des Vaders wil deed in den liemel, moet, mensch geworden, dien wil volbrengen op aarde. Hoe anders is de gehoorzaamheid den Vader betoond als Zijn Zoon, met Hem gezeten in Zijnen troon en de gehoorzaamheid, den Vader te bewijzen tot den dood, ja den dood des kruises Kende de Zoon de eerste gehoorzaamheid van eeuwigheid, de laatste heeft Hij moeten leeren. En de leer-school is voor Hem, gelijk voor ons, de lijdens-school. Misschien dat wij het geheimenis, dat in onzen tekst niet wordt verklaard maar alleen geconstateerd, ook zóó eenigs- zins benaderen, als wij bedenken dat er tiveëerlei leeren is het leeren van voer ons vreemde dingen én het leeren van dingen die met onzen aanleg en onze natuur overeenstemmen. Welk een verschil is het te leeren loopen én te leeren zwemmen. Het een, zoowel als het ander, moet worden ge leerd. Maar, terwijl het leeren loopen voor een mensch eigenlijk alleen is loop-oefeningen maken, omdat hij feitelijk loopen kan, is het leeren zwemmen voor hem het aanleeren van voor hem vreemde bewegingen met armen en beenen. Om te leeren loopen behoeft enkel het potentieel-kunnen actueel-kunnen te worden. Maar de potentieele zwem-potentie heeft de mensch niet. In ons, menschen, woont het beginsel der gehoorzaamheid niet. Wij moeten gehoorzaamheid leeren, meest door een gedurig afleeren van ongehoorzaamheid. Maar den menschgeworden Zoon van God is het beginsel der ge hoorzaamheid eigen. Zijn leeren is: het aanwenden der in Hem wonende gaven en krachten het toenemen in, het zich oefenen in, het ontplooien van de heerlijkheid die Hij uit de eeuwigheid medebracht in den tijd. Er zijn menschen die nooit leeren piano spelen. Er zijn er die het eindelijk, na veel inspanning, leeren. Maar er zijn ook geboren musici genieën, die het zich spelender wijs hebben geleerd. Toch oók de verstgevorderde musicus zal blijven studeeren. In heilige ontevredenheid zal hij nooit zeggen dat hij de volmaaktheid heeft bereikt. Ofschoon Hij de Zoon was, heeft Hij gehoorzaamheid ge leerd, zegt de tekst. Wij kunnen ook zeggen juist omdat Hij de Zoon was. Zoo iemand, dan mocht Hij Zijn talent niet begraven. Zoo iemand, dan moest Hij er mede woe keren, het verdubbelen, omdat alleen de hóógste gehoorzaam heid in staat was Hem het werk, door den Vader te doen gegeven, ook te volbrengen. Zwaar is deze les den Heiland gevallen. Denkt aan Gethsemané Maar ziet dan ook hoe Hij daar de proef op zijn gehoorzaamheid koninklijk doorstaat. Hij begint met te zeggen „indien het mogelijk is, laat deze drinkbeker aan Mij voorbijgaan!" Maar straks ziet Hij klaarder in in den Raad Gods en spreekt„indien dan deze drinkbeker niet voorbij gaan kan, tenzij dat ik hem drinke." Eerst is het „niet mijn wil, uw wil geschiede Maar Hij verlaat Gethse mané niet, eer Hij het tot volkomene overgave heeft gebracht.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1