Lottgenng. haarlem. km™ it5??.. VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. tt> ZpNDAG 5 JULI 1914 3de Jaargang. Wereldoverwinnend geloof. Voor eiken dag. JT nllrfftnlnff Gr. Houtstraat 5a ROBE, vlug en onberispelijk. (MDAGSBODE VERSCHIJNT EL KEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 15 regels0.55 Elke regel meer0.10 •Dienstaanbiedingen 15 regels 0.35 Elke regel meer006 Bij abonnement extra korting Zondag 5 Juli 1914, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. (Extra-collecte voor de Kerk.) Dit is de overwinning, die de wereld overwint, namelijk ons geloof. I Joh. V vs. 4b. Van de overwinning der wereld spreekt de Apostel. Zij wordt ons voorgesteld als onze vijand. Maar hoe moeten wij dat woord „wereld" hier verstaan? In den zin van de natuur Zeker, ook tegen déze wereld gaat 's menschen strijd. Eeuwenoud is de worsteling der menschheid tegen de stoffelijke krachten van het heelal, die zich tegen haar keeren, haar beangstigen en zoeken te dooden. En nog altoos heeft zij zich die krachten niet onderworpen. Telkens wordt zij daardoor overmeesterd. Iedere overwinning op, boven en onder de aarde komt den menschen op zware verliezen te staan. Er is echter nog een andere „wereld", tegen wie onze strijd gaat, ons meer onmiddellijk vijandig dan de natuur: de schrikkelijke macht van lijden en dood, die ons levens- bebouw belegeren en het ondermijnen dag en nacht. Wij zijn niet meer in het Paradijs. Wij zijn nog niet in het Paradijs. Nu zijn wij op het slagveld, kampende met de ■ontbindende machten van lijden en dood. Maar de „wereld" is ook en vooralde zonde. Zij is de bron van al de ellende, de prikkel van den dood. Als de zonde verdwenen was, zou ook het lijden zóó vermin deren, dat het weldra was verdwenen. Zou deze aarde niet een paradijs zijn, als zij was zonder haat, zonder leugen, zonder afgunst, zonder geweld? Zij is onderworpen aan lijden en dood, omdat zij is onderworpen aan de overste dezer wereld den duivel. De zonde is het grootste kwaad. Geen lijdensoverwinning en geen doodsoverwinning zonder zegepraal over de zonde. Maar is die overwinning mogelijk? Als de wereld ons alleen maar om-gafMaar wij huis vesten haar ook in ons binnenste. Onze doodsvijand woont in ons hart. Daarom schijnt onze zaak een hopelooze, een verloren zaak. Wie is zijn eigen vijand? Wie heeft ooit zijn eigen vleesch gehaat? Hoe kan ik mijn „ik" gevangen nemen en dooden? De wil ontbreekt mij; de macht ont breekt mij. Ik kan mij van mijzelven niet verlossen. Wat ik niet wil, doe ik. Wat ik wil doe ik niet. Ik ellendig mensch j Het Evangelie zegt dat alle dingen, dus ook de onmoge lijke dingen, mogelijk zijn dengene die gelooft. Dit is de overwinning die de wereld overwint: ons geloof. Wil dat zeggen dat ons geloof aan de overwinning ons de over winning geeft? Onze ervaring bevestigt niet dat zulks het geval is. Geloof iseen daad, de hoogste daad waartoe een mensch het immer brengen kan: de daad van over gave aan Christus. Dit geloof is niet het middel tot, of de voorwaarde van de overwinning, maar het is de overwinning zelve. Hoe? Dat verstaan wij als wij verstaan dat Christus is: God, geopenbaard in het vleesch. In Hem is ons de volheid van Gods liefdewezen geschonken. In Hem is God voor ons toegankelijk. In Hem roept God ons toeKeert weder, gij afkeerige kinderen, en Ik zal uwe afkeering ge nezen! Wie op die teedere roepstem Gods antwoordt met de daad des geloofs, wordt met Hem hereenigd. En met Hem verbonden hebben wij de Almacht aan onze zijde én de Heiligheid, die uit ons hart de zonde uitdrijft. Zoo is ons de overwinning gewaarborgd. Christus is God, geopenbaard in het vleesch. Hij is waar achtig mensch geweest, ons vleesch en ons bloed deelachtig. En zoo, gezonden in de gedaante van een mensch, heeft Hij door Zijn leven en door Zijn sterven over de zonden getriumfeerd. Daarom is ons geloof het geloof dat de wereld overwint, omdat het de vereeniging, de levensgemeenschap is met den Wereld-verwinnaar. Maar die vereeniging komt dan ook alleen tot stand door ons geloof, d. i door ons eigen, persoonlijk geloof. Daardoor zijn wij in Hem en is Hij in ons, zoodat de wereld evenmin voortaan iets aan ons heeft, als zij het ooit had aan Hem. Wij kunnen overwinnen, omdat wij overwinnaars zijn in Hem. Als Christus in ons leeft, sterft het „ik". Deze zegevierende ervaring is ervaring van een overwinning, die niet minder dan de wereld overwint. P. M. Verzameld door C. B. Als het hooge en heerlijke u gepredikt, binnen het bereik van uw verlangen gebracht wordt, dan ligt daarin een roeping om het te wenschen. En dat echte verlangen naar God, d i. het gebed, heeft de belofte der vervulling. Mozley. Menigeen, die voor bescheiden doorgaat, drinkt zich in stilte een roes aan zelfbehagen, terwijl de ijdele openlijk op de markt zijn fleschje roem staat leeg te slurpen. Eremita. Ververij en Chemische Wasscherij Sioonit en Terft alle soortei1 DAMES- en HEEREN DARDE-

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1