J. Lottgering. VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 17 ZONDAG 23 AUGUSTUS 1914 3de Jaarean?. Wervelwind, storm en wolken. HAARLEM. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jlir. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. G-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer006 Bij abonnement extra korting Zondag 23 Augustus 1914, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. Des Heeren weg is in wervelwind en in storm, en de wolken zijn het stof zijner voeten. Nahum I: vs. 3b. II. Natuurlijk verbeeld ik mij niet in het bezit te zijn van de verklaring der bedoelingen Gods met de wereld in deze onuitsprekelijk-ernstige tijden. Nog minder waag ik mij aan een poging om het Godsbestuur te rechtvaardigen. Vooral nu is het niet geraden deze houding aan te nemen, nu de wervelwind en de storm eerst zijn aangevangen met hun vernielingswerk en de onheilswolken zich pas recht beginnen op te stapelen, terwijl nog dreigender, nog geweldiger ge vaarten opkomen aan den horizon. Onverwacht is het onweder losgebarsten. Lang was het voorzien en voorzegd. Toch dreef de bui telkens weer af. Nü heeft het noodweer, plotseling gekomen, iedereen over vallen. Eerst als wij een weinig zullen bekomen zijn van den eersten schok, zal het ons misschien gelukken ons een weinig te orienteeren. Nü tasten we nog in het duister. Nie mand kan, ook maar bij benadering, bepalen welk plan de Voorzienigheid thans bezig is te volvoeren. Maar dit ééne ding staat voor mij onwrikbaar vast, en in die overtuiging hebben wij elkander in deze bange dagen te versterken, dat ook deze ongeëvenaard-krachtige wervel wind en storm en die compacte wolkenmassa méér is dan een natuurverschijnsel, méér dan de noodwendige ontploffing van een met electriciteit overladen atmosfeer. Nog van iets' anders is de uitgeslagen wereldbrand het gevolg, dan van de heerschzucht der vorsten, den naijver der volkeren, de trouweloosheid van kabinetten en het uitdagend sabel- gekletter en sporengerinkel van het militairisme. God regeert. Niet de menschen maken de geschiedenis, al verbeelden zij zich dat zij het wel kunnen. God schrijft de historie. Van ieder individu, van elk gezin en eiken Staat en alle volkeren samen. Hij volvoert Zijnen raad door alle dingen, in alle dingen, ondanks alle dingen. Ook de verdervende machten, die nu bezig zijn alle nationale en maatschappelijke en geestelijke grondslagen los te woelen, vermogen niet zich te roeren of te bewegen tegen Zijnen wil. Des Heeren weg is in wervelwind en in storm en de wolken zijn het stof Zijner voeten. In deze overtuiging ligt niet weinig dat het verslagen hart opbeurt, dat vertroost en bemoedigt en sterkt. De Heer regeert! Natuurlijk evenzeer in stille en rustige tijden, als in de ontroerend-fel bewogen dagen waarin wij nu leven. Maar in den gewonen, alledaagschen loop der dingen gaat van het geloof aan Gods wereldregeering doorgaans weinig kracht uit. Wij zijn noch vatbaar, nóch geneigd om haar op te merken en er ons door te laten leiden, zoolang geen buiten gewone omstandigheden ons er met nadruk bij bepalen. Dan echter, als God onze rust verstoort en ons door schrik aanjagende gebeurtenissen wakker roeptals ons persoonlijk leven of ons volksbestaan van nabij met den ondergang wordt bedreigd, gaan wij eerst beseffen wat wij aan ons geloof hebben. Dan gevoelen wij dat er geen andere vaste bodem is, waarop wij kunnen staan en staande blijven als alles ons ontzinkt, dan de rotsgrond des geloofs. Dan zijn wij ontvankelijk voor de roepstemmen Gods om ons tot Hem te keeren, die het lot der natieën regelt en het heelal regeert. Die in dit vertrouwen leeft, ontvangt kracht in zijn zwak heid, want het schenkt de ervaring van verbonden te zijn met God-Almachtig. En die ervaring geeft kalmte voor de toekomst, hoedanig deze dan ook zijn moge. Ook achter de vreeselijkste gebeurtenissen staat de Hooge God en düs zijn er groote en eeuwige krachten aan het werk ook in het bloedig drama dat in de geschiedenis onzer dagen afspeelt. Vreeselijk, daarbij een toeschouwer te zijn of daarin te moeten medespelen, zónder het geloofsoog gericht te houden op den levenden God Welgelukzalig is de mensch, die ook in den storm van den oorlog het hoofd houdt opgeheven, geloovende dat, als het zeer donker wordt in de wereld, God nadert met Zijn verlossingen; dat Hij niet alleen het laatste woord hebben moét of hebben zal, maar dat Hij, ook nü, het woord heeft, dat Hij in werkelijkheid alléén aan het woord is, ook dl schijnt het dat Hij op het oogenblik geen enkel woord heeft in te brengen. Golgotha! Golgotha! Ook op de donkerste bladzijden der wereldgeschiedenis werpt het Kruis een vertroostend licht. Nooit heeft zulk een duisternis de aarde bedekt, als in die ure, toen de Zoon Gods, met de misdadigers gerekend, het hoofd vol bloed en wonden boog in den smadelijksten dood. Een wervelwind en een storm van ongerechtigheden zijn op den Heilige aangevallen en hebben Hem neerge worpen. Een donderwolk, spookachtig zwart, heeft Hem overschaduwd. De macht der duisternis heeft hare ure. Wachter, wachter, wat is er van den nacht? Wereld, voorwerp van des Vaders welbehagen, waar is uw God? Des Heeren weg is in wervelwind en in storm en de wolken zijn het stof Zijner voeten Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a Stoomt en verft alle soorten DAMES- en HEEREN GARDE ROBE, vlug en onberispelijk. ZANDVOORT. Telef. 1+5. HAARLEM, Tel. 1561 en 771.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1