No. 21 ZONDAG 20 SEPTEMBER 1914 3de Jaargang. VOOR ZANDPOORT EN AERDENHOUT Nog is het einde niet. Loitgenng,haarlem. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT EL KEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0-05 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. G-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 - Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer„0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer0.06 Bij abonnement extra korting Zondag 20 September 1914, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. „Nog is het einde niet." Matth. 24 vs. 6c. I. Het is zeker allerminst bevreemdend dat vele geloovigen in de verschrikkingen van den rampzaligen oorlog, waar door Europa nu wordt geteisterd, de duidelijke voorteekenen zien van het nabij zijnde einde der wereld en verwachten dat welhaast het daverend krijgsrumoer zal worden over stemd door het geschal der bazuinen van het jongste gericht. De vreeselijke dingen die nu geschieden zijn, naar hun overtuiging, het begin van het einde. Daarom houden zij gedurig de oogen naar den hemel gericht om te zien of niet reeds daarin verschijnt het teeken van den Zoon des menschen. Dan zullen al de geslachten der aarde weenen en zullen den Zoon des mènschen zien, komende op de wolken des hemels, met groote kracht en heerlijkheid. Geen wonder, zeg ik, dat dit geloof aan een op handen zijnde wederkomst des Heeren tal van harten vervult en uitdrukking vindt in menig gebed en in vele toespraken, waarbij dan bij voorkeur Jezus' voorzeggingen, in ons tekst- hoofdstuk bewaard, worden aangehaald om dit gevoelen te bevestigen. Toch mogen wij ook nü niet de waarschuwing vergeten om nuchteren te zijn en te blijven en wel moeten wij toe zien de lessen der hfstorie niet te vergeten. Hoe dikwijls beeft men al niet in den loop der eeuwen geprofeteerd van het einde als zeer nabij zijnde, zonder dat de uitkomst die voorspellingen heeft gerechtvaardigd. Daarbij Mattheus 24 is een hoofdstuk dat ons bij de verklaring voor zeer vele en zeer groote moeilijkheden plaatst. En allerminst is het geoorloofd om daaruit enkele teksten op-den-klank-af aan te halen, los van het verband waarin zij voorkomen, om daarmede dan het bewijs te leveren dat wij nu inderdaad staan aan den vooravond van den jongsten dag. Naar aanleiding van Jezus' voorzegging omtrent den ondergang van Jeruzalems tempel, vragen de discipelen Hem inlichting over drieërlei bijzonderheid. Eerst heet het „wanneer zal dat zijn Dan „welk is het teeken van uw toekomst?'' Eindelijk: „welk is het teeken van de voleinding der wereld In Zijn antwoord op deze vragen doet de Heer eerst een waarschuwing tegen valsche voorspiegelingen hooren velen zullen komen onder Zijnen naam, zeggende ik ben de Christus, en zij zullen velen verleiden. Voorts zullen zij hooren van oorlogen en geruchten van oorlogen. Maar nog is het einde niet Dan komt Jezus op Zijn aankondiging der verwoesting van stad en tempel terug. Er zullen zijn hongersnooden en pestilentiën en aardbevingen in verscheidene plaatsen. De discipelen des Heeren zullen worden overgeleverd in verdrukking en worden gedood. Velen hunner zullen ge- ergerd worden en zullen elkander overleveren en haten. Vele valsche profeten zullen opstaan en zullen er velen verleiden. De ongerechtigheid zal vermenigvuldigd worden daarom zal de liefde van velen verkouden. Intusschen, ook daarmede zal de laatste toekomst des Heeren nog niét zijn aangebroken. Wat déze betreft, duidelijk verklaart Jezus dat van dien dag en die ure niemand weet, ook niet de Engelen der hemelen, dan Zijn Vader alleen, (vs. 36). En wederom gij weet niet in welke ure uw Heer komen zal. (vs. 42). En andermaalin welke ure gij het niet meent, zal de Zoon des menschen komen (vs. 44.) Tegenover deze ontkennende antwoorden staan twee bevestigende. Het eerste is ditdat het evangelie des Koninkrijks in de geheele wereld zal gepredikt worden tot een getuigenis allen volkeren. En dan zal het einde komen. (vs. 14) Geen andere tijdmeter is er dus voor de gangen van het Koninkrijk Gods, dan de arbeid der zending. Jezus zegt niét dat alle volkeren het Evangelie moeten hebben aan genomen. Maar het moet hun zijn gebracht. Dan is het einde daar. Wanneer wij dit bedenken, kunnen wij dus met stellig heid zeggen dat het einde nog zeer verre moet zijn. Wat moet er nog ontzaglijk veel geschieden, eer het Evangelie woord in alle landen en aan alle stranden zal zijn ver nomen De wereldkaart is voor het grootste deel nog zwart gekleurd. Ja, is het niet waarschijnlijk dat het einde veel verder is, dan wij nog voor korten tijd dachten Welk een vlucht nam de heidenzending God verhoorde ons gebed om de komst van zijn Koninkrijk zoo, dat wij die verhooring niet meer konden bijhouden. Overal open deuren. Het Evangelie brak zich baan met onweerstaanbare kracht. En nu, en nu De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben een streep gehaald door onze berekeningen. Ook nü hebben wij kennelijk meer haast gemaakt met het einde, dan Hij, voor wien één dag is als duizend jaren en duizend jaren als één dag. Ook voor de Zending zal de zich al meer uitbreidende volkerenkrijg onberekenbaar-nadeelige gevolgen hebben. De moloch van den oorlog verslindt alle schatten, ook die, welice het Godsrijk moesten dienen. Vóór het uit breken van den wereldbrand was het al zód dat de Ververij en Chemische Wasscherij 8toonit en verft alle soorten DAMES- en HEEREN GARDE- Jj -.11^ rr Gr. Houtstraat 5a ROBE, vlug cn onberispelijk.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1