J. Lottgering, VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 26 ZONDAG 25 OCTOBER 1914 3de Jaargang' Zaaien en Maaien. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0 05 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P, SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 - Advertentiën 1—5 regels 0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer006 Bij abonnement extra korting Zondag 25 October 1914, Ned. Herv. Gemeente: v. m. 10 uur: Ds. J. A. van LEEUWEN. Predikant te Bloemendaal. Zoo wat de mensch zaait, dat zal hij ook maaien Galaten 6 vs. lb. Onverbreekbaar is de wet van oorzaak en gevolg gelijk brengt gelijk voort. Deze wet openbaart zich in de natuurlijke wereld leest men ook druiven van doornen of vijgen van distelen Goed zaad brengt goede vrucht voort. Van onkruid oogst men enkel onkruid. Maar ook in de zedelijke wereld is deze van God gestelde wet van kracht. In ieder menschenleven wordt haar gezag bespeurd. Ook in ons eigen leven, mijn Lezer. Toch is het goed er nog eens opzettelijk bij bepaald te worden want wat wij weten wordt daarom nog niet altijd in toepassing gebracht Zoo het zaad is, is de vrucht. Onze daden zijn daden. De goede daden én de slechte de kleine daden én de groote de bekende daden én de verborgene. Niets, van hetgeen wij doen, mist zijn uitwerking. Onze woorden zijn zaadkorrelen. De vriendelijke woorden én de booze de bedachtzame woorden én de onvoorzichtige de overluid gesprokene woorden én de binnensmonds ge mompelde. Al die zaden ontkiemen en brengen vruchten voort. Onze gedachten evenzoo. De edele gedachten én de lage de gedachten des vredes én die des kwaads. Al kunnen wij de gevolgen niet altijd controleeren, zij blijven daarom niet zonder gevolg. Zoo zaaien wij rusteloos voort, heel ons leven lang. Tot de dood komt, de groote maaier met zijn scherpen sikkel. Dan eerst is onze zaaitijd voorbij. Welk eene ernstige gedachte Jonge menschen verstaat gij nu dat het leven geen grap is, geen spel, geen onverschillige zaak? Ouden van dagen 1 gij die niet ophoudt over anderen te klagen en de omstandigheden te beschuldigen, beseft gij nu niet dat het hoog tijd voor U wordt om belijdenis te doen van uw overtredingen en uzelf aan te klagen voor God Alle daden: zaden. Al die zaden ontkiemd. Al die kiemen opgewassen en vrucht dragende. Goed zaad goede vrucht. Slecht zaad slechte vrucht. Is er ook oorzaak om ons te verontrusten en met schrik te denken aan den grooten en doorluchtigen Dag des Heeren, wanneer wij zullen ontvangen naar hetgeen wij gedaan hebben, hetzij goed, hetzij kwaad Of wapent gij u tegen deze huiveringwekkende gedachte met het pantser der luchthartigheid Vleit gij u misschien met de geruststelling dat het zoo'n vaart wel niet zal loopen Zegt gij dat gij hebt afgerekend met hetgeen gij hebt vergeten Maar doet gij dat ook in het natuurlijke? Is het uit, als gij het koren in de aarde hebt gezaaid en niemand die korrelen meer zien kan Of begint het dan eerst recht, het geheimzinnige ontwikkelingsproces in den donkeren grond Straks staan de zaden in andere gedaante op uit hun graf en de goudgele halmen óf de stekelige doornstruiken roepen u toe: maaier! hier zijn wij, de vruchten van hetgeen gij in het verledene hebt gezaaid Op geestelijk gebied is het niet anders. Al hebben wij met onze zonden afgerekend, daarom hebben onze zonden nog niet afgerekend met ons. Al heeft ons geheugen de herinnering aan hetgeen wij dachten en deden verloren en al heeft ons geweten opgehouden ons aan te klagen, de tijd komt dat wij met ontzetting zullen bemerken dat het onmogelijk is om straffeloos te overtreden. Misschien zegt gij dat er toch wel degelijk gevallen zijn waarin iemand ontkomt aan de noodzakelijkheid van te moeten maaien hetgeen hij gezaaid heeft. Maar dan antwoord ik dat gij u vergist. Zeker, niet altijd dadelijk en niet altijd in die mate en op den tijd als ver wacht werd, wordt de wrange vrucht der ongerechtigheid geplukt. Het kan zelfs schijnen als was er van vrucht zelfs geen sprake. Maar: schijn bedriegt. Wanneer en hoe dan ook die onrecht doet, die zal het onrecht dragen dat hij gedaan heeft. Ons geloof of ongeloof doet aan de eeuwige waarheid ook van dit Godswoord niets af. Ik denk aan de oorlogen die nu de wereld beroeren. Uit velerlei oogpunt is deze gruwel der verwoesting te beschou wen. Maar toch zeker ook uit dit oogpuntdat de losge barsten volkerenkrijg de storm is die de natieën oogsten van den wind dien zij hebben gezaaid. Let op zoo menig mislukt leven. In rozen ging het op in tranen duikt het onder. Waarom? omdat God een God is diè zich niet laat bespotten. Die zijn jeugd vermorst, de tijden en gelegenheden verzuimt, niet grijpt naar de kansen door God hem gegeven, haalt zichzelf het oordeel op den hals. Denk aan zoovele Ouders, die hun kind bedierven en verwenden die te laf en te lui en te onverschillig waren om het bijtijds te leeren gehoorzamen aan die vaders en moeders die, als Eli, hun zonen en dochters niet eens zuur hebben aangezien, ofschoon zij zich vervloekt maakten. Aan wien de schuld, als zulk een opvoeding zich straks wreekt en het kind, dat, klein zijnde, zijn moeder trapte op het kleed, groot geworden, haar trapt op het hart? Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Hon'straat 5a HAARLEM. Stoomt en verft alle soorten DAMES- en HEEREN GARDE ROBE, vlug en onberispelijk. ZANDVOORT, Telef. 1+5. HAARLEM. Tel. 1561 en 771.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1