J. Lottgering. VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 30 ZONDAG 22 NOVEMBER 1914 3de Jaargang. Allerheiligen. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 2-50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SA AF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer0 10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer006 Bij abonnement extra korting Zondag 22 November 1914, Ned. Herv. Gemeente: v. m. 10 uur: Ds. C. POSTHUMUS MEYJES. Alle de heiligen groeten U. Filipp. IV vs. 22a. III. Nu onderscheidt Rome de vereering en aanroeping harer heiligen zeer bepaald van de aanbidding, welke alleen aan God toekomt. Evenwel is deze onderscheiding zuiver theo retisch. In de practijk bestaat het verschil niet. Met het volste recht mogen wij volhouden dat de Roomschen hunne heiligen niet enkel vereeren en aanroepen, maar wel degelijk aanbidden. Dit geldt inzonderheid van de allerheiligste maagd Maria, wier bijzondere vereering door Rome is ge grond op deze drie overwegingen: 1°. dat zij de moeder Gods is en ook ónze moeder; 2". dat zij alle heiligen en engelen in genaden en heiligheid verre overtreften 3". dat zij door haar voorspraak alles van God kan verkrijgen Maria is evenwel niet alleen de eerste onder al de heiligen. Feitelijk is zij godinmiddelaarster bij Den Middelaar. De geloovige Roomsche wendt zich dagelijks tot haar in zijn „Ave Maria!" wees gegroet, Maria! en bidt in een zijner kerkgebeden, de z.g.n. Lauretanische liturgie: „O gij door luchtige en gebenedeide Maagd, onze Vrouwe, onze Midde- laresse, onze Voorspraak, verzoen ons met uwen Zoon!" Maar hoe is deze heiligen-vereering toch ontstaan? Zie, in den beginne sloot zij zich aan bij 's menschen aan geboren behoefte om de nagedachtenis van geliefde dooden in eere te houden. De term „Sanctus", heilig, werd in het bijzonder op de martelaren toegepast, wier vereering in de eerste drie eeuwen, tijdens de christenvervolgingen, een gedachtenisviering was dergenen die hun geloof met hun bloed bezegelden, zoowel tot stichting dienende als prik kelend tot navolging van hun voorbeeld. Na de vervolgingen, toen de martelaars-kerk Staatskerk was geworden, werd de naam „Sanctus" ook gegeven aan hen, die zich, zonder het martelaarschap te hebben ondergaan, door hun vroomheid en goede werken buitengewone verdiensten hadden ver worven. Men ging tot de heiligen bidden, men riep hun bescherming en voorspraak in. Ook de begrafenis in de nabijheid der martelaarsgraven was zeer gezocht. Vandaar de uitdrukking voor begraven: „neergelegd bij de heiligen". Eindelijk werd op de Synode te Nicea in 787 besloten dat men de beelden der heiligen en hun reliquieën mocht ver eeren onder de teekenen van buigen, knielen en kussen. Maar is die aanroeping en vereering dan niet in strijd met de vereering Gods? In den z.g.n. Romeinschen Catechismus, een overzicht der kerkleer ten gebruike der lagere geeste lijkheid, op last van paus Pius V vervaardigd en gegrond op. de besluiten van het Concilie van Trente, wordt deze vraag ontkennend beantwoord, op grond van deze eigen aardige redeneering: dat immers ook een Koning, die te recht verlangt dat aan geen ander in zijn gebied vorstelijke eer bewezen wordt, dan aan hemzelven, er geen bezwaar tegen heeft dat men zijnen overheidspersonen de hun toe komende eer niet onthoudt. En wat nu betreft het heilzame der heiligen-vereering, Rome zegt dat God hen tot Zijne dienafén heeft verkoren en Zich van hun hulp bedient niet alleen tot bestuur Zijner Kerk, maar ook van de overige dingen en dat de geloovigen door hun toedoen dagelijks uit de grootste lichaams- en zielsgevaren worden gered. De heiligen storten hunne ge beden uit voor de menschen, naar mate van de taak hun opgedragen. Zij beschermen de aan hun verzorging toe- betrouwde zielen. Zij bevorderen de gebeden der berouw hebbende zondaren en, als men er hen om vraagt, zullen zij dezen de vergiffenis hunner zonden doen verwerven en hen Gods gunst doen verkrijgen. Hun inmenging is allerminst overbodig, daar God vele dingen toestaat alleen door hun bemiddeling of voorbede, terwijl hun macht genoegzaam bevestigd wordt door de wonderen aan de graven der heiligen en door hun overblijfselen geschied. Nog dient opgemerkt te worden dat de heiligen-vereering voor de leeken niet absoluut-verplichtend is gesteld, maar alleen „nuttig en wenschelijk heet. Ook hier klopt de theorie echter niet met de practijk. Want in werkelijkheid staat de plicht der heiligen-vereering voor alle Roomschen wèl vast. Want die hun dienst, en vooral dien van de onbevlekte maagd en moeder Gods, Maria, verwaarloost, stelt zijn zieleheil moed willig in de waagschaal. Daarom zijn dan ook de geestelijken gehouden om „de geloovigen naarstig te leeren dat de heiligen, die tegelijk met Christus regeeren, hunne gebeden voor de menschen Gode aanbieden; en dat het goed en nuttig is hen ootmoedig aan te roepen". Is het wonder dat, bij dezen stand van zaken, de Roomsche Kerk spreekt van het „Hoogfeest" van AllerheiligenIndien één heilige door zijn voorspraak reeds zooveel vermag, wat kan men dan niet verwachten als alle heiligen samen hun gebeden tot God opzenden voor de menschen? Hoe licht kan bovendien, bij de vereering van zulk een heirleger beschermgeesten, één enkele over het hoofd worden gezien en de hem of haar toekomende eer missen Eén dag in het jaar is aan alle dooden gewijd Allerzielen. Eén dag worde dan ook afgezonderd om alle heiligen te zamen aan te roepen Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a HAARLEM. Stoomt en verft alle soorten DAMES- en HEEREN GARDE ROBE, vlug en onberispelijk. ZANDVOORT, Telef. 145. HAARLEM, Tel. 1561 en 771.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1914 | | pagina 1